• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išradingi Seimo nariai, užimantys aukštesnius postus, sugalvoja įvairių būdų pasitaupyti pinigų. Kai kurių parlamentinių komitetų pirmininkai per mėnesį nuvažiuoja tūkstančius kilometrų valdišku transportu, ir dažniausiai - į savo rinkimų apygardas.

REKLAMA
REKLAMA

Iki Seimo rinkimų likus trims mėnesiams parlamentarų išvykos į savo rinkimų apygardas tampa vos ne kasdieniu reiškiniu. Šiuo atveju labiau pasiseka turintiems galimybę pasinaudoti „valdiškais“ pinigais - juk išaugusios degalų kainos net ir nelabai tolimas išvykas paverčia daugeliui paprastų piliečių sunkiai įkandamu malonumu, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA

Aukso gysla

Seimo narių išradingumą atspindi Seimo kanceliarijos duomenys. Pervertus parlamentinių komitetų narių kelionėms skirtų lėšų panaudojimo suvestines, tampa akivaizdu, kas sugebėjo atrasti šią aukso gyslą.

Seimo komitetams, kurių yra 15, nustatyti mėnesiniai limitai: nuo 2 iki 3,5 tūkst. kilometrų. Limitai priklauso nuo komitetų dydžio ir atliekamo darbo, o konkrečias keliones dažniausiai „palaimina“ komitetui vadovaujantis parlamentaras. Tampa akivaizdu, kad tokiomis galimybėmis komitetų pirmininkai ir pasinaudoja dažniausiai - neretas atvejis, kai jie asmeniškai išnaudoja beveik visą komitetui skirtą limitą.

REKLAMA
REKLAMA

Nors kiekvienas Seimo narys per mėnesį gauna beveik 6 tūkst. litų reprezentacinėms, kanceliarinėms išlaidoms ir kompensaciją už tai, kad nesinaudotų valdišku transportu, kai kurie apsukruoliai sugeba pasivažinėti kur kas pigiau.

Tūkstančiai kilometrų

Oficialiais Seimo kanceliarijos duomenimis, kai kurių komitetų pirmininkai per mėnesį sugeba valdišku transportu nuvažiuoti net po kelis tūkstančius kilometrų. Štai birželio mėnesį Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komiteto (VVSRK) pirmininkas socialdemokratas Jonas Jagminas iš komiteto limito, siekiančio 3,5 tūkst. kilometrų per mėnesį, sugebėjo išnaudoti beveik 2 tūkst. kilometrų. Įdomu tai, kad šio parlamentaro, 2004 metais išrinkto pagal Darbo partijos sąrašą Plungės-Rietavo apygardoje, o dabar joje kandidatuosiančio jau kaip socialdemokratų atstovas, birželio mėnesio kelionių maršrutai driekiasi būtent šia kryptimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar viena rekordininkė - Seimo Ekonomikos komiteto vadovė socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Per mėnesį iš 2 tūkst. jos vadovaujamam komitetui nustatytų kilometrų limito ji asmeniškai išnaudojo apie 1,5 tūkstančio. Daugiausia parlamentarė birželį važinėjo į Kauną, kur yra jos rinkimų apygarda.

REKLAMA

Beveik 1,5 tūkst. kilometrų iš Audito komitetui birželį skirto 2 tūkst. kilometrų limito panaudojo jo vadovas, iš Naujosios sąjungos pas valstiečius liaudininkus perbėgęs Artūras Skardžius. Panašų kilometrų skaičių nukeliavo dar vienas „valstietis“ - Kaimo reikalų komiteto vadovas Vytautas Rinkevičius, dažniausiai traukęs gimtųjų Biržų link.

REKLAMA

Kopūstų pirkti nevažiuoja

VVSRK pirmininkas J.Jagminas birželį buvo dažnas svečias Žemaitijoje. Žmonės, o ir vietos spauda, jį pastebėjo atriedantį Seimo autoūkiui priklausančiu BMW automobiliu.

Birželio 13-15 dienomis parlamentaras kartu su kolegomis dalyvavo Telšiuose vykusiame pirmajame Žemaičių festivalyje. Būtent tą dieną jis komiteto vardu Seimo kanceliarijai pateikė prašymą pagal nustatytą limitą gauti automobilį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemaičių festivalis buvo surengtas Šatrijos kalno papėdėje. Jo metu vyko daug smagių pramoginių renginių, o liaudiškos muzikos koncertą „Blindos polka“ vesti buvo pakviesti įžymieji filmo „Tadas Blinda“ aktoriai Vaiva Mainelytė ir Vytautas Tomkus. Tiesa, kruopščiai šventei rengęsi aktoriai joje pasijuto nereikalingi. Kur kas daugiau dėmesio susilaukė iš Vilniaus atkeliavę aukšti politikai.

REKLAMA

Birželio 20 dieną socialdemokratas dalyvavo Plungės miesto šventėje, kur sveikino Plungės garbės piliečiu tapusį aktorių Vytautą Rumšą.

Į komandiruotę VVSRK lėšomis J.Jagminas vyko ir birželio 28-29 dienomis. Tąkart jo kelias vedė į Klaipėdą ir Kelmę. Parlamentaras sakė kalbą gimtuosiuose Tytuvėnuose vykusiame kaimo bendruomenių ir žemdirbių sąskrydyje.

REKLAMA

Paklaustas, ar į šiuos renginius vyko VVSRK reikalais, J.Jagminas juokavo: „Žinoma, važiuojama tik komiteto darbo klausimais. O kur kitur? Kopūstų pirkti į turgų nevažiuoja niekas. Taip, važiuojama ir ne tik komiteto pavedimu - būna įvairių renginių, kuriuose reikia dalyvauti. Juk nevažiuosiu ten dviračiu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaras aiškino Žemaičių festivalyje pasirodęs ne pasidžiaugti savimi ar pasirodyti rinkėjams, bet pabendrauti su ten susirinkusiais Žemaitijos savivaldybių merais.

„Kai praėjusią savaitę važiavau ir savo apygardoje vykdžiau rinkimų agitaciją, keliavau savo mašina. Mano BMW tokia pat juoda, kaip ir Seimo, tad kas nors galėjo paleisti liežuvį. Bet tai natūralus dalykas prieš rinkimus“, - kalbėjo J.Jagminas.



Yra - tai ir naudojasi

REKLAMA

Kaune išrinkta ir vėl šiame mieste kandidatuosianti socialdemokratė Ekonomikos komiteto vadovė B.Vėsaitė neslėpė, kad pastaruoju metu jos maršrutai dažnai krypsta į šį miestą. „Man Kaunas įdomus, kadangi ten gyvenu. Ir kažkiek jam atstovauju“, - neslėpė socialdemokratė.

Vis dėlto ji tikino, kad į gimtąjį miestą Seimo automobiliu vyksta Ekonomikos komiteto reikalais - susitikti su verslininkais, dalyvauti renginiuose.

REKLAMA

Tokie argumentai šiek tiek abejotini: pavyzdžiui, birželio 1-ąją B.Vėsaitė Seimo mašina nuvažiavo į Lietuvos socialdemokratų partijos Kauno skyriaus rengtą šventę „Pasaulis šypsosi vaikams“.

Birželio 5-ąją, Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, ji su grupe bendraminčių dalyvavo renginyje prie apleistos Linkuvos dvaro sodybos, perskaitė paruoštą kreipimąsi Kultūros ministerijai, ragindama šią sodybą išsaugoti.

REKLAMA
REKLAMA

Birželio 20-ąją Kauno technologijos universitete (KTU) parlamentarė dalyvavo iškilmingoje diplomų teikimo šventėje, o birželio 23-iąją Karininkų ramovėje pati atsiėmė apdovanojimą kaip viena labiausiai pasižymėjusių Kauno politikių.

„Taip, važiavau į KTU, nes ten buvo daug konferencijų, taip pat susijusių ir su verslu. Dėl vaikų šventės - gali būti, ir joje dalyvavau, bet tai nebuvo pagrindinis kelionės tikslas. O ką, turėjau grįžti į Vilnių ir pėsčiomis eiti?“ - piktinosi B.Vėsaitė.

Pasiteiravus, ar į minėtus renginius ji negalėjo vykti nuosavu automobiliu, už kurio naudojimą Seimas jai kas mėnesį atseikėja po kelis tūkstančius litų, parlamentarė nustebo. „Tai kam tada tas Seimo garažas reikalingas? Jūs pabandykite rengtis susitikimams, kalboms, ir vairuoti automobilį. Aš taip nesugebu. Jeigu jūs norite, kad padaryčiau avariją ir turėtumėte apie ką rašyti - pirmyn“, - poziciją naudotis Seimo automobiliu gynė B.Vėsaitė.

Ji taip pat leido suprasti neketinanti atsisakyti kompensacijos už nuosavo automobilio, kuris mieliau iškeičiamas į Seimo transportą, naudojimą. „Dėl kompensacijos - tai yra bendras Seimo reikalas. Kaip nuspręsime, taip ir darysime“, - pareiškė ji.



Išeitis yra

REKLAMA

Naujasis kancleris Gintautas Vilkelis po karšto parlamentarų pasipriešinimo pasiekė, kad 50-yje automobilių, aptarnaujančių Seimo narius, būtų įdiegta elektroninė kontrolės sistema (GPS). Kaip teigiama, įdiegus šią sistemą, neracionalaus Seimo transporto naudojimo atvejų sumažėjo trečdaliu.

Vis dėlto kancleris G.Vilkelis baiminasi, kad įsibėgėjant rinkimų kampanijai piktnaudžiavimo valdišku transportu atvejų vėl gali padaugėti. „Žmonės, kurie aktyviai dalyvaus rinkimų kampanijoje, kartais gali painioti savo tiesioginį darbą su agitacija. Tada Seimo kanceliarijos išlaidos, taip pat ir autotransporto srityje, gali neproporcingai augti - vien dėl to, kad sunku bus atskirti, kur yra tiesioginis darbas, o kur - rinkimų kova“, - kalbėjo kancleris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų