Vos tik po liūčių prasigiedrijo dangus – lietuviai masiškai išsiruošė į miškus. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijasi vaizdais iš grybais nuklotų miškų bei nuo jų gausos lūžtančiomis pintinėmis, todėl akivaizdu, kad šiemet – vienas grybingiausių sezonų.
Nors vieni grybais džiaugiasi netoli miesto, kiti pasakoja, kad „tikras rojus“ – Dzūkijoje, Žemaitijoje ar Aukštaitijoje. tv3.lt žurnalistai pasidomėjo, kur žmonės randa daugiausiai grybų.
Kur grybų daugiausia? Grybautojai rodo konkrečias vietas
Ne paslaptis, kad Dzūkijos miškai, pavyzdžiui, Varėnos apskritis, garsėja neįtikėtina grybų gausa. Štai vietiniai žmonės dalijasi, kad ir šie metai – ne išimtis.
„Voveruškų 20 kg, 1 baravykas, 1 paberžis, 4 kazlėkai , 2 žvynabudės. Mačiau anksti ryte rūkas krito, tai pagal senolių spėjimus greit prasidės baravykai. Kitą savaitgalį bandykite ieškoti baravykų“, – komentuoja Dzūkijoje grybavęs vyras.
Grybų tokia gausa, kad žmonės juokauja jau pavargę juos rinkti: „Atsibodo rinkti...“
„Džiaugsmas akims, Mažeikių rajonas“, – rašo moteris, besidalindama akį traukiančiais vaizdais iš miško.
Didelius kiekius voveraičių kraunasi ir Šalčininkų, Šilalės rajonuose, Zarasuose.
Gyventojai dalijasi, kad neįtikėtinus kiekius voveraičių randa ir Molėtų rajone.
Žmonės nepabūgsta pasidalinti ir tiksliomis koordinatėmis, kur rado įspūdingą kiekį laimikių. Štai grybautojas dalijasi, kad beveik visus grybus rado vienoje vietoje, o grybavo Vilniaus apskrityje, Širvintų rajono savivaldybėje.
Grybautojas dalijasi tiksliomis koordinatėmis, kur netoli sostinės galima susikrauti didelį laimikį:
Randa ne tik voveraičių
Tiesa, kai kurie dalijasi, jog randa ne tik voveraičių, bet ir įspūdingus kiekius baravykų ir skaniųjų žvynabudžių. Grybautoja dalijasi, kad laimikius susikrovė Kėdainių rajone, Svilių miške.
Taip pat jaunų baravykų žmonės rado ir Krekenavoje, Pasvalio miškuose.
„Jauni baravykai kalasi kaip pašėlę, kelias dienas teks palaukti, kol paaugs“, – dalijasi gyventoja.
Taip pat daug baravykų pavyksta rasti ir Nemenčines, Pabradės miškuose.
Svarbu saugotis erkių – šiemet jau mirė žmogus
Vis dėlto miškuose gausu erkių, nuo kurių platinamos ligos – erkinio encefalito, šiemet Lietuvoje jau fiksuota ir pirma mirtis.
Kaip rašė naujienų portalas tv3.lt, pernai metais ši liga nusinešė rekordiškai daug net 11 gyvybių.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nurodo, kad per praėjusius metus Lietuvoje iš viso nustatyti 807 erkinio encefalito atvejai, o didžiausi sergamumo rodikliai praėjusiais metais buvo fiksuojami Utenos, Marijampolės, Telšių, Tauragės ir Kauno apskrityse.
Pernai šiose apskrityse užregistruotų atvejų skaičius sudarė beveik pusę (46,3 proc.) visų susirgimų erkiniu encefalitu Lietuvoje.
Plačiau apie tai, galite skaityti čia.
Kaip apsisaugoti nuo erkių?
Būnant gamtoje svarbu laikytis individualios apsaugos: dėvėti šviesius, ilgomis rankovėmis drabužius, kurių rankogaliai priglunda prie riešų, o kelnių galai – prie kūno.
Pravartu turėti prigludusią kepurę, naudoti repelentus, vengti aukštos žolės ir krūmynų. Grįžus iš gamtos – atidžiai apžiūrėti kūną ir drabužius.
Pastebėjus erkę, ją svarbu kuo greičiau pašalinti – pincetu suimant kuo arčiau odos ir vienu, staigiu judesiu traukti į viršų. Vėliau įkandimo vietą geriausia kuo skubiau dezinfekuoti.
„Jei erkės pašalinti nepavyko visiškai, dėl likusios dalelės nerimauti neverta – organizmas ją pašalins pats. Vis dėlto po įkandimo svarbu stebėti savo savijautą mažiausiai mėnesį.
Jei atsiranda plintantis paraudimas ar pablogėja bendra sveikata – svarbu nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją“, – sako Trakų šeimos klinikos „Meliva“ (anksčiau – „InMedica“ klinika) šeimos gydytoja Karolina Girdvainytė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!