• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aistringus grybautojus džiugina sparčiai dygstantys grybai, o Jonavos rajone, Rukloje, esančio Gaižiūnų poligono kariai stveriasi už galvų.Kaip iš pavojingos vietos išvaikyti grybautojus ir kaip išvengti skaudžių pasekmių, svarstoma kone kiekvieną rytą prieš pradedant šaudymo pratybas?

REKLAMA
REKLAMA

Plūstelėjo būriai grybautojų

Gaižiūnų poligonas – karinė teritorija, kur vyksta ne tik įvairūs kariniai mokymai, bet ir kovinio šaudymo pratybos. Tačiau smėlėti poligono miškai gausūs grybų, todėl nebijantys skraidančių kulkų Ruk los gyventojai, jonaviečiai ir net kauniečiai čia traukia grybauti. Šią savaitę kariai, karo ir Jonavos policijos pareigūnai dairėsi miškuose ir baudė į draudžiamą teritoriją įvažiuojančius automobilius. „Kiekvieną rytą, prieš prasidedant šaudymo pratyboms, važiuojame aplink visą poligoną ir vaikome grybautojus. Tačiau kol nuvažiuoji į vieną vietą, į kitą atvažiuoja jau kiti“, – pasakojo kariškiai. Išties poligone grybautojų kartais būna tiek, kiek ir grybų po lietaus. Tačiau jie, įsitikinę kariškiai, rizikuoja savo gyvybe. Prieš keletą metų čia būta tragedijos – kario paleista kulka pakirto miške grybavusią moterį. Ji mirė vietoje.

REKLAMA

Pavojingiausi – su dviračiais

Pasak Gaižiūnų poligono viršininko majoro Kęstučio Baužos, ruk liškiai maždaug 50 hektarų ploto poligono teritoriją žino it penkis savo pirštus. „Jie miško keliukus žino net geriau nei kariškiai. Itin pavojinga tiems grybautojams, kurie į mišką atvažiuoja dviračiais – juos mums pastebėti yra sunkiau nei atvykstančius automobiliais. Begrybaudami žmonės nueina iki pat šaudymo zonų, o tai – jau rimtas pavojus“, – aiškino K.Bauža. Nors visur poligone yra įrengti įspėjamieji ženklai ir kelio atitvarai, įspėjantys, kad lankytis poligone ir važiuoti ten automobiliais draudžiama, tačiau grybautojai į juos tiesiog numoja ranka. O policijos pareigūnai bausti pėsčiųjų ir dviratininkų negali – nėra jokių tai reglamentuojančių teisės aktų. „Todėl pareigūnai baudžia tik automobilių vairuotojus už tai, kad pažeidė kelių eismo taisykles – ženklą „Eismas draudžiamas“, – aiškino K.Bauža. Už tokį pažeidimą numatyta bauda nuo 50 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Kulka taikinį renkasi pati

„Nežinojau, nemačiau, ar čia tik rai pavojinga?“ – maždaug tokių pasiteisinimų ir klausimų sulaukia grybautojus vaikantys kariškiai. Kaip pasakojo vienas poligono karių, kartą jam taip pat grybaujant netoliese poligono, iš draudžiamos teritorijos išsuko kitas grybautojas. „Žmogelis džiūgavo radęs daug grybų, bet sakė, kad virš galvos skraidė kulkos, todėl grybus rinkti teko šliaužiant pažeme. Nesuvokiu, kaip žmonės nebijo šitaip rizikuoti“, – stebėjosi Gaižiūnų poligone tarnaujantis kariškis. O K.Bauža įsitikinęs, kad žmonės paprasčiausiai nesuvokia realios grėsmės. Mat kulka skrenda dideliu greičiu ir taikiniu pasirenka tą, kas pasitaiko jos kelyje. „Reikėtų suvokti, kad yra šaudoma tikrais šoviniais. Nors šaudyklos įrengtos pagal reikalaujamas saugumo instrukcijas, būti čia yra pavojinga, todėl tam ir yra numatytos pavojaus zonos. Jei miške stovi ženklas, įspėjantis, kad eiti pavojinga, vadinasi, eiti tikrai pavojinga! Žmonės iki galo nesupranta pavojaus. Juk kai išvažiuojate automobiliu, nežinote, ar grįšite. Nors tikitės, kad viskas bus gerai. Taip ir čia. Žmogus galvoja, kad viskas galbūt bus gerai. Galbūt“, – kalbėjo K.Bauža. Pasak karių, skirtingų ginklų kulkos skrieja skirtingais atstumais. Tarkime, automatinio šautuvo, kuris ir naudojamas Lietuvos kariuomenėje, kulka lekia apie tris kilometrus. O stambesnio kalibro sunkiųjų kulkosvaidžių, kurie naudojami šarvuočiuose, kulkos lekia daugiau nei šešis kilometrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bando gudrauti

Pavojus grybautojams iškilo maždaug prieš metus, kai, nelikus šauktinių kariuomenės, nebeliko kam saugoti poligono prieigų, mat anksčiau kiekvieną grybautoją sutikdavo ir toliau eiti uždrausdavo prie įėjimo į mišką budintys kariai. Dabar teritorijoje liko tik įspėjamieji ženklai ir kelio atitvarai, o šiuos grybautojai tiesiog apvažiuoja. Beje, kai kurie grybų aistruoliai įsigudrino automobilius palikti prieš kelio atitvarus ir į pavojingą zoną įžengia pėstute. Gudresnieji žino: taip jų niekas nenubaus, o tik pagrūmos pirštu ir lieps išeiti. Neva taip apgaus kariškius ir išvengs baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimus. O kariškiai stebisi: nejau pintinė grybų grybautojams atrodo vertingesnė nei gyvybė? Žinoma, gudrauti niekas neuždraus. Tik vienintelės kulkos, taikiniu pasirinkusios žmogų, apgauti nepavyks.

Jurgita Matačinskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų