• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį arkivyskupas Gintaras Grušas pateikė daugiau detalių apie kunigo Kęstučio Palikšos kratą po to, kai jam pareikšti kaltinimai pedofilija. Arkivyskupas pranešė sudarysiantis komandą, kuri rūpinsis seksualinių nusikaltimų Bažnyčioje prevencija.

Penktadienį arkivyskupas Gintaras Grušas pateikė daugiau detalių apie kunigo Kęstučio Palikšos kratą po to, kai jam pareikšti kaltinimai pedofilija. Arkivyskupas pranešė sudarysiantis komandą, kuri rūpinsis seksualinių nusikaltimų Bažnyčioje prevencija.

REKLAMA

„„Ką besakyčiau – tai neatpirks žalos, kurią padaro netinkamas dvasininkų ar kitų bažnyčios tarnautojų elgesys su nepilnamečiais ir pažeidžiamaisiais. Tai nekompensuos skriaudos, padarytos nusikaltimų aukoms, visai bažnyčios bendruomenei, visuomenei“, – žurnalistams kalbėjo G. Grušas.

Taip jis kalbėjo prokuratūrai atnaujinus tyrimą dėl kunigo Kęstučio Palikšos galimo vertimo nepilnamečiui su juo lytiškai santykiauti.

Tyrimas atnaujintas po to, kai portalas „Delfi“ paskelbė 19-mečio liudijimą, kad su Vilniaus arkivyskupijos kancleriu palaikė intymius santykius, kai jam tebuvo 15 metų. Už tai jis teigė ne vienerius metus gaudavęs itin dideles pinigų sumas.

REKLAMA
REKLAMA

Kurijos kanclerio kabinete buvo atlikta krata. Ji, anot G. Grušo, truko 13 minučių, jos metu nieko nerasta ir nieko nepaimta.

REKLAMA

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas penktadienį pareiškė apgailestaujantis, jog neišsiaiškino tikrųjų kratos arkivyskupijos kurijoje priežasčių.

„Sužinojęs apie kratą, neišsiaiškinau tikrųjų kratos priežasčių, kokie rimti kaltinimai kunigui slypi už šios kratos veiksmo“, – žurnalistams sakė dvasininkas.

Nors teismas neįpareigojo kurijos atstovui dalyvauti kratoje, pareigūnai ieškojo vyskupo, kuris galėtų dalyvauti. Neatsirado nė vieno, todėl pareigūnai paskambino vienam iš vyskupų.

REKLAMA
REKLAMA

Po kratos vyskupą pasiekė žinia, kad tai susiję su asmenine finansine byla ir šmeižtu. G. Grušas tvirtino, jog apie nuosprendžius bylose Vilniaus arkivyskupija negavo informacijos „nei iš kunigo Kęstučio, nei iš teisėsaugos“.

„Gailiuosi, kad to nepadariau laiku. Atsiprašau jaunuolio, kuris patyrė iš kunigo tai, ko neturėjo patirti, atsiprašau tikinčiųjų bendruomenės, brolių kunigų, kurie siekia eiti šventumo keliu, visų, kurie jaučiasi išduoti, nuvilti Bažnyčios“, – kalbėjo dvasininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus arkivyskupijos vadovas teigė, jog jei dvasininkui pasitvirtins įtarimai, jis bus pašalintas iš kunigystės luomo.

„Jei pasitvirtins lytiniai santykiai su nepilnamečiu, dėl to yra baudžiama iki grąžinimo į pasauliečių luomą – išmetimo iš kunigystės“, – sakė Vilniaus arkivyskupas.

G. Grušas kalbėjo, kad dėl fotografijų su nepilnamečiu – tai, dėl ko jis jau yra nuteistas, kunigas gali būti nušalintas nuo kunigystės nuo dvejų iki penkerių metų.

REKLAMA

G. Grušas taip pat kalbėjo, kad gautą informaciją iš teismo turi išversti į italų kalbą ir persiųsti Vatikanui. Vatikanas, įvertinęs medžiagą, nurodo, ar tyrimą pildyti.

„Bet jau čia yra teismo nuosprendis. Antras atvejis, kad vietos vyskupas skiria bausmę. Vyskupas nurodo Vatikanui, kokią bausmę jis numato skirti, Vatikanas aprobuoja arba ne tą bausmę ir tada skiriama bausmė“, – kalbėjo dvasininkas.

„Bažnyčia yra nusidėjėlių bendruomenė“

Arkivykupas sako subursiantis komandą, skirtą pedofilijos ir kitų nusikaltimų bažnytinėje bendruomenėje prevencijai.

REKLAMA

„Subursiu komandą, kurios prašysiu padėti sukurti prevencijos apie pranešimų prieš nederamą elgesį artimoje aplinkoje. <...>  Bent kartą metuose atsiskaitysime visuomenei apie atliktas veiklas, situaciją visuomenėje“, – patikino G. Grušas.

Pasak arkivyskupo, jis prašys teisininkų, psichologų, nevyriausybinių organizacijų atstovų, finansų specialistų pagalbos.

Arkivyskupas padėkojo „Delfi“ žurnalistui Dainiui Sinkevičiui, kuris pirmasis paviešino šį skandalą, ir pakvietė viešinti, pranešti apie visus esamus ir žinomus nusikaltimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bažnyčia yra nusidėjėlių bendruomenė, kuri su dievo pagalba siekia šventumo“, – kalbėjo dvasininkas.

K. Pališka jau buvo nuteistas dėl pornografinių fotografijų su nepilnamečiu, o kaltinimai dėl privertimo lytiškai santykiauti panaikinti, neįrodžius, jog jaunuolis tai daryti buvo verčiamas.

Prieš dešimtmetį K. Palikša užfiksuotas su pilnamečiu vyru

Vilniaus arkivyskupijos vadovas patvirtino ir tai, kad prieš daugiau nei dešimt metų K. Palikšai studijuojant Italijoje internete buvo pasirodžiusi jo ir kito pilnamečio asmens nuotrauka.

REKLAMA

„Aš esu girdėjęs, kad tai yra du gulintys nuogi iki pusę nufotografuoti, bet daugiau tikrai negaliu pasakyti“, – sakė G. Grušas.

Anot jo, po šio įvykio kunigui Italijoje skirtos konsultacijos po kurių jis grįžo į Lietuvą.

„Kursai užbaigti, jis grįžo į Lietuvą, tokie dalykai nesikartojo. Kad žmogus turi orientaciją, nuotraukos parodė, o po to, kad būtų kokie nors veiksmai, manęs ir kitų vyskupų, kiek žinau, nepasiekė“, – kalbėjo jis.

Pasak dvasininko, su kunigu K. Palikša po pasirodžiusios informacijos jis susirašinėjo, ruošiasi susitikti. Jis pridūrė, kad prisipažinimo apie įtarimus iš kunigo negirdėjo.

išdykėliai berniukai paslaugų įkainius pakėlė, todėl neškit davatkos pinigėlius sutanuotiems iškrypėliams paremti, antraip vien tik dievas juos mylės ir jų gyvenimas praras visą žavesį
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų