Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) nariai nebegalės komentuoti kolegų veiksmų, kol dėl jų nebus atliktas tyrimas.
Tai numatyta trečiadienį priimtame EPK darbo reglamente.
Ši nuostata komisijoje sukėlė ginčus - ar draudimas nesikerta su Seimo nario laisvo mandato principu.
„Tai bus taip, kad mano kolega, kuris ne komisijos narys, galės komentuoti, o aš ne? Tuomet mano laisvės yra siauresnės“, - sakė EPK narys liberalcentristas Vytautas Bogušis.
Jis vienintelis susilaikė balsuodamas dėl nuostatų, kiti komisijos nariai buvo už.
Oponentai tikino, jog vertinimas, pateikiamas dar prieš komisijos sprendimą, gali būti traktuojamas kaip nekaltumo prezumpcijos pažeidimas. Be to, akcentuota, kad Seimo nariui dar prieš tyrimą išsakius savo nuomonę, kils klausimų dėl jo nešališkumo.
V. Bogušis, vertindamas nuostatą, replikavo, jog susidarys absurdiška situacija, kai komisijos nariai išsakys savo nuomonę per atvirą posėdį, dalyvaujant žiniasklaidos atstovams, o vėliau, pasibaigus posėdžiui, nebegalės pakartoti savo žodžių.
„Kad tokia nuostata kertasi su Seimo nario laisvo mandato principu, kas be ko. Bet nelogiška nekomentuoti klausimo, nagrinėjamo posėdyje, kuriame sėdi žurnalistai“, - BNS sakė V. Bogušis.
Diskutuojant posėdyje taip pat išsakyta nuomonė, kad vertinimas bei komentaras ar informacijos pateikimas - skirtingi dalykai, tad komentuoti ar pateikti informaciją komisijos nariai galės, tačiau teks pamiršti griežtus vertinimus - išankstinio kolegų elgesio pasmerkimo.
M. Varaška, kolegoms neskubant svarstyti naujojo darbo reglamento, net buvo pareiškęs sustabdantis savo įgaliojimus, nes esą reglamentas - ydingas, ir, kol nebus patvirtintas naujas, komisija esą negalinti dirbti.
Iki šiol komisija dirbo vadovaudamasi dar 1995 metais patvirtintu darbo reglamentu, be to, komisijos darbo bendrąją darbo tvarką reglamentuoja ir Seimo Statutas.