Ekspertai palygino, kurioje iš Baltijos šalių gyventi – geriausia

Kol pas mus darbdaviai, politikai ir profsąjungos laiko sukryžiavę ietis dėl paskutiniųjų socialinio modelio punktų, estai jau keleri metai džiaugiasi panašios reformos vaisiais. O latviai, pasirodo, važiuoja pas mus mokytis, kaip rengti panašias reformas.

Vis dėlto, ekspertai gali palyginti, kur geriausia – Latvijoje, Lietuvoje ar Estijoje – būti senuku, būti mama, sirgti arba būti išmestam iš darbo.

Turi panašumų

Ilgos motinystės atostogos yra tai, kuo Baltijos šalys yra panašios. Tai yra paveldėta dar iš sovietinių laikų, kaip ir nemažai kitų socialinės apsaugos aspektų. Ir naujajame lietuviškame socialiniame modelyje, kuris gana prieštaringai Lietuvoje vertinamas, jų lieka taip pat nemažai.

Lietuvoje mamos gali auginti vaikelį dvejus metus. Estijoje visą vidutinį šalies atlyginimą motina gali gauti 18 mėnesių, tai yra pusantrų metų. Latvijoje tai pat gali pasirinkti. Arba metus laiko kas mėnesį gauti vidutinio šalyje atlyginimo dydžio išmokas, ar tą pačią sumą išskaidyti per pusantrų metų ir kas mėnesį tenkintis šiek tiek mažesne suma.

REKLAMA

Vis dėlto, net mūsiškė ministrė pripažįsta, kad estai vaikams pinigų skiria daugiau nei Latvija ar Lietuva. Šiose šalyse pinigų už vaiką tiesiogiai tėvams neskiriama, o Estijoje kasmet vis daugiau ir daugiau.

Estai serga savo sąskaita

Apskritai vaikus auginti sukurtos gana panašios sąlygos, tačiau nei Latvijoje, nei pas mus kol kas dar nėra grasinama palikti ligonį keletą dienų gyventi iš santaupų, kas jau net keletą metų yra realybė Estijoje.

Pirmas tris dienas estai serga savo sąskaita, mat žmonės sensta ir labiau serga, ir išlaikyti sistemą, kuri tai kompensuotų, jiems tapo per brangu. Ekspertai pabrėžia, kad estai daug kur liberalesni, bet nedarbo draudimas visose trijose Baltijos šalyse yra panašaus dydžio taip pat todėl, kad toks buvo sovietmečio palikimas.

Nedarbo išmokų suma Latvijoje ir Estijoje yra maždaug dviejų mėnesių dydžio. Ir darbdavys turi prieš mėnesį pranešti darbuotojui, kad jis bus atleistas iš darbo. Vis dėlto, priėmus naują socialinį modelį, Lietuva atrodys pažangiausiai ir darbo santykių lankstumu jau bus Baltijos šalių lyderė. Kitaip tariant, darbuotoją atleisti pas mus darbdaviui bus paprasčiausia.

Pasirodo, lyginant Estiją, Latviją ir Lietuvą, ir pensininkai turi kuo pasidžiaugti gyvendami Lietuvoje. Nors pensijos, skirtingai nei kaimynėse, čia dar neindeksuojamos. Atrodo, kad gerai ne tik ten, kur mūsų nėra. Ir Lietuvoje gyventi taip pat kartais galima. Plačiau – TV3 vaizdo reportaže:


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2015-10-03 19:25:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mes imame tuos pavyzdžius , kurie žmogui patys blogiausi ir sėkmingai diegiame visa tai Lietuvoje. Atleisti bus lengviausia , dirbant už darbą mokėti mažiausiai ir t.t. ir t.t. Lietuva - lyderė žmonių engime yra ir bus.
Atsakyti
-2

L
LT
2015-10-03 18:47:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
ABSOLIUTI PROPOGNDA

( NENUSISEKES BANDYMAS PATEISINTI MINISTRO SIULOMAS PATAISAS )
Atsakyti
0

P
Pilietis
2015-10-03 18:49:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
propaganda
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų