Ekspertai įvertino naujausius partijų reitingus: socialdemokratus iš gelmių traukia Blinkevičiūtė?

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), birželio mėnesį „Spinter tyrimų“ atliktos apklausos duomenimis, aplenkė valdžioje esančią Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus ir tapo palankiausiai vertinama partija. Ekspertams LVŽS įsiveržimas didelės nuostabos nekelia. Jų teigimu, verta atkreipti dėmesį į Lietuvos socialdemokratų partiją, kurios reitingų augimas buvo sparčiausias.

Didelio atotrūkio tarp partijų nėra – visi pokyčiai reitinguose, lyginant su ankstesniu mėnesiu, paklaidos ribose. Tačiau didžiausias pokytis matomas socialdemokratų tarpe – partiją birželio mėnesį palaikytų 9,9 proc. respondentų ir tai yra 2,7 proc. daugiau nei gegužę.

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti politologai vieningi – šį pakilimą lėmė naujai išrinkta partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė.

„Jie atsikratė toksiško aktyvo. Turiu omenyje, Palucko. Tai buvo dovana visoms kitoms politinėms jėgos, kadangi jis tiesiog iš vidaus ėdė socdemus – žlugdė, tempė į užribį. Tai baigėsi. Lietuvai reikalinga socialdemokratinė kairioji dienotvarkė, kurios Paluckas su savo beletristine kampanija pasiūlyti negalėjo“, – teigia politologas Bernaras Ivanovas.

Išskyrė dvi socialdemokratų reitingų pakilimo priežastis

Pritardamas B. Ivanovui, politologas Lauras Bielinis sako, kad socialdemokratų pakilimą lėmė V. Blinkevičiūtė, kurios požiūris, jo nuomone, geras, palankus ir „tai savotiškai sukėlė palankų požiūrį į pačią lyderę ir į pačius socialdemokratus“.

Antra priežastis, kurią jis įvardija – vidinių rinkimų procedūra socialdemokratų partijoje, kuri lėmė gana plačią diskusiją tiek partijos viduje, tiek visuomenėje.

„Apie juos buvo labai daug diskutuojama – kaip jie turi elgtis, kas turi būti išrinktas. Dėl šios priežasties visuomenė į juos ir atkreipė rimtesnį dėmesį, ko rezultate mes matome, kad požiūris į juos yra pakitęs“, – sako politologas.

Kalbėdamas apie V. Blinkevičiūtę, B. Ivanovas pabrėžia, kad ji – žmogus, kurio veiksmus kritikuoti sunku: „Pas Brazauską taip pat buvo, o tai yra gana fenomenalu, nes nuo jos ta kritika „atšoka“. Ji sugebėjo pasidalinti tuo ir su socdemais“.

„Turbūt socialdemokratinei pusei prijaučianti visuomenės dalis, kuri iš tikrųjų nori ne demagogijos valstybės valdymo prasme, bet iš tikrųjų, gerovės valstybės, kurią Prezidentūra tik imituoja daranti. Žmonėms ši tema yra labai svarbi, todėl tikimasi, kad Blinkevičiūtė „pratemps“ partiją gerovės valstybės nare.

 <…> Jei ateityje nebus padaryta didelių klaidų, Blinkevičiūtė gali būti garvežiu, kuris ištrauks partiją iš gelmių“, – priduria jis.

REKLAMA

Reitingų viršūnėje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Nors ir socialdemokratų partijos reitingai išsiskyrė beveik trijų procentų pakilimu, vis dėl to, aplenkti lyderių –  LVŽS, kurią palaikytų 14,8 proc. respondentų ir TS-LKD, kuriuos palaikytų kiek mažiau – 13,5 proc. apklaustųjų, nepavyko. Socialdemokratų partija – trečioje vietoje.

LVŽS įsiveržimas į priekį politologų nestebina, atvirkščiai – reitingų viršuje būti opozicijos lyderiams – įprasta.

„Aišku, tas pokytis vyksta sparčiau ir tą galime pastebėti. Negatyvi tendencija konservatorių prasme paprastai ir būna. Bet ir situacija šiuo metu ne pati geriausia, mes visi tai suprantame. Viskas sukrito taip greitai ir niekam nebuvo pasiruošta. Tai tas veiksnys ir spartina kritimą.

<…>  Bet pas mus visada taip su partijomis, kurios valdo. Rinkėjai nusivilia dėl labai paprastos priežasties – deda per daug vilčių“, – sako B. Ivanovas.

L. Bielinis čia taip pat mato dvi priežastis.

Pirmoji, anot jo, susieta su LVŽS, antroji – su TS-LKD.

Valstiečiai yra opozicijoje ir tokiu būdu mes jų nesusiejame su problemomis, kurios mums iškyla kasdien. Su ūkinėmis problemomis, sakykime. O konservatoriai yra valdžioje. Ir dėl šios priežasties visuomenė, kuri yra nepatenkinta arba įsitempusi dėl vykstančių pokyčių – ekonominių, socialinių, pandemijos, savaime kaltina valdančiuosius – konservatorius pirmoje eilėje“, – sako jis.

Politologo teigimu, skirtumas tarp valdančiųjų ir opozicijos nėra kritinis: „atsilikimas yra nedidelis, paklaidos rėmuose ir tai galima vertinti kaip konservatorių stabilų buvimą aukštame lygmenyje“, – priduria L. Bielinis.

Nerimą kelią neigiamai vertinama Vyriausybė

Gegužę Vyriausybę teigiamai ar greičiau teigiamai vertino 38,1 procento respondentų, birželį šis skaičius siekė 37,6 procento.

L. Bielinis teigia, kad tai nedidelis kritimas ir nemano, kad valdantieji dėl to turėtų jaudintis.

„Savotiškai, Vyriausybė turėtų didžiuotis, kad tokiose sudėtingose situacijose, kuomet pandemija suvaržo ekonomiką, socialinį gyvenimą, įvairūs ryšiai nutrūksta, izoliuojamės, vis dėlto, požiūris į šią Vyriausybę nėra toks jau blogas. Tai daugiau yra pergalė nei kažkoks tai pralaimėjimas arba smukimas“, – sako jis.

REKLAMA

Anot B. Ivanovo, nežymus Vyriausybės reitingų kritimas yra normalus, tačiau jam keista, kad šis reitingas – itin negatyvus.

„Čia mes turime išskirtinai labai aukštą negatyvų reitingą ir jeigu neklystu, ponas Gaidys, „Vilmorus“ vadovas, anksčiau tą patį pastebėjo. Ir ta tendencija išlieka. Čia yra didžiausias duobkasys bendrai šiai Vyriausybei ir į tai atkreipčiau dėmesį“, – priduria jis.

Kai kurie ministrai, jo nuomone, „politine prasme yra toksiški ir jie labai stipriai kiša koją pačiai Vyriausybei“.

„Manau, kad tas toksiškumas tik augs ir Vyriausybė turi šansą pasiekti rekordą būtent neigiama prasme. Bet vėlgi, šiek tiek vėliau – rudeniop. Kol kas jie daro viską, kad tas reitingas toliau blogėtų. Ir čia ne viena priežastis būtų – retorika ir stilius, iš kurio visuomenė jau išaugo“, – teigia politologas.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ apklausą atliko birželio 17–28 dienomis. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Taikytas kombinuotas apklausos metodas: 50 proc. telefoninės apklausos būdu, 50 proc. internetu.

Tyrimo metu buvo apklausti 1003 respondentai. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas pagal lytį, amžių ir gyvenamąją vietą yra proporcingas gyventojų pasiskirstymui Lietuvoje. Tyrimo rezultatų paklaida siekia 3,1 procento.


Rašyti komentarą...
L
LT visada bus shiknoj
2021-07-25 07:17:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
jokio progreso nebus LT, jei žmonės tiki šitos raudonskūrės makaronų kabintojos sapalionėm. Ji tik ir tesugeba žadėti ir dalinti tai, ko neturi ir iš to tukti - morda greit į tv nebetilps.
Atsakyti
-9

M
Manau
2021-07-25 07:59:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Socdemų niekas neištemps, jei jie ir toliau padlaižiaus Lietuvos žmonių akyse žlugusiai konservatorių - laisvūnų vyriausybei ir nepalaikys tautos daugumos. Jie gali pakilti tik tautos dėka. Vyriausybės reitingai turėtų būti ne šiaip jau ,,nepavojingai smuktelėję", bet kritę į žemiausią lygį. Nereikia meluoti, kad ši sąjunga antroje vietoje. Nebent apklausoje dalyvavo tik valdančiųjų atstovai iš Seimo.
Atsakyti
-10

A
Antigėjus
2021-07-25 08:06:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Socdemai pasidarė liberast-demokratų ir landsberginės gaujos penkta kolona...
Atsakyti
-9

SKAITYTI KOMENTARUS (26)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų