Zita Čepaitė

Praeitą savaitę sklandė gandas, kad į Londoną atvyks prezidentė. Jos dalyvavimas buvo įtrauktas į konferencijos Backto.lt programą. Prezidentė neatvyko. Bet atsiuntė savo patarėją iš lapuko perskaityti prezidentės raginimą galvoti apie tą dieną, kai grįšim į Lietuvą. Nesu išdidi. Įsiklausiau į tegu ir iš lapuko perskaitytą raginimą ir ėmiau galvoti.

Pirmą atsakymą, kada bus ta diena, kai grįšiu į tėvynę, radau nesunkiai - tada, kai pirmieji valstybės asmenys žinos, ką jie veikia rytoj, o planams pasikeitus gerbdami auditoriją, nesvarbu net jeigu tai nelabai reikšmingi, Lietuvoje jokio svorio neturintys emigrantai, iš anksto informuos apie pasikeitimus. Arba nežadės, ko negali ištesėti.

Kitas paraginimas nuskambėjo iš garsiausio Lietuvos finansų analitiko Gitano Nausėdos lūpų. Jis siūlė atsikratyti požiūrio, kad viskas ten (Lietuvoje) blogai, nes iš šono žiūrint ir nedalyvaujant, blogybės gali tęstis. Paraginimas prasmingas. Bet jo paties pateikti duomenys, kad nors priartėjom prie Europos Sąjungos pragyvenimo vidurkio, tačiau atlyginimai Lietuvoje ir toliau lieka vieni mažiausių – po Rumunijos ir Bulgarijos, viliojančiai nenuskambėjo. Ar jūs skubėsit į Lietuvą, kol ekonomikos augimu pirmaudami, regis, taip giriamasi, pagal atlyginimus sėdėsime gale?

REKLAMA

Konferencijoje pateikta daug gražių pasakojimų, kaip grįžę iš užsienio lietuvaičiai savo idėjas įgyvendino tėvynėje. Tarp jų ir Beata Nicholson, tiesa, pasirodžiusi ne gyvu pavidalu, o video ekrane, šiuo metu tapusi sėkmingos reemigracijos simboliu. Neturiu nieko prieš Beatą, ji fantastiška. Bet aš kažkodėl galvoju apie tą didelę gausą tų, kurie ne receptų knygas rašo ir virimo laidas rengia, neturi tam nei noro nei talento, bet kurie mielai čia dirba ir Lietuvoj dirbtų nesudėtingus žemės ūkio darbininkų, maisto pramonės apdirbėjų, valytojų ar padavėjų darbus, jei savo tėvynėj galėtų uždirbti panašiai kaip Anglijoj.

Bet tokie žmonės galingiesiems nerūpi. Kur jie dėsis? Dėl jų neverta sukti galvos, svarbu pritraukti protus ir talentus, dėl kurių konkuruoja visas pasaulis, todėl pastariesiems atlyginimus reikia kelti, o tie betalenčiai tegu vargsta už nepragyvenimo minimumą.


Rašyti komentarą...
a
airis
2014-05-09 00:20:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pritariu. Papildau - sąraše ne paskutinėje vietoje yra pagarba žmogui. Bet kokiam, netgi bomžui. Kas gali tikėti ir gerbti savo valdžią ir darbdavį, kurie nesilaiko savo žodžio ir negerbia savo rinkėjų ir darbuotojų. Kas nemoka tinkamo atlygio už darbą ir visaip žemina savo darbuotoją, kas išvis ignoruoja savo rinkėją po rinkimų (runkeliai, ką ten...), kas referendumo rezultatus dėl atominės laiko patariančiuoju (t.y. nebūtinu vykdyti) balsu. Valdininkams ir teisėjams algos sugrąžintos, o kitiems?..
P.S. Mano sūnus Lietuvoje dirbdamas vairuotoju, per mėnesį gauna lygiai dukart mažiau algos, nei airiška bedarbio pašalpa.
P.P.S. Kaltas tikriausiai Putinas - okupuoja Ukrainą, Lietuvai grąsina, tai kokios čia gali būti smulkmeniškos pretenzijos, tarp mūsų patriotų kalbant?.. Visi į rinkimus, kaip į karą.
Atsakyti
-1

t
to asd 2014-05-09 13:45:44
2014-05-09 21:44:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
tik nepaistyk nieku brolau : tokiu glusu kaip pats pas mus Lietuvoj mazdaug toks pats procentas kaip ir prezidentu:)))) Teisingai si kart viska isklojo O stai anuo kart apie tolerancijas iskrypeliams tai tikrai buvo nusivaziavus
Atsakyti
0

K
Kęstas
2014-05-11 12:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar Lietuvos verslas turi šansų konkuruoti, kai pigios darbo jėgos galutinai nebebus? Ne.
Tai ne šiaip sau teiginys, kad dangus griūva. Tai faktas:

_"Tačiau yra gyvybiškai svarbi veiklos sritis, kurioje Lietuva per 10 metų nepadarė jokios pažangos, nuo planuotų siekių atsiliekame daugiau kaip 2 kartus ir užprogramuotas tolimesnis jos nykimas. Tai moksliniai tyrimai ir eksperimentinė (technologijų) plėtra (MTEP arba MTTP). Mažinant biudžetinį mokslo finansavimą, jungiant ir naikinant mokslo institutus, verslui pastebimai nedidinat MTTP finansavimo ir nekuriant tyrėjų darbo vietų, ir toliau mažės tyrėjų, ypač pilnu etatu dirbančiųjų profesionalių tyrėjų, skaičius.
Vėliau, mažėjant studentų, ypač valstybės finansuojamųjų, skaičiui mažės ir dalyvaujančiųjų tyrimuose universitetų dėstytojų. Mažėja ir toliau mažės šalies mokslinė produkcija. Tuo būdu jau užprogramuotas Lietuvos atsilikimas nuo Vakarų Europos ir kitų išsivysčiusių ir sparčiai besivystančiųjų šalių [1]."_

Kas kaltas? Pats Lietuvos verslas, mūsų valdžia ir universitetai bei Skandinavijos bankų lobistai, padarę Lietuvos universitetus pernelyg brangiais, lyginant su konkurentais užsieny.

Ką daryti? Atverti pinigines, mielieji ponai ir mielosios ponios.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų