Vyriausybė pasamdė buvusį premjerą Aleksandrą Abišalą vadovauti valstybinei komisijai, kuri derėsis su Europos Sąjungos (ES) valstybėmis bei Europos Komisija, kad šios sutiktų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbą.
Kaip praneša Alfa.lt, Lietuvos argumentas – elektrinę uždarius 2009-aisiais, Lietuvai gresia pritrūkti elektros energijos.
„Aš duočiau tokios tikimybės (kad pavyks pratęsti IAE darbą – Alfa.lt) penkis procentus. Kai kurie kolegos komisijos nariai mano, kad tai per daug optimistinis požiūris“, – sako A. Abišala.
Jo nuomone, vienintelis Lietuvos šansas – pasiekti, kad ES valstybės bei Europos Komisija priimtų politinį sprendimą pratęsti elektrinės darbą.
Anot jo, nebeįmanoma nei pasinaudoti išlygomis Lietuvos stojimo į ES sutartyje, kurioje Lietuva yra įsipareigojusi 2009-ųjų gale uždaryti elektrinę, nei šią sutartį pakeisti.
„Ėmiausi šio darbo todėl, kad manau, kad tie penki procentai egzistuoja, ir būtų gaila jų neišnaudoti. Jei tai būtų privatus kontraktas, su kokiais nors kitais klientais, sakyčiau, kad tokio darbo imtis neverta, negaišinant nei kliento laiko, nei pinigų. Tačiau šiuo atveju tikrai bandyti reikia, esame pasiryžę dirbi labai sunkiai ir labai greitai, nes laiko liko nedaug, kaip ir pabandyti tokių išeičių surasti“, – kalbėjo jis.
Lietuva svarsto galimybę pratęsti IAE darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti per maždaug dešimtį metų, tuo tarpu antrąjį Ignalinos reaktorių planuojama sustabdyti jau 2009-ųjų pabaigoje.
Tokį įsipareigojimą Lietuva padarė stodama į ES, kur IAE sumontuoti sovietiniai RBMK modelio reaktoriai laikomi iš esmės nesaugiais.
Pirmąjį IAE reaktorių Lietuva išjungė 2004-ųjų pabaigoje.
Netekusi branduolinės energijos Lietuvos elektros gamybos ūkis taptų visiškai priklausomas nuo Rusijos gamtinių dujų tiekimo.