Prezidentė leidžia suprasti, jog pasirašys kitų metų biudžetą. Balsuoti „už“ Vyriausybės pateiktą biudžetą ji ragina ir Seimo opozicijos atstovus. „Arba atsistojame ant kojų, arba grimztame toliau“, - taip šalies vadovė vertina būsimą balsavimą Seime dėl kitų metų biudžeto.
„Kreipiausi į politikus, kad prisiimtu politinę atsakomybę, kad kitąmet Lietuva turėtų biudžetą", - pirmadienį, po susitikimo su visų Seimo frakcijų atstovais, informavo prezidentė.
Už rekordiškai praskolintą biudžetą - atsakomybė visiems
D. Grybauskaitė vardijo kitų metų biudžeto trūkumus: jis rekordiškai praskolintas, pravalgome daugiau nei uždirbame. „Mūsų vaikai ateity turės mokėti už tai, kad nesusitvarkome dabar“, - pažymėjo ji. Tačiau čia pat teigiamai įvertino Vyriausybės pastangas mažinti biudžeto deficitą bei tai, jog premjeras atsižvelgė į jos pasiūlymus.
"Kitų metų biudžetas yra rekordiškai praskolintas. 5 mlrd. litų valstybės biudžete - tokios skolos dar nėra buvę. Visos politinės jėgos vienodai atsakingos už tai, kad Lietuvą sunkmetį sutiko nepasiruošusi.
Šiandien kreipiuosi į visus politikus, nepriklausomai ar jie yra valdžioje, ar ne, kad jie prisiimtų politinę atsakomybę už tai, kad Lietuva kitąmet turėtų biudžetą, kad mums nereikėtų kartoti mūsų kaimynų klaidų, kad tai nekainuotų šaliai trijų Vyriausybių kaitos arba dar blogesnių pasekmių", - nuogąstavo šalies vadovė.
Ką pasakys KT - nesvarbu
Pakartojusi, jog neleis didinti mokesčių, neleis skriausti neįgaliųjų, ji pareiškė, jog Konstitucinio Teismo nutarimai (KT), kalbant apie galimą sumažintų pensijų kompensavimą ateityje, - nieko verti. Į jį Seimas praėjusią savaitę kreipėsi prašydamas išaiškinti, kaip jam elgtis.
„Visai nesvarbu, ką pasakys KT. Ne jo prerogatyva priminti, kas yra morali politika. KT aiškina Konstituciją, o politiko pareiga galvoti apie žmogų“, - spaudos konferencijoje KT funkcijas aiškino šalies vadovė.
D. Grybauskaitės žodžiais, Vyriausybė, jau prabilusi apie tai, kad sumažintas pensijas kompensuos, apie tai turi įrašyti ne savo nutarime, o pačiame biudžeto įstatyme.
Vis dėlto D. Grybauskaitė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad pasirašys biudžeto projektą, jeigu jame bus įtvirtintos pagrindinės jos pageidaujamos nuostatos.
"Prašau žmonių supratimo ir kantrybės. Politikai vienaip ar kitaip bus atsakingi už tai, kad apgintų jūsų interesus. Jeigu to nepajėgs padaryti Seimas, padarysiu aš. Jeigu nepajėgsiu aš, padarys KT", - žadėjo D. Grybauskaitė.
Žiniasklaidai pasiteiravus, kodėl ji pati neteikia jokių konkrečių siūlymų valstybės biudžetui, šalies vadovė sakė, jog ji ne akademinio pasaulio atstovė ir nemažai pasiūlymų Vyriausybei yra pateikusi neformaliuose susitikimuose.
Ir paglostė, ir pakritikavo
Vis dėlto D. Grybauskaitė sako, kad metus dirbančią A.Kubiliaus Vyriausybę galima pagirti už tai, kad šalis nebankrutavo, tačiau čia pat pažėrė ir kritikos.
"Į ekonominę duobę smukome praktiškai laisvu kritimu - ir dėl objektyvių, ir dėl subjektyvių priežasčių, ir dėl vidinių klaidų. Bet didele dalimi tai priklausė nuo to, kad išorinės rinkos buvo paralyžiuotos, o Lietuva turėjo mažai instrumentų sau padėti", - paprašyta įvertinti metus, kuriuos dirba ši Vyriausybė, pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė šalies vadovė.
Pasak D. Grybauskaitės, Vyriausybė valdė finansų stabilumą šalyje, o Lietuvai nereikėjo kreiptis pagalbos į tarptautines institucijas.
Kita vertus, Prezidentė Vyriausybei "įgėlė" už tai, kad ši prieš metus mokesčių reformos metu padarytas klaidas taisė per lėtai, o kai kurių apskritai neištaisė.
"Gruodžio mėnesį padarytas klaidas reikėjo taisyti greičiau, jos buvo taisomos vangiai ir ne visos ištaisytos. Dabartinis "Sodros" biudžeto paketas taip pat yra suveltas, taip pat be struktūrinių ir ilgalaikių pasiūlymų. Tai yra vienadienių, trumpalaikių priemonių mišinys. Bandoma spręsti šiandienos problemas, bet jokiu būdu - ne rytdienos. Tai aš vertinu kritiškai", - sakė šalies vadovė.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže