Būsimų vairuotojų kantrybė išseko: dėl nevykstančių vairavimo egzaminų organizuoja mitingą

Dar praėjusią savaitę būsimiesiems vairuotojams sužibo viltis – buvo pasiūlyta atnaujinti vairavimo mokyklų veiklą ir praktinius vairavimo egzaminus. Tačiau dar trečiadienį „Regitra“ pranešė, kad vairavimo egzaminai nebus atnaujinami bent iki balandžio. Būsimieji vairuotojai pasipiktino tokiu sprendimu ir jau organizuoja mitingą.

Prieš daugiau nei savaitę Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija (VESK) pateikė siūlymą atnaujinti vairavimo egzaminus. Tačiau trečiadienį „Regitra“ pranešė, kad vairavimo egzaminai, ko gero, nebus atnaujinami iki pat kovo galo.

„Vyriausybei priėmus sprendimą pratęsti karantiną ir esamus ribojimus dėl praktikos egzaminų, jie „Regitroje“ kol kas nebus atnaujinami. Šiuo metu praktikos egzaminų vykdymas sustabdytas iki kovo 31 d., tačiau ši data gali keistis Vyriausybei priėmus atskirus sprendimus dėl karantino sąlygų švelninimo“, – trečiadienį pranešė „Regitra“.

Kilo pasipiktinimas

Vos „Regitrai“ išplatinus šį pranešimą, socialiniuose tinkluose kilo tikra audra. Šimtai būsimųjų vairuotojų žinutėmis užpylė „Facebook“ grupę „Regitra“ – egzaminų pagreitinimas“.

Ne ką mažiau skundų būsimieji vairuotojai atsiuntė ir tv3.lt žurnalistams. Didelė dalis skaitytojų pasakoja susiduriantys su rimtais nemalonumais.

Pavyzdžiui, skaitytojui Andriui vairavimo egzaminas buvo atšauktas jau ketvirtą kartą. Vaikinas portalui pasakoja turėjęs vykti dirbti į užsienį, tačiau dėl to, kad „Regitra“ vairavimo egzaminą vis atšaukia, darbo pasiūlymą Andrius prarado. Vaikino darbui būtų reikėję turėti vairuotojo pažymėjimą.

Praradęs dominantį darbo pasiūlymą užsienyje, Andrius įsidarbino Lietuvoje, šiuo metu dirba statybų sektoriuje.

„Bet čia irgi kyla sunkumai, kaip nuvykti į objektą kuriame turim dirbti? Kadangi darbo vieta nepastovi, užbaigiam vieną objektą, važiuojam į kitą, tai tenka gan dažnai su taksi pasivažinėti iki bendradarbio su kuriuo galėčiau važiuoti į objektą“, – tv3.lt rašo Andrius.

Kita tv3.lt skaitytoja Samanta rašo šioje situacijoje įžvelgianti nelygybę ir savotišką diskriminaciją: „Paradoksalu, kad veikia taksi paslaugos, autobusai prikimšti žmonių ir į tai yra žiūrima teigiamai. Nekalbu apie tai, jog veikia kirpyklos, vyksta įvairios grožio paslaugos, gyvas kontaktas. Savotiškai juokinga, bet ir graudu, kad nenorima pažvelgti į šią gana keistą situaciją logiškai.“

REKLAMA

Samanta vairavimo egzamino laukė jau tris mėnesius. Ji sako pastebinti, kad valdžia vis suteikia viltį, jog egzaminai bus atnaujinti, tačiau tai neįvyksta.

„Daugeliui tų, kurie laukia praktinio vairavimo egzaminai ir teisės reikalingos ne tam, kad leistų laiką draugų būryje ar kokiame nors pigiame vakarėlyje po karantino, o tam, kad galėtų dirbti ir išmaitinti savo atžalas“, – sako Samanta.

Automobilį laiko saugia vieta

Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacijos prezidentės Jurgitos Kuliešienės susidariusi situacija taip pat nedžiugina. Asociacijos prezidentė sako, kad dėl nevykstančių vairavimo egzaminų ir sustojusio vairuotojų rengimo netrukus susidarys didelės eilės, o šią problemą panaikinti gali būti nelengva.

„Nebus taip paprasta tą eilių klausimą išspręsti. Mokykloms žmogiškų išteklių taip greitai nesurasi, čia nėra labai patraukli profesija, pakankamai sudėtinga mokykloms surasti vairavimo instruktorių. Netgi mokomąjį automobilį įsigyti taip greitai nepavyks. Galvojame, kad bus iššūkis. Kuo ilgiau ši veikla nevyks, tuo mokykloms bus sudėtingiau balansuoti su eilėmis“, – tv3.lt komentuoja J. Kuliešienė.

Būsimųjų vairuotojų grupėse socialiniuose tinkluose ne kartą nuskambėjo siūlymas vairavimo pamokas ar egzaminus vykdyti automobiliuose įrengus specialias plastmasines pertvaras taip mokinio ir instruktoriaus. „Regitra“ savo automobiliuose pertvaras yra įrengusi, tačiau J. Kuliešienė sako, kad tai nėra saugus problemos sprendimo būdas.

„Mokant žmogų, kuris neturi pilnai įgūdžių saugiai vairuoti, aklinos pertvaros mes įrengti negalime. Instruktorius ar egzaminuotojas turi turėti galimybę sugriebti už vairo, jeigu netinkamą manevrą atlieka žmogus. Manome, kad saugumo prasme neįmanoma“, – komentuoja J. Kuliešienė.

Vairavimo mokyklų atstovė teigia, kad automobiliai tarp pamokų yra dezinfekuojami, vėdinami, vairavimo mokyklos atnaujinusios veiklą galėtų taikyti ir kitą saugumo priemonę – prieš lipant į automobilį atlikti greituosius koronaviruso testus.

REKLAMA

„Apskritai, vairavimo mokyklose nėra buvę židinių, nė vieno atvejo mes nežinome, kiek buvo leista vykdyti veiklą tiek per pirmąjį karantiną, tiek dabar, kad būtų masiniai užsikrėtimo atvejai. Tai yra individuali paslauga, individualus kontaktas ir tos rizikos yra minimalios“, – sako J. Kuliešienė.

J. Kuliešienė sako, kad nemažai problemų būsimiesiems vairuotojams kilo visos pandemijos metu. Ir pirmojo, ir antrojo karantino metu „Regitra“ bei vairavimo mokyklos darbą pradėdavo skirtingu metu.

Per pirmąjį karantiną „Regitra“ veiklą atnaujinti galėjo anksčiau, o mokykloms dirbti nebuvo leista. Per antrąjį karantiną situacija buvo atvirkštinė – dirbti negalėjo „Regitra“.

J. Kuliešienė sako, kad taip yra dėl to, kad mokyklos ir „Regitra“ yra priskiriamos skirtingoms ūkio subjektų kategorijoms: „Regitra“ kaip paslaugų teikėjas, o vairavimo mokyklos kaip švietimas.

Organizuos mitingą

Būsimieji vairuotojai socialiniuose tinkluose siūlo idėjas, kaip reikėtų atkreipti valstybės dėmesį į problemą. Pasigirdo idėjų išeiti į gatves, į atsakingas institucijas kreiptis raštiškai.

Būsimieji vairuotojai dar vasario pradžioje parengė peticiją, kuria buvo prašoma vairavimo egzaminus atnaujinti anksčiau nei nuo kovo 1-osios. Peticiją pasirašė daugiau nei pusantro tūkstančio būsimųjų vairuotojų.

Portalo tv3.lt žiniomis, vairavimo egzamino laukiantys žmonės šiuo metu jau planuoja mitingą visoje Lietuvoje.

„Iš nevilties ir ilgo laukimo žmonės nori imtis mitinguoti prieš Vyriausybės tokį nutarimą. Yra žmonių, kurie negali nuvykti į darbus, įsidarbinti, nes neturi į tai teisės, nuvežti vaikus į darželius, ar netgi nuvykti į parduotuvę maisto prekių“, – tv3.lt sako viena iš mitingo organizatorių.

Egzaminų atnaujinimas – C scenarijuje

Vidaus reikalų ministerija sako, kad esama epidemiologinė situacija vairavimo mokyklų ir „Regitros“ veiklos atnaujinimo klausimą padaro labai sudėtingą.

REKLAMA

„Tačiau vairavimo egzaminų atnaujinimo klausimo sprendimą matome kaip prioritetinį. Suprantame, kad žmonės, dėl įvairių priežasčių, tarp kurių yra ir labai rimtų, susirūpinimą keliančių problemų, nori kuo greičiau laikyti praktikos egzaminus, todėl ieškome galimų sprendimų ir teikiame siūlymus Vyriausybei. VESK buvo pateikęs tokį pasiūlymą svarstyti Vyriausybei, tačiau pakilus susirgimų skaičiui, šitas atlaisvinimas negalėjo būti priimtas“, – rašoma tv3.lt atsiųstame ministerijos komentare.

Jau yra aiškūs ir ministerijos planai: „Kol kas planuojama, kad praktiniai egzaminai galėtų būti atnaujinti prie esant 150 – 200 susirgimų 100 tūkst. gyventojų ir prie 4 proc. teigiamų testų dalies – tokie kriterijai nustatyti karantino režimo ribojimų keitimo plane. Būtina užtikrinti ir didesnes visuomenės testavimosi apimtis visos valstybės mastu.“

Šiuo metu šis rodiklis siekia 244,9.

Atnaujinus praktikos egzaminų veiklą, planuojama ilginti darbo laiką

Praktikos egzaminų vykdymas sustabdytas iki kovo 31 d., tačiau ši data gali keistis Vyriausybei priėmus atskirus sprendimus dėl karantino sąlygų švelninimo. Šiuo metu būsimiems vairuotojams  „Regitra“ į praktikos egzaminus registruotis nuo balandžio 1 d. Jei bus priimtas sprendimas praktikos egzaminų vykdymą atnaujinti anksčiau, apie tai klientus „Regitra“ informuos interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

„Regitra“ praneša, kad esant poreikiui, vairuotojus egzaminuoti galėtų ir ilgiau nei įprasta.

„Kalbant apie ateitį, kuomet sušvelninus karantino reikalavimus bus galima atnaujinti praktikos egzaminų veiklą, pirmaisiais mėnesiais juos iš esmės atvyks laikyti tie patys asmenys, kurie tai planavo padaryti karantino laikotarpiu. Taip pat svarbu pastebėti, kad esant poreikiui ir tam, jog būtų reguliuojami srautai, įmonė planuoja egzaminuoti ilgiau arba papildomomis dienomis. „Regitra“ per mėnesį visoje Lietuvoje gali priimti apie 11 tūkst. praktikos egzaminų. Šis skaičius gali ir augti, egzaminuojant ilgiau ar papildomomis dienomis“, – rašoma „Regitros“ komentare tv3.lt.

REKLAMA

„Regitra“ apgailestauja dėl kilusių nepatogumų ir praneša, kad yra pasiruošusi atnaujinti praktikos egzaminų veiklą: „Tikimės, kad situacija šalyje pagerės ir greitu metu tai galėsime padaryti.“

Pratęstas teorijos egzaminų rezultatų galiojimas

„Regitra“ informuoja, kad šiuo metu teorijos egzaminai vyksta užtikrinant saugumo ir srautų valdymo reikalavimus.

Įprastai teigiamas teorijos egzamino rezultatas galioja vienerius metus ir per šį laikotarpį būtina išlaikyti praktikos egzaminą, tačiau dėl pandemijos šis terminas yra pratęstas. Kitaip tariant, visiems būsimiems vairuotojams, kuriems teigiamas teorijos egzamino rezultatas baigė arba baigs galioti ekstremalios situacijos metu, jo galiojimo terminas pratęsiamas ekstremalios situacijos paskelbimo laikotarpiui ir dar 6 mėnesiams po jo pabaigos.

„Atkreiptinas dėmesys, kad kalbame ne apie karantino laikotarpį, o ekstremalią situaciją, kuri šalyje tęsiasi ilgiau. Kaip žinia, valstybės lygio ekstremali situacija šalyje paskelbta dar 2020 m. vasario 26 d., o kada ji baigsis nėra žinoma.

Taigi, nepaisant to, kad šiuo metu dėl karantino ribojimų yra laikinai sustabdytas praktikos egzaminų vykdymas, visiems būsimiems vairuotojams yra sudaryta galimybė suspėti vėliau išlaikyti egzaminą“, – rašo „Regitra“.

Iš viso praktikos egzaminų šiuo metu išregistruota apie 10,9 tūkst. asmenų.


Rašyti komentarą...
B
Belekoks
2021-02-25 21:56:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai jie arba vykdo 100% paslaugu, i ka ieitu ir egzaminai, arba tegul isvis uzsidaro. Nes realiai jie teikia tas pacias paslaugas ka galim internetu pasidaryt. O tie skydai visiskai saugus regitrai. Mano atveju del to jog laikaus teises pagal trisale sutarti negaliu niekur legaliai darbintis, tik i firma su kuria pasirasiau sutarti. Tikiu, kad tokiu daug, nes tikrai populiaru taip laikytis sunkvezimiu kategorijas. Plius lyginant kontakta su groziu salonais tai cia ner net kalbu. Jis yra tik perduodant popierius. O ten po 2 valandas vienas kita realiai liecia. Bet juk vyriausybes nariai kazkaip juk kirpos, net kai kirpyklos nedirbo. Speju todel ir atidare jas, nes zmones apie tai garsiai snekejo
Atsakyti
0

A
Asta
2021-02-25 22:22:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visiškas briedas. Visas pasaulis juokiasi iš Lietuvos valdžios dėl visokių ribojimų. Dulkį,Šimonytę auuuu!!!! Jai taip drausit ir Regitros darbą dėl praktikos egzaminų,tai visiškai nebeturėsit dirbančių žmonių. Šiuo metu ir taip dirba vieni pensininkai o jauni žmonės negali todėl kad,nuvykti į darbus nėra galimybės. Šimonytė su Dulkiu visai smegenis pametė dėl ribojimų. Būsimi vairuotojai Vienykimės gal tada nugalėsim.
Atsakyti
-2

A
Andrej roc
2021-02-25 22:11:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ka dabar siulo regitra su dabartine situacija jie susitvarkis tik po pusmecio..... Ir tai jeigu nebus ruosiami nauji vairuotojai.....
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (21)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų