• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kultūros ir švietimo židiniai provincijoje vos rusena. Sunkmetis nuskurdino ir miestų bibliotekas. Nemokamų atostogų priversti eiti jų darbuotojai su pavydu žvelgia į kolegas, dirbančius Lietuvos karo akademijos bibliotekoje. Krašto apsaugos ministrės vis žadamas taupymas jų nepalietė.

REKLAMA
REKLAMA

Gelbėja skaitytojai

„Sunkiai verčiamės", - atsiduso Kupiškio rajono Antašavos bibliotekos vedėja Laisva Čiuliepienė. Ji - vienintelė šios bibliotekos darbuotoja, dirba ir vedėja, ir bibliotekininke, ir apskaitininke. Per 200 vartotojų turinti biblioteka prieš kelerius metus buvo prijungta prie mokyklos, kitaip būtų tekę ją uždaryti.

REKLAMA

„Reikia remonto, reikia naujų užuolaidų. Bet čia buitiniai dalykai, be jų galima gyventi. Blogiau, kai knygų beveik negauname. Šiek tiek jų dovanoja mokykla ir skaitytojai", - „Vakaro žinioms" pasakojo L.Čiuliepienė.

Vilkaviškio rajono Kybartų biblioteka gali pasigirti turinti 1500 skaitytojų ir daugiau nei 40 tūkst. knygų fondą. Čia dirba 3 darbuotojos, taigi vienai tenka po 500 skaitytojų. „Anksčiau dirbo penki darbuotojai. Paskui liko keturi. Dabar va, trise belikome", - apie liūdną bibliotekos situaciją kalbėjo bibliotekininkė Lina, ji pasiguodė ir sumažėjusiu atlyginimu.

REKLAMA
REKLAMA

Trigubai mažiau

Birštono viešosios bibliotekos duris varsto ne tik skaitytojai iš visos šalies savivaldybių, bet ir iš užsienio. „Mes esame kurorto biblioteka, todėl žmonių ateina daugiau", - „Vakaro žinioms" sakė bibliotekos vedėja Alina Akūnienė. Šiais metais bibliotekoje lankytojai apsilankė per 30 tūkst. kartų. Ir visada buvo maloniai aptarnauti, nors bibliotekoje dirba 9 bibliotekininkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Akūnienę džiugina, kad bent darbuotojų skaičius jau kelerius metus lieka tas pats. Tik finansavimas kasmet vis mažėja. „Knygoms pirkti 2008 metais gavome 30 tūkst. litų, o pernai ir šiemet - vos 11 tūkst. Tai yra baisu", - kalbėjo A.Akūnienė.

REKLAMA

Eina nemokamų atostogų

Sunkmetis neaplenkė ir visų Rytų Lietuvos viešųjų bibliotekų metodikos centro - Vilniaus Adomo Mickevičiaus bibliotekos. Jos atstovė Aldona Jelemauskienė „Vakaro žinioms" sakė, kad čia dirbančiam 71 bibliotekininkui tenka beveik 180 tūkst. lankytojų per metus, t. y. daugiau nei po 2500 kiekvienam.

REKLAMA

„Verčiamės sunkiai. Trūksta lėšų darbo užmokesčiui. Tenka kartą per metus eiti mėnesiui nemokamų atostogų, kad biblioteka egzistuotų", - neslėpė A.Jelemauskienė.

Išskirtinė biblioteka

Tačiau šiame varganame šalies bibliotekų žemėlapyje yra bibliotekų, kurioms šios problemos - svetimos. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė vis žada optimizuoti žmogiškuosius išteklius ir pinigines išlaidas savo kariškose valdose. Tačiau padaryti to vis nepavyksta. Sunkmetis nepalietė ir Krašto apsaugos ministerijai priklausančios Lietuvos karo akademijos (LKA) bibliotekos, aptarnaujančios saujelę lankytojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gerai gyvename", - optimizmu tryško LKA bibliotekos vedėja Janina Tupėnienė.

Ji „Vakaro žinioms" papasakojo, kad LKA biblioteka turi per 200 tūkst. knygų fondą, kuris kasmet pasipildo apie 10 tūkst. naujų leidinių. “Mes tikrai nuostabiai gyvename. Neseniai pas mus lankėsi ES Kokybės vertinimo komisija, pagyrė, kad mūsų turima literatūra labai aktuali, nauja", - gyrėsi vedėja.

REKLAMA

J.Tupėnienės teigimu, LKA biblioteka aptarnauja net 300 akademijos studentų. Tiesa, pasirašius bendradarbiavimo sutartis su kitomis aukštosiomis mokyklomis, karinę literatūrą pasklaidyti čia gali ir kitų universitetų studentai. “Taigi bendras mūsų vartotojų skaičius yra 1450", - raportavo J.Tupėnienė.

REKLAMA

Bibliotekoje dirba 8 bibliotekininkės. Ar ne per daug tokiam mažam skaitytojų skaičiui? “Bet tą skaičių ir taip sumažino. Dar buvo viena mano pavaduotoja ir dvi bibliotekininkės. Jas atleido. Tad dabar krūvis padidėjo", - skundėsi bibliotekos vedėja.

1885 - tiek bibliotekų šalyje veikė 1990-aisiais

1357 - tiek bibliotekų Lietuvoje buvo 2010-ųjų pradžioje

Bibliotekų nauda pinigais neskaičiuojama

Petras ZURLYS - Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkas:

Džiaukimės, kad nors vienai bibliotekai Lietuvoje yra gerai, kad ir karo. Juk tai daugiau nei nė vienos. Turėkime bent vieną gražią, bus ką parodyti užsienio svečiams, kad pilna knygų. Reikia ir parodomųjų bibliotekų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu nebūtų šviesesnių dalykų, bibliotekų padėtį galiu apibūdinti tik kaip tragišką. Bibliotekų biudžetai yra tokie, kad neaišku, kaip užbaigsime šiuos metus. O jeigu valdžia ruošiasi dar labiau sumažinti finansavimą, tai tegu jau iš karto garsiai paskelbia, kad reikia uždaryti visas bibliotekas, ir tada viskas bus aišku.

REKLAMA

Tikiuosi, dabartinis mūsų ministras galės ką nors padaryti. Jis patinka bibliotekininkams, nes bent nesako, kaip buvęs ministras, kad skaitytume senas knygas. Bet jis vienas nieko negali nulemti, todėl tikiuosi, kad prieš tvirtindami biudžetą mūsų seimūnai susiprotės, kai pamatys, kokia eilutė skirta knygoms įsigyti ir kitoms bibliotekų programoms.

Aišku, mes tos tiesioginės pridedamosios vertės nesukuriame, tačiau per bibliotekas besimokydami, gaudami žinių žmonės įgyja labai daug. Bibliotekos nėra nuostolingos, ir pasaulis seniausiai tai įrodė. Deja, dar kol kas pas mus taip nėra.

Laura LAPĖNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų