Pakaunės dvyliktoko Mindaugo Lukošiaus byla, išsiskirianti iš nusikaltimų, prie kurių baigia pripratinti degradavusi visuomenės dalis, konteksto, nežinia kuriam laikui įstrigo teisme.
Teismo išvakarėse 19-mečiu tapęs M.Lukošius kaltinamas nužudęs buvusį motinos sugyventinį Arvydą Leskauską - savo jaunesniojo 8 metų brolio tėvą. Čekiškės (Kauno rajonas) bendruomenė, rinkusi pinigus abituriento advokatui, įsitikinusi, kad tai buvo būtinoji gintis. Prokurorai M.Lukošiaus padarytam nusikaltimui pritaikė Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuriuo numatomas laisvės atėmimas nuo 7 iki 15 metų.
Lemtingas spyris
Pateikiant kaltinimą remtasi ekspertų išvada, kad 44 metų A.Leskauskui, kuris buvo girtas, tyčia smogta 7 kartus į galvą, o jam nukritus 2 kartus spirta į krūtinę ir pilvą. Nuo vieno spyrio trūko kepenys.
Dar vaikiškų veido bruožų teisiamasis, duodamas parodymus sunkiai slėpęs jaudulį, nepanašus nei į užkietėjusį chuliganą, nei į karštakošį akiplėšą. Dažniausiai jo vartotas žodis - „bijojau“. Juo teisintasi ir, kodėl, įvykus lemtingam konfliktui su buvusiu motinos sugyventiniu, nesikreipta pagalbos į už 2 kilometrų gyvenančią seniūnijos socialinę darbuotoją - geriau jau nakvoti po atviru dangumi. Ir kodėl kitą dieną, kai A.Leskauskas vėl išvijo teisiamąjį iš namų, šis taip be gailesčio jį talžęs - kad neatsikeltų ir neįvykdytų grasinimo nužudyti. Anksčiau kalėjęs A.Leskauskas buvo peiliu sužalojęs ir M.Lukošiaus tėvą. Šis mirė, kai teisiamajam buvo 4-eri.
Advokatė prašė skirti M.Lukošiui psichologinę-psichiatrinę ekspertizę. Remtasi socialinės pedagogės pasakojimu, kaip atrodė kaltinamasis nužudymu, atbėgęs pas ją tą lemtingą praėjusių metų gegužės 11-ąją.
Advokatės pergalė
Anot advokatės, tai, kas tada įvyko A.Leskausko motinos kieme Gegužėnų kaime, buvo nuolatinio psichologinio smurto, kurį nužudytasis nuolat naudojo prieš M.Lukošių, pasekmė. Ji prašė pateikti ekspertams klausimą, ar, darydamas nusikaltimą, M.Lukošius nebuvo afekto būsenos? Tai konstatavus, kaltinimą jam būtų galima perkvalifikuoti - už nužudymą labai susijaudinus grėstų kelis kartus mažesnė bausmė. Po teisiamojo ir liudytojų apklausos Kauno apygardos teismas tokią ekspertizę skyrė.
M.Lukošius teismo laukė nesuimtas. Jį buvo leista suimti tik 1 parai, kol bus apklausta 16-metė kaltinamojo sesuo ir jųdviejų motina. Baimintasi, kad vėliau jos pasinaudos teise neduoti teisme parodymų. Tačiau abi teisme parodymus davė. Pirmoji, mačiusi lemtingą teisiamojo ir A.Leskausko dvikovą, neslėpė palaikanti pirmąjį - konfliktas prasidėjo broliui ją užstojus prieš neblaivią motiną. Pastaroji aiškios nuomonės dėl įvykusios tragedijos neturėjo.
Nukentėjusiųjų daug
M.Lukošiaus motina pradėjo gyventi su kaimynu A.Leskausku iškart po vyro mirties. Pas močiutę Kaune augusį vyresnėlį ji pasikvietė į Gegužėnus, kai šiam jau buvo 16 metų. Tam, kad jis galėtų tęsti mokslus Čekiškės P.Dovydaičio vidurinėje mokykloje - Kauno pedagogai buvo liepę vaikinui eiti į profesinę mokyklą.
Teisiamajam pateiktas 100 tūkst. litų ieškinys. Priteisti tokią sumą prašo paskutinė A.Leskausko sugyventinė, pas kurią šis išėjo prieš 4 metus, leidęs buvusiai sugyventinei kartu su vaikais toliau gyventi savo motinos sodyboje - kad prižiūrėtų ją po patirto insulto. Ir tai buvo priežastis A.Leskauskui atvažinėti savaitgaliais pas M.Lukošiaus motiną išgerti.
A.Leskauskas su pinigų iš M.Lukošiaus reikalaujančia kauniete turėjo 1 metų sūnų. Ši 31 metų moteris teigia, kad 2-ąją invalidumo grupę (sirgo TBC) turėjęs nužudytasis buvo jų maitintojas.
Kiek užtruks ekspertizė, neaišku. Gali būti, kad per tą laiką M.Lukošius spės baigti mokyklą. Tačiau jo svajonei - baigus 12 klasių, mokytis toliau ir eiti dirbti į policiją, kažin ar lemta išsipildyti.
Greta Čižinauskaitė