• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvairių šalių meteorologai šiemet ne kartą skelbė, kad artėjanti žiema bus šalta, o gal net atšiauresnė nei praėjusioji. Jiems tarsi antrina ir senolių stebimi gamtos ženklai: lapai nuo medžių nukrito neįprastu laiku, o kankorėžių ant eglių beveik nematyti. Kai kas pastebėjo, kad ir paukščiai išskrido kaip niekad anksti, o bitės dar nemiega ir uoliai ieško maisto. Turėtų būti šalta, tačiau „Tauragės žinių“ pašnekovė ilgametė tauragiškė Birutė turi kontrargumentų ir mano, kad Lietuvoje žiema bus tradiciška, ypatingų šalčių neturėtume sulaukti.

REKLAMA
REKLAMA

Pranašauja šaltį

Su gamta artimai susiję ir jos reiškinius gerai pažįstantys žmonės kaip niekas tiksliai gali nuspėti artėjančią orų prognozę. Tiesa, ne vienas, kalbinamas „Tauragės žinių“, pripažino, kad dabartinis klimatas sparčiai kinta, o senolių sukauptos gamtos ženklų pranašystės dažnai būna klaidingos.

REKLAMA

Medžiotojas, aplinkos apsaugos specialistas Petras Survilas sako puikiai žinąs keletą pranašysčių, kurios gali padėti nuspėti artėjančios žiemos orus.

– Prieš tris savaites mūsų būrelio sumedžiotas šernas buvo gana riebus. Kiek taukų po oda, tokia ir žiema bus, – apie numanomą šaltą žiemą užsiminė pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Medžiotojas sako, kad gana tiksliai apie žiemos prognozes galima spėti iš kiškio. Šis žvėrelis prieš šalčius sukaupia gausiai riebalų, tačiau šių gyvūnų medžiojimo sezonas prasidėjo visai neseniai, sumedžioti kiškio Medelyno būrelio medžiotojams dar nepavyko.

Senoliai tikina – jei šerno blužnies pradžia stora, pirmoji žiemos pusė bus šalta. P. Survilas pripažino, kad šis teiginys ne kartą nepasitvirtino. Ir vis dėl to vyras nedrąsiai prognozuoja šaltą žiemužę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žynio prognozė

Garsus Tauragės krašto žynys, pagonis Kęstutis Juškys įsitikinęs, kad ši žiema bus išskirtinė.

– Kasmetiniai gamtos dėsniai šiemet išsiskiria ypač ryškiai. Tai apibūdina nekokią artėjančios žiemos orų prognozę. Šiemet paukščiai išskrido rugpjūčio mėnesį, turbūt jaučia kažką. Galbūt bus ankstyva šalta žiema, – svarstė senąją Baltų kultūrą tyrinėjantis žynys.

REKLAMA

K. Juškys pabėrė net keletą įrodymų, susijusių su neišvengiamais žiemos šalčiais. Pašnekovo nuomone, jei ant eglių kankorėžiai apkibę viršūnėje, žiema bus šilta, jei apačioje, numatomi speigai. Žynys tikina, kad šiemet eglės beveik be kankorėžių, o tai esąs išskirtinės žiemos ženklas.

REKLAMA

K. Juškys prisiminė, kad šiemet medžiai pradėjo mesti lapus dar nespėjus uogoms prisirpti. Šis reiškinys ypač buvo pastebimas ant vyšnios medžių. Ir nors šie faktai – tai tik savotiškas žaidimas ir totalizatorius, puikiai gamtos reiškinius išmanantis vyras įsitikinęs – artėja atšiauri, galbūt trumpa, bet šalta žiema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bitės prieš šalčius nerimsta

Bitininkė Irena Verpečinskienė šiemet pastebėjo, kad net vėlyvą rudenį, pasitaikius gražesnei dienai, jos bitės pradeda skraidyti. Paprastai spalio viduryje jos susiburia į kamuolį ir ruošiasi žiemoti.

– Spėliojame, kad jos ieško maisto. O tai prielaida, kad žiema bus ilga ir šalta, – pasakojo bitininkė.

REKLAMA

Ponia Irena prisimena, kad pernai bitės taip pat išpranašavo šaltą žiemą. Jos ilgai nesispietė į kamuolį.

Bitininkams tai nėra gera žinia, tokios nerimstančios darbininkės reikalauja papildomo maisto, be to, pavasarinis medaus derlius būna itin skurdus.

REKLAMA

Kontrargumentų taip pat netrūksta

Senoliai pastebėjo – jei šermukšnis pilnas uogų, o ant lazdynų daug riešutų, žiema bus šalta. Šiemet ir šermukšnių, ir riešutmedžių vaisių mažai, galbūt tai rimta prielaida, kad žiema šalčiais nesikandžios? Ponia Birutė sako kasmet pastebinti tam tikrus dėsnius, kuriais ji pasitiki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Pastebėjau, kad svogūnų lukštai šiemet visai menki, bus šilta žiema. Be to, mano katės Micės kailis retas. Pamenu, pernai ji buvo riebi, o kailio pavilnė tanki kaip niekad. Ir žiema buvo šalta, – pasakojo Birutė.

Tačiau atkirsdamas mūsų pašnekovei žynys K. Juškys įrodinėja priešingai. Jo augintinis – šuo visai nesulysęs, o riebalų sluoksnis akivaizdžiai matomas. Vyras pripažino, kad riešutų šiemet nebuvo, bet nuskurę šermukšniai esąs gero bulvių derliaus ženklas.

REKLAMA

– Juk šiemet taip ir buvo, bulvės pas mus buvo geros, o va Kaune, Lampėdžiuose, šermukšnių kekės neišpasakyto dydžio, prisirinkau maišą vaikščiodamas ten. Pakaunėje ir bulvių derlius buvo prastas, – „Tauragės žinioms“ pasakojo K. Juškys.

Sinoptiko komentaras

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikės Ievos Nariūnaitės teigimu, mūsų sinoptikai negali atsakyti, kokia bus artėjanti žiema.

– Lietuvos sinoptikai prognozuoja orus tik penkioms dienoms. Užsienyje yra specialistų, kurie dirba su ilgalaikėmis orų prognozėmis. Jie gal ir gali nustatyti, kokia bus žiema, – patikslino specialis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų