Seimo narė Agnė Bilotaitė teigia, jog vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, neteisingai aiškindamas Tarnautojų elgesio kodekso projektą, iškraipo projekto esmę ir taip klaidina visuomenę.
Parengtas projektas, kuriam po pateikimo pritarė Seimas, numato, jog alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis piktnaudžiaujantis valstybės tarnautojas neatitinka minimalių nepriekaištingos reputacijos reikalavimų, todėl tokie asmenys turi būti atleidžiami iš pareigų arba į jas net nepriimami.
„Sutinku, kad projekte nėra tiksliai reglamentuota, kaip būtų konstatuojama, kad asmuo piktnaudžiauja alkoholiu ar narkotikais, dėl to darbo grupė dar padirbės. Tačiau mūsų parengtame dokumente niekur nėra įtvirtinta, kad valstybės tarnautojas po darbo negali išgerti. Neturėtume painioti dviejų iš esmės skirtingų dalykų - alkoholio vartojimo ir pasirodymo girtam viešoje vietoje. Manau, kad kiekvienas valstybės pareigūnas turėtų vadovautis sveiku protu ir suvokti, kad ir po darbo yra matomas, todėl turėtų elgtis deramai. Visi turi teisę atsipalaiduoti ir švęsti, tačiau ne visi deramo elgesio ribas suvokia vienodai, tam ir yra šis kodeksas, kuris tas ribas nustato“, - sakė kodekso projekto rengimo darbo grupės pirmininkė A. Bilotaitė.
Jai nesuprantamas kai kurių politikų prieštaravimas tam, kad valstybės tarnautojų elgesys būtų vertinamas ir po darbo. Esą yra ne kartą pasitaikę atvejų, kai tokie asmenys iš pareigų nebuvo atleisti vien dėl to, kad korupcine veikla užsiiminėjo pasibaigus darbo laikui. Tarnautojų elgesio kodeksas tokiems valdininkams išsisukti nebeleistų.
Darbo grupės, rengusios Tarnautojų elgesio kodekso projektą, vadovė Seimo narė A. Bilotaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad darbo grupė siekė, jog minimalūs reikalavimai būtų taikomi ne tik valstybės tarnautojams, bet daug platesniam žmonių ratui.
„Pagal esamą reguliavimą, toli gražu ne visi asmenys, priimantys svarbius sprendimus, teisine prasme yra valstybės tarnautojai. Dauguma tokių asmenų dirba pagal darbo sutartis, nors visuomenė dažnai sutapatina šiuos asmenis su valstybės tarnautojais, kurie gana dažnai savo nederamu elgesiu formuoja neigiamą nuomonę apie visą viešąjį sektorių. Būtent todėl darbo grupė rengė kodekso projektą ne valstybės tarnautojams, o tarnautojams“, - aiškina Seimo narė.
Kaip ELTA jau skelbė, Vyriausybė neranda sutarimo dėl tam tikrų svarstomo naujo Valstybės tarnautojų etikos kodekso, turinčio apibrėžti leistiną valstybės tarnautojų elgesį, aspektų.
Antradienį po Vyriausybės posėdžio vidaus reikalų ministras R. Palaitis kalbėjo, jog rengdami naują kodekso redakciją Seimo nariai pasirenka neadekvačias priemones savo tikslams pasiekti, todėl tam tikri siūlomo kodekso aspektai kelia abejonių dėl jų tinkamumo.
„Vyriausybės siūlymas yra toks, kad jeigu tikslas - sureglamentuoti viso viešojo sektoriaus, nes įstatymo projekte kalbama apie visą viešąjį sektorių - gydytojus, mokytojus, kitus darbuotojus, ne tik karjeros valstybės tarnautojus, tai gal ir yra gera idėja, tačiau kai kurios priemonės yra perlenkiančios lazdą, nes, tarkime, atleisti žmogų iš darbo už tai, kad jis nedarbo metu kažkur vartojo alkoholinių gėrimų, mano supratimu, yra neproporcinga priemonė. Pasiūlėme Seimo nariams atkreipti dėmesį į kai kurias vietas ir pakoreguoti jų įstatymo projektą“, - žurnalistams komentavo R. Palaitis.
Ministro teigimu, bene daugiausiai abejonių kelia siūlomo tarnautojų etikos kodekso neapibrėžtumas.
Valstybės tarnautojų etikos kodeksą pavasario sesijoje turėtų patvirtinanti Seimas.