Dabartiniai įstatymai neleidžia didinti vidutinės pensijos iki 400 eurų, kaip kad siūlo į prezidentus kandidatuojantis premjeras Saulius Skvernelis. Šią iniciatyvą kai kurie ekspertai vadina tiesiog rinkėjų papirkinėjimu, nes išmokos turi būti didinamos ne tik prieš rinkimus.

Maxima atidarymas (J. Auškelis / Fotodiena.lt)

Maxima atidarymas (J. Auškelis / Fotodiena.lt)

Praėjusią savaitę S. Skvernelis pristatė savo rinkimų programą. Nors vidaus politika nėra prezidento prerogatyva, dabartinis Vyriausybės vadovas pažadėjo, kad jei bus išrinktas, vidutinė senatvės pensija iki kitų metų vidurio bus 400 eurai.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra 344 eurai. Kad būtų įgyvendintas rinkiminis pažadas, ji turi padidėti 66 eurais arba daugiau kaip 19 proc.

Bėda ta, kad šiuo metu Socialinio draudimo pensijų įstatymas neleidžia politikams pensijų didinti tiek, kiek jie sugalvoja.

Senatvės pensiją sudaro bendrosios ir individualiosios dalių suma. Bendroji dalis susieta su bazine pensija (dabar 164,59 euro), individualioji – su apskaitos vieneto verte (dabar 3,52 euro).

Kiekvienų metų pradžioje jie dauginami iš indeksavimo koeficiento. Šis apskaičiuojamas, kaip 7 metų (3 ankstesnių, einamųjų, ir 3 būsimų) darbo užmokesčio fondo augimo dydžio vidurkis. Paprastai tariant, pensijos automatiškai didinamos tiek, kiek vidutiniškai per 7 metus didėja atlyginimai.

REKLAMA

Finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl mokesčių reformos šiemet darbo užmokesčio fondas formaliai auga 40 proc., o neįvertinus reformos – 8,6 proc. Net jei indeksavimo koeficientui apskaičiuoti būtų imamas pirmasis dydis, 7 metų algų augimo vidurkis nė iš tolo nesiektų 19 proc., kuriais didinti pensijas žada S. Skvernelis, kuris, beje, net nesulaukęs 50 metų jau gauna valstybinę pareigūno pensiją.

Didinti būtina, bet ne taip

Paprašytas įvertinti premjero planus Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka pripažino, kad pensijos Lietuvoje yra mažos ir jas didinti būtina. Tačiau ne taip, kaip siūlo dabar.

R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)

R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)

Anot profesoriaus, šiuo metu daugiau kaip trečdalis pensininkų skursta, o tarp dirbančių asmenų tokių yra vos 8 proc.: „Aišku, kad pensijas reikia didinti ir dabartinio indeksavimo nepakanka.“

Jei toliau galios dabartinis įstatymas, po kurio laiko pensijos sudarys tik 20 proc. darbo užmokesčio, ką viešai yra deklaravęs pats socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Neleistina, kad pensininkai taip skurstų palyginti su dirbančiais, dėl to esą būtina keisti įstatymą ir dabartinę pensijų indeksavimo tvarką.

„Pensijas reikia didinti, tiktai, žinoma, dabar čia nelabai gražiai išeina ir su rinkimais suderinta. Jei pensijas ir didins, tai įstatymą keis Seimas. Prezidentas gali pasiūlyti tokią iniciatyvą ar pasirašyti Seimo priimtą įstatymą. Bet čia nėra tiesioginis prezidento darbas“, – svarstė R. Lazutka.

Jo teigimu, ateityje dirbančiųjų mažės, o mažėjant darbo jėgos pasiūlai, darbdaviai mokės didesnes algas. Vis dėlto jas uždirbs mažiau žmonių, tad bendras darbo užmokesčio fondas augs ne taip sparčiai. Dėl to ir pensijų indeksavimas bus ribotas, tad jų atotrūkis nuo vidutinės algos vis didės.

REKLAMA

„Iš tiesų reiktų keisti pensijų indeksavimo tvarką, nes ateis laikas, kai ji bus visiškai nepalanki. O po kažkokio reikšmingesnio padidinimo jau būtų galima įvesti indeksavimą ir paskui jau tikrai nekišti nagų prie įstatymo. Pensijas reikia taip sutvarkyti, kad nebūtų tokio atotrūkio tarp darbingo amžiaus ir senų žmonių padėties. Tai reikėtų daryti, matyt, tikrai ne tokiais vienkartiniais sprendimais – štai dabar yra pinigų, yra rinkimai, padidinome, o paskui vėl nežinia, kaip bus“, – komentavo pašnekovas.

Anot jo, įstatyme reikėtų pakeisti apskaitos vienetų skaičiavimo formulę arba numatyti kitokį jų apskaičiavimo mechanizmą, kad vidutinė pensija pasiektų ne 40 proc., o 55 proc. vidutinės algos. Iš karto tam nebus pakankamai pinigų, bet per kelerius metus tai padaryti būtų įmanoma.

„Bet turi būti nuosekli programa. O dabar, galima sakyti, jei pinigų yra, jų mesteli ir aišku, kad tai yra rinkėjų papirkinėjimas. Jei po poros metų bus ekonomikos pablogėjimas, tada vėl pensijos gali būti bus užšaldytos. Nesiverčia liežuvis sakyti, kad pensijų nereikia didinti, bet didinimas neturi būti priešokiais“, – reziumavo R. Lazutka.

Tektų keisti įstatymą

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė informavo, kad jeigu senatvės pensijos didėtų tik dėl indeksavimo, tuomet iš valstybės biudžeto papildomai kitiems metams reiktų 136 mln. eurų, iš „Sodros“ biudžeto – 90 mln. eurų.

Jeigu būtų sutarta nuo liepos mėnesio didinti bazinę pensiją, tuomet iš valstybės biudžeto papildomai prireiktų dar 131 mln. eurų.

REKLAMA

Preliminariai skaičiuojama, kad 2020 m. senatvės pensijos bus indeksuojamos panašiu lygiu kaip ir šiemet (iki 8 proc.), tai reiškia, kad vidutinė senatvės pensija 2020 m. sausį galėtų siekti apie 370 eurų.

„Nuo 2019 m. bazinė pensijos dalis buvo perkelta į valstybės biudžetą su tikslu ateityje senatvės pensijas finansuoti ne tik iš darbo, bet ir kitų mokesčių. Šiuo atveju, jeigu formuojant kitų metų biudžetą būtų galutinai sutarta papildomai nuo liepos mėnesio kilstelti bazinę pensiją prisidedant valstybės biudžetui, tai būtų šio principo įgyvendinimas praktikoje. Tokiu atveju vidutinė pensija nuo liepos mėnesio galėtų siekti 400 eurų, tik tam dar reiktų pakeisti Socialinio draudimo pensijų įstatymą“, – nurodė patarėja.

Jos teigimu, visuotinai sutariama, kad senatvės pensijos Lietuvoje yra pernelyg žemos. Tą puikiai iliustruoja santykinio skurdo, absoliutaus skurdo ir materialinio nepritekliaus lygis vyresnių nei 65 metų asmenų grupėje. Jis liudija, kad senatvės pensininkai yra viena pažeidžiamiausių grupių Lietuvoje.

Pavyzdžiui: vyresnių nei 65 m. amžiaus asmenų absoliutaus skurdo lygis – 14,2 proc. (bendras – 13,8 proc.), jų skurdo rizikos lygis – 33,4 proc. (bendras – 22,9 proc.).

Laima
2019-05-08 07:03:17
Kaip gauti pensiją jei turi stažą 37 metus o Sodra skaičiuoja 270 eurus koks turėjo būti atlyginimas aš dirbau slaugytoja darbas atsakingas o atlyginimas buvo mazas tai kam apgaudinėti viršūnės gaus atlyginimus ir pensijas gerasAtsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
VLADAS 2019-12-12 08:44:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ar bus 2020 m. padidinta pareigūnų pensija?   ATSAKYTI
LILIJA 2019-11-04 16:11:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
REIKIA PENSIJAS DIDINTI NE PROCENTAIS O VISIEMS PO LYGIAI TA BUSLYGYBE   ATSAKYTI
Kazys 2019-10-16 21:47:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam gi tas pensijas didinti. Juk is pensininku jokios naudod , tai tik nasta valstybei.Kuo daigiau ir kuo greiciau ju ismirs tuo geriau. O tas papildomas pensiju kelimas gaunantiems mazas pensijas yra ne kas kita kaip skatinimas nedirbt,i nes kam tas darbo stazas.Gaus maza pensija valstybe vis tiek dades.   ATSAKYTI
marija 2019-05-08 16:19:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
as turiu 39 metu staza, deja mano pensija 263eurai, kadangi lengvosios pramones darbuotojams algos buvo mazos, ka tada daryt, jeigu butu nebankrutave, turejau dirbt iki 80metu, kad gauti ta vidutini senatves pensijos dydi. Va taip.   ATSAKYTI
Vaclovas 2019-05-08 12:05:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra 344 eurai. Kad būtų įgyvendintas rinkiminis pažadas, ji turi padidėti 66 eurais..." 344+66=410, o ne 400. Atrodo, kad straipsnio rengėjai nesimokė aritmetikos. Beje, S. Skvernelis sakė, kad vidutinė pensija 400 Eur gali būti nuo kitų metų liepos, o ne iki kitų metų vidurio. Sąvokų "nuo" ir "iki" reikšmė skirtinga. Čia rinkiminis prieš S. Skvernelį nukreiptas nevykęs straipsnis.   ATSAKYTI
PingPong 2019-05-08 10:49:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aišku čia rinkėjų papirkinėjimas ir mažai išprususių pensininkų mulkinimas. Tegul Skvernelis atvirai pripažįsta, kad melavo, arba jį diskvalifikuokit iš LR prezidento rinkimų.   ATSAKYTI
juratė[email protected] 2019-05-08 09:53:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tėčio,stažas 39 metai,pencija 311,visa gyvenima mokėti mokesčiai,gėdaaaaaa!!!   ATSAKYTI
as 2019-05-08 17:18:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nieko keisto,jei tu uzdirbai mazai,mokejai mazus mokescius,maza ir pensija,viskas teisingai,ner ko bliaut,vaikai tegul dadeda  
Saule 2019-05-08 09:47:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As nezinau kas sukure sia apskaiciavimo formule ,bet tai ir kas ja patvirtino tai yra nusikaltimas pries mus visus pagyvenusius zmonis nes kaip beskaicuosi vistiek liksi ubagu nesvarbu ,kad tu dirbai 32 metus ir sulaukes senatves negali apsimoketi savo butinu islaidu ,tai tie ponai kurie valdo sali turetu pakrapstyti savo smegenis ir pagalvoti is kieno kisenes jie gauna atlyginimus    ATSAKYTI
MANO 2019-05-08 09:40:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
darbo stazas 40 metų,visi pradirbti statyboje,dabar gaunu 450e,padidejo pensija nuo naujų metų,46e,taigi viskas priklauso nuo vidurkio.   ATSAKYTI
Vytautas 2019-05-08 09:08:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kam drumsčia te vandenį įvedėt tokį skaičiavimą, taip ir gaunasi. Skvernelis nieko čia nežada –neapgaudinėkite savo antraštėm rinkėjų. Ne ivsi skaito straipsnį iki galo. Kad jis gauna pensiją – toks įstatymas. Nežinojau kad Lazutka tarnauja konservatoriams.    ATSAKYTI
pensininkas 2019-05-08 08:58:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kada grazins tai kas pavogta? Kur atsargos kariu pensiju pinigai, premjere?   ATSAKYTI
daiva 2019-05-08 08:27:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
vienas didins o Simpnyte sako ,reikalui esant nubrauks dar karta ...tai gal feriau uz ta kuris didins bet kol kas nepasivede vykdo pazadus   ATSAKYTI
taip taip, 2019-05-08 09:44:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nubrauks ir negrazins,tokia jų strategija...  
Laima 2019-05-08 07:03:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaip gauti pensiją jei turi stažą 37 metus o Sodra skaičiuoja 270 eurus koks turėjo būti atlyginimas aš dirbau slaugytoja darbas atsakingas o atlyginimas buvo mazas tai kam apgaudinėti viršūnės gaus atlyginimus ir pensijas geras   ATSAKYTI
Arabela 2019-05-08 08:36:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Balsuokite už gitangridą tai ir tu 270 nebegausite, ir mokesčiais kaip žadėjo apkraus.  

Top Video

NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
Pamatykite: 10 Kobe Bryanto metimų, atnešusių komandai pergalę
DABAR RODOMA
40 įspūdingiausių Kobe Bryanto karjeros dėjimų
DABAR RODOMA
Bryanto karjeros kelias NBA
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
REKLAMA
R. Karbauskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis mano, jog Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išaiškinimas dėl susisiekimo ...
Kamera (nuotr. 123rf.com)
Lietuvos institucijos naudoja kiniškas „Hikvision“ ir „Dahua“ vaizdo stebėjimo kameras, kurių dėl saugumo spragų atsisakė JAV viešasis sektorius, trečiadienį skelbia LRT ...
Viktoras Uspaskichas (tv3.lt fotomontažas)
Darbo partija kaip feniksas kyla iš pelenų. Bent tokią nuomonę galima susidaryti peržvelgus visuomenės nuomonės apklausas, kur ši partija patenka į ketvertuką tų, už ...
Neeilinė Panevėžietės istorija: augino šunį, o pasirodo – vilkas (nuotr. stop kadras)
Augino šunį, o užaugino vilką. Panevėžietė turėjo šuns patelę, rūpinosi ja pustrečių metų, o vėliau planuodama išvykti į užsienį ją atidavė prieglaudos globai ir ...
Stasys Šedbaras (nuotr. Andrius Ufartas/Fotobankas)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymą, pietavęs pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita, visai neseniai konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų