Statistika vaikams iš skurdžių šeimų – negailestinga. Duomenys rodo, kad žemesnes pajamas gaunančių tėvų vaikai neturi tų pačių galimybių siekti mokslo aukštumų, prasčiau mokosi ir rečiau įgyja aukštąjį išsilavinimą.

Mokykla (nuotr. SCANPIX)

Mokykla (nuotr. SCANPIX)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) pristatė naujausią Lietuvos mokslo, studijų ir inovacijų būklės apžvalgą. Joje dėmesys sutelkiamas ir į skurdžiai gyvenančių vaikų galimybes mokytis.

Apžvalgoje naudojamasi 2015 m. PISA (angl. Programme for International Student Assessment) atlikto Lietuvos penkiolikmečių tyrimo duomenimis, kuomet tirti 6,5 tūkst. moksleiviai iš 311 mokyklų.

Skurdesni moksleiviai – skurdesni pasiekimai

Apžvalgoje pastebima, kad didesni finansiniai ištekliai sudaro galimybes mokymuisi skirti atskirą, susikaupti leidžiančią erdvę ir samdyti korepetitorius. Dideli kultūriniai ištekliai leidžia vaikui gilinti žinias laisvalaikiu, o socialiniai – rasti tinkamą pagalbą susidūrus su mokymosi sunkumais.

2015 m. PISA gamtamokslio raštingumo testą atlikusių Lietuvos moksleivių rezultatų vidurkis siekė 475 ir atsiliko nuo EBPO šalių vidurkio. Skurdesnių ir likusių moksleivių pasiekimai smarkiai skyrėsi. Turtingesni moksleiviai surinko vidutiniškai 515 taškų ir lenkė vidurkį (475), skurdesni surinko vidutiniškai 429 taškus.

REKLAMA

„Skirtumai yra tarp regionų. Žiūrint į didmiesčius, ten yra mažesnė dalis apskritai žemų pajamų šeimų. Tuo tarpu yra savivaldybių, kur netoli 50 proc. mokinių gauna nemokamą maitinimą mokyklose. Tai skirtumai tarp regionų yra dideli“, – tv3.lt sakė MOSTA analitikas Gintautas Jakštas.

Maža to, statistika rodo, kad po 10 klasės mažų pajamų šeimų moksleiviai dvigubai dažniau perėjo į profesines mokyklas. Jie 1,7 karto dažniau neįgyja nei brandos atestato, kuris būtinas studijuoti aukštojoje mokykloje, nei profesinės kvalifikacijos.

„Žiūrint vidurkius, tai taip, iš žemų pajamų šeimų mažesnė dalis apskritai baigia mokyklas. Žiūrint į statistiką, brandos atestato neįgyja 29 proc. vaikų iš žemų pajamų šeimų, o iš likusių – tik 17 proc.“, – kalbėjo G. Jakštas.

Iš mažų pajamų šeimų kilę moksleiviai dažniausiai neišlaiko nė vieno valstybinio brandos egzamino (VBE), o iš didesnių pajamų šeimų kilę moksleiviai išlaiko keturis ir daugiau. O išlaikę VBE iš mažų pajamų šeimų kilę moksleiviai 1,6 karto dažniau vidutiniškai nesurinko nė 36 balų, o 86 ir daugiau balų surinko 3 kartus rečiau.

4 būdai padėti

G. Jakštas pabrėžia, kad vaikų iš žemesnių pajamų šeimų nerekomenduojama atskirti ir jiems taikyti išskirtines programas, antraip jie jautųsi diskriminuojami.

Vis dėlto net ir žemesnes pajamas uždirbančių tėvų vaikai turi galimybę siekti geresnių pasiekimų, jei mokykloje tam sukuriamos tinkamos sąlygos. MOSTA išskiria keturias mokyklų sąlygas, teigiamai veikiančias moksleivių atotrūkį.

Mažas probleminio elgesio paplitimas mokykloje. Pastebima, kad nors probleminis bendramokslių elgesys neigiamai veikia visų moksleivių pasiekimus, skurdesnių šeimų moksleiviams jo įtaka neproporcingai didelė. Tai lemia menkesnė socialinė parama šeimoje ir kaimynystėje.

REKLAMA

Mažesnės klasės. Vis dėlto nuomonės šiuo klausimu išsiskiria. Viena vertus, egzistuoja požiūris, kad mažesnėse klasėse moksleiviai gauna daugiau mokytojo dėmesio ir laiko. Kita vertus, Lietuvoje teigiama mažesnių klausių įtaka nepastebima – kuo mažesnės klasės, tuo prastesni jų moksleivių rezultatai.

„Tikėtina, kad patys mokytojai nėra įpratę dirbti su tokiais vaikais ar suteikti papildomą motyvaciją, papildomą programą, pokyčius. Kai yra didesnė klasė, kur vaikai iš įvairių šeimų, tai tie skirtumai padeda vaikams prisitaikyti“, – teigė G. Jakštas.

Mažesnis moksleivių skaičius klasėse taip pat gali būti ne tik menkų pasiekimų priežastis, bet ir jų pasekmė: geriausias moksleivius parengiančios mokyklos sulaukia daugiausiai pageidaujančių mokytis, rašoma apžvalgoje.

Labiau išsilavinę mokytojai. MOSTA pastebi, kad Lietuvoje labiau išsilavinę mokytojai turi teigiamos įtakos moksleivių pasiekimams. Pavyzdžiui, mokyklose, kur didesnę dalį pedagogų sudaro bent magistro laipsnį įgiję specialistai, moksleivių pasiekimai aukštesni 5 taškais.

Didesnis popamokinės veiklos prieinamumas. Būreliais gali būti kompensuojama santykinė mokymosi galimybių stoka, kurią skurdesni moksleiviai, palyginti su kitais bendraamžiais, patiria laisvalaikį leisdami už mokyklos ribų.

„Matome, kad mokyklose, kur yra daugiau būrelių ar kitokios popamokinės veiklos, jaučiamas didelis poveikis vaikams iš žemesnio socioekonominio statuso“, – sakė G. Jakštas.

Be to, mokytojai ir kiti popamokinių veiklų vadovai gali atlikti mentorių, kurių dažnai stinga tokių moksleivių artimoje aplinkoje, vaidmenis ir tapti sektinais pavyzdžiais.

Petras
2018-06-26 08:07:35
LR valdžia ,neišaiškinusi referendumo klausimų 1992 m. referendume pasiekė savo... Aukštąjį mokslą Lietuvoj dabar pabaigia už pinigus turtingųjų negabūs vaikai, nusmuko išsilavinimo lygis: turi diplomą ,o žinios nesiekia politechnikumo lygio . Prie sovietų okupanto to nebuvo . Stipendiją ar padidintą stipendiją gaudavo gabūs ir labai gabūs studentai. Mokslas buvo ir yra sunkus darbas,jis turi būti tinkamai įvertintas ir apmokamas. Nei vienas Lietuvos Švietimo ir mokslo ministras per 30m tuo klausimu neatvėrė srėbtuvės ,nepajudino piršto.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Praeive 2018-07-01 18:03:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To to petrui oi pone klysti siais laikais gabumas paskutinej vietoi kas kad tu gabus bet ubagas esi kaip sakoma turtingas protingas ir reikalingas ubagas aklas ir kurciasd taip kad   ATSAKYTI
Peras 2018-06-26 11:31:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Salis pavojuje rusai jau prie pat.   ATSAKYTI
Egas 2018-06-26 11:26:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rusai jau prie pat vilnas jus dar apie kokius vaikus snekat salis pavojuje raudonieji nemiega.   ATSAKYTI
Lietuva 2018-06-26 11:03:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kam tas aukstasis, jei baigus profesinę galima padoriau gyvent, nei baigus universitetą.   ATSAKYTI
Jonas 2018-06-26 10:24:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kaip galite kalbeti apie tokius dalykus kai salis pavojuje. Juk reikia visas lesas skirti metalo lauzui is JAV armijos supirkti.
Rusija puola , o jus verkiate del keliu vaiku.   ATSAKYTI
mindaugas 2018-06-26 10:05:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
senai aisku kad protingu niekam nereikia y armija daugiau investuoja nei y svietima ir taspats svietimas caro ruriko laiku fabriko darbuotojui paruosti be nuosavos kurybos   ATSAKYTI
gintaras 2018-06-26 09:39:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ko noret ateina smetonos cesai ponu vaikai mokysis kad ir negabus o ubagu kadn ir labiausiais gabus ais pas ponus tarnaut   ATSAKYTI
P.Morkūnas 2018-06-26 09:21:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie Sovietų buvo stimulas mokytis-Jei nesimokysi, reikės į kolchozą eiti dirbti. Tai mes kaimo vaikai ir mokėmės...vien iš mūsų kaimo buvo 3 rajonų vykdomųjų komitetų pirmininkai ir pavaduotojai, mokyklos direktorius, 2 kolūkių pirmininkai ir t.t.   ATSAKYTI
Lina 2018-06-26 10:15:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Sakykit ką norit, bet pašalpinių vaikai iš anksto prarūkytais smegenimis su spec.poreikiais pietus pavalgo ir parūkydami, pagerdami- namo.Kam jiems tie mokslai.Tegu tie magistratūrą baigę išmokslina nors vieną speciuką.Rinktiniai vaikai gimnazijoje įdomiau ar ne?  
Aina 2018-07-01 17:59:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
P morkunui ne todel kad i kolhozus o todel kad bu VB o butai ir darbai garantuoti  
Provincija 2018-06-26 09:21:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O pas mus mokytojas laukia kada baigsis pamokos ir lekt namo jei vaikui 5 pamokos 13 val.nebesiteik sutikti pedagogo.Ju darbas pas mus pasiimti alga ir nuo bet ko nusiimti atsakomybe.Tik girdi priekaistus kas darosi seimose kad po savaitgalio nesusitvarkome su vaikais per 4 metus pedagogas nesugebejo ne prie vieno vaiko prieiti per susirinkimus mesdavo kalte ant tevu tj cia ju darbas nei bendravimo su vaikais nei mokslo ziniomis iseina i 5 klase vos nepradeda mokslo nuo pradziu 4 metai kp ju nebuve.Motyvas mes lauk senus ir priimineti jaunus kuriu zinios ir bendravimas su vaiku manau aukstesnio lygio butu....   ATSAKYTI
Ak 2018-06-26 09:45:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Na tų jaunų prie jūsų provincijos eilės stovi.  
Provincija 2018-06-26 13:00:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ak yra dalis tu jaunu kurie parduotuveje dirba,o seniukai moko!nes jaunimui nera vietos ka i tai?pensijinis amzius neturi teises atleist ir viskas  
petras 2018-06-26 14:26:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gerai rasot ,kad mesti senus lauk,kaip mesi jei yra uznugaris ,gerads dede sedintis valdzioje?  
Petras 2018-06-26 08:07:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
LR valdžia ,neišaiškinusi referendumo klausimų 1992 m. referendume pasiekė savo... Aukštąjį mokslą Lietuvoj dabar pabaigia už pinigus turtingųjų negabūs vaikai, nusmuko išsilavinimo lygis: turi diplomą ,o žinios nesiekia politechnikumo lygio . Prie sovietų okupanto to nebuvo . Stipendiją ar padidintą stipendiją gaudavo gabūs ir labai gabūs studentai. Mokslas buvo ir yra sunkus darbas,jis turi būti tinkamai įvertintas ir apmokamas. Nei vienas Lietuvos Švietimo ir mokslo ministras per 30m tuo klausimu neatvėrė srėbtuvės ,nepajudino piršto.   ATSAKYTI
Petrui 2018-06-26 13:15:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Visiška nesamonė, kas nori tas mokosi. Ne taip seniai studijavau VU - ne kokiame Romeryje - ir galiu pasakyti ne vien pagal save, kad gabiausi tikrai nebuvo turtingiausi ir ne turtingiausi baigė studijas raudonais diplomais. O patys prasčiausi, savo dalyko neišmanantys dėstytojai tai tik tie, kur užsilikę it fosilijos iš tų pačių sovietų okupanto laikų, kur viskas buvo už kišį ar pavardę. Taigi jei, Petrai, jūs ar jūsų vaikai, esate negabūs, nereikia visos kaltės suversti ant vienokios ar kitokios santvarkos. Protingas žmogus jis ir Afrikoj protingas.   

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Kalėjimų departamento nuotraukos
Vyriausybei paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją visoje šalyje dėl naujojo koronaviruso plitimo grėsmės, Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose skelbiamas ...
Greitoji (Fotobankas)
Ketvirtadienį Vilniuje susidūrus dviem automobiliams nukentėjo septynerių metų mergaitė.  Kaip praneša  Lietuvos kelių policijos tarnyba, apie 13 valandą, Vilniuje, ...
Edward Lucas (nuotr. Paulius Peleckis/Fotobankas)
Kiek maistinga jūsų dieta? Ne tai, ką valgote, o tai, ką vartojate savo akimis ir ausimis? Nelabai galime pasiteisinti, kai piktnaudžiaujame riebalais, cukrumi arba alkoholiu. ...
Balionai (nuotr. socialinių tinklų)
Tik kartą per ketverius metus kalendoriuje atsirandanti vasario 29-oji gali tapti nemenku iššūkiu norintiems šią dieną minėti ypatingas progas ar švęsti savo gimtadienį. Nors ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Vyriausybė pranešė apie šalyje fiksuotą pirmąjį koronaviruso (COVID-19) atvejį. Užsikrėtė 39 metų moteris, kuri vasario 24 dieną ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų