Stebėjimas ir pokalbių klausymasis ištisą darbo dieną, o po jos – pašaipos bendradarbius vienijančioje „Facebook“ grupėje. Vargu, ar kas susigundytų tokiomis darbo sąlygomis. Tačiau būtent apie tai prabilo Lietuvos pareigūnai, pasipiktinę, kad patrulių automobiliuose bus sekami vaizdo stebėjimo kameromis. Maža to, pareigūnai pasakoja ir apie patiriamas patyčias.

tv3.lt koliažas

tv3.lt koliažas

Internete išplito nuotrauka, kuri iškart sukėlė diskusiją. Portalas tv3.lt sulaukė anoniminio policijos pareigūnų skundo dėl jų patruliavimo automobilyje įrengtos vaizdo stebėjimo ir garso pasiklausymo įrangos.

Kaip teigė vienas iš pareigūnų, automobilyje dabar yra trys kameros (ketvirta išorėje), stebinčios patruliuojančius pareigūnus realiuoju laiku, besiklausančios jų pokalbių. Pareigūnų teigimu, dabar patruliai nebegali tarpusavyje net paplepėti, visi jų skambučiai ir pokalbiai klausomi.

Tai, pasak besiskundusių pareigūnų, pažeidžia jų privačią erdvę, įsidarbindami jie nesutiko būti nuolat stebimi ir, jų teigimu, nepasirašė jokių sutarčių, kuriose su tuo sutiktų.

REKLAMA

Kameros užtikrintų pareigūnų saugumą

Lietuvos policijos profsąjunga skundų dėl minėtos situacijos dar nesulaukė. Tačiau profsąjungos pirmininkė Roma Katinienė linkusi palaikyti patrulius stebinčias kameras, nes jos turėtų užtikrinti ir pareigūnų saugumą, ir jų darbo skaidrumą.

„Aš galvoju, kad vaizdo priemonių įrengimas automobiliuose sumažina korupcijos rizikas. Kitas dalykas, pats svarbiausias, mano akimis žiūrint, policijos pareigūnų saugumas ir pagalba, įrodant, kad pareigūnas veiksmus atliko teisėtai. <...> Aš būčiau linkusi nuosaikiai laikytis pozicijos, kad, jeigu tu atėjai į tarnybą, tu tiesiog esi tarnyboje“, - tv3.lt sakė R. Katinienė.

Jos teigimu, kartais net prokuratūroje nepavykdavo įrodyti, kad policijos pareigūnai buvo įžeisti ar jie veikė teisėtai, prieš pareigūnus buvo panaudotas smurtas, nes nebuvo kamerų.

Kameros taip pat užkirstų kelią korumpuotai pareigūnų veiklai, nes dingtų galimybė įjungti ar išjungti kamerą, kai tik pareigūnas pats to pageidauja. Anot R. Katinienės, pareigūnams turi būti numatytas poilsio laikas, kai jie turi teisę pavalgyti ir pailsėti, tuomet kameros turėtų būti išjungtos.

R. Katinienei antrino ir Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vadovas Ramūnas Matonis, teigiantis, jog kameros pareigūnų automobiliuose skirtos užtikrinti visapusišką jų saugumą.

„Viskam jos yra naudojamos. Ir korupcijos prevencijai, ir, jei kažkas atsitinka, tiek apsaugoti tą pareigūną. Jei pareigūnas padaro kažką negero, pažeidžia teisės aktus, tai taip pat irgi patikrinti“, - tv3.lt sakė R. Matonis.

REKLAMA

Teisių nepažeidžia

Tuo tarpu nemokamai teisinę pagalbą piliečiams teikiančios Vilniaus universiteto teisės klinikos konsultantė Gita Šabanaitė pastebi, kad vaizdo stebėjimas darbo metu pagal įstatymus galimas tik tada, kai taip būtina užtikrinti asmenų, turto ar visuomenės saugumą.

Be to, kaip numato Vidaus tarnybos statutas, policijos pareigūnams vienas svarbiausių principų yra skaidrumas, tad bet kokia pareigūno veikla atliekant pareigas turi būti vieša, išskyrus įstatymų numatytus atvejus.

„Tai reiškia, kad vaizdo stebėjimas darbo vietoje, t. y. policijos pareigūnų automobiliuose, yra svarbi priemonė užtikrinant įstatyme įtvirtintą skaidrumo principą ir tai atitinka Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme įtvirtintą nuostatą, kad vaizdo stebėjimas darbo vietoje gali būti vykdomas, kai dėl darbo specifikos būtina užtikrinti asmenų, turto ar visuomenės saugumą“, - atsakyme tv3.lt rašė G. Šabanaitė.

Skundžiasi patiriantys patyčias

Vis dėlto skundų sulaukėme ne tik dėl patrulių automobilių. Pasirodo, jau ne pirmus metus veikiančioje „Facebook“ grupėje „Mes policininkai“ aktyviai reiškiasi vieno Policijos departamento skyrių specialistas.

 

Skundas

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pareigūnai nebegali tverti patiriamų patyčių

Pareigūnus piktina, kaip žeminančiai šis specialistas su jais bendrauja, vadindamas juos „lūzeriais“, šaipydamasis iš policininkų, kurie skundžiasi vienokia ar kitokia problema tarnyboje.

„Jūs ir vėl nepatenkinti, kad aš išlindau į viešąją erdvę? O man dzin, kad jūs nepatenkinti. Man giliai nusispjauti į tai, ką jus manote. Tai jūsų, o ne mano problemos. <...> Daugiausia, ką jūs galite, tai išsilieti... Išsiliekite, pavarykite, pasijauskite geriau ir pirmadienį vėl stokite prie konvejerio. Su nauja darbo savaitės pradžia, proletarai“, - „Facebook“ rašė jis.

REKLAMA

Skundas

 

Taiko dvigubus standartus

Tai, kad Policijos departamente yra tokia problema, patvirtino ir R. Katinienė. Jos teigimu, tokių išpuolių jai teko sulaukti ir savo, ir profesinės sąjungos atžvilgiu.

„Profesinė sąjunga kreipėsi į policijos departamentą. Mes buvome prašę policijos įvertinti, kaip policijos departamento darbuotojas, įtrauktas į etikos komisiją, leidžia sau viešojoje erdvėje įžeidžiančiai kalbėti. Man tai yra nelabai suvokiama“, - sakė R. Katinienė.

Ji piktinasi, kad visi pareigūnai, kurie grupėje „Mes policininkai“ kritikuoja policijos reformą, atkreipia dėmesį į bet kokias problemas, būna pašiepiami ir užgauliojami.

„Jeigu jie sako, va čia yra problema, na yra problema su metiniais vertinimais, trūksta objektyvumo, nėra aiškumo dėl nustatymo kriterijų. Normalus vadovas, man atrodo, ieškotų sprendimų. Tai čia yra pasirenkamas variantas, pasitelkiamas toksai kaip jis, tie pareigūnai yra išvadinami tinginiais, „lūzeriais“, yra užgauliojami“, - kalbėjo R. Katinienė.

Profesinės sąjungos pirmininkė taip pat piktinasi, kad šiuo atveju taikomi dvigubi standartai, nes paprasti pareigūnai už tokį elgesį kaipmat gautų tarnybinę nuobaudą. Juo labiau, kad pareigūnai, kaip teigia R. Katinienė, gauna įspėjimų žiūrėti, kaip kalba ir ką rašo ne tarnybos metu.

Etikos sargai nežino

Įdomu tai, kad minėtasis specialistas priklauso Lietuvos policijos tarnybinės etikos komisijai. Tačiau šios komisijos pirmininkė Audronė Nugaraitė apie bet kokius kaltinimus pareigūnui sakė girdinti tik iš žiniasklaidos, pačiai su tuo susidurti neteko.

REKLAMA

„Aš manau, kad bet kokie nusižengimai turi būti svarstomi, bet apie tai aš iš jūsų išgirstu pirmą kartą. Mus surenka pagal faktą, kada yra ką svarstyti. Šita komisija šiaip yra komisarų lygio, o visi kiti iki mūsų komisijos dalykai eina į vietines komisijas. Jei ten būna išsprendžiama problema, tai mūsų ir nepasiekia niekas“, - tv3.lt sakė A. Nugaraitė.

Problemos nemato

Tuo tarpu pats grupei „Mes policininkai“ priklausantis R. Matonis pabrėžė, kad ši grupė – uždara ir skirta būtent pareigūnų bendravimui.

„Nematau įžeidimo. Taip, yra dalis pas mus pareigūnų, kurie nuolat nepatenkinti viskuo, tai jis turbūt į juos kreipiasi taip. Nes jeigu 10 metų yra nepatenkinti viskuo, jis turbūt juos gali kažkaip pavadinti“, - kalbėjo R. Matonis.

Jo teigimu, tai pareigūno nuomonė, tačiau ji kol kas neperžengė ribų.

„Kartais tie jo komentarai yra ant tokios ribos tam tikros. Jei jie aštresni, mes pabendraujame, kad jis galėtų bendrauti švelniau. Ką aš žinau, galbūt toks žmogaus stilius. Kad kažkokias ribas peržengtų, dar nepastebėjau. Aišku, aš visko ten nematau“, - sakė R. Matonis.

S
2018-04-28 16:58:42
Tai leisk tavo uosvienei ir visai giminei tavęs klausytis ir stebėti realiu laiku, taip tavo saugumas tik padidės....
Atsakyti
(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pareigūnai nebegali tverti patiriamų patyčių
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Žydrūnas 2018-11-13 22:10:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš iki įvykdytos policijos reformos- policijos sugriovimo buvau patenkintas savo tarnybą (tarnavau apylinkės inspektoriumi). Pradėjus reformą buvo uždaryta PN kurioje tarnavau, nesutikau su Panemunės PK valdžia, dėl pradėtos reformos buvau nepatvirtintas vyr. tyrėjo pareigose, PK vadukams visiems paaiškinus, kad esu niekam tinkas, nors prieš reformą 12 metų tarnavau tyrėju buvau tik skatinamas vadovybės. Šiuo metu tarnauju patrulio pareigose mano kabinetas yra tarnybinis aumobilis, kuriame yra ,,darbo vieta,, , esu filmuojamas ir pasiklausomas. Vadukai aiškina, kad esu filmuojamas ir pasiklausomas dėl mano sagumo ir galimos korupcijos prevencijos. Tai yra policijos pareigūno pažeminimas, nepasitikėjimas pareigūnu.Vadukai galimai namuose būdami tualete stebi pareigūną pasijungia kodais per kompiutrio ekraną.
Taip paskutinius trys metus kas vyksta policijoje mane netenkina, policijoje tarnauju tik dėl savo šeimos finansinių interesų.
Jeigu PD klierkai aiškina kad policijos pareigūnų pasiklausimas ir stebėjimas vaizdo kameromis tarnybiniame automobilyje yra vykdomas dėl pareigūno saugumo (nors jis turi tarnybinį ginklą ir spec. priemones ) ir galimos korupcijos, kadangi PD klierkai ir PK vadukai tarnybos metu neginklauti, siūlau visų jų kabinetuose taip pat vaizdo kameras su pasiklausimu, dėl jų saugumo ( iš lėšų kurias sutaupė PD iš nedraustų kasko tarnybinių automobilių).Tada jie supras apie mes kalbame.   ATSAKYTI
Dalia 2018-05-01 16:32:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš policininkų tyčiojasi nebent "buduliai", o mes tai tikrai gerbiame policininkus. Jeigu ne jie, tai tos padugnės mums praeiti neduotų.   ATSAKYTI
Robertas 2018-04-29 22:26:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ne į temą, bet tegu po kamerą įtaiso kiekvieno daktaro kabinete, manau ten kameros bus žymiai naudingesnės dėl korupcijos   ATSAKYTI
Lina 2018-04-29 02:54:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau nezino kaip daugiau is pareigunu pastycioti,kazkas nezinia kas i tave ziures i klausysis 12 val. ir aisku klausysis nes idomu zmonem i kita privacia erdve ilisti o dar gi ir pasijuokt galima jai nerycia nosi pasikrapstai   ATSAKYTI
1312 2018-04-29 00:03:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
pyksta kad nebegales kysius imti parsai,maziau savivaliauti reikia uz tai kysininkai jus   ATSAKYTI
Tavo mama 2018-04-29 09:13:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Retardas nx   ATSAKYTI
rm 2018-04-28 22:07:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Žiauru! kaip dar galim manyt, kad šitie žmonės dar normalūs gali būt ir dirbt. kaip tokiom sąlygom?? neužtenka kad filmuoja visą laiką, tai dar knisa protą kažkoks ALE VADAS. kas jis toks nekontroliuojamas??? žiauru. baisybės. kaip šitiek laiko iškentė dar. ir netrūksta dar nuotraukų dėl cigarečių, o čia beprotnamis   ATSAKYTI
adasd 2018-04-28 22:00:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kavinėse, restoranuose, parduotuvėse, ligoninėse ir t.t. yra stebėjimo kameros ir ką? Dirba žmonės, neverkia. O čia matomai kažkas kyšio patogiai imti negali, tai pasiskundė :DDD   ATSAKYTI
Gintaras 2018-04-28 17:06:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek ekipažų,kiek kamerų ir tiek pat stebinčių vaizdą iš tų kamerų? Atseit, pamatę kad pareigūnas pavojuje jam nespėjus pastiprinimo išsikviesti iš karto jau vyktų ekipažas ar keli į įvykio vietą? Kliedesiai. Daugių daugiausia tik persukę vaizdą galite pažiūrėti, ar buvo imtas kyšis, kaip buvo sužalotas pareigūnas ir panašiai. Realiu laiku saugumo tai vargu ar prideda. Bent aš netikiu. O kad kažkoks etikos komisijos narys visus luzeriais vadina ir niekas nieko jam nepadaro- kažkas nesuprantamo. Tokį pastatyti silkių skrosti ir tegul parodo, kad nėra pats lūzeris.   ATSAKYTI
Donatas 2018-04-28 14:21:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pas mane namuose yra stebėjimo kameros ir pasiklausymo įranga. Dėl to nei trupučio nepergyvenu. Mano namai yra saugūs, nes jei kas nors bandytų apvogti mano namus, tada jie būtų nufilmuoti ir juos sulaikytų policija.   ATSAKYTI
Donatas 2018-04-28 14:46:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš mielai sutinku, kad policija stebėtų kiekvieną mano žingsnį t.y kai einu į parduotuvę, į darbą, prie jūros, į mišką ir visur kitur. Tada jausčiausi saugus, nes jei kas nors mane užpultų ir norėtų mane apiplėšti, primušti tada man į pagalbą atvyktų policija. Policija tam ir yra reikalinga, kad GINTŲ, SAUGOTŲ ir PADĖTŲ. Nors aš ir nesu policijos pareigūnas, tačiau aš ir pats norėčiau išskirti konflikto dalyvius kai kur nors pamatyčiau, kad jie susimušo. Tik reikia man turėti drąsos, kad taip galėčiau padaryti, nes aš nuturiu jokių specialių priemonių tokių kaip dujinis pistoletas, elektrošokeris, lazdos, antrankiai, pistoletas. O pareigūnai turi šias priemones. Aš niekada su savimi nesinešioju jokių priemonių savigynai. Net neturiu paprasčiausio dujų balionėlio.   ATSAKYTI
Mmm 2018-04-28 16:47:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Įdomu saugūs? Kaip gali būti saugūs, jei tie namai apvagiami? Na ir kas, kad policija vagis sulaikys, bet jie jau apvogti?    ATSAKYTI
S 2018-04-28 16:58:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai leisk tavo uosvienei ir visai giminei tavęs klausytis ir stebėti realiu laiku, taip tavo saugumas tik padidės....   ATSAKYTI
S 2018-04-28 17:00:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai leisk visai giminei tavęs klausytis ir stebėti realiu laiku, taip tavo saugumas išaugs.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Teisme – pirmasis skundas dėl karantino draudimų: kreipėsi odontologijos ir grožio įmonė (nuotr. stop kadras)
Į teismą atkeliavo pirmasis verslininkų skundas dėl karantino draudimų. Panevėžyje veikianti odontologijos ir grožio paslaugas teikianti įmonė valstybę skundžia dėl ...
Socialdemokratai pristatė kandidatus vienmandatėse apygardose Vilniaus mieste (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Socialdemokratai pristatė savo kandidatus vienmandatėse apygardose Vilniaus mieste. Iš ilgamečių socialdemokratų, žinomų visuomenės veikėjų ir politikos naujokų sudarytas ...
Sergamumas Covid-19 lietuviams – nė motais: skristi bijo, bet gaili atostogų (nuotr. stop kadras)
Saulėtų atostogų ir šiltos jūros išsiilgę tautiečiai moja ranka į koronavirusą ir skrenda pailsėti į šiltuosius kraštus. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie ...
Verygos medalius gavę medikai apie karantino pradžią: slėgė baimė ir stresas (nuotr. stop kadras)
Vietoj piniginių priedų prie atlyginimų medikų rankose – sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos kurti medaliai. Sveikatos apsaugos ministras ...
Parasparnis (nuotr. stop kadras)
Kuršių nerijoje nukrito ir stuburą susilaužė bemotoriu parasparniu sklandęs vyriškis iš Rokiškio. Tačiau net taip sužeistas pats sugebėjo išsikviesti pagalbą – ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų