Tai, kad panašūs neramumai, kokie kilo Taline, vargu ar galėtų pasikartoti Lietuvoje, lemia ne tik sėkminga rusakalbių integracija mūsų valstybėje, bet ir istorinė tiesa: Lietuva praeityje buvo galinga valstybė, ji pirmoji iš Baltijos šalių principingai pareiškė apie pasitraukimą iš Sovietų sąjungos, ir taip esą užsitarnavo rusų pagarbą, rašo „Vakarų ekspresas“.

Tokias mintis interviu "Vakarų ekspresui" išdėstė Klaipėdos universiteto Istorijos katedros vedėjas Vygantas Vareikis.

Paklaustas, kas turėtų įvykti Lietuvoje, kad būtų išprovokuotos tokio masto rusakalbių riaušės, kaip Estijoje, V. Vareikis sakė, kad Lietuvoje tokie įvykiai sunkiai įsivaizduojami. Jo teigimu Vilniuje nėra tokio rusakalbių dominavimo, kaip Taline, kurio priemiesčiuose gyvena beveik vien tik rusai.

„Panašios riaušės sunkiai įsivaizduojamos ir Klaipėdoje, kadangi rusai mūsų mieste yra gerokai sėkmingiau integravęsi nei Estijoje ar Latvijoje. Antra vertus, pykti nėra dėl ko, kadangi visi paminklai, kurie galėtų sukelti įtampą, yra demontuoti. Rusų nepasitenkinimą dabar galėtų sukelti, jei vis dar stovėtų garsioji patranka Lietuvininkų aikštėje, o valdžia ją ketintų išgyvendinti“, - sakė jis.

REKLAMA

Anot V. Vareikio, įtampą galėtų sukelti nebent dirbtinai eskaluojama problema - tokia, kaip mokyklų reforma Klaipėdoje. „Jei gyvenimas priverstų mažinti rusakalbių mokyklų skaičių, o tai būtų logiška dėl mažėjančių gyventojų skaičiaus, įtampa galėtų būti skatinama ir iš vidaus, ir iš užsienio“, tvirtino jis.

Į klausimą, ar išties rusų integracija Estijoje bei Latvijoje tėra mitas, o Lietuvoje – realybė, „Vakarų ekspreso“ pašnekovas atsakė, kad atsakymas glūdi istorinėse, sociologinėse, politinėse ir ekonominėse aplinkybėse.

„Svarbu prisiminti, kaip Baltijos šalys ėmėsi rusakalbių integracijos įgyvendinimo po 1990 metų. Lietuva suteikė pilietybę visiems rusakalbiams. Šis žingsnis buvo logiškas, nes rusai sudarė mažiau nei 9 procentus gyventojų ir jie nekėlė realaus pavojaus šalies valstybingumui. Estijoje bei Latvijoje to įgyvendinti nepavyko“, sakė V. Vareikis.

Pasak jo, latviai bei estai labiau laikosi teisinės logikos: valstybių okupacija buvo neteisėta, todėl vėlesni socialiniai procesai, tokie kaip imigracija, taip pat neteisėti. „Todėl estai ir sako, kad reikia pašalinti okupacijos padarinius ir simbolius, o tai teisiškai yra teisinga. Tai daroma nuosekliai. Lietuviai elgiasi laisviau, požiūris į rusų kalbą, jų tinklą, mokyklas yra net per liberalus“, - tvirtino istorikas.

Paprašytas pakomentuoti faktą, kad per 1991-ųjų sausio įvykius Lietuva iš Baltijos valstybių nukentėjo labiausiai, tačiau politiniai santykiai su Rusija – geriausi, tuo tarpu Estijoje – priešingai, V. Vareikis siūlė atsižvelgti į istorines aplinktybes.

REKLAMA

Anot jo, XIX amžiaus viduryje latviai ir estai gyveno daug sunkiau nei lietuviai, pasitaikydavo net bado protrūkių. Dažnai carinė valdžia mainais už miltų maišą juos priversdavo priimti stačiatikių tikėjimą.

„Kitas dalykas - Lietuva visuomet turėjo stiprią atramą: valstybingumą, buvome galinga, stipri valstybė viduramžiais. Mūsų šalis su Maskva dėl politinės įtakos regione kovojo kaip lygiaverčiai varžovai. Rusai ir dabar tai suvokia.

Vieno vizito Rusijoje metu kariniame dalinyje Pabaltijyje buvęs ir po 1991 metų sausio įvykių pasitraukęs išsilavinęs rusas man yra pasakęs, kad lietuviai elgėsi vyriškai ir tiesiai. Mes pareiškėme, jog išeiname iš Sovietų sąjungos, ir tai padarėme. Jam padarė įspūdį žengtas tvirtas žingsnis. Estai ir latviai laukė, kol Maskvoje įvyks sėkmingas 1991 metų pučas, ir tik tada veikė“, - „Vakarų ekspresui“ sakė V. Vareikis.

 

ex
2007-05-02 08:03:28
pritempta siek tiek
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lizdeika 2007-05-02 23:30:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dekokite visi amziniems Didvyriams Lietuvos partizanams kurie 20 metu stabde azijos rusiakalbius kolonistus, dar 1970 Rusijos okupuotose LDK rytu teritorijose ir toliaui rytus kalbejo kad Lietuvoje rusu nemyli "nieliubit" ir kartais pasaudo.    ATSAKYTI
2007-05-02 22:18:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nerimtai pono Vareikio pamastymai atrodo, nekenktu apsilankyti rusiskuose forumuose, siaip rusu komentaru pasiskaityti, gal kitaip prades galvoti.   ATSAKYTI
Amerikos ambasadorius? 2007-05-02 20:04:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Amerikos ambasadorių Lietuvoj jau pasikeitė ne vienas. Ir visi jei po pusmečio kalbėdavo lietuviškai viešai, duodavo tiesioginius interviu ir pan. Kas nors įsivaizduoja lietuviškai kalbantį Rusijos ambasadorių????

Reikia pastebėt, kad autoriaus optimizmas dėl vietinių rusų gali būti gerokai perdėtas. Pokario laikais į stribus irgi ėjo daugybė starovierų, nors jų Lietuvoj gyveno kartų kartos. Rusijos visada stengėsi traktuot vietinius rusus kaip penktąją koloną, ne kitaip ir dabar.   ATSAKYTI
Dolčė Vita 2007-05-02 18:50:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rusų yra visokių. Nesulyginsi Afanasjevo ir Putino. Ir lietuvių atsirastų tokių, kurie dar parduotų Lietuvą ir nemirktelėtų. O romantika ir tikėtis, kad nugalėtų protas, gražu ir kitaip negalima. Yra Lietuvoje rusų sentikių, kurie čia išsigelbėjo nuo persekiojimo jų Rusijoje, kurie tolerantiškesni, o yra ryškių šovinistų, kurie net po šešiolikos Nepriklausomybės metų neprašneko lietuviškai, nors Amerikos ambasadorius per kelis metus pramoko pakenčiamai...   ATSAKYTI
Lietuvai daugiau integravosi i ruskyna 2007-05-02 18:34:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet Lietuviai gali del to per daug uzmigt ant lauru, o borisovas per paksiada jau renge savo "tvarkos ivedinetoju" pulka   ATSAKYTI
siaip 2007-05-02 18:05:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet Lietuvos rusai nuo latviu/estu rusu totaliai skyriasi. Bent jau man toks vaizdas susidare.    ATSAKYTI
siaip 2007-05-02 17:31:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet Lietuvos rusai nuo latviu/estu rusu totaliai skyriasi. Bent jau man toks vaizdas susidare.    ATSAKYTI
Jack-Jack 2007-05-02 13:06:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manyčiau nereikėtų per daug sureikšminti vieno-kito išsilavinusio ruso nuomonės apie Lietuvos istoriją - tai greičiau išimtys negu taisyklė. O dėl mūsų rusakalbių integravimosi ir lojalumo taip pat nereikėtų pernelyg džiūgauti. Neduok dieve pasikartotų 40-tieji metai ir tada pamatytume kažin ar idilišką vaizdą.   ATSAKYTI
t 2007-05-02 12:42:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnis-neapgalvotai klaidinantis   ATSAKYTI
HM 2007-05-02 12:29:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man atrodo kad ta laikrastpalaiko valdo rusai, bent jau redakcijoje neproporcingai daug rusisku pavardziu maciau. Nieko nuostabaus, kad jie nemato pagrindines priezasties- lietuviai daugiau negu estai surusejo. Lietuviu plotikai savo mentalitetu dar gyvena sovietu sajungoje. Jie maitinami rusisko verslo pinigais. Patriotu karta jau ismire. Dabar augantis jaunimas mieliau mokosi rusiskai negu angliskai ar vokiskai. Stai ir visa "integracijos" paslaptis.    ATSAKYTI
Privincialas 2007-05-02 12:17:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
'Anot jo, XIX amžiaus viduryje latviai ir estai gyveno daug sunkiau nei lietuviai, pasitaikydavo net bado protrūkių. Dažnai carinė valdžia mainais už miltų maišą juos priversdavo priimti stačiatikių tikėjimą. ' Siuo teiginiu sunku patiketi.

Pagarbiai,   ATSAKYTI
Ekspertas 2007-05-02 10:50:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to Artistas: sakai perskaitei 20 tomų Lenino raštų? Nejuokink. Jų neįmanoma skaityti šiuolaikiniam žmogui. Daugiausia tai įvairūs Lenino straipsniai ir diskusijos su konkurentais, viskas beviltiškai pasenę.
to zip: lietuviai garbina rusus? ką čia sugalvojai?
to to Apgaulinga: jei lietuviai būtų bailiai, nebūtų nei kovo 11-osios, nei sausio 13-osios, nei 800 metų valstybingumo istorijos.

   ATSAKYTI
Artistas 2007-05-02 10:35:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gražus straipsnelis ir tiek. Bet neverta savęs apgaudinėti. Jei nori muštis rasi dėl ko. Jei Rusija norės sukelti neramumus, pretekstą suras. Manau būriai yra suformuoti ir paruošti. Kol didžiausias XX amžiaus teroristas ir valstybinio genocido pradininkas guli mauzoliejuje pagrindinėje Maskvos aikštėje, Rusija kaip valstybė nė kiek nepasikeitė. Kas su manimi nesutinka dėl Lenino siūlau paskaityti jo raštus. Savo laiku aš perskaičiau apie dvidešimt tomų - man užteko.   ATSAKYTI
zip 2007-05-02 10:30:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
straipsnis yra totali nesamone. lietuva rusams yra giliai px ir padlaiziauti jiems yra paprasciausias savigarbos nebuvimas. mane vemt vercia tas lietuviu perdetas rusu garbinimas. geriau solidarizuogimes su likimo broliais estais ir latviais ir dekim ant tu rusu...    ATSAKYTI
zip 2007-05-02 10:27:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
straipsnis yra totali nesamone. lietuva rusams yra giliai px ir padlaiziauti jiems yra paprasciausias savigarbos nebuvimas. mane vemt vercia tas lietuviu perdetas rusu garbinimas. geriau solidarizuogimes su likimo broliais estais ir latviais ir dekim ant tu rusu...    ATSAKYTI
to Apgaulinga... 2007-05-02 09:58:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilnai pritariu. O tie išvedžiojimai-juokingi. Galima pagalvoti, kad ruskiai labai domisi mūsų istorija. Štai kad daugelis lietuvių yra bailiai-jie žino, ir gali dėl to "pabandyti".   ATSAKYTI
Nsm 2007-05-02 09:45:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saugo ne istorija o SAULĖNai, kurie pridubasintų rėkautojus ir būt tvarka..:)   ATSAKYTI
Apgaulinga antraste- ji sumazina Lietuvo 2007-05-02 09:37:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar Brazausko kietakakciai, paksoidai, "dzarbasparcyjas, satrijos zemlerobai, - uzsieme bendru reikalu: surusintu mankurtu ir runkeliu dauginimu.
30 % balsu- jiems yra per mazai, nes neistengiama Lietuva iskreipti is EU ir NATO kurso, be karines Rusijos agresijos, kurios rusija bijo panaudoti.
Belieka vienas budas: mus paversti i galviju, ubagu, vergu banda.
Todel siulau jiems shuki: degraduokime, nusigerkime, nusikalskime, bukime teroristais ir nelojaliais Lietuvai, gyvenkime ne pagal Istatymus o pagal "viercha", pleshkime, didinkime turgus, dvigubas buchalterijas, apgaudinekime valstybe, surusekime, pleskime rusiska bardaka ir gyvensena, atsisakykime vakarietiskos doroves, Istatymu....

Daugelis paklius i kalejimus- chorosho!
Is kalejimo iseina tikras antilietuvis, antivakarietis, Lietuvos priesininkas, Rusijos gerbejas.
Ar jam svarbi Tevyne Lietuva - ne, nesvarbi todel, kad jis jai kerstaus, esa ji neteisingai nubaude, nuteise!
Tuomet bus tvarka ir teisingumas pagal Kumsti

Kuomet tokiu degradu bus didesnioji visuomenes dalis- jie taps 5 kolona ir POZICIJA , jungsis su Rusija, kalbes rusiskai o mes tapsime "leudies" priesais.
Tada jie eis i Seima o mes i kalejimus....

Gyvenime mes turime elgtis priesingai,- aiskinti, rodyti Vakaru pranasumus, skatinti blaivuma, kaip normalia busena, stiprinti sheimas, tikejima, patriotizma, antiPutkinizma, kad uzbegus Kremlin planams ir tragediijai uz akiu!   ATSAKYTI
2007-05-02 08:44:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man atrodo, kad ne tiek rusai į Lietuvą integruojasi, kiek Lietuva vis lieka aprusėjusi. Pvz, kaip lengvai lietuviai dar ir dabar šnekasi rusiškai jei šalia yra rusas. Apie rusišką bumčiką ir Rusijos tv jau nekalbu.    ATSAKYTI
to Jobidas 2007-05-02 08:38:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jus neteisus. jie butu nushauti prie laiptines duru    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Dingęs Dalius Okunevas (tv3.lt koliažas)
Klaipėdos miesto policijos pareigūnai pranešė, kad šiuo metu ieško dingusio be žinios Daliaus Okunevo, gim. 1975 m. Paskutinį kartą artimieji su dingusiuoju, gimusiu ...
Saulius Skvernelis (Fotobankas)
Dar penktadienį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atliko patikrinimus  dėl prekybos šiuo metu rinkoje itin didelę paklausą turinčiomis apsaugos ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Vokiečiams nuo penktadienio grės iki 500 eurų baudos už stovėjimą pernelyg arti vienas kito, šalies pareigūnams pradedant taikyti nuobaudas taisyklių, įvestų siekiant suvaldyti ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pasirašė Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis padidintos baudos už karantino taisyklių pažeidimus bei praplėstas ...
Mindaugas Sinkevičius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Merai tikisi konkretaus Vyriausybės įsipareigojimo sprendžiant savivaldybių biudžetų deficito klausimą, kuris netrukus taps ypač aktualus, rašoma Lietuvos savivaldybių ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų