Tomas Čyvas
2009.08.22 14:00

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atkakliai mėginanti pateisinti kietos ponios, kurią visi turi gerbti ar bent bijoti, įvaizdį, nei iš šio, nei iš to nutarė įsikišti į „gerų“ ir „negerų“ tautos prisikėlimą žadėjusių politinės scenos geltonsnapių kovas. Padarė tai absoliučiai neraštingai ir nevykusiai, neįvertindama ir galimų pasekmių savo pačios laimingo prezidentavimo perspektyvoms.

Purvo vonios

Stebint Seimo pirmininko Arūno Valinsko šalininkų ir priešininkų kovas partijoje, kuri kažkada čia skelbėsi prikelsianti tautą, matosi daugybė prieštaringų dalykų. Daug triukšmų, propagandos, užkulisinių intrigų ir, kaip dera specialiųjų tarnybų nekontroliuojančiai valstybei, apsitaškymo operatyviniais kompromatais.

Kieno mašinos kur kada parkavosi, kieno žmonos sesuo kur dirba ir kokiam provincijos partijos rateliui priklauso, kas ką, kada, kur ir su kuo gėrė... Dalies šios informacijos susirinkti, sugrupuoti, suguldyti į pasirodžiusias spaudoje schemas bei išspjauti į viešumą niekaip neįmanoma neprieinant prie šaltinių, kurie neturėtų būti prieinami visiems – prie asmens duomenų.

REKLAMA

A. Valinskas, kaip teisingai pastebi apžvalgininkas Arūnas Daugėla, dėsningai sumoka už visas bjauriausias savo charakterio savybes, politinį infantilumą ir atsakomybės jausmo stoką. Kaip apgailėtinas žioplys jis nuo pat kadencijos pradžios įsivėlė į labiau patyrusių koalicijos partnerių sugalvotą ir užkulisiuose jam įpūstą kovos su „žiniasklaidos persekiojimu“ verpetą.

Dar anksčiau susirinko sau partiją iš atsitiktinių pakeleivių, kuriuos vienijo tik politinių pažiūrų neturėjimas ir holivudinių dublerių rūbinei būdingi gebėjimai krėsti vieni kitiems smulkias, bet, kaip jiems atrodo, smagias niekšybes. Paskui net ir daugeliui pastarųjų sugebėjo nusibosti, o ir tiesiog nesuvaldė interesų kovos savo nenormaliajame darinyje, kur jau želia ne tik ąžuolai, bet ir dilgėlės. Kartu tai primena rusišką animacinį filmuką apie grybų ir žirnių karus, iš kurių valstybei naudos, kaip iš ožio pieno.

Taigi, A. Valinskas, kuris dar sugebėjo ir nesuprasti, kad gerti degtinę su kriminaliniais dėdėmis ir tetomis Seimo pirmininkui nedera, užuojautos nenusipelno tikrai.

Nėra kozirių

Pirmininkas tapo visiškai priklausomas nuo koalicijos parnerių požiūrio ir, šia prasme, yra pakankamai tinkamas premjerui Andriui Kubiliui, nes dabar tikrai mažiau „šakosis“ dėl kokių nors sprendimų ar postų. Tad ir ministras pirmininkas toliau demonstruoja deklaruotą krikščionišką atlaidumą ir prašo iš teisėsaugos ko nors daugiau, nei bendrosios moralės principams prieštaraujančių išgertuvių patvirtinimo.

Tokių dalykų kol kas neišgirdome, nors niekas negarantuoja, kad jie neguli kokioje nors Valstybės saugumo departamento vadovo Povilo Malakausko ar kokio kito veikėjo segtuvėlyje.A. Sacharuko liudijimai, kad jis susilaukė dar ir pirmininko sugėrovo prašymų neteisėtai padėti - reikšmingi, bet A. Valinskas juos įvardija, tik kaip oponento kerštą. Tad kol kas lieka tik labai nemalonaus tvaiko klausimas.

REKLAMA

Nejučiomis prisimena labai amoraliu laikytas ir visuotinai išjuoktas Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Bilo Clintono paišdykavimas su vėliau išgarsėjusia „naivia mergaite“. Jis nesibaigė apkalta net ir po to, kai prezidentą pagavo apsimelavus. Mat, šalia visų savo laisvalaikio įpročių, B. Clintoną visuomenė ir politikos elitas laikė gerai einančiu pareigas vadovu. Ar tokiu koziriu gali pasigirti A. Valinskas? Vargu.

Tūkstantinė minia jo ginti tikrai nesusirinks. Ir net frakcija nesėdės su plakatais bei marškinėliais Seimo salėje, kaip darė Viktoro Uspaskicho ginklanešiai. Nepelnytai iškilęs ir greit nupuolęs, pramogų verslu politikos nesugebėjęs paversti juokdarys neturi visiškai jokių kozirių.

Kuo dėta D. Grybauskaitė?

Seimo pirmininkui nušalinti Lietuvoje nereikia apkaltos. Pakaks Seimui nubalsuoti. Tam, kas yra susipažinęs su šalies Konstitucija ir bendrais valdžių atskyrimo principais, aišku – tai išskirtinai Seimo reikalas ir seniai reitingų bedugnėje besivoliojančiai institucijai pačiai teks spręsti – kaip ropoti iš dabartinės pamazgų duobės.

D. Grybauskaitė teisi, kai nelaukia, kol pasveiks jai tiesiogiai pavaldžios institucijos generalinis direktorius, kai atleidžia jo pavaduotojus, net jei serga ir labai žymus generolas. Yra daugiau tokių institucijų ir jai tiesiogiai priskirtų valdžios sričių. Jos valioje skirti ir reikalauti pašalinti ministrus, teikiant atitinkamus dekretus arba tiesiog naudojant tai, kas vadinama moraliniu autoritetu. Kas ne jos kompetencijoje - tai nurodinėti institucijai, kuri jai jokia forma, jokiu mastu ir jokia prasme nepavaldi.

REKLAMA

Prezidentė pagal mūsų Konstituciją turėjo prisiekti tautos atstovų akivaizdoje ir parlamentinės respublikos pas mus dar niekas nepanaikino. Tikiuosi, kad joks lukašenkinio tipo šaunuolis to ir nepadarys.

Tad visai nepriklausomai nuo to, kas būtų Seimo pirmininkas, – Arūnas Valinskas, Aleksandras Sacharukas, Petras Gražulis ir Antanas Nedzinskas, – imperatyviai aiškinti tokiam asmeniui, kada jam atsistatydinti,– ne jos Ekscelencijos reikalas.Valdininkiškas įkarštis

Šis, nei į tvorą, nei mietą nuskambėjęs, raginimas, vėliau supanašėjęs į grasinimą (jau paraginta pasitraukti, „kol to nepadarė pats Seimas“), atrodo, reiškia kietosios ponios nuomonę, kad ji gali priversti parlamentą balsuoti taip, kaip jai patinka.

Jei D. Grybauskaitė ir jos išmintingi patarėjai tikrai taip mano, tai dera priminti, kad josios pirmtakui patarinėjusi Aušra Rauličkytė taip išprovokavo teisinę ir politinę aklavietę.

Net būdama formaliai teisi, kaip vėliau patvirtino ir Konstitucinis Teismas, patarėja leido sau nuobodžiaujančiai parlamentarų miniai pasakyti, kad jie dėl Aukščiausiojo Teismo pirmininko atleidimo gali balsuoti tik taip ir ne kitaip. Padarinius mes žinome. Naudos iš to neturėjo niekas, tad vargu ar reiktų mindyti tą patį grėblį.

Kokį politinės atsakomybės mastą A. Valinskui užkraus tie, kas jį pirmininku išrinko, toks ir bus užkrautas. Tačiau kai kurių politologų nuogąstavimai, kad direktyvomis valdyti įpratusi karatistė ir valdininkė ne iškart išmoks būti politike – gali pasitvirtinti. Juolab, kad ir patarėja, turinti sufleruoti vidaus politikos klausimais, Audronė Nugaraitė atvirai skelbia neturinti politinių pažiūrų ir prezidentės pažiūras laikanti nesvarbiomis.

REKLAMA

Galiausiai, veliantis į svetimus kompromatų karus ir mėtantis svariais pareiškimais, gali ištikti kaip tam A. Valinskui. Jo postringavimai apie dešimtį Dievo įsakymų kaip savo programą irgi dabar tik sutirština visų kylančių nešvarumų spalvas. Patogiomis aplinkybėmis bet kam galima priminti ypatingo savęs sušventinimo epizodus. Jei jau nereikia politinių pažiūrų, tai prisiminkime bent jau naujausią istoriją. Rolandas Paksas garsiai skelbėsi būsiąs tautos sąžinė ir išvaduotojas, o buvo pagautas ir išspirtas už parduotą pilietybę Jurijui Borisovui. Sugrįžęs Valdas Adamkus turėjo įsižeidusiai tylėti, kai paaiškėjo kiek ir kam jis dalijo pilietybių bei ordinų. Lazda visuomet su dviem galais.


Kelmutis ir Baravykas
2009-08-22 14:20:52
Jo. Gryba pamiršo, kad gyvena ne Baltarusijoje. Valinskas šmikis, jį reikia ištenkti, bet tai ne grybos reikalas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tautieciai,svieskites ir mastykit! 2009-09-13 09:06:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neverte ir nevers Prezidente to Valinsko,taciau savo nuomone GALI PASAKYTI KIEKVIENAS LIETUVOS PILIETIS-ta mums GARANTUOJA KONSTITUCIJA. Nezinau,kiek smegenu vingiu turi PASTOVIAI NEPATENKINTI PENKTAKOLONSCIKAI,taciau ju mastymo klises labai jau naivios:-"Liadsbergis sugriove kolukius", "Kubilius pardave Lietuva","Grybauskaite vercia Valinska"
Sugalvotu ka nors idomiau...   ATSAKYTI
ella 2009-08-27 13:33:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mūsų zmonės - naivumo isikunijimas. kaip taip kvailai tikėtis -atėjo grybauskaitė- bus tvarka.reikia visai smegenų neturėt,kad tikėtis kazko geresnio.visos valdzios vogė vagia ir vogs.visi valdzioje yra nupirkti,jeigu dar ne tai nupirks.cia tik laiko ir pinigu klausimas. cia kazkas patarė skaityti konstituciją.jam aš noriu pacituoti marka tvena;konstitucija duoda zmogui teises,bet dievas duoda zmogui prota tom teisėm nesinaudoti.   ATSAKYTI
asas 2009-08-27 00:02:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...politinį infantiliumą - cha-cha-cha! Puikiai pasakyta!   ATSAKYTI
Teisybė 2009-08-25 13:42:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grybauskaitė nesupranta Konstitucijos ir leidžiasi mulkinama Žiemelio-Sacharuko-Zuokalos mafijos.   ATSAKYTI
Grybauskaitės 2009-08-25 10:16:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
fanai parodo savo tikrą veidą, kai reikalauja parlamento išvaikymo. Daugiau komentuoti nebėra ką.   ATSAKYTI
paskutiniam 2009-08-25 09:22:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Isvaikyti parlamenta? Aciu, kad pripazistate, jog ieskote slybo diktatoriaus su lazda. Deja, nieko neiseis. Jei to norite - 20 km nuo Vilniaus yra toks rojus. Galitei dingti tenais ir megautis tvarka be parlamento.   ATSAKYTI
2009-08-25 00:33:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
" dama rizikuoja anksciau ar veliau gauti spyga "- dama rizikuoja, nes vyrų nebėra, ir gerai, kad rizikuoja, o tas parlamentas kaip elgiasi? Ar ne laikas jį išvaikyti?   ATSAKYTI
paskutiniam 2009-08-25 00:11:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei man, nei Cyvui, kiek supranti, Valinskas nerupi. Jis ir taip vistgaidis. Esme kitur. Labai jau puldama aiskinti parlamentui, kaip jam elgtis, dama rizikuoja anksciau ar veliau gauti spyga po nosimi ir nelabai tures ka su ja daryti. suprask tai, vaikuti. As pats dalytei linkiu labu dienu, bet taip svaistydamasis del kazkokio smirdziaus valinsko - nieko nenuveiksi.   ATSAKYTI
2009-08-25 00:08:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tau ne per anksti spręsti, kad Grybauskaitė elgiasi kaip višta?Jeigu ji "patvarkys" Valinską, tai ji bus gaidys, o vištomis bus Valinskas, tu ir Čyvas.   ATSAKYTI
paskuitiniam 2009-08-24 22:16:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokio, kuris valdytų, kaip lukašenka, ar tokio, kuris bejėgiškai rėkautų apie tai, kas, pagal Konstituciją, yra ne jo reikalas?:)

Valinsko niekas negina, bet grybauskaitė elgiasi, kaip višta :)   ATSAKYTI
2009-08-24 21:56:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konstituciją tegu skaito Valinskas, ir be jos aišku , kad Seime REIKIA TVARKOS.Kam ta Konstitucija reikalinga, jei ji ledžia tokias nesąmones. Reikia griežto Prezidento.   ATSAKYTI
2009-08-24 21:56:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konstituciją tegu skaito Valinskas, ir be jos aišku , kad Seime REIKIA TVARKOS.Kam ta Konstitucija reikalinga, jei ji ledžia tokias nesąmones. Reikia griežto Prezidento.   ATSAKYTI
paskutiniam dviem 2009-08-24 21:51:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skaitykit Konstituciją ir politologijos vadovėlius. Gryba save nuleidžia iki valiaus lygio.   ATSAKYTI
2009-08-24 20:38:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grybauskaitė sudaro gerą nuomonę , gerai , kad ji iš karto ima tuos juokdarius tvarkyti. Yra vilties, kad įves tvarką donaldų ir ingų vištyne.    ATSAKYTI
to Gryba 2009-08-24 20:31:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo , Grybauskaitė yra be polytinio supratimo, o Valinskas yra su polytiniu supratimu ir net gi priešlytiniu.Gaila kad jis neturi lytinio supratimo.   ATSAKYTI
Gryba 2009-08-24 19:33:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
yra tikra valdininkė - be politinio supratimo. Patarėjai - vidutinybės.   ATSAKYTI
diude 2009-08-24 16:38:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šmaikštu, geras tekstas, gal kiek ir sureikšminta situacija, bet spalvos atperka.   ATSAKYTI
Grybauskaite 2009-08-24 13:30:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nei zino atsakymu, nei elgiasi pagal savo kompetencija. Cia ne autoritarine salis - prezidente parlamentui negali nicnieko nurodyti. Juolab isrinkti pirmininko. Skaitykit konstitucija, ziopliai.   ATSAKYTI
2009-08-24 12:52:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grybauskaitė elgiasi teisingai, ji negali tylėti, nes visuomenei reikalingi atsakymai   ATSAKYTI
2009-08-24 10:42:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grybauskaite galetu uzssimti savo reikalais: teisejais, saugumu ir t.t.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Teisme – pirmasis skundas dėl karantino draudimų: kreipėsi odontologijos ir grožio įmonė (nuotr. stop kadras)
Į teismą atkeliavo pirmasis verslininkų skundas dėl karantino draudimų. Panevėžyje veikianti odontologijos ir grožio paslaugas teikianti įmonė valstybę skundžia dėl ...
Socialdemokratai pristatė kandidatus vienmandatėse apygardose Vilniaus mieste (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Socialdemokratai pristatė savo kandidatus vienmandatėse apygardose Vilniaus mieste. Iš ilgamečių socialdemokratų, žinomų visuomenės veikėjų ir politikos naujokų sudarytas ...
Sergamumas Covid-19 lietuviams – nė motais: skristi bijo, bet gaili atostogų (nuotr. stop kadras)
Saulėtų atostogų ir šiltos jūros išsiilgę tautiečiai moja ranka į koronavirusą ir skrenda pailsėti į šiltuosius kraštus. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie ...
Verygos medalius gavę medikai apie karantino pradžią: slėgė baimė ir stresas (nuotr. stop kadras)
Vietoj piniginių priedų prie atlyginimų medikų rankose – sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos kurti medaliai. Sveikatos apsaugos ministras ...
Parasparnis (nuotr. stop kadras)
Kuršių nerijoje nukrito ir stuburą susilaužė bemotoriu parasparniu sklandęs vyriškis iš Rokiškio. Tačiau net taip sužeistas pats sugebėjo išsikviesti pagalbą – ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų