Šarūnas Mažeika/BFL nuotr.

Šarūnas Mažeika/BFL nuotr.

Rytoj Andriaus Kubiliaus vadovaujama XV Vyriausybė minės šimtadienį. Dirbanti, vegetuojanti, išmintinga, nekompetentinga - taip prieštaringai vertinama jos veikla.

Kiek daugiau nei trys mėnesiai - pernelyg trumpas laikotarpis, kad visuomenė jau galėtų raškyti brandžius ministrų kabineto veiklos vaisius. Per šimtadienį nuveiktais ir dar tik planuojamais darbais premjeras netrukus pasigirs ta proga rengiamoje spaudos konferencijoje. LŽ pasidomėjo, kaip koalicinės Vyriausybės veiklą vertina tie, kurie atidžiai stebi kiekvieną jos žingsnį: finansininkai, politikai, politologai, profsąjungų atstovai.Neįvertino krizės masto.

Finansų analitiko Stasio Jakeliūno teigimu, A.Kubiliaus Vyriausybė dirba labai sunkiu laikotarpiu - ekonomikos padėtis blogėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. „Šiame kontekste Vyriausybės darbai ir ketinimai buvo adekvatūs, imtasi tvarkyti valstybės finansus - mažinti biudžeto deficitą“, - sakė jis. Tačiau, anot analitiko, tai buvo per siauras požiūris, reikėjo visa apimančio plano, o Vyriausybė jo neturėjo. „Dabar bandoma inicijuoti ekonomikos skatinimą. Deja, iš dalies tai jau pavėluota, be to, šito nepakanka“, - įsitikinęs S.Jakeliūnas. Jo nuomone, Vyriausybei pritrūko kompetencijos ir gebėjimo įvertinti krizės mastą.

REKLAMA

„Niekas neabejoja, jog ne tik ateinantys mėnesiai, bet veikiausiai ir metai šiai Vyriausybei bus itin sudėtingi. Bijau, kad viena Lietuva, kaip ir kitos mūsų kaimynės, nepajėgs ištrūkti iš globalios krizės gniaužtų“, - pabrėžė S.Jakeliūnas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas norėtų palinkėti Vyriausybei, kad ši priimtų žmonėms naudingus įstatymus, o ne vien mąstytų, kaip surinkti biudžetą. „Būtent taip dabar ir elgiamasi. Tiesą sakant, mes ir nesitikime, kad kas nors keisis“, - prisipažino jis. Jei Vyriausybė toliau laikysis dabartinės politikos, profsąjungų lyderis prognozuoja jai neilgą ateitį.

Kabinetas vegetuoja

„Kad ir norėčiau, nieko gera apie šios Vyriausybės veiklą negalėčiau pasakyti“, - LŽ pareiškė buvęs premjeras, Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Gediminas Kirkilas. Jis įsitikinęs, jog A.Kubiliaus Vyriausybė neadekvačiai reagavo į susidariusią ekonominę situaciją. „Vienintelė Lietuva padidino mokesčių naštą, ir tai davė labai skaudžių rezultatų“, - sakė G.Kirkilas. Dar vienas blogas šios Vyriausybės bruožas, anot ekspremjero, - kad ji netoleruoja jokios kritikos, taip pat nesugeba užmegzti dialogo su visuomene. „Neprisimenu tokių laikų, kad kiekvieną mažiausią piketėlį stebėtų būriai policijos“, - kalbėjo opozicijos lyderis. Jo teigimu, ir XIV Vyriausybės metais rengta nemažai protesto akcijų, bet niekada nebūdavo naudojama specialiųjų priemonių, neprireikdavo tiek tvarkdarių. „Dabar Vyriausybė vegetuoja ir laukia prezidento rinkimų. Iki jų greičiausiai jokių ypatingų veiksmų nesiims“, - prognozavo G.Kirkilas.

REKLAMA

Trūksta kompetencijos

Pasak politologo Vytauto Dumbliausko, per šiuos mėnesius, kai dirba A.Kubiliaus Vyriausybė, tarsi nieko ypatinga ir neįvyko, išskyrus viena - į biudžetą nesurinkta tiek pajamų, kiek planuota. „Tačiau mane apėmęs jausmas, kad Vyriausybės tai visiškai nejaudina. Ji toliau ramiai ketina mažinti institucijų išlaidas, karpyti atlyginimus. Vyriausybė lyg ir nemato čia savo kaltės, kalčiausi tampa tie, kurių išlaidos per didelės“, - dėstė politologas. Pasak jo, būtina ne tik taupyti, bet ir skatinti vartojimą.

V.Dumbliauskas taip pat mano, kad radikalių Vyriausybės permainų galima tikėtis tik po prezidento rinkimų, ypač jei juos laimės eurokomisarė Dalia Grybauskaitė. Kaip žinoma, naujam šalies vadovui Vyriausybė privalo grąžinti savo įgaliojimus. „Rinkimai taps virsmo akimirka“, - prognozavo jis.

Pasak politologo Algio Krupavičiaus, kol kas Vyriausybės veikla planuotų rezultatų nedavė. Šiandieniai finansų ir kiti ekonomikos rodikliai visiškai patvirtina, kad mokesčių reforma nepateisino lūkesčių. „Kurį laiką ši Vyriausybė turėjo komunikacijos problemų, menkai aiškino visuomenei savo darbus ir dėl to sulaukė daug priekaištų“, - pabrėžė A.Krupavičius. Stebėdamas atskirų ministrų veiklą politologas padarė išvadą, kad vieniems jų gana lengvai pavyko perkąsti vykdomosios valdžios subtilybes, kitiems tai sekasi sunkiai. Į kai kurių Vyriausybės narių nekompetentingumą atkreipė dėmesį ir V.Dumbliauskas.

Reitingai krito

„Natūralu manyti, kad prasta ekonominė situacija blogina Vyriausybės reitingus. Iš tiesų reikalas šiek tiek subtilesnis“, - LŽ sakė sociologas Vladas Gaidys. Jo teigimu, nuo 1998-ųjų atliekami sociologiniai tyrimai rodo, jog vienintelė Vyriausybė, pelniusi žmonių pasitikėjimą sudėtingu ekonomikos laikotarpiu, buvo nuo 1999 metų birželio iki spalio dirbusi tuomečio premjero Rolando Pakso komanda. „Matyt, po Gedimino Vagnoriaus vadovavimo žmonėms atrodė, kad R.Pakso Vyriausybė sugebės išvesti iš krizės“, - spėjo sociologas. Santykinės gerovės laikotarpiu, pavyzdžiui, 2007-aisiais, ministrų kabinetas nebuvo labai gerai vertinamas.

REKLAMA

Pasak V.Gaidžio, premjero įvaizdis ne visada siejasi su Vyriausybės populiarumu. „Jau kurį laiką Lietuvoje žodis „vyriausybė“ sukelia nemalonias asociacijas. Ir tai nepriklauso nuo to, kas yra premjeras“, - teigė sociologas.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ duomenimis, vasarį Vyriausybės veiklą teigiamai vertino 11,4 proc. apklaustųjų, neigiamai - 59,7 procento. Premjeras A.Kubilius populiariausias buvo pernai gruodį: teigiamai jį vertino 39 proc., neigiamai - 30 proc. respondentų. Vos per mėnesį - sausį - Vyriausybės vadovo reitingai staiga nukrito, nepasitikėjimą juo pareiškė 61 proc. apklaustųjų (18 proc. pasitikėjo). Vasarį A.Kubilių nepalankiai vertino 51 proc. apklaustų gyventojų (palankiai - 24 proc.).Raimonda Ramelienė

Lietuvis
2009-03-17 08:13:11
Is vienos puses suprantu besipiktinancia visuomene del naujoviu,dirzu suvarzymo,gyvenimo kokybes bloginimo ir panasiai.Zmogus toks padaras,kad jis stabilus kol viskas gerai.tik situacija blogeja,is karto panika..
Esme tame kad suprantu ir Andriu Kubiliu.Priimdamas tokius sprendimus jis rizikuoja visuomenes akyse savo reitingais taip smarkiai kaip niekas kitas ir jau jauciasi jo nepopuliarumas tarp zmoniu.Bet jei bandyti suprasti,tai matosi kad zmogus padare sprendima - Arba Arba.Arba ishtempsiu valstybe is duobes arba pasilaidosiu kaip politikas.Kas kitas taip apsisprestu.Galejo Kubilius kitu keliu eiti,jokiu antikriziniu planu,viskas zashibys,gyvenimas jega,kol viena diena valstybes ekonomikai alles kaput.Na jug taip yra,koks durnius papriestaraus? Man ir paciam isgirdus vel nauja antikrizinio plano dali per zinias pasidaro pikta,atrodo dirbam,mokam mokescius o cia uzkrauna papildoma junga.O ka daryti? Klausimas geras.Atsakymas butu - KANTRYBES.Juk ne simtmeciui tos reformos,o trumpam laikotarpiui kad ishsikapstytume is to shudo.Ir tikiuosi ishsikapstysim.O jei ne,na...irgi nieko tragishko.Kambodzoje ar Nigerijoje daug blogiau gyventi.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lilo 2009-03-17 17:49:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prisidedu prie "nuomonės " komentaro. labai tendencingas straipsnis   ATSAKYTI
Mauras 2009-03-17 15:17:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kelios replikos:
Pasak politologo Vytauto Dumbliausko " būtina ne tik taupyti, bet ir skatinti vartojimą"(..) „Rinkimai taps virsmo akimirka“, - prognozavo jis.
Nuo kada aiškiai suinteresuoti lopatologai tapo makroekonomikos ekspertais? Nebus jums šventės ;)

sociologas Vladas Gaidys: "Jo teigimu, nuo 1998-ųjų atliekami sociologiniai tyrimai rodo, jog vienintelė Vyriausybė, pelniusi žmonių pasitikėjimą sudėtingu ekonomikos laikotarpiu, buvo nuo 1999 metų birželio iki spalio dirbusi tuomečio premjero Rolando Pakso komanda." Vilmorus apklausose prieš rinkimus paksistai turėjo surinkti tiek pat balsų, kiek konservai. Kam nors kyla klausimų dėl tyrimų patikimumo? :)   ATSAKYTI
na 2009-03-17 14:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visų kairuolių pasisakymai. Kitaip jie ir nekalbba. Pačių partijos sužlugdę melavo apie tikrą padėtį, o dabar katina. Dumbliausko ypač kvailas kaltės įvardijimas. Pasaulinės krizės nemato ponas? Jų pastangos gelbėti kaip nors nepagrįstai menkinamos. Koalicijoj nėra Zuokinikų, turtuolių gunėjimų. kaip vakar per LTV paaiškėjo, kad Valinska išdavikas. O kaltė vienam.   ATSAKYTI
nuomone 2009-03-17 13:14:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
manau, kad Kubilius stengiasi. Galbut ne viskas jam sekasi, nes labai skuba 'taisyti biudzeta". Jau kam kam, bet Kirkilui nederetu kritikuoti Kubiliaus, bet kuriuo atveju Kubilius teikia daugiau pasitikejimo, nei Kirkilas. labai noretusi, kad i kiekviena problema Kubilius ziuretu placiau ir dar atsakingiau, kad jo neitakotu suinteresuotosios salys. Suprasdama, koks sunkus jo valdymo laikotarpis, galiu jam ir ji supantiems (dirbantiems) asmenims palinketi dideles istvermes, kompetentingumo ir drasos.   ATSAKYTI
vf 2009-03-17 11:46:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://gamesforpc.110mb.com/   ATSAKYTI
vv 2009-03-17 11:46:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://gamesforpc.110mb.com/   ATSAKYTI
AK 2009-03-17 11:42:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kubiliaus suorganizuotas antikrizinis planas tikrai pritiks runkeliams nuogam užpakaliui prisidengti. Ponai ir LR valdininkai toliau nebaudžiami ir sauvaliauja.Tai kas žadėta rinkėjui kaip Kubiliui,kaip Kirkilui(2K)yra PYPKĖS DŪMAI.   ATSAKYTI
mielieji 2009-03-17 11:33:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

Jei jau piktinatės tai nors taisyklinga lietuviška kalba. Kitaip bus aišku kas piktinasi. Na tas kam priklauso.   ATSAKYTI
mielieji 2009-03-17 11:33:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

Jei jau piktinatės tai nors taisyklinga lietuviška kalba. Kitaip bus aišku kas piktinasi. Na tas kam priklauso.   ATSAKYTI
Unė kat 2009-03-17 11:14:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei tauta neišeis į gatves manysiu, kad Kubilius namų darbus paruošė.
.....šiandie nesu tuo tikra, norisi tikėti sava vyriausybe, bet koncervatoriškas braižas jaučiasi. TAIGI    ATSAKYTI
to o aš vertinčiau labai teigiamai, 2009-03-17 11:09:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o ant greblio kasdien stojasi tik silpnaprociai   ATSAKYTI
to o aš vertinčiau labai teigiamai 2009-03-17 11:09:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
paskaiciau ir asarele nubraukiau. ypac del sviesesnes ateities kovoja zuokula su valinsku - jie net nukentejo del tos kovos nuo teisesaugos klano   ATSAKYTI
o aš vertinčiau labai teigiamai, 2009-03-17 09:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kadangi nei vienas iš kalbintų prelegentų nepažymėjo SVARBIAUSIOS šios vyriausybės ir valdančiosios daugumos savybės - nuoširdaus noro ir pasiaukojimo dirbti dėl geresnės tautos ateities.
Kadangi tiek komunistai, tiek kremliaus statytiniai TT ir Dzarba parcija šios savybės niekada neturėjo ir neturės.
O klaidų nedaro tik mirusieji......   ATSAKYTI
13 2009-03-17 09:26:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Normalios šalys ir jų vyriausybės sunkmečiu skolinasi kad palaikytų ekonomikos lygį, piliečių pajamas ir vartojimą. O atsigavus rinkoms ir vėl suklestėjus ekonomikoms, atsiradusias pajamas nešvaisto beprasmybėms, o tvarkingai gražina skolą. Taip išvengdamos sunkmečiu ekonominio ir socialinio sukrėtimo.   ATSAKYTI
h 2009-03-17 08:50:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu tikrai abejingu nepalieka, iskaitant visus ministrus. ir kas tokius pagimde?   ATSAKYTI
Tauta 2009-03-17 08:46:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sugriovė pasitikėjimą ir įrodė Kubilius, kad rižtingai nekovos su oligarchais bet jų naudai keis įstatymus.
Algos jų turėtu būti vos daugiau už vidurkį tai tik tada protingai žinotu kaip reikia taupyti o ne toletus už pusė milijonus statyti ir ragus su dramblio subine valdovų rūmuose kabinti kai tuo tarpu muziejų saugyklos lužtą nuo eksponatų.
Kaip jie nesupranta, kad bedarbiu per savaitę daugėja po 10 000 gyvų galvų - tai jau tragedija arba signalas, kad tampame aboregenais. Tai kai degraduos tie bedarbiai galės kiaules auginti užsieniečiams, ar gamyklose dirbti.
Valstybė gautus pinigus namų renovavimui turėtu paskolos leist tokiais pat procentais ir per Lietuvos banką Švedams gerą pėndelį ir skrydis į anapus jūros, ūkio klestėjimo metu prisiplėšė pinigų o dabar romija žmones savo 18 procentų palūkanomis po šimts karalių.
kUBILIAU TAISYKIS IR TAISYK SAVO KOMANDĄ.   ATSAKYTI
Lietuvis 2009-03-17 08:34:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką padarė Kubilius su parankiniais per tris mėnesius ogi pradžioje pradėjo rėkti, kad krizė ir pasididino algas, leido klestėt LEO.lt, padidino gretas bedarbių tarpe, pradėjo griauti verslą ir žemės ūkį, toliaruoja tuos žmones kurie daro žalą šalies biudžetui. Nesukurė jokių instrumentų, kad iš energetikos pinigai birėtu į šalies biudžetą, dabar leis perŠvedų bankus pinigus su valstybės garantijom ir prisiskolinę pinigų mėnesį tikins, kad įveikė krizę.   ATSAKYTI
patarimas 2009-03-17 08:33:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai gal laikas pradėti mažinti išlaidas, o ne krauti mokesčius ant ir taip gležnų dar tik vos pradėjusio formuotis viduriniojo sluoksnio pečių? Ar norima, kad ir toliau liktų tik keletas milijonierių ir jų tarnai?   ATSAKYTI
2009-03-17 08:32:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar Kirkilas pardavęs 2 elektrines už 2 Lt maximiniams visur vis dar pučia bezdalus.Gana to idiotizmo.   ATSAKYTI
per mazai ryztingumo 2009-03-17 08:32:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
manau vyriausybe turejo zymiai ryztingiau "kirsti" per visus nomenklaturscikus...Ju, dirbanciu zmonems, lietuvoje beveik nera...beda ta, kad patys zmones labai sugede, be morales...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Viktoras Pranckietis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Susidarius ekstremaliai situacijai parlamentas turi turėti galimybę priimti įstatymus ir kitus teisės aktus nuotoliniu būdu, sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. ...
Medicininė kaukė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
„COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų trūksta tiek medikams tiek ir mums visiems. Panašu, kad nei šių priemonių gamintojai, ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Latvijoje per praėjusią parą patvirtinti dar 29 užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejai, o bendras sergančiųjų skaičius siekia 376, pirmadienį pranešė Ligų ...
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
Kovo mėnesį „Sodra“ visas numatytas išmokas bei pensijas gyventojams išmokėjo nevėluodama ir skelbia balandžio mėnesio išmokų mokėjimo grafiką bei turi svarbią žinią ...
Dingo Darius Karunkevičius (tv3.lt fotomontažas)
Klaipėdos miesto policijos komisariato pareigūnai ieško dingusio be žinios Dariaus Karunkevičiaus, gim. 1972 m. Nustatyta, kad 2019-07-06 , D. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų