Andrius Vaitkevičius/BFL nuotr.

Andrius Vaitkevičius/BFL nuotr.

Jeigu neatsakingam vairuotojui nepavyksta susilaikyti nuo vairavimo išgėrus, jis turi dvi išeitis: susirasti artimą žmogų, kuris už jį laiduotų pinigais, arba būti pasirengęs lankyti mokamus perauklėjimo kursus. Tačiau Lietuvoje to dar nėra.

2007 metų lapkritį Aleksandrijoje girtas policijos pareigūnas Saulius Paulikas mirtinai suvažinėjo tris mažamečius. Atrodė, kad tokio masto tragedija gali įvykti ne dažniau kaip kartą per dešimtmetį.

Tačiau pernai spalio pabaigoje Šilutės rajone girtas vairuotojas vėl partrenkė keturis vaikus. Vienas iš jų žuvo, kiti buvo sužaloti. Galiausiai praėjusią savaitę Virbalyje klaikioje avarijoje žuvo net septyni žmonės, tarp jų - trys vaikai. Nelaimę sukėlė, kaip įtariama, Rimas Muraškovas - piktybinis Kelių eismo taisyklių pažeidėjas.

Teoriškai tą nelaimės vakarą jis galėjo ramiai praleisti namie. Galėjo, jeigu valstybė vairuoti prisigėrus linkusius asmenis, nelaukdama lemtingo jų nusikaltimo, siųstų į perauklėjimo kursus arba apribotų pilietines laisves. LŽ pašnekovai siūlo pluoštą priemonių, kuriomis kelių „erelius“ įmanoma sustabdyti dar jiems neįvykdžius žmogžudystės.

REKLAMA

Gyvenimas po klevu su pagreičiu

Seimui įvedus svaigalų įsigijimo apribojimus ir sugriežtinus bausmes už vairavimą išgėrus, pernai alkoholio suvartojimas vienam gyventojui sumažėjo vienu litru, įvyko mažiau pražūtingų avarijų keliuose. Tačiau valstybė išnaudojo dar ne visas priemones tokio plauko pažeidėjams kaip R.Muraškovas sutramdyti. „Įprotis išgėrusiam sėsti prie vairo prasidėjo kolūkių laikais. Šiandien jis tęsiamas su pagreičiu“, - LŽ sakė prozininkas Romualdas Granauskas.

Moksleiviams privaloma perskaityti šio autoriaus dar sovietmečiu parašytą apysaką „Gyvenimas po klevu“, kurioje turbūt pirmą kartą lietuvių literatūroje taip įtaigiai užfiksuotos skaudžios vairavimo išgėrus pasekmės. Šiandien gyvenimai po klevu liūdnai baigiasi mažne kiekviename miestelyje. „Kaip geria kaime! O jaunimas? Gyvenimas mažytis, todėl nėra ko varžytis - jis neturi moralinių principų ir atsakomybės jausmo. Šitokia lavina, kad visi tik pečiais gūžčioja; važinėjame tokiais greičiais, kad nespėjame laidoti žmonių. Seimas kažkokių priemonių ėmėsi, bet, matyt, jos nepakankamos - potencialius žmogžudžius reikia griežtai bausti dar prieš tai, kol jie ką nors užmuša“, - svarstė rašytojas.

Kad galimoms žmogžudystėms reikia užbėgti už akių, pritaria ir Aleksandrijos Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios klebonas Petras Merliūnas. „Aleksandrijos pamokos Lietuvai turėjo pakakti. Deja! Tai yra mirtinas, seniai pribrendęs dalykas“, - sakė jis.

Kelių karuose - paliaubos

„Jeigu iš R.Muraškovo pažymėjimą būtų atėmę pernai, o ne 2007 metais, ši kraupi avarija nebūtų įvykusi“, - įsitikinęs Eismo priežiūros tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius. Tokios jo įžvalgos pagrindas - nuo 2008 metų pradžios įsigaliojusi gerokai griežtesnė nuobaudų už eismo pažeidimus skyrimo tvarka.

REKLAMA

G.Aliksandravičius pateikia ir skaičių: pernai, palyginti su 2007 metais, girti vairuotojai padarė 40 proc. mažiau avarijų, jos nusinešė net trisdešimčia gyvybių mažiau. Tiesa, dėl vairavimo automobilį pavartojus alkoholio šalies kelius pernai vis dėlto paženklino 44 žmonių žūtys.

Iškalbingi ir kiti skaičiai: areštinėje turėjo apsilankyti daugiau kaip 2 tūkst. išgėrusių eismo taisyklių pažeidėjų, o teismo nuosprendžiu konfiskuota beveik 700 transporto priemonių.

„Opiausia problema vis dar lieka tai, kad žmonės mato pažeidėjus, bet apie juos nepraneša. Tai nėra madinga, nes laikoma skundimu“, - sakė G.Aliksandravičius.

Ko gero, vienintelis vaisingas pavojų keliančio vairuotojo sutramdymas įvyko užpernai spalį. Tuomet dvidešimtmetė Samanta Krukaitė sulaikė sunkiai apgirtusį keliu vingiavusį mediką ir įdavė jį policijai.

112 ranka nenumoja

Psichiatras Aurelijus Veryga, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, mano, kad Lietuvoje trūks plyš reikia patogesnio būdo pranešti apie pažeidėjus. Jo teigimu, policijai derėtų plačiau skelbti telefonų numerius, kuriais paskambinus būtų galima pranešti apie įtartinai manevruojamą arba chuliganiškai valdomą automobilį.

„Man dažnai kyla toks noras, bet nežinau, kur kreiptis. Paskambinus bendruoju pagalbos telefonu 112, tuo metu nebus kam reaguoti, sustabdyti tokio vairuotojo“, - sakė A.Veryga. Kol kas kai kuriuose keliuose pastebėjus įtartinai vairuojamus automobilius, galima kreiptis į policininkus ilgaisiais numeriais.

REKLAMA

LŽ išmėgino ir numerį 112. Pasirodo, veikia. Rašydami šią publikaciją matėme chuliganiško vairavimo atvejį: jaunuolių valdomas juodas „Audi“ (valstybiniai numeriai AOE 624), be priekinio posparnio, Vilniaus Paribio gatvėje įžūliai pėsčiųjų perėjoje aplenkė kitą automobilį ir nurūko apytikriai dvigubai didesniu greičiu, nei ten leidžiama.

Paskambinome numeriu 112 - atsiliepusi operatorė užsirašė automobilio duomenis ir dar paklausė, ar įtariama, kad vairuotojas galėjo būti neblaivus. Galiausiai padėkojo už informaciją ir patikino, kad ji naudinga.

Beje, tas pats juodas automobilis triukšmingai birbdamas Paribio gatve praūžė ir tos pačios dienos vakarą. Ačiū Dievui, vairuotojas dar buvo gyvas.

Recidyvistai tegu vaikšto pėsčiomis

Parlamentaras psichologijos daktaras Gediminas Navaitis ypač pabrėžė, kad Virbalyje įvykusi avarija neatsitiktinė. „Ją sukėlė ne pirmą kartą šiurkščiai Kelių eismo taisykles pažeidęs asmuo. Tai rodo, kad bausmės neturi tęstinio poveikio. Manyčiau, kad baudžiant pirmą kartą jos dar veikia, bet prasižengus antrą kartą, bausti reikėtų daug griežčiau - apriboti nusižengėlio laisves ir teises“, - sakė G.Navaitis. Jis taip pat siūlo, kad žiniasklaida įžūlius vairuotojus vadintų ne kelių „ereliais“, o „gaidžiais“.

“Galima daryti ir kitaip: po linksmybių bausti ir šeimininkus, kurie neblaivų sugėrovą išleido namo. Juk ne akmens amžiuje gyvename: galima naudoti ir atmintį turinčius alkotesterius, kad pareigūnai, paėmę kyšį, negalėtų sunaikinti duomenų. Tuomet duok nedavęs kyšį - tai nieko nebepakeistų. Manau, priemonių yra daugiau nei pakankamai“, - pridūrė A.Veryga.

REKLAMA

G.Navaitis pateikia dar vieną galimą metodą recidyviems eismo nusikaltėliams tramdyti - reikalauti, kad už juos laiduotų artimieji. „Laiduotų ne šiaip, o pinigais. Tuomet toks žmogus būtų kontroliuojamas. Jei laiduotojo neatsirastų, tuomet, ką gi, vaikščiok pėsčiomis“, - mano G.Navaitis.

Netekai pažymėjimo - būsi auklėjamas

Kodėl nepritaikius pasaulyje jau patikrintų ir veiksmingų priemonių? Danijoje (priklausomai nuo padaryto pažeidimo) asmuo gali netekti automobilio ir vairuotojo pažymėjimo labai ilgam. Bet svarbiausia, kad kiekvienam, sugautam prie vairo su kvapeliu, yra privaloma išklausyti 10 val. trunkantį vadinamąjį „alkoholio ir eismo“ (A/E) kursą. Antraip vairuotojo pažymėjimas liks policijoje.

Kopenhagoje tokį kursą per mėnesį išklauso apie 50 pažeidėjų. Anot paskaitas rengiančio Kopenhagos suaugusiųjų mokymo centro specialisto Soreno Mielche, per septynerius programos gyvavimo metus sostinėje pasitaikė vos vienas asmuo, kuris buvo priverstas į kursus ateiti antrą kartą. „Viena efektyviausių priemonių - dalyvių vairavimas simuliatoriuje: iš pradžių blaiviam, paskui išgėrus. Tai išbandę jie patys mato, kaip kinta reakcijos greitis“, - sakė S.Mielche.

Be to, pažeidėjas už programą turi sumokėti 2 tūkst. kronų (apie tūkstantį litų).

Danijoje dėl vairavimo pavartojus alkoholio įvyksta ketvirtadalis avarijų. „Bet kad girtas policininkas būtų suvažinėjęs žmogų, to neteko girdėti“, - LŽ teigė šios šalies Alkoholio politikos koalicijos atstovas Johanas Jensenas.

Dvi lietuvio barbarybės

Kol neišspręstos karo keliuose problemos laukia mūsų šalies valdžios dėmesio, Vilniaus universiteto filosofijos profesorius Arvydas Šliogeris svarsto, kokios galėtų būti esminės ir giliausios Aleksandrijos bei Virbalio tragedijų priežastys. Filosofo manymu, jos glūdi barbariškoje lietuvio sieloje. „Mumyse likę daug barbariško prado ir įgimto chamiškumo. Tas laukinis lietuvio būdas, susietas su technika, tampa griaunantis“, - mano jis.

REKLAMA

A.Šliogerio žodžiais, prie šio prigimtinio mentaliteto pridėjus žiniasklaidos transliuojamą barbarybę, gauname sprogstamąjį užtaisą. Pasak pašnekovo, kelių „gaidžiai“ ir yra šių dviejų barbarybės trajektorijų produktai. „Esame neatsparūs žiniasklaidos kultūrai, kurioje regime primityviausią smurto ir ištvirkavimo propagandą, į sceną kišamas padugnių vertybes. Šie padugnės yra vėlyvieji didmiesčių barbarai, kurių kultūra mandagia forma yra vadinama „masine“, nors iš tikrųjų tėra dugno kultūra. Taigi prie mumyse glūdinčio prigimtinio „miško“ barbariškumo pridėjus iš Vakarų sklindantį „didmiesčio“ barbariškumą susidaro sprogstamasis mišinys. Toks gali susprogdinti ne tik septynis žmones, bet ir visą civilizaciją“, - kalbėjo A.Šliogeris.

Jo vertinimu, prie chamiško lietuvio elgesio prisidėjo ir staigus istorijos virsmas, kai per pusę amžiaus nuo natūralios kaimo bendruomenės, dar pabuvę ir prievartinėje santvarkoje, perėjome į vakarietišką civilizaciją. „Pabandykime įsivaizduoti, koks baisus turėjo būti spaudimas lietuvio sieloje. Dideliu tempu atšuoliavęs šioks toks išsilaisvinimas - tarsi limonadas, plūste plūstantis į viršų atkimšus butelį. Buvome visiškai nepasirengę jį priimti, todėl ir neatsparūs“, - konstatavo A.Šliogeris.

Sutramdyti šią dvisluoksnę barbarybę gali būti nepaprastai sunku ir vakarietiškų metodų neužteks. „Bet turėkime vilties, kad tai yra laikina“, - tikisi filosofas.

Pernai, palygintis su 2007 metais, girti vairuotojai padarė 40 proc. mažiau avarijų.

Kai kurios nuobaudos už KET pažeidimus

Greičio viršijimas daugiau kaip 50 km/h

1000-1500 litų bauda ir 1-3 mėn. atimtos teisės arba 7 parų areštas su teisių atėmimu 6 mėnesiams

REKLAMA

Pavojingos situacijos sukėlimas neblaivaus asmens

2000-3000 litų bauda su teisių atėmimu 2-3 metamsChuliganiškas vairavimas neblaivaus, be teisių asmens


4000-5000 litų bauda ir konfiskuojamas automobilis

Vairuotojų, kurių stažas iki 2 metų, vairavimas nedaug išgėrus (nuo 0,2 iki 0,4 promilės)

800-1000 litų bauda

Vairavimas girtam

2000-3000 litų bauda

Vairavimas be teisių ir būnant neblaiviam, jau baustam už pažeidimus

Areštas iki mėnesio, automobilio konfiskavimas, teismas

Šaltinis: Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnyba

Marijus Širvinskas

v
2009-02-28 10:03:14
keliu gaidzius i kursus :))
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ritis 2009-11-18 17:36:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kol liėtuvoj taip važiuos jaunimėlis tai teks kapines didint,svarbiausia kad užmirštqma kad ju laukia artimiėji.nejaugi jus nesuspesit ir kam plėšyt tas padangas.na turiu lamborgini ir nevažiuoju daugiau negu 270 km\h   ATSAKYTI
gaidys 2009-11-18 16:57:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nors ir neesu gaidys, kas nesupranta savokos gaidys tegu paklausia pas kalinius. okiek važinėja asilu brangioj lietuvėlėj.mano konkrėčiu atveju taip-grižes ėilini karta iš europos, specialiai paėmes velnio lašu, išvažiavau i kelia ir pasikviėčiau policija.yra toks budas pasiimti atostogas ir pabuti su šėima. esu labai laimingas kad neužmušiau žmoniu ten kur dirbau su vilkiku. išgelbėjau 32 žmones nuo mirtiės ir kai paklausia kiėk dukrai baudos atsakymu nerandu.o kai aš nenuvežiau krovinio i ispanija manes neklausia kodel neuždirbau pinigu.dar rėikia kontruoliuoti priėš kelione kad butu idealus stabdžiai,o kai pasakai tai atsakymas negaliu padėt.taip kad priė kauno rėik pradėt mokytis vairavimo grižus iš civilizacijos.lenku jaunimas daug geriau važiuoja nešnekant apiė D F DK NL B L GB I E CH ir kitu, gėda liėtuvai...kulturos stoka.   ATSAKYTI
JO 2009-02-28 23:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anksčiai "balsas" buvo nekoks portalas, bet kai jam ėmėsi vadovauti tompkus jis pasidarė visiškai levas. Ištrinu jo adresą   ATSAKYTI
avulis-dundulis 2009-02-28 22:24:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
butai bbbbbbrrrraaaannnnnggggggzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.   ATSAKYTI
2009-02-28 20:53:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokie dar perauklejimo kursai? Iki gyvos galvos ir viskas   ATSAKYTI
Praustaburnis 2009-02-28 13:28:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ka reikia daryti straipsniu vistoms? Kai gaidziai zuna, vistos lieka nedulkintos!    ATSAKYTI
GH 2009-02-28 10:08:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne į kursus tuos gaidžius,o ant laktos ir visam gyvenimui.   ATSAKYTI
v 2009-02-28 10:03:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
keliu gaidzius i kursus :))   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Teisme (nuotr. Fotodiena.lt)
13 metų už grotų pasiųstas 51-erių Artūrui Helmui, kuris itin žiauriu būdu nužudė savo buvusią mylimąją, niekaip nesusitaikė su anksčiau teismo jam paskirta bausme. A. Helmas ...
Ekspertas įvertino Nausėdos istorijas lietuje (tv3.lt fotomontažas)
Prezidentas Gitanas Nausėda pakomentavo kilusias diskusijų po Valstybės dienos minėjimo, kai jis pasirodė su skėčiu, o šalia jo stovėjo lietaus permerkti berniukai. Šalies ...
(asociatyvi nuotr.) (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienį ryte radus sprogmenis Kaune uždaryta J. Bakanausko gatvė.  Kaip pranešė Kauno apskrities policija, apie 7 valandą ryto buvo pranešta, kad vandeniui nuplovus ...
Šimtus tonų pavojingų atliekų saugo Ramygalos bedarbiai (nuotr. stop kadras)
Ramygalos gyventojų ramybę ir sveikatą jau mažiausiai penkerius metus nuodija didžiulė ferma. Vos už poros kilometrų nuo miestelio, bebaigiančiame ištuštėti Juodikonių kaime, ...
 (nuotr. Fotodiena)
Du iš trijų per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra įvežtiniai, ketvirtadienį informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). „Du atvejai yra ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų