Tomas Baranauskas
2008.03.27 09:55

Nepaisant to, kad Valdovų rūmų ekspozicijų kūrėjai jau seniai peržengė bet kokias etikos ir sveiko proto ribas, jie vis dar sugeba nustebinti.

Paskelbta žinia, kad Algirdo Brazausko vadovaujama Valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties koncepcijos įgyvendinimo komisija nutarė išpuošti rūmus to paties Algirdo Brazausko nomenklatūrinių medžioklių trofėjais, kurių dalį buvęs LKP CK sekretorius žada padovanoti, o dalį – parduoti.

Naujieji Valdovų rūmų valdovai čia pranoko patys save. Tai jau ne tik nepaprastas diletantizmas, bet ir nepaprastas įžūlumas. Žinoma, tokio įžūlumo šiandieninių Lietuvos valdančiųjų veiksmuose apskritai netrūksta, tad kodėl asmenys, besišildantys rankas Valdovų rūmams skirtais milijonais, turėtų atsilikti? Galų gale juk kuriamas Lietuvos valstybingumo simbolis, o valstybė šiems asmenims asocijuojasi visų pirma su jais pačiais.

Be abejo, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų valdovams medžioklė buvo viena iš mėgiamiausių pramogų, tik iš to nereikėtų daryti išvados, kad A. Brazausko sukauptos iškamšos dėl to automatiškai atspindės šį valdovų buities aspektą, taip „natūraliai“ susiejantį juos su LKP CK medžioklinių ekspedicijų ir pasikaitinimų bei išgertuvių pirtelėse dalyviais. Lietuvos didieji kunigaikščiai medžiodavo, bet savo rūmų sumedžiotų žvėrių iškamšomis nepuošdavo. Tiesą sakant, dar ir tokių iškamšų darymo technologijos nebuvo išrastos. Nors pirmieji bandymai atsivežti iškimštus egzotiškų kraštų paukščius Vakarų Europoje žinomi dar XVII a., bet realūs būdai ilgesniam laikui užkonservuoti gyvūnų iškamšas buvo išrasti tik XVIII a. (tam panaudotas arsenikas), o plačiau žinomi tapo XIX a. Būtent XIX amžiuje medžioklės trofėjų gamybos mada tapo masiniu reiškiniu.

REKLAMA

Paminėtos aplinkybės, žinoma, netaps kliūtimi Valdovų rūmus užversti A. Brazausko trofėjais, nors jo kūrėjai ir skelbia, kad atkūrinėja neva autentiškus iki XVII a. vidurio buvusius interjerus. Mat ekspozicijas formuoja „teisingi“ žmonės iš Lietuvos dailės muziejaus, kurio direktorius – senas nomenklatūrinis kadras ir A. Brazausko statytinis Romualdas Budrys.

Pastarasis priklauso tai gabių žmonių kartai, kurie, kaip ir A. Brazauskas, XX a. 6 dešimtmečio pabaigoje baigė mokslus ir, iš karto gavę atsakingas vadovaujančias pareigas, pradėjo savo „50-ies metų darbą Lietuvai“. Komunistų partija mokėjo įvertinti gabų jaunimą (tuo galima įsitikinti, skaitant neseniai išleistus A. Brazausko memuarus), tad R. Budrys, praėjus metams nuo Dailės instituto baigimo, buvo paskirtas į Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojo pareigas (kas šiais laikais taip greitai pastebėtų jaunuolio gabumus?). Tais pačiais metais jis ėmėsi ir pirmosios užduoties – pertvarkyti Vilniaus arkikatedrą į paveikslų galeriją, ir tai, kaip prisimename, jam puikiai pavyko.

Valdovų rūmų puošyba rūpinasi ir jaunoji geriausiose nomenklatūrinėse tradicijose išauginta karta, visų pirma Lietuvos dailės muziejaus filialo „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai“ vadovas Vydas Dolinskas. Jis irgi puikus specialistas – žino, kam įsiteikti, o ką galima ir šiaip kvailiu išvadinti, kad pajustų tikro specialisto minties galią.

Kaip profesionaliai, kruopščiai ir išmintingai formuojama atkūrinėjamų Valdovų rūmų ekspozicija, dažniausiai išgirstame iš šį darbą dirbančių R. Budrio ir V. Dolinsko pasigyrimų.

REKLAMA

Kadangi iš šalies girdėti balsai apie šių veikėjų pasiektą „pasaulinio lygio profaniškumą“ (Rasa Gečaitė, „Atgimimas“, 2007-10-19), jiems patiems girtis savo profesionalumu tiesiog būtina. Tam skirti ir pinigai užsakomiesiems straipsniams spaudoje. Pavyzdžiui, kilus skandalui dėl neskaidriai Vakarų Europos antikvariatuose švaistomų milijonų, „Veide“ (2007-08-30) užsakytame straipsnyje R. Budrys taip pateisino savo vykdomą sendaikčių pirkimo politiką: „Tokiu moksliškai pagrįstu vertybių komplektavimo keliu ėjo dauguma Europos istorinių rezidencijų atkūrimo autorių. Artimiausias Lietuvai pavyzdys yra Krokuvos Vavelio karališkoji pilis, kurios interjeras dekoruotas naujai įsigytomis vertybėmis, išskyrus žinomus Žygimanto Augusto gobelenus“.

Na, o moksliškai pagrįstas interjero vaizdas bus toks: „Valdovų rūmai buvo minimalistiniai. Vėlyvojoje gotikoje salėje kabėdavo vienas kitas gobelenas, stovėjo stalas, kėdė, kasapanka – viskas“, – taip savo konstruojamą Valdovų rūmų viziją pristatė Vydas Dolinskas („Vilniaus diena“, 2008-01-05). „Parodysime žmonėms, kad jų iš holivudinių filmų atsineštas rūmų įvaizdis neteisingas,“ – iškilmingai konstatavo V. Dolinskas.

Ką gi, Valdovų rūmams jau supirkta 15 gobelenų, ir tai – vieni iš brangiausių iki šiol įsigytų pirkinių. „Apie pusę minimalaus rinkinio interjero salėms apstatyti jau turime, dar pusę reikia surinkti,“ – konstatuoja V. Dolinskas. Čia reikia prisiminti, kad Vavelyje vien R. Budrio paminėti autentiški Žygimanto Augusto gobelenai yra 136, nekalbant apie kitus gobelenus ir kitas kolekcijas, kurios nėra vien nieko bendra su Valdovų rūmais neturintys daiktai, kaip tie sendaikčiai, kuriuos užsienio antikvariatuose supirkinėja Lietuvos dailės muziejus.

REKLAMA

Vavelio pasididžiavimas – aukso, sidabro, dramblio kaulo dirbinių, brangakmenių kolekcija, apimanti daugiau kaip tūkstantį dirbinių, juk tai – karališka rezidencija. Jų tarpe – brangenybės, priklausiusios karaliams Kazimierui Didžiajam (1351 m. bažnyčiai karaliaus padovanota sidabrinė paauksuota taurė), Žygimantui Senajam, Žygimantui Augustui, Steponui Batorui, Zigmantui, Vladislovui ir Jonui Kazimierui Vazoms, Jonui Sobieskiui, Augustui III Saksui, o taip pat jų dvariškiams, magnatams Radviloms, Sapiegoms, Potockiams, Oginskiams. Itin gausi ir vertinga Vavelio ginklų kolekcija, kurios puošmena – Lenkijos karalių karūnacinis kalavijas, nukaldintas dar XIII amžiuje. Savo reikšme išsiskiria ir Žygimanto Senojo kalavijas. Gausu ir kitų su Lenkijos ir Lietuvos valdovais bei magnatais susijusių ginklų, netrūksta karo trofėjų. Vavelyje saugoma 13 rytietiškų palapinių (didžiausias rinkinys Europoje), tarp jų 1683 m. Vienos mūšyje karaliaus Jono Sobieskio paimti trofėjai, tame pačiame mūšyje paimtos 5 turkų vėliavos. Yra ir Žygimanto Augusto žmonos Kotrynos Habsburgaitės 1553 m. vėliava, 1587 m. Byčynos mūšyje paimta Austrijos arkikunigaikščio Maksimilijono III Habsburgo vėliava, 1656 m. prie Rudniko paimta Švedijos karaliaus Karolio X Gustavo vėliava, privačių Lenkijos magnatų karinių dalinių XVIII a. vėliavos. Dar yra Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV mūsų valdovui Jonui Sobieskiui dovanotas Šv. Dvasios ordino kavalieriaus apsiaustas, XVII a. vid. audinys su karalienės Liudvikos Marijos Gonzagos herbu ir kitos vertingos Lenkijos ir Lietuvos istorijos relikvijos. Dailės kolekcijų pagrindą sudaro lenkų kolekcionierių sukauptos kolekcijos, nevengiama ir vėlesnių laikų lenkų dailininkų kūrinių istorine tema (pvz., Jano Mateikos paveikslas „Prūsijos priesaika“, vaizduojantis pirmojo Prūsijos kunigaikščio Albrechto Hohencolerno vasalinę priesaiką Lenkijos karaliui Žygimantui Senajam 1525 m.). Yra ir autentiškų Lenkijos ir Lietuvos valdovų portretų (karalių Žygimanto Senojo, Žygimanto Augusto, Zigmanto Vazos (vaiko ir suaugusio), Jono Kazimiero Vazos, Mykolo Kaributo Višnioveckio, Jono Sobieskio (yra šeimyninis portretas ir biustas), karalienių Onos Jogailaitės, Konstancijos Austrės, Liudvikos Marijos Gonzagos, Eleonoros Marijos portretai).

REKLAMA

Trumpai sakant, Vavelis yra Lenkijos ir Lietuvos istorijos ir kultūros paveldo lobynas. Būtent tuo, o ne butaforiniais interjerais jis ir yra įdomus bei vertingas. Vavelyje saugomi daiktai ir paveikslai mirga ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos istorijos veikalų puslapiuose ir yra tikra Lenkijos nacionalinė vertybė. Lyginti Vavelio kolekcijas su R. Budrio ir V. Dolinsko tandemo Valdovų rūmams perkamais istorijos neturinčiais sendaikčiais (jų sukaupta 168, kai Vavelyje vien baldų – tai artimiausia LDM pirkiniams daiktų grupė – yra pusantro tūkstančio) yra arba sąmoningas visuomenės klaidinimas, arba tiesiog diletantizmas, kuris ypač stebina, žinant, kad V. Dolinskas su R. Budriu už valstybės pinigus sau susirengė išsamią ekskursiją po Vavelį ir kitas Lenkijos ir Lietuvos valstybės istorines rezidencijas.

R. Budrio ir V. Dolinsko valia pagrindinis dėmesys Lietuvos valdovų rūmuose bus skirtas „rekonstruotiems“ interjerams. Iš tikrųjų tai – menami, įsivaizduojami interjerai. Apie juos neišliko ne tik ikonografijos, bet ir inventorių. Žinoma, eksperimentuoti kuriant tokius menamus interjerus galima, bet daryti tai supirkinėjant kažkokius atsitiktinius sendaikčius ir dargi neturint lėšų bent kiek vertingesniems daiktams – „Don Kichoto“ autoriaus plunksnos vertas žygdarbis.

Jei tikėsime V. Dolinsku ir R. Budriu, viskas daroma be galo moksliškai ir tikslingai. „Devyniasdešimčia procentų žinome, kokios tematikos, kokiuose miestuose, kokia stilistika, kokiu laikotarpiu buvo išausti paskutinių Jogailaičių ir Vazų gobelenai. Valdovų rūmams įsigyjami tik tie gobelenai, kurie yra išausti tų pačių dirbtuvių ar pagal išlikusius tų pačių mokyklų meistrų kurtų gobelenų pavyzdžius. Atsitiktinių daiktų Valdovų rūmuose nebus“, – tikina V. Dolinskas. Gal kur nors jis dar paaiškins, kokiu būdu apskaičiavo šiuos itin optimistiškai deklaruotus procentus – kaip matėme, lyginant 15 supirktų gobelenų su 136 vien Vavelyje išlikusių Žygimanto Augusto gobelenų skaičiumi, ryškėja skurdokas Valdovų rūmų vaizdas (o jei norėtume jį bent kiek praturtinti, numatyto biudžeto nė iš tolo neužtektų). Bet galbūt kai kuriuos gobelenus atstos krosnys? Juk, pasak V. Dolinsko, remiantis rastais kokliais, „krosnių Valdovų rūmuose galima atkurti daugiau, nei į juos pavyktų sutalpinti“. Tai, žinoma, – tikras interjero autentiškumo garantas.

REKLAMA

Šis bei tas apie Žygimanto Augusto rūmų vidų vis dėlto yra žinoma. Antai popiežiaus nuncijus Bernardas Bongiovannis, 1560 m. apsilankęs pas Žygimantą Augustą Vilniuje, rašė, kad „brangenybės jam teikia nepaprastai daug džiaugsmo, ir vieną dieną man jas slapta parodė, kadangi jis nenori, jog lenkai žinotų, kad joms tiek daug yra išleidęs. Savo kambaryje turėjo didelį stalą per visą kambarį, ant kurio buvo 16 dėžučių, kiekviena jų buvo dviejų sprindžių ilgio, pusantro sprindžio pločio, visos pilnos brangenybių“. Nuncijus plačiai aprašė šias itin prabangias dėžutes ir jų turinį.

Šis pernelyg gerai žinomas aprašymas nepraslydo ir pro Lietuvos dailės muziejaus specialistų akis. Jau įsigyta ir viena itališka skrynutė, datuojama XVI–XVII a. ir kainavusi 6500 eurų. Tiesa, ji keturis kartus mažesnė už Bongiovannio aprašytąją (išmatavimai 26 x 16,5 x 16 cm) ir anaiptol nepasižymi ypatinga prabanga, taip stebinusia popiežiaus nuncijų. Nepaisant to, Lietuvos dailės muziejaus komentare teigiama: „Istoriniai šaltiniai taip pat mini, jog garsusis Žygimanto Augusto lobynas, kuriuo žavėjosi popiežiaus nuncijus Bernardinas Buongiovannis ir teigė, jog šiems turtams neprilygsta netgi popiežiaus ir Venecijos dožų lobiai, buvo saugomas keliolikoje skrynučių. Turint galvoje itin glaudžius to meto politinius, kultūrinius bei meninius Lietuvos, Lenkijos bei Italijos ryšius, Vilniaus rūmų lobyno skrynutės taip pat galėjo būti tipologiškai panašios į įsigytąją Valdovų rūmams. Todėl ši vertybė numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tarnybinio apartamento iždinės ir lobyno salėje“. Štai taip. Kada nors LDM specialistai gal dar pasitikslins, ką reiškia skaičius „keliolika“ ir prisimins tikruosius tų dėžučių matmenis. Tada šią kuklią ir keturis kartus mažesnę dėžutę galės padėti į fondus arba sugalvoti jai naują vaidmenį, taip pat „tipologiškai panašų“ į galėjusių kur nors būti valdovų rūmų skrynelių. O juk valdovų rūmuose visko galėjo būti! Net vaistinė, apie kurią nieko nežinoma, bet kuriai jau nupirkti du spėjami vaistinės indai (beje, panorus rekonstruoti ką nors panašaus į vaistinę, reikėtų nusipirkti dar gal kokį šimtą tokių indų, nekalbant apie baldus).

REKLAMA

Valdovų rūmų ekspozicijai, kuri labai „autentiškai“ sudarinėjama iš neaiškiuose antikvariatuose supirktų sendaikčių turbūt labai ilgai reikės ieškoti stalo, kurio matmenys atitiktų Žygimanto Augusto kambario matmenis. Kol kas nieko panašaus neįsigyta ir turbūt neieškoma, nes to stalo buvimo faktas galėjo išsitrinti iš specialistų atminties kartu su tiksliu dėžučių skaičiumi ir jų matmenimis.

Kiekvienas sveiko proto nepraradęs žmogus turbūt suprastų, kad kur kas autentiškiau šiuo atveju atrodytų pagal aprašymą padarytos stalo ir dėžučių imitacijos, negu taip „tiksliai“ parinkti neva autentiški „analogai“. O apskritai muziejuje derėtų eksponuoti tai, ką turime autentiško, o ne skurdžios diletantų fantazijos kūrybos vaisius.

Nežinau, kokia ateitis laukia taip ruošiamų valdovų rūmų ekspozicijų. Būtų logiška, kad kada nors atėję protingesni žmonės visus tuos R. Budrio ir V. Dolinsko kūrybos vaisius paslėptų kur nors atokiau nuo tų vietų, kurias gali aplankyti išsilavinę žmonės. Kitą vertus, antrarūšiais sendaikčiais bei LKP CK sekretoriaus A. Brazausko nomenklatūrinių medžioklių trofėjais apstatyti rūmai, tokiu pavidalu išstovėję ilgesnį laiką, gali tapti savotišku mūsų epochos simboliu ir kas nors gali sumanyti išsaugoti juos ateities kartoms kaip Grūto parko filialą.

ruta
2008-03-27 10:52:14
Teisingas straipsnis. negalvokite, ponaimuziejininkai, kad visi tokie kvaili ir tiki jusu pasakomis. Jau dabar protingi zmones tai traktuoja kaip Gruto filiala.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vilniukas 2009-12-03 15:37:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To kacas, kodėl taip nemandagiai kreipiatės. Negi tik dešimtmetę esate baigęs?   ATSAKYTI
Rerimantas 2009-12-03 15:35:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Stebiu augančius Valdovų rūmus ir širdis džiaugiasi. Buvome vasarą su svečiais iš Vokietijos, Lenkijos, JAV. Ir mes, ir jie sužavėti. Moka statyti, puikiai atrodys įrengtos menės. Direktorius ir kiti prijaučiantys išmano dailės ir istorijos reikalus, o rėksnių visada bus. Nemoka žmonės argumentuoti, nes baigia mokyklas, o kur rasti informacijos, nežino.Dirbama dabarčiai ir ateities kartoms. Valgome ir tuštinamės šiandien. Kas kam arčiau širdies.   ATSAKYTI
. .. 2009-10-05 07:45:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Brazausko mauzoliejus bus ikurtas pirmame aukste fasadineje saleje. Kaip ir Lenino.   ATSAKYTI
nuomonė 2008-07-04 01:02:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
labai teisingos pastabos. Dėkui Tomui Baranauskui, kad išdrįso sakyti tiesą.Bukapročiui ir konjuktūrininkui Budriui ir jo svitai jūra iki kelių. Sovietinio katekizmo ištikimi auklėtiniai.   ATSAKYTI
Kacas 2008-06-19 16:22:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dalius - kokius faktus bukaproti? Tuos, kad Valdovų rūmai bus išpuošti AMBalo medžioklės trofėjais? Didesnį debilumo lygį man sunku įsivaizduoti, kitas žingsnis būtų išpuošti pirties reikmenimis ir samagono rinkiniu.   ATSAKYTI
Dalius 2008-04-17 13:35:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tomas Baranauskas atrodo kaip mazas vaikas negaves saldainio ir taip pykstantis, taip pykstantis.
Pripyle priekaistu, o pasiulymu nera.
Baisiausia, kad jis nieko nezino kas dedasi istaigu, kurios dirba prie Valdovu rumu, viduje. Nezino kaip dirbama, kas daroma. Sako, kad perkama abejotinuose antikvariatuose, taciau greiciausiai nelabai zino kokiuose. O tarp ju yra ir tokiu, is kuriu pirko Ermitazas ir pan.
Nesuprantu jo pykcio prasmes. Kiekvienas toks straipsnis labai skaudina.
Abejotini ir nepatikrinti faktai dirbtinai ispuciami.
Visi kalba apie ragu kolekcija, taciau niekas is kritikuojanciu nebuvo komisijos posedyje, nemate protokolo.
Baranauskas rase ir rasys, taciau jo straipsniai jau ir jam paciam garbes nedaro, nes istorikas visu pirma turi buti objektyvus, atsizvelgti i visus faktus.   ATSAKYTI
Hansas 2008-04-06 14:10:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, apie Budri netiesa, yra broliai Budriai, visi labai panasus, nereikia nebutu dalyku issigalvoti   ATSAKYTI
siaip tai 2008-03-31 03:52:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomi to musu ilgamecio muziejininko R. Budrio karjera. Nepakeiciamasis. Taciau jo karjera prasidejo kur kas anksciau nei po dailes instituto baigimo. Savo laiku sklaide tokios kalbos,is kart sakau,kiek jos turi tiesos nezinau, bet sio zmogaus biografija is ties idomi. Po Prano Gudyno staigios ir netiketos mirties , rodos 1977 ?m., Vilniaus muziejaus aplinka pazinojusiu zmoniu tarpe vyko svarstymai ,kas bus Pr. Gudyno ipedinis. Stai tada visai netycia is dvieju senu ir patyrusiu muziejininku, gerai pazinojusiu Budri teko isgirsti labai idomiu Budrio biografijos detaliu: Antrajam Pasauliniam karui eiant i pabaiga, sovietu kariuomenei pergalingai zygiuojant i Vakarus, Lietuvoje kazkur Suvalkijoje "kopustu" lauke ukininkas surado berniuka rusa. Jis pasimete nuo savo tevu, tarnavusiu sovietineje kariuomeneje. Berniuka priglaude lietuvis ukininkas, veliau isisunino, dave savo pavarde ir globojo kaip savo tikra vaika. Veliau isleido i moklsus Vilniuje, rodos paparases savo seno kaimyno Pr. Gudyno pagloboti ji Vilniuje. Matyt del to ir pas Gudyna i muzieju pateko. Veliau is Rusijos atsisauke ir tikrasis tevas, pasirodo aukstas Sovietu Sajungos karininkas- generolas, uzimantis svarbias pareigas Kremliuje. Atsidare visi keliai po uzsienius be jokiu varzymu, darbas su spec.sovietu saugumo programomis viliojant uzsienio lietuvius, uzmezgant ir palaikant rysius su jais, o jiems besilankant Lietuvoje asmenine muziejininko globa ir rupestis, kad sie per toli nenueitu ir nekistu nosies kur nereikia. Tie seni giminystes rysiai su Kremliumi matyt dar ir dabar padeda poste islikti .   ATSAKYTI
hmm 2008-03-30 20:57:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
straipsnis siek tiek perlenkia lazda...   ATSAKYTI
Yra 2008-03-30 10:41:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tokia rusų patarlė:"Naglostj-vtoroe sčiastije".Manau,kad nomenklaturai tai jau tapo gyvenimo būdu. Jie kitaip nebemoka.    ATSAKYTI
Pasiilgote Lukiškių,ponai Budry ir Braza 2008-03-29 17:11:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuomet pirkite is Brazausko tuos nhomenklatūrinių medžioklių trofėjus, toliau nekontroliuojamai leiskite Lietuvos pinigus.Bet atminkite, viską suskaičiuosime.Taip kad gražinti "Draugystėe" viešbutį nebeužteks.Tų išmestų ir pasidalintų milijonų, neva ,leistų trofėjams pirkti, Draugystė bankrutuojanti neverta.   ATSAKYTI
Stumbras 2008-03-29 16:40:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Budriui derėtų iš Brazausko už milijoną nusipirkti ir Raudonojoje knygoje esančio stumbro ,kurį AMBas nušovė aptvare,kailį.Nes eksponuoti vien Butrimienės kelnaites - irgi juk Brazausko trofėjas - būtų nevalstybiška.   ATSAKYTI
gintas 2008-03-29 15:48:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
is tikro ,-ar ne geriau butu jei,A.Brazauskas tuos savo trofejus,kaip buves CKsekretorius dovanotu Gruto parkui,-ten jie butu kaip tik i vieta padeti.   ATSAKYTI
"Lietuviskasis Ceusesku" 2008-03-29 11:54:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taip A.M. Brazauskas buvo ivertintas Delfio skaitytoju kaip medziotojas.
Zinome, kaip rumunai ir bulgarai ivertino savo didziuosius medziotojus Ceusesku ir Zivkova. Tie ivertinimai buvo ir uz ju "nuopelnus" gyvajai gamtai.
Kadangi Brazauskas nori parduoti savo palepeje laikomus trofejus, manytume turi buti sudaryta komisija (siukstu neitraukiant i ja Bobelio, kuris siuo metu kaip "prezidentas" pridengia" cekasnikus" medziotojus) ir patikrinti ar jie teisetai sumedzioti. Tai yra, ar Brazauskas taip pat kaip eiliniai medziotojai pirko licencijas zverims nusauti, ar ant vienos licencijos nesove po kelis zveris, ar zverys buvo medziojami nustatytais terminais.( R. Grineviciutes laidoje apie Brazausko medziokle Taujenu miskuose buvo parodytas pasibaigus stirninu medziokles sezonui nusautas ir darzineje pasleptas stirninas.)   ATSAKYTI
Muziejininko Budrio veikimo braizas: 2008-03-29 11:39:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negrazintas Vasario 16- oasios Akto signataro Vailokaicio dukterims Paezeriu dvaras Vilkaviskio rajone, nors nekilnojamojo turto restitucija valstybeje deklaruojama kaip prioritetas. Budrys slapta veike, kad savininko paveldetojai turto neatgautu.

Negrazinamas bolseviku pagrobtas i muziejus patekes ir kitoks kilnojamasis turtas. Budrys idejo daug pastangu, kad kilnojamojo turto restitucijos istatymine reglamentacija neatsirastu. Pavyzdys- jo priglobta aktoriaus ir sovietu politinio kalinio Steponaviciaus paveikslu istorija   ATSAKYTI
Savanoris 2008-03-28 08:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl gi kokio nusipelniusio komunistinio veikėjo, kaip iškamšos, nepastačius tuose ,,valdovų,, rūmuose? Ta iškamša viską atspindėtų- butaforiją, neokomunistų dvasinį menkumą, neokomunistį didingumą...   ATSAKYTI
du nepripazinti 2008-03-28 08:41:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
''expertai''.......istorikas ir gecaite..........dar alternatyvus dailetyrininkai su balioneliais............ju per kilometra reikia neprileisti prie rumu,savo exkrementais prades sienas teplioti   ATSAKYTI
tiketina, 2008-03-28 06:13:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad atidarymo isvakarese del "nenustatytu priezasciu" kils gaisras ir viskas bus paslepta. O kur nors pirteleje chebra pasidziaugs sekmingu bizniu.   ATSAKYTI
praeivis 2008-03-28 04:38:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vertetu pastebeti,kad Vavelio gausios kolekcijos gausiai pasipilde Lietuvos Didziosios kunugaikstystes turtais , tame tarpe ir Lietuvos kunigaiksciu rumu turtais, deja nevisada teisetai isveztais is Lietuvos. Apie siuos praradimus siame rasinyje minimi veikejai tiesiog paniskai bijo kalbeti,kad neisizeistu lenkai ir tie patys rumu vertybiu prisigrobe rusai. Budrys dziaugiasi,kad rumu atidarymo proga lenkai rumams padovanos Jogailos portreto kopija.   ATSAKYTI
Ką padarysi 2008-03-27 23:39:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mužikų tautai užteks ir tokių "muziejininkų", tokių "menotyrininkų"...
O guvioji AMB patelė irgi susišluos sterblėn litukų už baisiai vertingus istorinius eksponatus...
   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Tauragės rajone, Jatkančių kaime, name pirmadienį rastas ir paimtas nelegaliai laikomas dvivamzdis šaunamasis ginklas, šoviniai, šovinių dalys bei įranga, skirta gaminti ...
Vilnius (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Antradienį orai Lietuvoje pasikeitė kardinaliai. Nebeliko nei alinančių karščių, nei lietuviškai vasarai būdingos šilumos. Termometrų stulpeliai sostinėje nesiekė net 20-ies ...
Rita Tamašunienė. Valdemaras Tomaševskis. Jaroslavas Narkevičius (tv3.lt fotomontažas)
Tautinių mažumų gynėjai Seime – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) – į 2016 m. parlamento rinkimus ėjo su glėbiu pažadų pasirūpinti ...
Aiškėja, kaip kilo teisėjų ir advokatų korupcijos skandalas – minimas ir 1 kg kokaino (nuotr. stop kadras)
Šiaulių teismas atvertė narkotikų prekybos bylą. Tiriant šį nusikaltimą, buvo užčiuopti skandalingi advokatų ir teisėjų ryšiai, pasibaigę garsiąja teisėjų korupcijos byla. ...
TS-LKD (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas antradienį pakoregavo anksčiau partijos narių reitinguotą kandidatų į Seimą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų