Bronius Nainys
2008.03.21 07:01

Viena iš blogybių Lietuvos valstybės santvarkoje yra rinkimų sąranga. Ypač balsavimas partijų sąrašais ir garsinimasis oligarchų pinigais. Jau daugybę kartų apie tai buvo kalbėta, rašyta, tikrintasi apklausomis, parodžiusiomis, kad vos ne trys ketvirtadaliai visuomenės tokiai sąrangai nepritaria ir reikalauja ją keisti.

„Labai daug į apklausas atsiliepiančiųjų piktinasi partijų gausa ir būtinybe balsuoti už partijų sąrašus, laikydami tai neteisinga ir atstovavimo neužtikrinančia sąranga. Tai patvirtina ir kiekybiniai tyrimai: anot „Vilmorus“ apklausos, beveik 72 proc. Lietuvos gyventojų pritartų, kad būtų panaikintas balsavimas už partijų sąrašus ir visi Seimo nariai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose“ – rašoma praėjusių metų pabaigoje Vilniuje išleistoje studijoje apie Lietuvos valstybės politinį vystymąsi ir padėtį („Lietuvos tauta – būklė ir raidos perspektyvos“, 66 p.). Šį klausimą daug autorių, tarp jų ir aš, zulina nuo nepriklausomybės pradžios. Tačiau be pasekmių: Seime kaip tik per tuos sąrašus įsitvirtinusioms partijoms tai nereiškia nieko. Jos jau pradėjo ruoštis spalio pradžioje įvyksiantiems naujo Seimo rinkimams ir vadovai uoliai sudarinėja sąrašus, aišku, pirmaisiais įrašydami save. Taip pat kaip ir anksčiau, nepaisant, ką visuomenė besakytų ir ką kuri nors studija rastų. Tokie balsai partijoms – niekai.

REKLAMA

Mažai rūpi joms ir darbas Seime. Po visų didžiųjų valstybinių švenčių Seimo narius kviesdamas į darbą, pirmininkas Viktoras Muntianas suminėjo jų gal net tuziną – skubių, anksčiau neatliktų, užsitęsusių. Tačiau dešinieji Seimo nariai, užsimanę nuversti kairįjį premjerą Gediminą Kirkilą, surinko pakankamai parašų nepasitikėjimo klausimui kelti ir reikalauja jį spręsti pirmiausia. O premjero šalininkai, dėl to ant dešiniųjų įpykę, suskato tokiu pačiu būdu tuojau iš pareigų pašalinti Seimo pirmininko pavaduotoją Andrių Kubilių. Taigi kuriam laikui Seimui užsiėmimo užteks ir be įstatymų ruošimo. O per tą laiką gali pribręsti jau kurpiamas žymiai stambesnis užmojis. Kėsinamasi net į Prezidento kėdę.    

Rolandas Paksas buvo pašalintas iš prezidento pareigų už Lietuvos pilietybės suteikimą Lietuvoje gyvenančiam rusui verslininkui Jurijui Borisovui, neva taip atsilygindamas už paaukotą milijoną litų rinkimų išlaidoms apmokėti. Turbūt jau visa Lietuva žino apie šiomis dienomis spaudoje garsinamus įtarimus apie tokį pat Prezidento Valdo Adamkaus „nusikaltimą“. Jurga Tvaskienė „Lietuvos žiniose“ paskelbė straipsnį, - jį pakartojo „DELFI“ ir „Bernardinai.lt“ tinklapiai, - kuriame ryškinamas, beje, dar neįrodytas ir Prezidento paneigtas, įtarimas, kad jau Lietuvoje pagarsėjęs ir visiems žinomu politiku tapęs vamzdžių suvirintojas rusas Viktoras Uspaskichas per savo įmonių darbininkus paaukojo 400 000 litų Adamkaus rinkimų skoloms apmokėti, o už tai atsilygindamas Prezidentas suteikė Lietuvos pilietybę Maskvoje gyvenančiam, tačiau į Uspaskicho įmonių darbininkus įrašytam, rusui Mansurui Sadekovui. Kartu su straipsniu paskelbtas ir aukotojų sąrašas, kuriame 72 mažiausius atlyginimus gaunantys Uspaskicho įmonių darbininkai, aukodami nuo vieno iki dešimties tūkstančių litų, tuos 400 000 litų sudėjo. Straipsnis jau rado atgarsį Seime. Prasidėjo kalbos apie šių Jurgos Tvaskienės paskelbtų teiginių ištyrimą ir jos kasdien aštrėja, nes Prezidentūroje apie tai – visiška tyla. Tvaskienė jau ir antrą straipsnį paskelbė, reikalaudama jos minimų įtarimų jeigu nepatvirtinimo, tai bent išsklaidymo. Seime apie tai pradėjo kalbėti paksistai, kai kurie dešinieji, centristai ir liberalai, o VSD skandalą tyrusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Algimantas Matulevičius, - beje, jau irgi reikalaujama jį iš šių pareigų pašalinti, - su kai kuriais komiteto nariais svarsto šio tyrimo galimybes. „Tvarkiečių“ frakcijos Seime pirmininkas Valentinas Mazuronis ruošia kreipimąsį į Konstitucinį Teismą. Jie visi laukia ir Prezidento Valdo Adamkaus pasisakymo. „Prezidentūra galėtų pateikti paaiškinimus; kiekvienas nepaaiškintas dalykas sukuria daugiau spėlionių negu reikia“ - samprotauja Rolando Pakso apkaltos komitetui vadovavęs europarlamentaras Aloyzas Sakalas. Prabilo ir Viktoras Uspaskichas, svaidydamas kaltinimus į visas puses ir pranašaudamas Adamkaus atsistatydinimą, - jeigu įsižiebs skandalas, - tačiau skrupulingai nutylėdamas apie piniginę paramą.

REKLAMA

Štai kokia bėda dar gali ateiti į Seimą. O jeigu taip įvyktų, tai, kaip Pakso apkaltos pavyzdys rodo, ši Lietuvos įstatymų leidėjų vyriausioji įstaiga būtų užimta iki savo kadencijos pabaigos. Kur tada Muntiano minimi būtini darbai? Ir šioje vietoje man vėl kyla daug kartų anksčiau pakaušį dirginęs klausimas: ar dabar tokių užsiėmimų Lietuvos Seimui reikia? Premjerui iki kadencijos pabaigos liko tik apie pusę metų ir kiek „pakenkti“ Lietuvai gali Andrius Kubilius, taip pat tik pusmetį likdamas savo dabartinėse pareigose. O dėl Prezidento „nusikaltimo“, jeigu ir įrodyto, priimant iš Uspaskicho kelis šimtus tūkstančių litų rinkimų skoloms apmokėti ir suteikiant kad ir Lietuvai nereikalingam rusui pilietybę, ar kas nors ypatingo Lietuvoje sugriuvo? Jau kartą apsijuokėm prieš pasaulį dėl tokio „nusikaltimo“ iš pareigų pašalindami Prezidentą Paksą, tai gal vieno šio kvailo žaidimo ir užtektų? Adamkus yra padaręs stambesnių klaidų, ypač pastaraisiais prezidentavimo metais. Jeigu jau jas praleidome prisimerkę, tai kažin ar apsimoka kabintis dėl šio, sakyčiau, palyginti ne taip jau didelio dalyko. Kai, kaip jau pirmininkas Muntianas minėjo, Seimas turi rimtesnių reikalų ir darbų. Ar negeriau būtų kabintis už jų?

Tačiau vargu ar taip bus. Seime dabar esančių partijų pirminis taikinys – jas atgal į Seimą galintys grąžinti rinkimai. Sudaryti jau ir sąrašai. Ar čia nenusimato auksinė proga sąrašų vedliams ir kitiems pirmūnams, vieniems prezidentą verčiant iš kojų, o kitiems jį ginant, pasidaryti herojais, taip primedžioti sąrašui daugiau balsų, taigi ir prailginti į Seimą patenkančių eilę. Čia bręsta jau grynai politinis žaidimas, tačiau, visiškai nereikalingas ir gana liūdnokas. Ar nebūtų galima jo išvengti?

Teigčiau, kad galima. Pirma – jeigu partijos išgirstų, paisytų visuomenės balso ir tokių juokų nekrėstų, ir antra - jeigu tvirtą žodį tartų į beprasmį žaidimą tarpusavy besivaidijančių partijų tempiamas Prezidentas, tikroviškai atsakydamas į šį vis dėlto opų klausimą. Pasiteisinimas, kad tuo reikalu jis jau yra viską pasakęs, ant šios ugnies gali tik daugiau žibalo užpilti, nes Tvaskienės skelbiami įtarimai piešia visiškai kitokį paveikslą, negu Adamkaus pasisakymo nutapytas. „Aš iš to žmogaus (Viktoro Uspaskicho) negavau ne cento“ – prisimena visuomenė Adamkaus teiginį, o Tvaskienė bando įrodyti, kad rinkimų skoloms apmokėti Adamkus iš „to žmogaus“ gavo net 400 000 litų ir už tai atsilygino Lietuvos pilietybės suteikimu jo pasiūlytam Rusijos piliečiui. Rolandas Paksas už panašų į Tuskienės piešiamą Adamkaus paveikslą iš prezidento pareigų buvo pašalintas. Ar Adamkui į tokį pat priekaištą įtikinančiai neatsiliepus, jam tokio paties sprendimo reikalaujantieji neturi pagrindo? Taigi vėl kažkokia makalynė, kaip ir per visus iki šiol buvusius rinkimus. Ir jos priežastis - tik nevykusi rinkimų sąranga, paremta pinigais, tiksliau – turtingųjų, oligarchų pinigais, renkant prezidentą, ir partijų sąrašais, renkant Seimą ir savivaldybų tarybas. Ir ši ydinga tvarka kasmet vis labiau ryškėja, iššaukdama vis garsesnį piliečių atsiliepimą. Tad ar nereikia ko nors daryti? Ar partijoms nereikia išgirsti ir visuomenės balso? Negi partijų rinkiminių sąrašų atsisakymo reikalaujantys trys jos ketvirtadaliai - tik šuns dienoms? „Niekas nesikeis, kol į Seimą nebus renkami asmenybės ir ne pagal sąrašus, o pagal konkretų asmenį ir jo nuopelnus“ – teigia vienas „DELFI“ skaitytojas, atsiliepdamas į Seimo narių bruzdesį prieš premjerą. Todėl ar nepribrendęs, tiksliau – net perbrendęs, laikas Seimui nustoti užsiiminėti tarpusaviu partiniu erzeliu, bet imtis rimto darbo ir Lietuvos piliečiams.

Leonas
2008-03-21 15:52:38
Keisčiau negu keistai B.Nainys samprotauja dėl Adamkaus,tiesiog neamerikoniškai,negi geriau sėdėti pilnai apsikrovus ir vaizduoti,kad esame orūs ,nors kvapas jau sklinda ir už šalies ribų?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Net politikų ir institucijų SOS slepia. 2008-03-29 19:07:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žiniasklaida slepia informaciją apie kolonizacijos eigą. LRS rūmuose kovo 21 d. vyko konferencija - aršiai sakė dėl imigrantų. ES pabaiga artėja. Dešimtys susirinko žurnalistų, o visos TV ir spauda tyli. Nors prašė, kad paskelbtų. O skinus R.Ozolas pagyrė.
Vaizdo įrašas - youtube.com/Lietuvai - 4 dalys 35 min.    ATSAKYTI
2008-03-27 08:57:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas tam nainiui dirgina atvaziuoja is amerikos vienakart per metus i lietuva. turi remiamia mokykla, kam jam seniui ce kistis i ta politika nebent uzsimane adamku pakeist, bet koks skirtumas kas presidentas juk presidentas beveik jokios galios neturi jo veto atmest gali seimas, tai kam jo nuomone reikalinga, jis tik reprezentantu dirba geriau koki grazuoli statyt i prezidentus bent jau graziai atrodys lietuva :)))))   ATSAKYTI
ura tautiniams brežnevams 2008-03-26 22:37:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas pakeis tokią rinkimų sistemą? Ar ne tie, kurie minta iš seimo vokelių, patekę ten pagal sąrašus? Eit į seimo rinkimus nėra jokios prasmės - ten visada sėdės tie patys.   ATSAKYTI
povilas 2008-03-26 21:33:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik už žinomą žmogų galima balsuoti o ne už lakstytojus iš vienos partijos į kitą.tam turi būti uždara uždanga.partijos kaip CK.   ATSAKYTI
2008-03-25 12:35:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neteisinant Adamkaus "stručio politikos", lyginti jį, negrąžinusį "paramos" iš uspaskio darbuotojų, su paksium dar ankstoka. Reikia rast jų sutartį, pasitikrint kiek ir kurie patarėjai buvo deleguoti uspaskio, kiek kartų per mėnesį prezidentas įsipareigojo plaukiot baseine su graužiniene :) . Žodžiu, yra VSD gražaus darbelio :)

Jei rimtai, vieną kartą uždaryti pinigų tekėjimą iš visokio plauko "verslininkų" politikams. Seimui buvo pateiktas konservatorių ir liberalcentristų projektas, jo esmė kiek pamenu:

-Uždrausti juridiniams pirkti politikus
-Fiziniai asmenys gali skirt iki 0,5% sumokėto GPM partijoms
-Fiziniams, remiantiems partijas papildomai, pajamų deklaravimas (- čia manau reikia leisti kartelę iki nulio, t.y. visiems, kitaip turėsim daug istorijų su uspaskio ir kitų gamyklų "darbuotojais-rėmėjais")
-Drausti "muilo" reklamą per TV ir visom kitom šou verslo priemonėm.

Kitas projektas Teisingumo ministerijos, irgi juridiniams uždraust. Turi svarstyt pavasario sesijoj. Jei seimas nors tiek priims, dar nėra beviltiški. Ką gi, žiūrėsim kas kaip balsuoja.
   ATSAKYTI
Antanas 2008-03-24 13:43:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš sakau, kad pribrendo reikalas boikotuoti rinkimus. Nes tada politikai pajustų, kad piliečiai turi galios. Žinoma, protingiau būtų iki rinkimų surengti referendumą dėl rinkimų sistemos pakeitimo. Jei to nepavyktų padaryti, tiesiog reiktų dalyvauti rinkimuose ir kiekvienam sugadinti savo biuletenį. O tada pareikalauti, kad jei nebus surengtas referendumas, vienaip ar kitaip už mokesčių mokėtojų (mūsų) pinigus, ir tik tada surengti nauji rinkimai. Jei politikai mūsų neklauso ir tyčiojasi iš demokratijos, reikia juos PRIVERSTI susimąstyti ir keisti politiką.   ATSAKYTI
gaila 2008-03-24 11:56:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nainys sako, kad lietuviskieji rupesciai labai jam "dirgina pakiausi", kad net plaukai pabego. Gaila vyro.   ATSAKYTI
samanas 2008-03-23 14:15:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei virs 70% salies pilieciu pasake,kad nebebalsuos uz tradiciskai issigimusius partinius sasalsarasus-reiskia taip ir bus,nes ir partijos ir vagys ir lovio plesikai-susiniveliavo ir sukrito i Kariotiskiu VIP,kas kad atropojo(atriedejo ant pilvu)i Kazokiskiu edena-zmones rinksis pop tvarka teisinguma ir darba ir cia ju nereikia kaltint-aiskiai mate,kaip tradicines(2gubai)samoksliskai susipurvine uzsmauge R.Paksa...krasto zmones suteiks mandatus kad ir populiariai zadantiems,bet ne tradicinems prostitutems,mazgotems ar lovio vergams,o po jau ateis atsiskaitymo valanda su oligarchiniais vampyrais,Lietuvos visuomene tiki,kad demokratiniai principai pasieks kiekviena respublikos ZMOGU.   ATSAKYTI
Jeigu Pakso nusikaltymai juokingi, 2008-03-22 15:58:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kodel jis zeminamas ir smeiziamas,oAdamkus pardaves pilietybe uz savo skolas moko mus morales.   ATSAKYTI
lsds.pav. 2008-03-22 12:57:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tenka apgailestauti,kad autorius visiskai nesigaudo Lietuvos politiniame gyvenime.Seimo partines gaujos nieko bendro neturi su pasaulyje priimtu kaires-desines skirstymu.Brazausko mutavusi,pakeitusi,o tiksliau is Andriukaicio-Olekos_Zakaitienes_Butkeviciaus gavusi socdemu varda,TSKP vadovauja per Prunckiene,Paksa,Paulauska   ATSAKYTI
pastebėjimas, 2008-03-22 08:26:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šiemet,per kovo 11 d. minėjimą Seime,n.a. signataras N.Rasimavičius savo pasisakyme pasakė TAUTAI-kas šiandien valdo Lietuvą; jo pateikti faktai yra nenuginčijami-tai komunistinė nomenklatūra.Vakarų spauda,tame tarpe ir užsienio lietuvių ,visaip liaupsino įvairius liaudies frontus ir sąjūdžius,kaip imperijos griovėjus,tačiau ,pasirodo,kad jie visi regimybę priėmė kaip faktą.Kominterninkų organizuotas suverenitetų spektaklis leido apmulkinti tautų ir pasaulio visuomeninę nuomonę ir užgrobti jiems kelių žmonių kartų sukurtą turtą.Pasaulyje dar nebuvo ir nebus tokių stebūklų,kad galima iškovoti nepriklausomybę,-paliekant okupanto sukurtas valdžios struktūras;net centrinė rinkiminė komisija per visus 18 m.nė karto nebuvo išleista iš kominterninkų rankų; ką jau bekalbėt apie rinkimus be partinių sąrašų.....   ATSAKYTI
AK 2008-03-21 18:52:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas iš to kad B.Nainys teisingai pastebi,jog piliečių netenkina sąrašinė rinkimų sistema.Prezidentūra irgi galėtų teikti įstatymo pataisas tuo klausimu.Kodėl dėl to tyli p.Adamkus? Nemanyčiau kad jis to nežino.Gal ir jam kai kas "nubira" iš to oligarchinio valdymo?   ATSAKYTI
dr. Jonas Ramanauskas [email protected] 2008-03-21 16:23:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na vos nepradejau ploti ponui Nainiui, kai tik pamaciau, kad jis kalba vel ir vel apie sarasiniu rinkimu panaikinima, nes tai stagnacijos ir suvesejusios korupcijos pagrindas. Kad to nedaroma ir nebus daroma, rodo, kad valdo oligarchu pinigai, o nupirktos virsuneles nori visa laika siltai sedeti.

Mano noras ploti staigiai praejo, kai pradejau skaityti toliau, kai ponas Nainys pradejo destyti, kaip yra svarbu, kad Lietuvoje nebutu atsakomybes, girdi kas ten tokio atsitiko, kokie 400000Lt, ar Lietuva apsiverte? Girdi spreskim kitus svarbesnius klausimus. .... Bet tada jau reikia kitus klausymus spresti be atskomybes, nes jau jos atsisakyta!!! Cia pusiniu dalyku, cia morales klausymas.
O del Tvaskienes straisnio, tai JE Prezidentas turejo labai susirupinti, ir dar daug seniau, dar pries Tvaskienes straipsni, nes tai kas isdestyta tame straipsnyje as jau gerokai seniau skaiciau Laisvo Laikrascio publikacijoje "Adamkaus "juodoji" buhalterija". JE Prezidentas apie tai tyli!! Bet uz tai turi geru gyneju, tai Uspaskich, Sakalas.
Taigi nekvieciu pono Nainio niveliuoti geri su blogiu, teisinguma su melu ir jeigu pareigunas prisidirbo, salinti nedelsiant, tiesiog su geda pasalinti, kad nekiltu daugiau noro tersti valstybes instituciju varda.

Paziurek i nesena Niujorko valstijos sex skandala, sugavo ir teske i zeme taip, kad busimasis JAV prezidentas, pagal teskiamo norus, daugiau politines arenos nematys, kad dar is kalejimo issisuks, tai ir visa jo pergale, o visai vikrus vyrukas, akcentaves save kovoje pries tuos kurie naudojosi prostituciu paslaugomis. Taigi dviguba morale nepraeina. Tas ir Lietuvoje turi buti. Atsakomybe, Saziningumas, Teisingumas.

Taigi, gerb. Naini, as Jums neploju.   ATSAKYTI
Leonas 2008-03-21 15:52:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keisčiau negu keistai B.Nainys samprotauja dėl Adamkaus,tiesiog neamerikoniškai,negi geriau sėdėti pilnai apsikrovus ir vaizduoti,kad esame orūs ,nors kvapas jau sklinda ir už šalies ribų?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rita Tamašunienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmadienį Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo vidaus reikalų srityje.  Memorandume numatomas Lietuvos ir Lenkijos ...
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Antrajai kadencijai perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Lietuvą laiko strategine partnere, o šalies vadovą Gitaną Nausėdą –  asmeniniu sąjungininku, sako ...
Iki šiol narpliojama ant bėgių žuvusio dvimečio tragedija: ieško, kas kaltas (nuotr. stop kadras)
Policija iki šiol narplioja ant bėgių žuvusio dvimečio berniuko tragedijos Kuršėnuose aplinkybes. Ar nelaimę lėmė vaiką prižiūrėjusių artimųjų neatidumas ar įvykis tiesiog ...
Kuršių Nerijos pusdienis be elektros: poilsiautojų diena virto košmaru, o verslininkai skaičiuoja nuostolius (nuotr. stop kadras)
Be elektros likusi Kuršių Nerija kai kuriems poilsiautojams šią atostogų dieną pavertė košmaru. Vietos verslininkai ne ką laimingesni – dalis jų skaičiuoja nuostolius, nes savo ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad greitu laiku nebus galima grįžti prie normalaus gyvenimo, nes per daug valstybių prastai sprendžia koronaviruso ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų