Antanas Dzermeika
2008.02.21 09:22

Pristatome mielam skaitytojui 10 istorijų, kurios savo laiku drebino Lietuvą ir kėlė aistras.

Tuo pačiu tai proga susimąstyti, kiek valstybė prarado dėl neskaidrių sandėrių, nekompetentingų, o gal ir korumpuotų pareigūnų kaltės.

Pateikiame jas daugmaž chronologine tvarka, o skaitytojams paliekame galimybę pareikšti savo nuomonę ir išrinkti jiems labiausiai įsiminusį mažiausiai skaidrų sandėrį: be abejo, ne visi jie vienodo svorio, galbūt ne visi padarė didelės žalos.

Tai dar vienas priminimas G. Kirkilo vyriausybei, kad korupcija ir neskaidrūs sandėriai nėra visuomenininkų iš piršto laužtas baubas ir piktųjų jėgų prasimanymai: tai buvo ir turbūt yra Lietuvos realybė. Visuomenė turi teisę į išsamią informaciją apie tai, kaip valdžia disponuoja valstybės lėšomis. Tokia informacija yra ne vyriausybės malonė, o viena iš svarbiausių priedermių.

1. „Baltijos“ laivų statykla. Laikoma, kad jai buvo pritaikyta tipiška EBSW koncerno privatizavimo schema. Vyriausybei pritariant valstybinė „Baltijos“ laivų statykla padidino įstatinį kapitalą, parduodama naujai išleidžiamas akcijas kitoms įmonėms. Kadangi „Baltijos“ laivų statykla buvo neprivatizuojama įmonė, jos akcijas buvo leidžiama pirkti tik valstybinėms įmonėms. 1993 m. rudenį 419 000 litų statyklos akcijų įsigijo nominaliai valstybinė Kauno ketaus liejykla, tačiau ji faktiškai priklausė  EBSW koncernui. 1994 m. Vyriausybė panaikino AB  „Baltijos“ laivų statyklos specialų statusą ir leido įmonę privatizuoti.

REKLAMA

2. „Alytaus tekstilė“.  Parduota 1998 m. Honkongo kompanijai  „Asean Interests Limited“. Kompanija žadėjo  dideles, net 240 mln. litų, investicijas bei 3,5 tūkst. darbo vietų išsaugojimą, tačiau savo pažadų neįvykdė. Įmonei grimztant į bankrotą vyriausybė perėmė įmonės valdymą. Gelbėjimo planas nepavyko. Vyriausybė nusprendė dar kartą įmonę, turinčią 42 mln. litų skolų, privatizuoti ir pardavė akcijas aukcione. Jas įsigijo 4 fiziniai asmenys, o dėl to labiausiai nukentėjo įmonės darbuotojai, praradę garantijas. Įmonė greitai bankrutavo galutinai.

3. AB “Mažeikių nafta”. AB “Mažeikių naftos” privatizavimo istorija šalyje sukėlė daugybę aistrų ir turėjo nemažų politinių padarinių. Parlamentinės komisijos, tyrusios šį privatizavimą, išvadose pažymima, jog valstybei nutarus „atiduoti“ „Mažeikių naftos“ akcijas ne konkurso tvarka strateginiam investuotojui „Williams International“, valstybė iš šio sandorio negavo jokių lėšų. Tuo tarpu „Williams“, jos antrinės įmonės bei kiti juridiniai asmenys per 1998-2002 metus gavo valdymo mokesčio per 220 mln. litų, už perparduotas akcijas „Yukos“ - 10 mln. JAV dolerių, palūkanų už paskolą - 21,6 mln. JAV dolerių, be to, „Williams International“ neužmokėjo 75 mln. JAV dolerių už vekselį, kuris „Mažeikių naftoje“ buvo numatytas kaip nepiniginis (turtinis) įnašas. Projektą ligi šiol ginantieji pabrėžia, jog jokia kita privatizuota įmonė nemokėjo tiek mokesčių į biudžetą bei atmeta teiginius, jog privatizuota nesėkmingai (pasak jų – išvengta „Lukoilo” įsigalėjimo).

REKLAMA

4. “Lietuvos energijos” sandėris su Baltarusija. 1999 m. Valstybės kontrolės kvotos skyrius iškėlė baudžiamąją bylą bendrovei „Lietuvos energija“ už lėšų iššvaistymą dideliu mastu. Per beveik metus Baltarusijai bendrovė patiekė elektros energijos, kurios vertė 360 mln. litų, o į „Lietuvos energijos“ sąskaitą buvo pervesta mažiau nei 8 mln. lt. Tyrimo metu paaiškėjo, kad Lietuvos energetikų sutartis su baltarusiais - išties “geniali”:  Lietuva įsipareigoja tiekti elektros energiją, tačiau nebuvo numatyta jokių sankcijų, jei baltarusiai už ją nesumokės. Lietuva patyrė ne tik didžiulius tiesioginius nuostolius, bet ir nemokama elektros energija prisidėjo prie kaimyninės šalies ūkio konkurencingumo augimo. Atskira istorija susijusi su tuo, kaip Lietuvos vyriausybė mėgino parduoti šią Baltarusijos skolą privačiam verslui. Generalinė prokuratūra bylą nutraukė dar 1999 m., o Valstybės kontrolė  ilgai vykdė tyrimus. Visi tyrimai pasibaigė kaip įprasta – kaltieji surasti nebuvo.

5. AB „Lietuvos kuras“ – įmonė parduota už vieną litą 1999 m. Nyderlandų “Kopcke International Holdings B.V.” ir “D.C. Berkel B.V” korporacijai. Tiesa, tuo metu valstybės įmonė turėjo  124 mln. litų skolų, o įstatinis kapitalas siekė tik 62,1 mln. litų. Dėmesio verti žingsniai nustekenant pelningu verslu, degalų prekyba, besiverčiančią įmonę. Minima, kad 1992-1993 metais tuometinė Vyriausybė nupirko Lietuvai neva labai reikalingų tepalų, kurių, kaip  pasirodė, niekam nereikėjo.  Kitas žingsnis buvo “Lietuvos kuro” sąskaita lengvatinėmis sąlygomis aprūpinti šalies žemdirbius degalais.

Pati įmonės pardavimo už vieną litą sutartis taip pat ganėtinai įdomi. Pasak Seimo Antikorupcijos komisijos patarėjos, pagal ją pirkėjas įsipareigojo per 5 metus nuo sutarties sudarymo investuoti į privatizuotą bendrovę 20 milijonų JAV dolerių, tačiau kitas sutarties punktas suteikė pirkėjui teisę pačiam nustatyti kasmetinių investicijų dydį ir tokiu būdu faktiškai atleido pirkėją nuo ilgalaikio investavimo į bendrovės turtą ir realaus baudų mokėjimo. 2001-04-29 AB “Lietuvos kuras” pagal bendrovės kreditoriaus UAB “Baltic Petroleum” ieškininį pareiškimą iškelta bankroto byla. Įmonei bankrutuojant Valstybės turto fondo darbuotojų veiksmai buvo suvaržyti sutarties nuostatų. Tokį sutarties tekstą patvirtino atsakingos valstybės institucijos: Privatizavimo komisija, Viešo konkurso komisija, Valstybės turto fondo valdyba bei Vyriausybė.

REKLAMA

6. AB Lietuvos jūrų laivininkystė (LISCO). „Vakarų ekspresas“ primena, kad dėl LISCO privatizavimo 2000-aisiais kilo baisus skandalas visoje Lietuvoje, kai iš pradžių buvo pasirašyta akcijų pirkimo-pardavimo sutartis su Olandijoje įregistruotu koncernu „B. B. Bredo B. V.“. Jis reikalavo 10 geriausių LISCO laivų perduoti Maršalo salose įregistruotoms dukterinėms kompanijoms. Buvo įtariama, kad vėliau laivai būsią užstatyti bankams ir už gautą kreditą perkamos LISCO akcijos. Skubiai reorganizavus LISCO buvo įsteigtos dvi bendrovės AB „LISCO Baltic Service“ (LBS) ir AB „Lietuvos jūrų laivininkystė“ (LJL). LBS, kuriai atiteko viskas, kas geriausia, įsigijo Danijos kompanija „DFDS Tor Line“, o LJL, kuriai liko visos buvusios „Laivininkystės“ skolos ir seniausi laivai, liko valstybei.  Jai teko sumokėti netgi išlindusias 1996 m. skolas dėl nesumokėtų baudų už laivų ekologinius pažeidimus.

7. AB „Alita“. 2003 m. nusprendus privatizuoti AB „Alita“, privatizavimo konkurse užsiregistravo 4 dalyviai: įmonės vadovų konsorciumas „Invinus“, Italijos verslininkas Luigiterzo Bosca, UAB „Eugesta“ ir UAB „Vinvesta“ konsorciumas, UAB „Mineraliniai vandenys“. Privatizavimo konkurso laimėtoju pripažintas L. Boska, kuris už įmonės akcijas pasiūlė per 90 mln. Lt. Valstybės turto fondas paskelbė, esą L. Boska neatvyko parafuoti akcijų pirkimo–pardavimo sutarties projekto ir iš konkurso jį pašalino. Kitiems konkurso dalyviams pasitraukus, jo laimėtoju paskelbtas “Invinus”, kuris iš pradžių konkurse buvo likęs paskutinėje, ketvirtoje, vietoje. Generalinė prokuratūra ir Seimo Antikorupcijos komisija įspėjo Vyriausybę, kad konsorciumą „Invinus“ pripažinus antrosios vietos laimėtoju galėjo būti pažeisti teisės aktai, o valstybei padaryta žala, tačiau privatizavimas buvo tęsiamas. 2006 m. Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad didžiausią kainą už AB „Alita“ siūlęs L. Boska buvo neteisėtai pašalintas iš šios bendrovės privatizavimo, o Valstybės turto fondas privalo atlyginti jam dėl to patirtus 1,7 mln. litų nuostolių. 2007 m. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Vyriausybės 2003 m. gruodžio 24 d. nutarimas pritarti „Alitos“ privatizavimui prieštarauja Konstitucijai. 2006-10-26 laikinoji Seimo komisija nustatė, kad privatizuojant „Alitą“ valstybei padaryta 35,905 mln. Lt žala, o atsakomybę už tai turi prisiimti buvęs premjeras Algirdas Brazauskas, buvęs ūkio ministras Petras Čėsna ir buvęs Valstybės turto fondo vadovas Povilas Milašauskas. 2007-aisiais mėginta organizuoti interpeliaciją Konstituciją pažeidusiems ministrams, bet ji nepavyko.

REKLAMA

8. AB “Lietuvos dujos”. Po A. Brazausko Vyriausybės derybų 2004 m. „Lietuvos dujos“ buvo parduotos – tiek „Gazprom“, tiek ir Vokietijos koncernas „Eon Ruhrgas“ gavo po 34 proc. akcijų, už kurias sumokėjo po 100 mln. litų. Nepraėjus nė metams, 2005 m. vidury naujieji „Lietuvos dujų“ savininkai perkainojo bendrovės turtą – tuomet paskelbta, kad po turto indeksacijos įmonės įstatinis kapitalas ir įmonės valdomo turto vertė siekia beveik 2 mlrd. litų. “Lietuvos dujų“ turimas 2 mlrd. litų vertės turtas (vamzdynai, nekilnojamasis turtas ir t.t.) ir dar verslas, kurio apyvarta per metus viršija 600 mln. litų, buvo parduotas tik už 200 mln. litų, arba maždaug dešimt kartų mažiau, nei yra turto vertė. Įvertinant dar ir AB „Lietuvos dujų“ verslo vertę, išeitų, kad „Lietuvos dujų“ vertė yra ne mažesnė kaip 3 mlrd. litų, kuriuos premjeras A. Brazauskas laisva ranka perrašė pirkėjams iš užsienio.

9. Vakarų skirstomieji tinklai (VST) “Leo LT” projekto dalininkų - „VP Market“ savininkų įsteigta bendrovė „NDX energija“ 2003–iųjų pabaigoje laimėjus konkursą sumokėjo apie 700 mln. litų už privatizuojamų Vakarų skirstomųjų tinklų akcijas. Vyriausybei nutarus, sandoryje galėjo dalyvauti tik stambusis Lietuvos kapitalas, tačiau pramonininko Bronislovo Lubio kontroliuojama „Achemos grupė“ pasiūlė kiek mažiau. „NDX energija“ greitai atsiėmė 400 mln. litų vartotojų sąskaita, manipuliuodama įstatinio kapitalo mažinimu ir po to didinimu bei galimybėmis didinti kainas vartotojams pačiai elektrai nebrangstant. Išsimokėję dividendus „NDX energijos“ savininkai greitai atsiėmė įdėtus pinigus.

REKLAMA

10. „Leo LT“ Dėl naujos Atominės elektrinės statybos Vyriausybė yra suderėjusi, kad gigantas „Leo LT“ būtų kuriamas prie naujai įsteigtos įmonės prijungiant tris įmones: valstybės bendroves „Lietuvos energiją“ bei Rytų skirstomuosius tinklus, taip pat „Vilniaus prekybos“ savininkams per bendrovę „NDX energija“ priklausančią VST. Naujame darinyje valstybė turėtų 61,7 proc. akcijų, o „NDX energija“ – 38,3 proc. akcijų.

Derybininkai visų trijų įmonių vertę buvo nustatę 8,1 mlrd. litų. Iš jų „Lietuvos energijos“ dalis – 31,4 proc., Rytų skirstomųjų tinklų dalis – 33,8 proc., o VST dalis – 34,8 proc.

Konkursas parenkant privatų partnerį nebuvo rengiamas, be to, pasirinktas neskaidrus nacionalinio investuotojo kūrimo kelias sunešant akcijas, o ne grynus pinigus.

liuks
2008-02-21 08:42:59
straipsnis, ir cia tik vienetai keli, vo tau ir nepriklausomybe
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
A.Dzermeikai 2008-02-23 16:34:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Už melą irgi reikės atsakyti.   ATSAKYTI
Alius 2008-02-23 10:25:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip čia išeina - vos prieš šešis metus Williams pardavė kompanijai JUKOS savo turimas MN akcijas (30 ar 40 proc.) vos už 10 mln. USD, o Lietuvos vyriausybė už mažesnį akcijų paketėlį iš PKN Orlean gavo 50 kartų daugiau? Tai ką, gal amerikonai kvailesni už lietuvius, kad taip pigiai pardavė tokį brangų turtą? O gal tada MN tik tiek ir tebuvo verta? Teisingai čia vienas pastebėjo - iš 10 sukrečiančių sandėrių tik vieną sudarė TS, o visus kitus devynis - LKP/LDDP. Tuo galbūt paaiškinamas ir labai skirtingas milijonierių skaičius tose partijose.    ATSAKYTI
nemanau 2008-02-23 09:03:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad mazeikiu naftai vieta sitam sarase.Visgi milijardai buvo gauti ir amzinai is biudzeto siurbiancios imones ji tapo zenklia dali biudzeto nastos nesancia.Nereikia cia pasakoti apie visu sumokamus mokescius.Kiek pamenujie kazkur ten paskesdavo toj naftoj iki amerikonu...   ATSAKYTI
asd 2008-02-22 19:54:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pagalvokite uz ka balsuojate,nors nemanau,kad kas nors keisis   ATSAKYTI
10 aferu, tarytum 10 Dievo isakymu! Nepa 2008-02-22 19:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Desimt aferu, kurias vykde ir vykdo Valstybes visagaliai, yra ne is pirsto lauzti faktai. Prokomunistas sedi ramiai uz krisos nugarkaulio, o su tabokine ponas nezino, kur dabar jam begti ar sleptis? Galas ateina ir jis ateis. Tikime, kad uz izgamas "judosius" Lietuva daugiau ne vieno balso neatiduos?!   ATSAKYTI
Drąsius 2008-02-22 15:46:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Investuotojo kūrimo kelias sunešant akcijas, o ne grynus pinigus" - puikiai veikianti pinigų "nusausinimo" iš vartotojų drenažo sistema, kurią atkakliai gina visos taip vadinamos "valstybininkų" partijos. Reikėtų nors vienai iš jų į savo rinkiminę programą įtraukti punktą (ar įstatymo projektą), kad privatizuoti galima tik už grynus pinigus!   ATSAKYTI
2008-02-22 15:09:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mazeikiu naftos mokesciai i biudzeta - pries Wiljamsa, Wiljamsui esant ir po Wiljamso yra is kuro pirkeju surinkti akcizo mokesciai, tai yra visu musu pagal padidinta tarifa sumoketi pinigai uz degalus, o ne savininko ar valdytojo uzdirbti pinigai. Tam tikra dali mokesciu i biudzeta sudaro pelno mokestis, bet Wiljamso laikais pelno nebuvo. Todel politiku teiginiai apie Wiljamso laiku inasa i biudzeta yra eilinis farsas.   ATSAKYTI
Dar 2008-02-22 10:32:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
prisiminkim Bali Sruoga ir" Dievu Miska" - kur pavoges duonos rieke-yra vagis ir g.b uzmustas uz tai . O pavoges vagona , statine ar pan - IR PASIDALINES SU "VYRESNIAIS" - buvo ORGANIZATORIUS ,todel nebaustinas .
reziume - vse svoi , vsio zakonno... ypac galioja buvusios vieninteles partijos aukletiniams , kurie vieni kitus oj kaip atpazista oj kokie vieningi ir jau oj kokie itakingi bei turtingi....   ATSAKYTI
jo jo 2008-02-22 08:37:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
su tuo zemes kilnojimu kaip kazkas rase tai buvo amziaus afera kuria konservai ir uzsuko, cia tai aferiugos prasisuko, jetau apiplese lietuva gerai urodai    ATSAKYTI
v 2008-02-22 08:34:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visis viska zino visas pavardes ir aferiugas, tik prokuratura nieko negali padaryti, nes viska valdo atkatai!!! is esmes sunku kazka pakeisti, nebent tauta atsimerktu per rinkimus    ATSAKYTI
Gintaras iš Kauno 2008-02-21 23:35:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To Antanui Dzermeikai: ar būtų galima pridėti pavardes atsakingų asmenų, palaiminusių šias sutartis.
Pagarbiai
Gintaras N.   ATSAKYTI
AMB 2008-02-21 22:13:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O as dejau ant jusu visu skersa :-)   ATSAKYTI
Gatvės mada 2008-02-21 21:37:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Vilkaviškio džinsai? Inkaro sportbačiai? Numarino, o dabar atėjo į madą.    ATSAKYTI
kūū 2008-02-21 21:31:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
10 sanderių , kurie nesukrėtė Lietuvos. Nors galejo. Tačiau tuo metu žurnaliūgos miegojo.   ATSAKYTI
spoo 2008-02-21 21:26:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasakyta, kad Dzermo tos visos vyriausybes, su kirkilais ar be jų.   ATSAKYTI
ruta 2008-02-21 19:34:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip matau Komunistai Brazas Kirkilas ir Ko isvoge devynis punktus, o Tevynes Sajungai tik vienas ir veikiantis pelningai. Is to iseina , kad socialdemokratai -komiai-kgbistai, devynis kartus prisiplese daugiau negu konservatoriai, o kodel sakoma , kad mes visi vienodi. To nevienodumo isaiskinimui zmonem reikia dar daug rasyti ir sneketi , ypac pries rinkimus. Kodel to straipsnio nera Delfi, komiai bijo, ar ka?   ATSAKYTI
2008-02-21 18:23:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar irasyciau Lietuvo Telekoma.   ATSAKYTI
2008-02-21 18:06:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal laikas sukurt padorias profsajungas ir pradėt spausti valdžią?   ATSAKYTI
Liudna 2008-02-21 18:04:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva atsigaus tik tada, kai apmirs kgb'istai, nors ir tada turbūt jų vietą užims maxima.   ATSAKYTI
2008-02-21 17:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as jau seniai nesuprantu tokiu demokratiniu vertybiu,kaip rinkimuose bebalsuo jam vistiek tie patys snukiai papuola pagal sarasus.tik pestininku daugiau ar maziau kuri partija turi.jei koks saziningas pasitaiko tai tuoj savi isifruoja neuzsilaiko.viena gerai kad nesaudo ir kariaut nereikia.o pragyventi sveikam zmogui galima ir be jumalones,tik gaila tu kuriu pragyvenimas tiesiogiai priklauso nuo ponu sprendimu.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Š. Jasikevičius (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Koronaviruso rizika į penktadienio Eurolygos rungtynes tarp Kauno „Žalgirio“ ir Milano „Olimpia“ atbaidė daugiau kaip trečdalį žiūrovų. Eurolygos pateikiamais duomenimis, į ...
Pornografija (nuotr. SCANPIX)
Dešimtys milijardų peržiūrų kasmet. Tokiais įspūdingais skaičiais džiaugiasi visai ne meniškų filmų ar muzikos kūrėjai. Auditoriją nuolat augina pornografijos industrija. ...
Prie pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį (nuotr. stop kadras)
Prie sostinėje esančios pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį. Vyras sako, kad iš jo tekėjo juodas skystis, kuris jau spėjo įsigerti į žemę. Aplink ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Naujienų portalas tv3.lt ketvirtadienio rytą pranešė, kad pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Estijoje. Virusu susirgo vyras, kuris grįžo iš komandiruotės Irane, o ...
Gedimino bokšte iškelta nauja trispalvė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Penktadienio vakarą, gavusi sveikatos apsaugos ministro rekomendacijas, Seimo valdyba dėl koronaviruso grėsmės atšaukė visus renginius parlamento rūmuose, tarp jų – ir Kovo ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų