„Laisvės ir teisingumo“ partijos programoje 5-erių metų trukmės Seimo kadencija ir nė žodžio apie pensijų kėlimą

„Laisvės ir teisingumo“ partija šiais metais predenduojanti į Seimą žada didelį dėmesį skirti laisvai samdomiems darbuotojams, siūlo pratęsti Seimo kadenciją ir nekalba apie pensijų didinimą. 

Laisvės ir teisingumo partijos programoje 5-erių metų trukmės Seimo kadencija ir nė žodžio apie pensijų kėlimą (nuotr. Fotodiena/Viltės Domkutės)

Antradienį partija „Laisvė ir teisingumas“ TSPMI organizuojamo renginio metu pristatė savo rinkiminę programą, kurią komentavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) ekspertai prof. dr. Ainė Ramonaitė, doc. dr. Vytautas Kuokštis ir VU Teisės fakulteto ekspertas doc. dr. Gintautas Bartkus. 

Dėmesys individualiai dirbantiems ir pensininkams

Pirmasis partijos pirmininko pavaduotojas Artūras Zuokas konferencijos metu teigė, kad partija didelį dėmesį skirs laisvai samdomiems darbuotojams. 

„Partija didžiausia dėmesį planuoja kreipti į laisvai samdomus darbuotojus. Mes matome, kad pasaulis juda ta kryptimi, kad laisvai samdomas darbuotojas yra ateitis. Esame parengę kreipimąsi ir į Konstitucinį Teismą, dėl skirtingų išmokų pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims ir individualios veiklos atstovams“, – kalbėjo A. Zuokas.

Partijos programoje taip pat siūlomos priemonės, kurios leistų ir skatintų pensinio amžiaus asmenis ilgiau išlaikyti darbe. 

„Siūlome mokestinę lengvatą verslui, kuris išlaikytų pensininką – 10 procentų sumažinti Sodros įmoką. Dabar prarandame darbo jėgą, kuri nori dirbti, bet yra pensinio amžiaus“, – teigė politikas. 

Tačiau partijos narys Algis Čaplikas pabrėžė, kad apie pensijų didinimą kalbėti prasmės nėra. 

REKLAMA

„Programoje nėra jokių žodžių apie būsimą pensijų didinimą, nes mūsų sprendimu normalu, kad pensija priklauso nuo esamos ekonominės situacijos ir mes žmonėms meluoti nežadame“, – teigė A. Čaplikas. 

Bakalauro studijos – 3 metai

Partijos narys Regimantas Čipaila konferencijos metu teigė, kad bakalauro studijų trukmę reikėtų trumpinti iki 3 metų. 

„Studijų kreditų skaičius išliktų toks pat, todėl studentams būtų didesnis krūvis, tačiau sutrumpinus studijų trukmę greičiau sustiprintume visuomenę darbo prasme“, – teigė R. Čipaila. 

Politiko teigimu, taip būtų patenkintas jaunų žmonių noras greičiau įsilieti į darbo rinką. 

Taip pat partijos nariai siūlo kolegijoms suteikti teisę rengti profesinius magistrus. 

Seimo kadenciją siūloma ilginti dar metais

„Laisvės ir teisingumo“ partijos siekis yra Seimo narių kadenciją pratęsti ne 4-iems, o 5-iems metams. Partijos narių manymu, tai yra būtinybė.

„To reikia, nes šiandien biurokratija reikalauja laiko, prodcedūros užtrunka. Patys dažnai girdite, kaip sakoma, kad pirmieji metai Seime tik apšilti kojas, tada metus dirbama, o ketvirtaisiais metais jau ruošiamasi rinkimams“, – teigia A. Zuokas

Politiko nuomone, penkerių metų laikotarpis leistų valdančiajai daugumai įgavus pasitikėjimą išsikelti tiklus, juos pradėti ruošti ir įgyvendinti. 

„Dabar vienoje kadencijoje yra pradedami darbai, kurių nespėjama užbaigti, o atėję nauji Seimo nariai jų netęsia“, – kalbėjo A. Zuokas.

Tikisi, kad Baltarusijoje režimas pasikeis

Partija programos pristatymo metu kalbėjo ir apie dabartinę situaciją Baltarusijoje. R. Čipaila tiki, kad dabartinis režimas žlugs, tačiau bet kokiu atveju įžvelgia dar vieną problemą. 

REKLAMA

„Mes tikime, kad režimas ten ankščiau ar vėliau pasikeis, tačiau vis tiek susidursime su Astravo atominės elektrinės reikalu“, – teigė R. Čipaila

Politiko nuomone net ir žlugus režimui, nėra garantijos, kad naujoji demokratinė vyriausybė sustabdys atominės elektrinės veiklą, kadangi tokiu atveju tektų mokėti didžiules skolas. 

„Mes siūlome, kad į Astravo atominės elektrinės valdymą įsitraukia ir Baltijos šalys. Taip pat iškelti sąlygą, kad jei Baltarusijai kiltų noras autonomiškai valdyti elektrinę, tada ji įsipareigoja elektrinę uždaryti“, – kalbėjo partijos narys. 

Ekspertai programai kritikos negailėjo 

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ekspertai vienu sutarimu teigė, kad partijos programa trumpa ir „sausa“. 

„Programa sąlyginai trumpoka ir apie viską yra pasakyta po truputį. Nežinau, ar šita strategija gera, nes tai padaro programą nuobodžią. Nesimato jokių akcentų“, – teigė ekspertė prof. dr. Ainė Ramonaitė

„Tai programa, kurios negali pavadinti principu“, – ekspertės nuomonei pritarė VU Teisės fakulteto ekspertas doc. dr. Gintautas Bartkus

Taip pat VU TSPMI ekspertei užkliuvo partijos siūloma 5-erių metų trukmės Seimo kadencija. Jos manymu, šiam pasiūlymui nėra jokio pagrindo. 

„Vakarų šalyse praktikuojama 4-erių metų Parlamento kadencija, o 5-erių kedencija dominuoja Azijoje, Afrikoje ir Rusijoje – Rytų valstybėse. Tai nesuprantu, kodėl tai norite daryti?“ – klausė A. Ramonaitė

REKLAMA

VU TSPMI doc. dr. Vytautas Kuokštis teigė, kad partijos programoje trūksta nuoseklumo: „Jūs turite principus ir priemones, tačiau aš pasigedau nuoseklumo, kaip tos priemonės išvedamos. Taip pat sakote, kad jūsų siekis konkurencinga, ekonomiška ir sociali Lietuva, tai manau, kad kitos partijos irgi su tuo nesiginčytų, nes visos jos siekia kažko panašaus.“

Pagrindiniai konkurentai – dvi partijos

A. Ramonaitė teigimu, šiuose rinkimuose „Laisvės ir teisingumo“ partijai didžiausi konkurentai Liberalų sąjudis ir Darbo partija. 

„Tačiau „Laisvės ir teisingumo“ partija labiau koreliuoja su Darbo partija, nes Liberalų sąjūdis – miestų partija, o Darbo partija koncentruojasi į provinciją, kaip ir „Laisvės ir teisingumo“ partija, kuri labiau dėmesį kreipia į regioninę dimensiją“, – kalbėjo ekspertė.

Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 11 dieną. Antrasis ratas vyks spalio 25-ąją. Į Seimą šiais metais kandidatuoja 21 partija. Seimo rinkimai Lietuvoje rengiami kas ketverius metus. Į Seimą vienmandatėse apygardose išrenkamas 71 narys, o daugiamandatėje – 70. Iš viso į Seimą išrenkamas 141 narys.


Rašyti komentarą...
M
Marke
2020-09-03 06:53:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Galėtų iteisinti kyšius, ar Masiulio paskola
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų