Žvilgsnis į įvykius Baltarusijoje: diena, kai mirs Lukašenka, bus nacionalinė šventė

Baltarusijoje gimęs ir augęs, o dabar Vilniuje gyvenantis Tomas tikina, kad šiuo metu Baltarusijoje vykstantys protestai skiriasi nuo ankstesnių tuo, kad juose dalyvauja ne siauras opozicijos būrelis, o visa šalis. Vaikino nuomone, Aliaksandro Lukašenkos režimas skaičiuoja paskutines minutes, o 26 metus šalį valdęs diktatorius bus nuteistas pačia žiauriausia bausme.

Minskas tokios minios dar nematė – šimtatūkstantinis maršas reikalavo laisvės ir Lukašenkos pasitraukimo (nuotr. SCANPIX)
107

23 metų Tomas Valkauskas gimė ir didesniąją gyvenimo dalį praleido Minske. Ča iki šiol gyvena praktiškai visa vaikino šeima, vaikystės draugai. Būdamas 16 metų jis persikraustė į Vilnių, dabar Europos humanitariniame universitete mokosi medijas ir komunikaciją. 

Tomas niekada neatitrūko nuo Baltarusijos aktualijų, dažnai grįždavo į šią šalį. Vaikinas ir dabar neatitrūksta nuo vis besikeičiančių įvykių gimtinėje, tad sutiko su naujienų portalu tv3.lt pasidalinti savo požiūriu į išskirtinius įvykius ir procesus, kurie šiuo metu vyksta Baltarusijoje.

(107 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Minskas tokios minios dar nematė – šimtatūkstantinis maršas reikalavo laisvės ir Lukašenkos pasitraukimo

Baltarusiai nustojo bijoti

Tai nėra pirmas kartas, kai baltarusiai išeina į gatves ir protestuoja prieš A. Lukašenką ir jo režimą. Įvairūs didesni ar mažesni protestai ir mitingai vyko 1999-aisiais, 2006-aisiais, 2010-aisiais, 2011-aisiais ir 2017-aisiais.

Visgi, pasak Tomo, jie nebuvo tokie masiniai, kokie yra dabar.

„Manau, kad pagrindinis dalykas yra tas, kad ankstesni protestai buvo dažniausiai organizuoti opozicijos lyderių, kurie labai nusiteikę už nacionalinės Baltarusijos idėjas, už baltarusių kalbą, už simboliką. Man atrodo, kad Baltarusijos visuomenei tie dalykai nebuvo tokie aktualūs anksčiau, kiek yra dabar. Dabartiniai protestai nėra apie baltarusių kultūrą, kuri praktiškai yra sunaikinta per 26 metus. Šitie protestai, visų pirma, yra apie žmonių orumą“, – tvirtino Tomas.

REKLAMA

Minskas tokios minios dar nematė – šimtatūkstantinis maršas reikalavo laisvės ir Lukašenkos pasitraukimo

Didelės visuomenės dalies pyktį, vaikino teigimu, lėmė tai, kad A. Lukašenka pastaruoju metu daro vieną klaidą po kitos.

„Jis kalba su žmonėmis kaip su gyvuliais, jis visiškai atitrūkęs nuo realybės, jis nieko nedarė dėl koronaviruso, kas žmonėms buvo svarbu ir skaudu. Medikai dirbo nesveikame ritme visus šiuos mėnesius, tačiau prezidentas ignoravo koronavirusą, o dėl to mirė labai daug žmonių“, – kalbėjo pašnekovas.

Tomo teigimu, dabar prie protestų prisideda daug jaunimo, kuris gimė tada, kai šalį jau valdė A. Lukašenka.

„Mano karta, mano aplinkiniai, mano draugai, mes užaugome šalyje, kur prezidentas šalį valdo daugiau laiko negu mums yra metų. Ši karta užaugo važinėdama po Europą, kažkas išvažiavo mokytis į Lenkiją, į Lietuvą, kažkas šiaip keliauja. Atsirado galimybių pamatyti, kaip žmonės galėtų gyventi“, – teigė Tomas.

Vaikinas puikiai prisimena po 2010 metų prezidento rinkimų vykusius protestus. Tomas pasakojo, kaip sėdėjo namie ir visą naktį su tėvais stebėjo įvykių eigą.

„Aš klausiau, kodėl mes nesame ten, kodėl mes neiname dabar į gatvę. Mano mama man tuomet pasakė: „aš turiu ką prarast, aš turiu vaikų, turiu darbą“. Mano mama dirba valstybiniame sektoriuje. Tokie dalykai Baltarusijoje labai paprastai sprendžiami – tu išeini į gatvę, tu neįstoji į universitetą, tave išmeta iš universiteto, išmeta iš darbo. Dėl to, žmonės visą laiką buvo išsigandę“, – prisiminė vaikinas.

Dabar, anot Tomo, baltarusiai nustojo bijoti.

„Nėra ko bijoti. Atrodo, kad yra tas momentas, kai reikia tą laisvę pasiimti. Žmonės tai suprato, jiems net nereikia lyderio. Cichanouskaja dabar Lietuvoje, žmonės vis tiek susivienija ir eina į gatves. <...> Protestas nėra apie opoziciją. Jis yra apie gerą gyvenimą, savęs gerbimą. Žmonės nori pokyčių, jie pavargo. Dabar apie tai Baltarusijoje kalba visi“, – sakė jis.

REKLAMA

Minskas tokios minios dar nematė – šimtatūkstantinis maršas reikalavo laisvės ir Lukašenkos pasitraukimo

Tomas turi daug draugų, kuriems ir anksčiau bandydavo pasakoti apie A. Lukašenkos režimo daromus nusikaltimus ir diktatoriaus žiaurumą.

„Manęs niekada niekas nepalaikė, nes visi kažkodėl posovietinėje erdvėje galvoja, kad ten, kas vyksta politikoje, mūsų neliečia. O dabar visi tie mano draugai labai agresyviai nusiteikę, nori kažką keisti, nori gyventi geriau“, – tikino Tomas.

Dabar, anot Tomo, į gatves išėjo visi: ir jauni, ir seni, ir darbininkai, ir medikai, ir mokytojai, ir studentai.

Baltarusijoje – vaikino artimieji

Baltarusijoje gyvena Tomo mama, sesuo ir močiutė. Vaikinas pasakoja, kad jo mama dirba Minsko centre, tad kartais jai sunku grįžti iš darbo namo, nes valdžia uždaro miesto centrinę dalį, tad kelių į namus tenka ieškoti per aplinkui.

Tomo sesuo dalyvavo protestuose savo rajone. Kaip pasakojo savo broliui, žmonės išėjo į gatves, dainavo, kalbėjosi, aplink nebuvo pareigūnų, tad ir neramumų nekilo.

Pats Tomas visas naujienas seka internetu, kartais nemiega iki 5 val. ryto ir žiūri viską, kas susiję su įvykiais Baltarusijoje.

„Palaikymas labai svarbus, mes čia prie Baltarusijos ambasados ateiname. Žmonės, kurie gyvena tame pačiame ritme kaip tu, kurių tėvai, draugai, artimieji gyvena Baltarusijoje. Psichologiškai tave tai labai spaudžia. <...> Kai matai žmones, kurie yra tokioje pačioje situacijoje, tau lengviau tai išgyventi. Jauti palaikymą, pabendrauji. Tai labai svarbu“, – teigė jis.

Pareigūnų smurtas, 120 suimtųjų – kibiras vietoje tualeto

Tomas pasakojo, kad pagrindinė informacija apie protestus būna socialiniame tinkle „Telegram“. Ten, anot vaikino, rašoma, kur reikėtų rinktis, kur vyksta susirėmimai su policija. Socialiniame tinkle dalijamasi ir nukentėjusiųjų istorijomis, ir vaizdo įrašais iš protestų.

REKLAMA

Visgi, Tomo teigimu, visa ten esančia informacija aklai pasitikėti neverta. Vaikinas pasakojo, kad „Telegram“ buvę pasirodę vaizdo įrašų, kad Baltarusijos miestų gatvėse jau vaikšto Rusijos specialiųjų pajėgų pareigūnai, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai vietinių jėgos struktūrų atstovai, kurių emblema kiek panaši į rusų pareigūnų.

Baltarusijos nakties įvykiai nuotraukų galerijoje

Tačiau į protestus išsiruošę žmonės ne visada gali rasti jiems reikalingos informacijos internete, nes šalyje dingsta internetas arba jo ryšys labai silpnas. Tomas pasakojo, kad pirmąją protestų naktį susiskambino su Baltarusijoje esančiu draugu.

Vaikinas perdavė, kad mato daugybę naujienų iš įvykių, vykstančių Baltarusijoje. Jo draugas patikino, kad patys baltarusiai nieko nemato – valstybinė žiniasklaida skleidžia propagandą, o nepriklausomos žiniasklaidos kanalai blokuojami arba stringa dėl vis pranykstančio interneto ryšio.

Draugai Tomui perduoda informaciją apie protestus. Anot Tomo, tai, kas pasirodė žiniasklaidoje, yra tiesa: į protestuotojus buvo mėtomos granatos, šaudoma guminėmis kulkomis.

Keli Tomo pažįstami, išėję į protestą, dingo pusantros paros, apie jų buvimo vietą niekas nežinojo. Vėliau vaikinai atsirado, o jų kūnai buvo mėlyni nuo pareigūnų lazdų kirčių.

Dalis suimtų protestuotojų dabar yra paleisti. Su Tomu kalbėjomės prieš juos paleidžiant, tad tada vaikinas pasakojo, kad valdžia jau nebeturi kur dėti suimtųjų, kalina juos mokyklų sporto salėse.

Protestai Baltarusijoje

„Gali visą naktį pralaikyti, vyrus gali nurengti, subaladoti, sumušti. Visiški kankinimai. Žmonės, kurie sėdėdavo izoliatoriuose po dvi paras, negaudavo vandens. Arba vieną kartą per keturias valandas duodavo keturis litrus vandens šimtui dvidešimčiai žmonių. Vieną kartą į keturias valandas…. Maisto jokio, tualetas – kibiras pastatytas šimtui dvidešimčiai žmonių. Tokie dalykai“, – pasakojo Tomas.

REKLAMA

Jėgos blokas buvo pasiruošęs

Kitas reiškinys, apie kurį plaukte plaukia informacija iš Baltarusijos – didelis jėgos struktūrų žiaurumas.

„Galvojau, kad gal tai kažkoks nesusipratimas, gal jie nenori to daryti. Bet, kiek mačiau instagrame, įvairūs pareigūnai kelia įrašus, jie labai žiauriai nusiteikę. Turbūt propagandinis aparatas šalyje veikia pakankamai stipriai“, – pasakojo Tomas.

Išleisti įkalinti protestuotojai pasakojo, kad daugelis pareigūnų įtikėję oficialiomis valdžios žinutėmis, kad protestai – specialiai iš išorės sukelti neramumai, kuriais siekiama destabilizuoti padėtį Baltarusijoje ir sugriauti šalies tvarką, įvykdant perversmą.

Baltarusijos nakties įvykiai nuotraukų galerijoje

Pasak Tomo, socialiniuose tinkluose sklinda įvairūs gandai: kad jauni pareigūnai yra prigirdomi narkotikų, dėl jie tokie nuožmūs ir žiaurūs, kita versija – už kiekvieną protestų malšinimo naktį pareigūnai gauna milžiniškus pinigus – apie 300 eurų į rankas. Tomas tikina, kad šia informacija aklai tikėti nereikėtų, tačiau viena yra aišku – A. Lukašenkos jėgos blokas yra itin stiprus.

„Jis visą laiką buvo laikytas tam, tiek daug milicijos pareigūnų vien tam, kad jie ruošėsi tokiam scenarijui. Jie suprato, kad anksčiau ar vėliau tai ateis“, – įsitikinęs pašnekovas.

Nei į Rytus, nei į Vakarus

Kai kas lygina Baltarusijoje vykstančius įvykius su Maidano protestais, tačiau Tomas patikina, kad panašumų nėra daug, nes šalyje vykstantys procesai nėra susiję su visuomenės noru pasukti Baltarusiją į Vakarus.

„Svarbiau ne ar į Rytus, ar į Vakarus. Svarbesnis yra noras patiems spręsti savo likimą. Niekas tikrai negalvoja, kas bus. Žmonės pavargo, mano, kad tai vienintelė proga kažką padaryti, kažką pakeisti, kad juos gerbtų“, – kalbėjo Tomas.

REKLAMA

Minskas tokios minios dar nematė – šimtatūkstantinis maršas reikalavo laisvės ir Lukašenkos pasitraukimo

Pasak jo, iššūkį A. Lukašenkai prezidento rinkimuose metę kandidatai nekalbėjo apie integraciją į ES ar NATO, dalis jų, kaip pavyzdžiui bankininkas Viktaras Babaryka, turi tamprių ryšių su Rusija. Visgi, Tomas įsitikinęs, kai baltarusiai pasieks savo, į Maskvos pusę jie neturėtų atsigręžti.

„Žmonės turėtų suprasti, kad Rusijos režimas yra režimas, kuris palaiko Lukašenką. Visi žino, visi mato, kad Rusija viena pirmų šalių, kuri pasveikino Lukašenką su pergale prezidento rinkimuose, Rusijos televizija rodo protestuotojus kaip kažkokius gyvulius. <...> Labai tikiuosi, kad baltarusių tauta supras, kad Rusijos režimas toks pats blogis kaip Lukašenkos režimas“, – sakė Tomas.

Visi norės keršto. Visi dabar jo nori“

Maidano protestai vyko tris mėnesius, tad, svarsto Tomas, kad ir judėjimas Baltarusijoje tęsis ne vieną savaitę.

„Prasidėjo procesas, kuris tikrai bus ilgas“, – įsitikinęs jis.

Kaip, Tomo nuomone, toliau vystysis įvykiai? Anot jo, A. Lukašenkos režimas neišnaudojo dar pusės savo jėgos, tad į gatves gali išvažiuoti karinė technika, gali būti įvesta komendanto valanda ar karinė padėtis. Vaikinas neatmeta galimybės, kad A. Lukašenka įsakys šaudyti į protestuotojus tikromis, o ne guminėmis kulkomis.

„Jei jis pradės šaudyt kovinėmis kulkomis, tai, aš manau, žmonės dar labiau supyks“, – svarstė Tomas.

Pasak jo, šalyje vis dar yra nemažai gyventojų, kurie palaiko 26 metus šalį valdžiusį prezidentą, tačiau jų nėra dauguma. Streikuoti pradeda ir pagrindinių šalies gamyklų darbininkai, o jie, Tomo teigimu, buvo pagrindinis A. Lukašenkos elektoratas, kuris dabar nuo jo nusisuko.

REKLAMA

„Režimas pradėjo gyventi savo paskutines akimirkas“, – įsitikinęs Tomas.

Aliaksandras Lukašena

Jo nuomone, jei griūtų režimas, A. Lukašenkos laukia liūdnas likimas. Anot vaikino, Baltarusijos visuomenė norėtų, kad A. Lukašenka būtų nuteistas už visus nusikaltimus, kuriuos įvykdė per beveik 30 metų buvimą valdžioje.

„Visi norės keršto. Visi dabar jo nori“, – tikino Tomas.

Ką pats Tomas pasakytų A. Lukašenkai, jei dabar susitiktų su juo akis į akį?

„Pasakyčiau jam, kad jį nuteis pačiu žiauriausiu būdu, kokiu tik įmanoma. Pasakyčiau, kad mes tave stipriai teisime už tai, ką tu padarei. Nuvedei šalį į visišką neviltį, ji galėtų būti viena stipriausių šalių regione, bet per 26 metus mes esame visiškoje stagnacijoje. Aš savo draugams sakau, kad jis elgėsi taip, kad diena, kai jis mirs, bus nacionalinė šventė Baltarusijoje. Aš esu įsitikinęs tuo šimtu procentų“, – teigė Tomas.


Rašyti komentarą...
O
Onis
2020-08-23 17:26:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kada mes nustosim bijot ir lanspirdžio gaują teism?!
Atsakyti
-8

g
gėda jums
2020-08-23 17:13:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kalbinate kiekvieną vaikesą, kuris tik sutinka plūsti Lukošenką. Ir niekada nepakalbinate jo rėmėjų
Atsakyti
-13

Валентина
2020-08-23 17:26:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Молодой человек, почему не продолжил учёбу в Минске- не хватило ??- а теперь отрабатывать надо.Патриот хренов, самое время прикусить язык.
Atsakyti
-8

SKAITYTI KOMENTARUS (25)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų