Nuo Covid-19 mirus dar vienam žmogui, imunologė pataria: „Visada reikia galvoti, kad kažkas šalia galia būti užsikrėtęs“

Po kelių savaičių pertraukos Lietuvoje buvo paskelbta apie 81 mirtį nuo koronaviruso. Šį kartą klastinga infekcija pasiglemžė 54-erių vienuolio iš Kretingos gyvybę. Broliai pranciškonai stebisi, kad virusas pražudė visiškai sveiką jų bendruomenės narį. Tuo metu visuomenės sveikatos specialistai perspėja gyventojus. Šalyje ir toliau didžiausią grėsmę kelia jau nebesusekamas viruso plitimas, žmonės užsikrečia bet kur, situacija ir toliau prastėja kaimyninėje Lenkijoje.

81-a mirtis nuo koronaviruso fiksuota Santaros klinikose. Čia neišgyveno 54-erių pranciškonų vienuolis iš Kretingos, brolis Arūnas Brazauskas. Jo kolegos pasakoja, kad paskutinėmis dienomis vienuoliui buvo prijungtas dirbtinio plaučių vėdinimo aparatas, tačiau medikams išgelbėti vyro gyvybės nepavyko.

Nors visuomenės sveikatos specialistai užsimena, kad vyro mirtį lydėjo gretutinės ligos, anot vienuolio pažįstamų, brolis Arūnas Brazauskas nesiskundė rimtomis sveikatos problemomis.  

Pranciškonas Algirdas Malakauskas pasakoja apie velionį: „Gyveno sveiką gyvenimo būdą, sportuodavo ir, deja, gydytojai užsiminė, kad virusas, kaip gyvas padaras, mėgsta sveiką organizmą. Nuo šitos ligos, kaip supratau, dabar yra neapsaugotas nei sergantis, nei sveikas žmogus.“  

Kretingos Viešpaties Apreiškimo vienuolyne gyvenančiam broliui pranciškonui koronavirusas nustatytas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje liepos pradžioje. Vienuolis liepos trečiąją automobiliu grįžo iš Čekijos ir netrukus pajuto simptomus.  

REKLAMA

„Buvo nuostabus, šiltas žmogus. Užsiėmė nuoširdžia veikla su žmonėmis Kretingoje. Labai daug lankė ligonių, labai daug lankė kitų žmonių, kuriems buvo reikalinga pagalba“, – sako A. Malakauskas.

Visuomenės sveikatos specialistai vėl užfiksavo dviženklį COVID-19 atvejų. Naujų infekcijų skaičius nuolat šokinėja. Pirmadienį fiksuota 17, sekmadienį 10, šeštadienį 17 atvejų. Tačiau viena liūdna tendencija išlieka stabili. Vakar daugiau nei pusė visų registruotų atvejų – neaiškūs. Susirgusieji nežino, kur užsikrėtė virusu.  

„Asmenys nenurodė, nei kad jie buvo užsienyje, nei kad jie buvo šventėse, nei kad jie buvo festivaliuose, restoranuose, miestų šventėse, nei kad jie turėjo sąlytį su Covid-19 atvejais“, – sako Visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.

„Ypatingos grėsmės nėra, bet tai rodo, kad virusas tikrai cirkuliuoja visuomenėje, kad jis atkeliavo iš kažkokių užsikrėtusių žmonių, kurie nejautė, kad yra užsikrėtę“, – komentavo imunologė Aurelija Žvirblienė.

Ne visi žmonės, kurie nežino, kaip ir kada užsikrėtė virusu, slepia informaciją. Kiti pasakoja, kad lankėsi pačiose įvairiausiose vietose. Iki simptomų pasireiškimo spėjo pabūti ir Lietuvos pajūryje, Šventosios kurorte, baseinuose, sporto klubuose, naktinėse pasilinksminimo vietose, gydymo įstaigose. Esant tokiam viruso plitimui, anot imunologų, reikia pradėti saugotis ne tik rizikingose, bet visose viešose vietose.  

„Visada reikia galvoti, kad kažkas šalia galia būti užsikrėtęs. Ir tu pats gali būti užsikrėtęs to nežinodamas. Tokia yra pagrindinė taisyklė. Taip elgtis, tarsi būtum užsikrėtęs ir galvotum, kad šalia žmogus yra užsikrėtęs“, – sako imunologė.

REKLAMA

Šiuo metu mokslininkai bando išsiaiškinti, kiek Lietuvoje žmonių persirgo koronavirusu to nežinodami. Šiam tikslui įgyvendinti atliekamas specialus tyrimas, kurio metu bus ištirta apie šeši su puse tūkstančio šalies gyventojų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų bei Ukmergės, Tauragės ir Zarasų rajonų.

Panašūs tyrimai buvo atlikti ir kitose užsienio valstybėse. Gyventojų organizmuose bus ieškoma antikūnų.

„Šitie tyrimai leidžia įsivaizduoti, kokia yra reali populiacijos dalis .Suomijoje atliktas tyrimas parodė, kad 3 procentai. Ispanijoje atlikti tyrimai parodė didžiules variacijas tarp regionų, nuo pusantro procento iki 15-os“, – kalbėjo tyrėjas Minsaugas Sankūnas.

Populiacijos tyrimas dėl koronaviruso turėtų prasidėti kitą savaitę. Šiuo metu žmonėms yra siunčiami kvietimai. Visuomenės sveikatos specialistai jau drąsiau kalba ir apie naujus apribojimus. Beveik garantuojama, kad nuo pirmadienio grįžtantiems iš Lenkijos teks privalomai saviizoliuotis dviem savaitėms. Ten važiuoti jau nerekomenduojama.  

„Nežinau, koks stebuklas turi įvykti, kad pirmadienį išvykus į Lenkiją, nebereikėtų grįžus izoliuotis“, – mano R. Lingienė.

Ribojimų Lietuvoje gali atsirasti ir daugiau. Kalbama, kad privalomą kultūros, sporto renginių dalyvių, atvykėlių iš užsienio registraciją. Esą turint tokius duomenis specialistams būtų lengviau sekti viruso plitimą. Nuo koronaviruso Lietuvoje pasveiko 1650-imt, mirė 81, serga 403 žmonės.


Rašyti komentarą...
J
Jolce
2020-08-06 09:35:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodel jau puse metu, taip ikyriai gasdinate? Ar tai nera zmogaus teisiu pazeidimas?
Atsakyti
-12

Q
Q
2020-08-06 09:39:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kas rudenį, žiemą apsaugos nuo kosulio, slogos, gripo? Čia visi šitie simptomai būs sversti į vieną ligą? Ateini į pardavyklą, nusičiaudėsi... ir būsi supakuotas, išvežtas ir izoliuotas.
Atsakyti
-8

L
Lina
2020-08-06 11:24:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tamsta tau smegenu nepakankamumas
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų