Astravo atidarymas kelia baimę: skubiai tariamasi, kaip gelbėti Lietuvą nuo radiacinės grėsmės

Baltarusiai jau tuoj paleis Astravo atominę elektrinę. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas rengiasi atvykti į jos atidarymą, kuris, anot Rosatomo" vadovo, turi įvykti rugpjūčio pradžioje. Tai reiškia, kad atominis reaktorius Lietuvos pašonėje bus užkurtas jau po trijų savaičių, prieš pat Baltarusijos prezidento rinkimus, kuriuos bet kokia kaina siekia laimėti Aleksandras Lukašenka.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda skubiai šaukia Valstybės gynimo tarybą tartis, kaip teks gelbėti Lietuvą nuo radiacinės grėsmės. Valdžiai renkantis Prezidentūroje vyko mitingas jos pašonėje.

Antiastravinio judėjimo aktyvistai vėl mitingavo prie Prezidentūros. Susirinkę žmonės reikalavo Prezidento Gitaną Nausėdą boikotuoti Astravo atominę elektrą ir besąlygiškai neleisti šios elektrinės poreikiams panaudoti Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę.

„Net Prezidentui Nausėdai buvo įbrukta formulė, kad mes nesutiksime su Kruonio panaudojimu Astravo reikmėms, nebent iškiltų pavojus. Tas nebent yra kaip Gorbačiovo laikais. Jis sakė, nenaudosiu kariuomenės prieš lietuvius, nebent iškiltų pavojus žmonių gyvybėms. Jiems labai lengva padaryti tą pavojų“, – sako buvęs Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Astravo atidarymas kelia baimę: skubiai tariamasi, kaip gelbėti Lietuvą nuo radiacinės grėsmės

Protestuotojai nepasitiki Prezidento patarėjais bei energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu, kuris esą nuolaidžiauja Latvijai, norinčiai Astravo elektros. Šalia Prezidentūros rūmų skambant nepasitenkinimo Gitanu Nausėda šūksniams, netikėtai pasirodė pats Prezidentas:

REKLAMA

„Sveiki, džiugu. Mes norime, kad jūs būtumėte mūsų komandoje. Žaiskime vienoje Lietuvos komandoje.“

Šalies vadovas tvirtina užsitikrinęs Europos Komisijos supratimą ir Lenkijos paramą dėl Astravo jėgainės pavojaus ir praneša, kad jos atidaryme Baltarusijoje pasirodys pats Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas. Elektrinės atidarymas ir Putino vizitas Baltarusijoje sutaps su kaimyninės šalies prezidento rinkimų kampanijos kulminacija, kurie numatyti rugpjūčio 9 dieną.

„Atvažiuoja, kiek aš žinau, šitos valstybės vadovas į atidarymą, tai, matyt, daug pasako“, – pasakoja Prezidentas Gitanas Nausėda.

„Jeigu jie turės perteklių, kurio neturi, kur dėti, sakys, atiduokite Kruonį arba sprogstam. Kaip su tuo šantažu?“, – teigia V. Landsbergis.

„Tikrai šito nebus. Manau, jie nėra nemąstantys žmonės. Rizikuoti savo valstybės saugumu. Šantažuoti kitą valstybę, kad susprogdinsim“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Jų valstybė yra toli. Tai Kremlius, ne Minskas“, – sako V. Landsbergis.

Pasiginčiję galiausiai abu apsikabina ir Nausėda mėgina raminti, esą siekia geriausio Lietuvai rezultato kovoje dėl Astravo boikoto: „Profesoriau, apsikabinkime, dirbame toliau.“

Mitingas prie Prezidentūros neapsiėjo be incidentų. Policijai teko raminti atėjusius Kremliaus propagandą skleidžiančius provokatorius. Raminti išsišokėlius teko net ir kai kuriems atėjusiems Seimo nariams.

„Žmogus sąmoningai savanorį, jį pažįstame, tai sausio 13 aktyvus dalyvis, savanoris. Kaišioti kamerą žmogui, kuris nenori bendrauti, provokuoti, neleistinas dalykas“, – pasakoja Seimo narys Arvydas Anušauskas.

REKLAMA

Kad pildosi Baltarusijos valdžios pranašystės paleisti Astravo jėgainę rugpjūčio pradžioje, tai yra jau po trijų savaičių, patvirtina ir ją statančios Rusijos kompanijos „Rosatom" vadovas.

„Tarp svarbiausių naujienų mūsų užsienio statybose pažymėsiu rimtą darbą Baltarusijoje, kur mes dirbame, kad gautume leidimą įvykdyti fizinį paleidimą. Tikimės, kad jis įvyks pirmosiomis rugpjūčio dienomis“, – teigia „Rosatom“ generalinis direktorius Aleksej Lichačiov.

Fizinis atominės jėgainės paleidimas reiškia, kad joje jau vyks branduolinės reakcijos, tačiau reaktorius esą dar neveiks visu pajėgumu.

„Iš pradžių bus bandomuoju paleidimu. Nebus pilnu pajėgumu, žiūrės, kaip seksis. Kaip viską suvaldys, naujas objektas. Žiūri, gal problemėlės kokios iškyla, turbūt be metų pabaigos nėra ko tikėtis, kad pilna galia pasijungs į sistemą ir pilną galią paleis“, – kalbėjo energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Aiškėjant, kad Astravo atominė elektrinė, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, gali būti paleista jau po trijų savaičių, Prezidentas skubiai sušaukė Valstybės gynimo tarybą. Valstybės vadovai svarsto, kaip Lietuvai teks įgyvendinti gyventojų apsaugojimo planus radiacinio pavojaus atveju.


Rašyti komentarą...
V
Verdiktas
2020-07-16 21:11:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Durniu sou. TATENA pripazino viena saugiausiu Astravo AE. Bet, gi ponas ozys - didziausias kirsintojas, ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio - niekaip nepasiduoda, varo savo marazmus 30 metu ir i tautos nuomone, kad norim pigesnes elektros, jam nus...kt, kaip, beje ir ant Lietuvos.
O prezidentas - liuliuojantis kisielius, savo nuomones neturi ir netures.
Atsakyti
-4

V
VytasK
2020-07-16 21:34:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prie Latvijos ambasados buvo apie 20 žmonių dabar apie 50 jau niekas nebetiki lansberginiais .
Atsakyti
-3

v
vasia
2020-07-16 21:09:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
prirakinkim kuprių prie reaktoriaus ir visos grėsmės dings
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (39)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų