Nors vasara – nepalankus metas plisti virusams, o Lietuvoje kasdien nustatomi pavieniai nauji Covid-19 atvejai, pasaulio ir lietuvių mokslininkai sutaria – antrosios koronaviruso bangos sulauksime šaltuoju metų laiku. Tiesa, kol kas tik tiriama, ar naujas viruso smūgis bus piktesnis už jau patirtąjį. Tačiau jau aišku, kad Covid-19 vakcinos iki rudens ar žiemos dar neišvysime. 

Rolanda Lingienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Rolanda Lingienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė portalui tv3.lt paaiškino, kokie kriterijai leis suprasti, kad šalį jau pasiekė antroji koronaviruso banga.

Epidemiologė kartu su kitais Lietuvos mokslininkais atkreipia dėmesį, kad, jei susirgimų šuolio sulauksime rudenį ar žiemą, šis, tikėtina, sutaps su sezoninio gripo protrūkiu. Tai reikštu du dalykus – gydytojams bus sunkiau nustatyti, ar pacientas serga gripu, ar Covid-19, o ligoninėse ims sparčiai trūkti vietų.

Išvadą, kad virusas suvaldytas, galėsime daryti tik tuomet, kai per 28 dienas šalyje nebus užfiksuotas nė vienas naujas susirgimas Covid-19. Tačiau infekcija bus nugalėta tik tuomet, kai pasaulio mokslininkams pavyks sukurti vakciną. O to gali tekti laukti ir kelerius metus.

REKLAMA

JAV epidemiologai tvirtina, kad antroji Covid-19 banga rudenį arba žiemą – neišvengiama. Ar matote tam prielaidų?

Kaip ir daugelis pasaulio mokslininkų ir ekspertų, prielaidų tam matome. Dėl mūsų elgsenos vasara yra nepalankus metas virusui plisti. Nes vasarą mes būname gryname ore, laikomės atstumo, virusas lėčiau plinta lauke nei uždarose patalpose. 

Šios ligos sukėlėjas yra virusas, o jau istoriškai žinome, kad dauguma virusinių sukėlėjų vasaros laikotarpiu niekada nepasiekia savo piko, jis dažniausiai registruojamas rudens-žiemos laikotarpiu. Istorija parodo, kad virusui plisti rizika neišvengiamai padidėja šaltuoju metų periodu. Taip pat yra kitos prielaidos – atidaromos sienos, didėja žmonių judėjimas. 

Dar viena labai svarbi priežastis, kurią įvardina ir Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas, – žmonės labai pavargo nuo įvairių suvaržymų, karantino priemonių ir labai atsipalaiduoja, nebevertina rizikos. Jis vertino, kad šiuo metu mes įžengiame į ypač pavojingą ligos plitimo stadiją būtent dėl atsipalaidavimo ir nuovargio. Visa tai sudaro sąlygas padidėti rizikai.

Rolanda Lingienė

Profesorius Saulius Čaplinskas teigia, kad rudenį ar žiemą sulauksime ne antrosios, o jau trečiosios susirgimų Covid-19 bangos. Jo teigimu, pirmoji banga buvo įvežtiniai atvejai, antroji – vietiniai. Ar sutinkate su tokiu požiūriu?

Negirdėjau profesoriaus S. Čaplinsko pasisakymo. Bet tikrai nesutikčiau. Nes bangą parodo epideminės kreivės stebėjimas. Epideminė kreivė parodo, kiek asmenų susirgo kiekvieną dieną, kitaip tariant, parodo bet kokios ligos progresavimo eigą laikui bėgant.

REKLAMA

Tai labai aiškiai matosi, kad šiuo metu pirmoji banga nenuslūgusi, ji dar yra. Gal tai ne banga, o jos ratilai. Situacija yra stabilizuota, bet, kad ji būtų suvaldyta, per du maksimalius inkubacinius ligos laikotarpius – 28 dienas – turėtų būti neregistruojamas nė vienas atvejis.

Šiuo metu yra tik bangos ratilai, didysis pikas buvo nuo kovo vidurio iki balandžio antros pusės. Kovo pirmomis dienomis buvo įvežtiniai atvejai. Po to prasidėjo plitimas visuomenėje nuo tų įvežtinių atvejų, nes iš pradžių nebuvo draudimų, reikalavimo tirti asmenis, tik rekomenduota, kaip ir kitose šalyse. Nors Lietuva viena iš pirmųjų ėmėsi griežtų priemonių, bet, žinoma, ne nuo pirmosios dienos.

Gegužės mėnesį prasidėjo protrūkiai sveikatos priežiūros, socialinės globos įstaigose. Ir dabar registruojami pavieniai atvejai, susiję su šiais protrūkiais. Fiksuojamas šioks toks plitimas visuomenėje, bet jis nėra epidemiologiškai labai reikšmingas. 

Taigi, kad ir kaip bebūtų, šios bangos ratilai Lietuvoje dar tebėra. Rudenį, nors tikiuosi, kad būsiu neteisi, galime kalbėti tik apie antrąją bangą.

Kokiais kriterijais Lietuvoje bus matuojama, kad tai jau nebėra pirmosios bangos ratilai, o sulaukėme antrosios Covid-19 bangos? T. y. kokio kasdienio susirgimų skaičiaus turėtume sulaukti?

Nėra kriterijaus, kiek turėtų būti susirgimų. Epidemiologiškai, kaip jau minėjau, svarbu, kad pirmoji banga būtų laikoma pasibaigusi. Bet taip pat labai svarbu vykdyti epidemiologinę stebėseną ir analizuoti sergamumą pagal užsikrėtimo vietą, žmonių grupes, ar tai vietiniai, ar įvežtiniai atvejai, ar jie susiję.

REKLAMA

Ypač didelį susirūpinimą keltų nevaldomas vietinis plitimas, kai darosi sudėtinga nustatyti atvejų plitimo grandines ir atvejų valdymo priemonės darosi apsunkintos arba neįmanomos. 

Bet dabar, koks yra sergamumas, tai yra visiškai tikėtini atvejai, mes jų laukėme, atvejai izoliuoti.

Dabar matome ratilus, bet, jeigu staigia pradėtų kilti sergamumo lygis ir daugėtų atvejų, nesusijusių su židiniais, tai mes jau pradėtume laikyti antrąja banga.

Keičiasi testavimas: Vilniaus mobiliame punkte COVID-19 tyrimai imami 2 srautais, registruojama kas 3 minutes

Jeigu vis dėlto sulauktume antrosios susirgimų bangos, jūsų akimis, kokių saugumo priemonių reiktų imtis? Ar lauktų toks pat griežtas karantinas, kaip iki šiol?

Sunku pasakyti. Priemonės turėtų būti adekvačios problemai. Kokio lygio problema kils, taip reikėtų ir daryti. Bet aš labai tikiuosi, kad visi mes išmokome pamokas – tiek sveikatos priežiūros įstaigos, tiek politikai, tiek ir visuomenė.

Jaučiamės saugesni, nes mokame apsisaugoti, žinome, kaip plauti rankas, nešioti apsaugos priemones, kaip bendrauti šventėse. Matėme labai atsakingus žmones.

Jeigu epidemiologinė situacija būtų sudėtinga, žinoma, būtų imamasi griežtesnių priemonių. Jeigu ne, tai nebūtų daroma. Tai elementarūs dėsniai – niekada nereikia imtis per daug, jeigu to nereikia. Tam ir yra ekspertai, tam ir yra stebima epidemiologinė situacija kiekvieną dieną. 

Lietuvos mokslininkai baiminasi, kad antroji banga rudenį arba žiemą šalyje sutaptų su įprasto sezoninio gripo banga. Ar tai pavojinga?

Taip, tai būtų tikrai gana pavojinga. Todėl, kad gripas irgi plinta oro lašeliniu būdu ir sukelia ūmią ligą. Beje, gripas pavojingas ne dėl paties susirgimo, o dėl komplikacijų. Ir pavojinga yra tai, kad gripo ir Covid-19 ligos simptomai yra gana panašūs. 

REKLAMA

Todėl, jei tuo pačiu metu plistų ir gripas, ir Covid-19 infekcija, gydytojams gali pasunkėti asmenų, kurie suserga, diferencinė diagnostika. Būtų sunku atskirti – gali apgaulingai pagalvoti, kad gripas, o iš tikrųjų – Covid-19.

Kai prasidėjo epidemija, norinčiųjų išvykti buvo prašoma bent dvi savaites prieš keliones pasiskiepyti nuo gripo, kad būtų galima lengviau diagnozuoti. 

Be abejo, jeigu sirgtume abiem ligomis, turbūt nereikia didelio specialisto, kad pasakytume, jog liga būtų daug sudėtingesnė.

Bet tokiu atveju, įsivaizduoju, turėtų išaugti ir Covid-19 tyrimų apimtis, ir ligoninėms kiltų pavojus būtų perpildytoms.

Taip. Svarbiausia antrajai bangai yra pasiruošti taip, kad, jai atėjus, neįvyktų sveikatos priežiūros įstaigų kolapsas, kad liktų vietų, įrangos reikalingos. Tam galėtų pasitarnauti visuomenės skatinimas skiepytis, kad kuo daugiau visuomenės, atsiradus vakcinai nuo gripo, pasiskiepytų. Tuomet problemų rizika ženkliai sumažėtų.

Koronavirusas plinta

Užsiminėte apie vakciną nuo sezoninio gripo. O ar realu iki rudens ar žiemos sulaukti vakcinos nuo Covid-19?

Man labai sunku pasakyti. Nenorėčiau spekuliuoti, nesu mokslininkė. Vargu, ar yra mokslininkas, kuris galėtų atsakyti į šį klausimą. Bendrąja prasme, vakcinos kuriamos apie penkerius metus. Aišku, yra pagreitintos schemos, tai dabar ir daroma. Daug pasaulio mokslininkų ir laboratorijų dabar dirba ties tuo. Kaip žinome, jau atliekami klinikiniai bandymai.

Bet, kalbant paprastai, kai skiepijama nuo kokios nors ligos, mes turime žinoti, kiek sukurtas imunitetas atsilaiko. O tai mes žinosime, kai praeis užtektinai laiko po to, kai paskiepysime tuos asmenis, su kuriais kad ir klinikiniai bandymai atliekami. 

REKLAMA

Juo labiau nežinome ir negalime žinoti, ar virusas mutuos, ir kiek iš tiesų tas imunitetas išsilaiko. Normalu nežinoti, nes virusui tik pusė metų.

Epidemiologai Covid-19 kartais lygina su ispaniškuoju gripu. Pamenama, kad antroji pastarojo gripo banga buvo mirtingesnė nei pirmoji. Ar taip gali būti ir su Covid-19? 

Sunku pasakyti, kaip virusas elgsis. Teko skaityti keletą mokslinių straipsnių, kur mokslininkai mano, jog bendrąja prasme virusas turėtų silpnėti, kad neturėtų būti agresyvesnis. Bet kol kas pasaulyje registruojami atvejai, jų analizė, ligos sunkumas nerodo, kad šis virusas silpnėtų.

Bet, galvojant istoriškai, mokslininkų nuomone, antroji viruso banga neturėtų būti agresyvesnė nei pirmoji. Bet, vėlgi, tai yra tik nuomonė, tai nėra įrodyta.

Tucka
2020-06-26 05:46:01
Uzdarykit srebtuves sitiem paranojikam,Čaplinkas frafiesorius,Lingiene ir dar ten Razmuviene lyg,visus juos tris reikia atleist ir pakeist jaunais bei protingais zmonem ;) nes jie varo baime i silpnu zmoniu smegenis ;)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
koks reikalas 2020-06-27 21:54:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
epidemiologe supista   ATSAKYTI
koks reikalas 2020-06-27 21:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
patys save ir vakcinuokite ir baikit su ta korona zmones gazdinti pidarai   ATSAKYTI
Stepas 2020-06-27 15:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Briuselis pasakys kada kelti arba nekelti antrą bangą .Niekas nuo šių lingienių ar kasiulevičių nepriklauso. Specialistai dabar atsirado, tūnoję kažkur dešimtmečiais.   ATSAKYTI
Ona 2020-06-27 14:27:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokias nesamones cia sapalioja,nera ir nebuvo jokio viruso,užteks plaut smegenis žmonems.    ATSAKYTI
V. 2020-06-27 11:09:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek gauni už straipsnį ?   ATSAKYTI
Andrius 2020-06-27 10:23:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip teisingai pasakyta bet yra trys būdai pirma rusai puola dabar Kinija šnipinėja ir dabar antrą banga viruso    ATSAKYTI
Jonas 2020-06-27 10:14:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pirmą žiūrėti reikia ne i virusą o patys į save ką mes patys darome pirmą naikinami augalai antrą naikinami gyvūnai trečias trečiam vandenį ir gamta ir šią ne reikia pasakas sekti suprasime ką mes patys darome šią mumis baudžia už tokius baisius dalykus kur mes patys darome tėtė Vangą mumis perspėjo bet visiems buvo nusispjauti į tetos Vangos pranašystė tai ir buvo Marsas nubaustas už tokius baisius dalykus    ATSAKYTI
Toras 2020-06-27 10:07:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nėra jokių bangų.Nei pirmos,nei antros,nei trečios.   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-06-27 10:02:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Eilinis užsakomasis straipsnis, eilinis žmonių bauginimas, eilinis žmonių durninimas.
Nepavyko sukurti pandemijos,(net epidemijos nebuvo). Tai dabar bando sukurti "antrąją bangą.
Tokius straipsnius rašo tik parsidavę masonų prostitutai.   ATSAKYTI
Pilietis 2020-06-26 19:33:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Savo vakcinas galesite susikisti sau i pasturgalius, neduok Dieve, bandysite padaryti jas privalomomis! Nei man, nei mano vaikams-niekas tu nuodu nesusvirks! Gasdinimai, be abejo, tesis, juk tiek pinigu prisiskolinta, o juk reikia pateisinti, kur juos isleidai(bus taip: Lemanui-Danieliui, o kas liko-tai Miko). Atiduoti skolas turesime mes visi, musu vaikai ir vaikaiciai, gal net provaikaiciai Suknista parsidaveliu valdzia. Jau gasdina antraja banga, rudeni prasides antroji isterija. Ir draudimai. Ir laisves ribojimas. Ir pagal pragyvenimo lygi protu nesuvokiamos baudos! Maskes turejo buti rekomenduojamos, o ne privalomos, kaip daugelyje normaliu saliu! Kartosis tas pats scenarijus, ir baisiausia-negydomu tevu ir seneliu praradimas, be teises issiaiskinti, nuo ko jie mire, nes viskas bus nurasyta epidemijai. Trosku tampa gyventi...   ATSAKYTI
Ged 2020-06-26 17:20:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reportuokit visus tokius straipsnius as visada teportuoju , nes turi baigtis tas visas zmoniu niekinimas , jie toliau joja ant musu gaovu pasikinke parsidaveliska pilna prostituciu ziniasklaida    ATSAKYTI
Audrius 2020-06-26 16:46:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet tai kokie jus idiotai!!! Man staciai geda uz tokius vat stai specialistus!!!!   ATSAKYTI
Nu jo 2020-06-26 16:15:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Nei cia gasdina, nei ka. Pasake, perspejo. Nepatinka? Tavo reikalas... Neuzspringot nuo savo tulzies, komentatoriai?   ATSAKYTI
Ged 2020-06-26 17:23:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nematai kad zmones baugina specialiai nes zino kad reikes dar labjau nuvaryti ekonomika nuo koju ir kad kazkaip mum stumti tas vakcinas , cia jug ne jie ptys ta gieda , o kas jiem pasakyta is briuselio , palaikyk savo trigrasti jai nesupranti kas vyksta   ATSAKYTI
ANIKA 2020-06-26 15:22:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
NIEKAS ČIA JŪSŲ NESKAITO,UŽMETA AKĮ IR TIEK,NESIVARGINKITE MELUOTI,KAIP NEGĖDA,FUUUUUI.   ATSAKYTI
Dalius 2020-06-26 13:40:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gal užteks žmones gazdinti    ATSAKYTI
Rimas 2020-06-26 13:08:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Yra 2 budai kaip ibauginti tai rusai puola ir korona   ATSAKYTI
Rimas 2020-06-26 13:04:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baimeja givenancius zmones lengviau valditi   ATSAKYTI
JO 2020-06-26 12:08:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau pamatė kad žmonės pradėjo laisviau kvėpuot tai tuojau įjungė gasdinimo priemones,dabar nepriiminės ligonių poliklinikos lauks tos antros bangos nieko nedirbdami,baisiai jau jiems knieti daryt tą antrą bangą   ATSAKYTI
Pacientė 2020-06-26 11:56:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mes negalim gyventi be gasdinimų,reikia liaudį laikyti už pavadėlio.Labai geros prielaidos nedirbti poliklinikoms ar ligoninėms,o po to medikams mokėti atlyginimus už nieką.
Jei ir bus ,tai ruoškites tyliai,be panikos.O ne taip ,kaip buvo kovo mėn.:"viskas gerai,mes pasiruošę"...o gavosi,kad mes,pacientai ir ne tik buvom viruso įkaitais.   ATSAKYTI
MARIJA 2020-06-26 11:12:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
SUDINA EPIDEMIOLOGE IR SUSIKTAS PROFESORIUS .KO GERO PRIE RUSU DAR NUSIPIRKO DIPLOMUS IR DABAR SUDMALYSTE UZSIIMA. LAUK IS MEDICNOS !!! KUR NORS PO KRUMAIS LAUKIT ANTROS BANGOS IR VAKCINOS IR SUSILEISKIT SAU I BESMEGENES GALVAS   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Ginekologas (nuotr. 123rf.com)
Medikai su nerimu konstatuoja toliau blogėjančią tautiečių, ypač jaunų vyrų, lytinę sveikatą. Jų teigimu, lytiniu keliu plintančių infekcijų banga laukia ne tik dėl karantino ...
Gaisras įmonėje „Kėdainių grūdai“ (nuotr. „Kėdainių mugė“)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį ugniagesiai malšino siaubingą gaisrą Kėdainiuose. „Kėdainių grūdų“ teritorijoje atvira liepsna degė milžiniškas pastatas, kuriame laikoma ...
Ūkininkai skaičiuoja 90 procentų derliaus praradimo: viskas dėl liūčių (nuotr. stop kadras)
Liūtys išguldė ūkininkų pasėlius – kai kurie skaičiuoja praradę net 90 procentų derliaus. Kenčia ir daržovių augintojai. Ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad nuostoliai – dešimtys ...
Žvejai į Šešupę suleido 2000 upėtakių: žvejoti gali visi, bet su viena sąlyga (nuotr. stop kadras)
Versline žuvininkyste vidaus vandenyse užsiimančias įmones siekiama įpareigoti griežčiau apskaityti laimikį – žvejyboje turėti naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą. Šiais GPS ...
Alkoholio vartojimas (nuotr. 123rf.com)
Sunkių pagirių gydymas, lašelinės į namus, išblaivinimas nuo trumpalaikio ir ilgalaikio alkoholio vartojimo, profesionali gydytojų pagalba nemigos ir nerimo malšinimas po ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų