Iš 10-ies konsultacijos minučių vos 3 skiriamos pokalbiui su pacientu ir 1,5 minutės – apžiūrai, marios biurokratizmo ir toliau augančios eilės – tiek patys medikai, tiek pacientų organizacijų atstovai beda pirštu į jau kaip reikiant pritvinkusį pūlinį sveikatos sistemoje. Negana to, pabrėžiama, kad ši problema COVID-19 pandemijos akivaizdoje tik dar labiau išaugusi.

Poliklinikoje (nuotr. stop kadras)

Poliklinikoje (nuotr. stop kadras)

„Mūsų sveikatos apsauga serga 4 stadijos vėžiu ir net pats geriausias ministras per vieną kadenciją jos neišgydys“, – konstatavo Seime vykusioje diskusijoje apie pandemijos pamokas sveikatos apsaugo sistemai dalyvavusi šeimos gydytoja Rasa Isevičienė.

Atstovaudama Lietuvos šeimos gydytojų profesinei sąjungai ji akcentavo, kad šios krizės pamokų buvo daug, tačiau daugelis jų „neišdygo kaip grybai po lietaus“.

Nesugebėjo patvirtinti bendros tvarkos

„Esu tas žmogus, kuris kiekvieną dieną dirba pirminėje sveikatos grandyje ir šiandien, sakytų, bando ten išgyventi. Ir kiekvieną dieną stengiasi padaryti viską, kad išgyventume ne tik mes, bet ir pacientai“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Gydytoja pabrėžė, kad viena didžiausių, jau ne kartą linksniuotų problemų – patenkamumas pas šeimos gydytoją ar kitus specialistus.

Itin stebina faktas, kad, anot jos, per 3 mėnesius ne viena įstaiga nesugebėjo pasitvirtinti registravimo pas specialistus tvarkos.

Rasa Isevičienė

„Kiekvienas skyrius ją turėjo vis kitą. Tad ar tai normalu, mes patys, medikai, negalėjome patarti pacientui, kaip jam prieiti prie kvalifikuotos pagalbos? 

Jeigu mes nesugebam sutvarkyti pačio pirmojo laiptelio, t. y. patekimo pas gydytoją tvarkos, tai ką turėtų galvoti pacientas? Ar mes sugebam dirbti apskritai, ar sugebam gydyti?“ – klausė R. Isevičienė.

Paskendę popierizme

Medikė pabrėžė, kad šiuo metu išryškėjusios problemos jau seniai bado akis. 

„Jau 1991 metais buvo aišku mūsų Vyriausybei, kad pirminė sveikatos grandis, žiūrint ir į užsienio patirtį, gali aptarnauti 80 proc. poreikių ir gali tą daryti puikiai. Tačiau kodėl tai nevyksta? Pamažu mes augom ir apaugom pažymų, siuntimų rašinėjimu.

Kodėl šeimos gydytojas turi rašyti pažymą, kad moteris laukiasi, jei ji turi nėščiosios kortelę ir viskas yra suvesta e.sveikatoje ir gali net atsišviesti išrašus iš ambulatorinės kortelės? Kodėl mes vis dar turime perrašinėti specialistų atsakymus siunčiant žmogų į Neįgalumo ir nedarbingumo nustatymo tarnybą?“ – dėstė gydytoja.

Jos teigimu, tokių absurdų yra labai daug ir būtent tokiu būdu sukuriamos eilės.

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

„Siuntinėjame pacientus po 3, 6, 9, 12 mėnesių pas specialistą, kad galėtume pratęsti kompensuojamą vaistą. 

REKLAMA

Tai vyksta net ir tada, kai mūsų kompetencijos užtenka būklei įvertinti ir matome, kaip ir pats pacientas, kad jo būklė nekito ir tas pats vaistas yra skiriamas 10 metų. 

Bet vėl sukam tą patį eilės mechanizmą, o tiems, kam iš tiesų reikia pagalbos, jie jos negauna. Kiek bus dabar tokių žmonių, kurie eis dėl vaistų pratęsimo? Be galo daug. Kaip seksis tiems, kuriems prireiks skubios specialisto pagalbos ir jos negausime?“ – problemas vieną po kitos vardijo R. Isevičienė.

Konsultacijai – vos 10 minučių

Medikė pasakojo, kad šeimos gydytojas dabar konsultacijai, nustatyta, gali skirti 10 minučių, iš jų – 3 minutes pokalbiui su pacientu, 1,5 – apžiūrai. Visas kitas konsultacijos laikas – dokumentacijos pildymui.

„Ne taip mes esame mokyti, ne taip norime dirbti. Ir taip kiekvieną dieną mes kovojame su savo moraliniais principais, nes dirbti, kaip mes norim ir turim, negalim. 

O ligonių kasos ir kitos instancijos, ne paslaptis, mus tikrina, ieško, kokiu būdu būtų galima grąžinti dalį pinigų į biudžetą, jei kažką neva pražiūrėjome. O kartais pacientui tiesiog norime padėti ir pratęsiam kompensuojamą vaistą mėnesiu ilgiau“, – sakė ji.

Koronavirusas plinta

Anot R. Isevičienės, natūralu, kad pacientai vėliau yra nepatenkinti, nes 1,5 minutės apžiūros yra per mažai todėl jie suka ratus pas specialistus, nes nori būti kažkur galiausiai apžiūrėti. 

Medikė kartu priminė, kad pirminė sveikatos grandis neturinti tokio finansavimo, kad galėtų užtikrinti paslaugų teikimą 7/24. 

„Todėl jos turi sudaryti sutartį su skubios pagalbos centrais, o pacientai tą supranta ir tuo naudojasi. Didelė dalis pacientų vyksta į skubiosios pagalbos centrus visai ne urgentinės pagalbos – nes suskaudo nugarą, neprisiskambino šeimos gydytojui, nes norėjo, kad gal geriau kas apžiūrėtų ir t.t. 

REKLAMA

Bet už tai sumoka pirminė sveikatos priežiūros įstaiga, o žmonės nesupranta, kad taip jie apvagia patys save, nes mūsų lėšos yra ribotos ir užuot mokėję skubios pagalbos skyriui, tą galėtume panaudoti paciento ištyrimui arba personalo samdymui“, – pastebėjo šeimos gydytoja.

Ji pabrėžė, kad nesibaigiantis popierizmas ir dabartinė sistema veda medikus į neviltį: „Mes paimam gabiausius, žmones, jaunuolius, išmokom, investuojam keliolika metų į mokslą ir tada „pasodinam“ į visą šitą buhalterinį aparatą, kuris nori nenori priveda prie perdegimo.“

Su srautu nesusitvarkytų

Tai, kad gydytojai šiuo metu yra įstrigęs popierizmo pinklėse, gydytojos teigimu, pandemijos metu tik dar labiau išryškėjo.

„Žmogus, kuris turėjo registruoti pacientus pas specialistą, buvo šeimos gydytojas. Tai labai gerai parodo požiūrį į žmones, į mokslą, kaip mokame išnaudoti tuos, kuriuos tiek metų ruošėme, apkraudami darbu, kurį gali daryti žmogus, net neturintis aukštesniojo išsilavinimo“, – kalbėjo ji.

Ligoninė

Medikė neslėpė, kad dabar norinčiųjų užsiregistruoti pas medikus srautas didžiulis, tačiau skambučių srautas toks, kad nėra įmanoma aptarnauti visus norinčiuosius.

„Ko dabar prašome – kiek įmanoma šiam laikui sumažinti biurokratinę naštą ir žmonių siuntinėjimą, kada nereikia, kad galėtume skirti laiką tiems, kam išties turime skirti.

Taip pat labai svajojame apie IT sistemos veiklą. Būtina, kad kuo geriau funkcionuotų e.sveikata, kad ji būtų patogi ne tik gydytojui, bet ir slaugytojui ir pacientui“, – akcentavo ji.

REKLAMA

Nemano, kad kitos ligos užleistos

Tiesa, pridūrė šeimos gydytoja, būta ir gerų dalykų – sena idėja, kaip turėtų bendradarbiauti šeimos gydytojai ir specialistai, pajudėjo iš sąstingio. 

„Pasirodo, galime ir nuotolines konsultacijas teikti, teisingai diagnozuoti ligas, ir tos konsultacijos gali vykti puikiai, tam tereikia daugiau iniciatyvos, tvarkos“, – kalbėjo šeimos gydytoja.

Visgi, Seimo narių paklausta, ar Covid-19 infekcija nebuvo sėkmingai įveikta kitų negydomų ligų sąskaita, gydytoja sakė, kad nors ten, kur dirba, nemačiusi tokios problemos, pasitaikė visokių situacijų. 

„Mes su susitvarkėme ir su tuo didelės problemos nebuvo. Tikrai buvo galima suteikti pagalbą. Negalima vienareikšmiškai teigti, kad mes pražudėme dalį žmonių, nes tie, kurie kreipėsi pagalbą gavo. Tik tą buvo daug sunkiau padaryti. Yra kaip yra. 

Taip, turėjau patirties skubios ekstrinės pagalbos, kuri kainavo ne valandą, o tris paras, kad pacientas papultų į 3 lygio gydymo įstaigą. Tai visokių atvejų buvo, vieni papuolė, kiti, matyt, nepapuolė. Buvo kaip buvo. Tikimės, kad pasimokysim“, – kalbėjo R. Isevičienė.

Ji pabrėžė norinti tikėti, kad jei grįžtų kas panašaus, bendra vieninga tvarka leis įsileisti pacientus ir vieningai dirbti.

Naujienų portalas tv3.lt primena rašęs apie tai, kad dalis pacientų karantino metu ne tik negavo reikalingų paslaugų, bet ir apskritai sunkiai galėjo užsiregistruoti pas gydytojus.

ASARA DIEVO AKY
2020-06-27 17:32:11
Jau kaip dabar daktariukai nuostabiai gyvena,tai nei Dievo uzanty taip netures. Nieko dirbt nereikia,penkis zmones priima ir laksto skambinedamiesi koridoriais, tvarkosi savo reikalus.Zodziu,pandemija visus ismoke nieko neveikti,o gauti pelną.Tik biednas zmogelis taip ir liks durnelis.
Atsakyti
(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jonas kaimietis. 2020-06-28 15:32:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš nebesigydau dar praėjusiais nueidavau vaistų išsirašyti po pandemijos prasidėjus visom nesąmonėm kaip dievas duos.   ATSAKYTI
neapsikentusi 2020-06-28 07:04:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Yra ir geru zmoniu-mediku. Negalima visus ant vieno kurpalio mauti, bet visa betvarke padare Veryga. Sujauke ir mediku gyvenimus ir ligoniu. Eitu dirbti pas psichinius ligonius, jam ten butu kaip tik.   ATSAKYTI
Prapultis 2020-06-27 21:21:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveikatos srityje siaubas, ponai žali Valstiecei , rinkimai netoli o Hitleris veryga viską sumaišė kas anksčiau buvo toliau nesąmones medicinoje daro , jum zalmargei ne rinkimų reike o teismų už tyčiojimąsi iš žmonių , pas daktarą neina papulti , buvo karantinas o dabar to anzmogio verygos rekomendacijos, o pagalbos reike d abar , taip mieli karbauskinei suverygejote jius prara site daug dalsu jium veryga kiša labai koje rinkimuose, Vykite lauk TA HOFLEITERY VERYGA JEI NE TAI JIUMS ,,, AMEN....    ATSAKYTI
nu 2020-06-27 19:33:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nesuprantama,visur atidaryta viskas,bažnyčios,barai,pliažai renginiai,kirpyklos,sporto klubai ir visur priima žmones ir kol kas ten jokių užsikrėtimų dar nebuvo,o poliklinikos nepriima normaliai,dar suprasčiau kur tie viruso atvejai buvo,bet yra savivaldybių kur buvo prie kelis mėnesius po 1-3 atvejus ir seniai nieko nėra,bet vistiek nepriima,gydytojai sėdi užsidarę be darbo ir algas gauna   ATSAKYTI
Cha - cha 2020-06-27 19:13:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Prie kiekvieno suįžulėjusio mediko ministras ne pastovės , jeigu žmogus visiškai praradęs sąžinę ir nenori žmogui padėti .Juk tai mediko pareiga.Tereikia prisiminti tik duotą Hipokrato priesaiką. Ar ji nieko jiems nebereiškia ? Visiška degradacija!!!!!   ATSAKYTI
As 2020-06-27 18:57:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rajoninej ligoninej greitosios priemimo skyriuj budinti gaudavo 950eur. Praita men.rysium su pandemija 2000eur.ir nieko nedirbdama   ATSAKYTI
Jurgis 2020-06-30 11:25:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lazdynų ligoninė išskirtinė,nes daktarai ir persionalas 2 mėnesius ėjo į darbą tik 1 kartą savaitėje.O paprastai daktarai nuo pietų 13-14 val.jų nerasi,nes išeina į kitas ligon.ar poliklinikas uždarbiauti,nes 2000 eurų į mėnesį jiems per mažai...Todėl jų darbas atsainus ir nelaukia ligonių.Direktorius nemato...   ATSAKYTI
Ina 2020-06-27 18:56:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O pacientai nori būti taip aptarnaujami?   ATSAKYTI
yyyyy 2020-06-27 18:38:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
....turiu pasiūlymą, kas dar gali,ar kuriuos atveža ,važiuot tiesiai į Verygos namus ir tegul jis sprendžia ,kur registruot, ką apžiūrėt,operuot, ar kitaip gydyt,...   ATSAKYTI
Siaubas 2020-06-27 18:24:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Roma   ATSAKYTI
mociute 2020-06-27 18:17:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kiek dar tie simuliantai ir dykaduoniai vadinamieji medikai žais mū sų sveikata ir gyvybėmis?Rašau , nes pati patyriau jų abejingumą , įžulumą ,nesiskaitymą su pacientais .   ATSAKYTI
ASARA DIEVO AKY 2020-06-27 17:32:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Jau kaip dabar daktariukai nuostabiai gyvena,tai nei Dievo uzanty taip netures. Nieko dirbt nereikia,penkis zmones priima ir laksto skambinedamiesi koridoriais, tvarkosi savo reikalus.Zodziu,pandemija visus ismoke nieko neveikti,o gauti pelną.Tik biednas zmogelis taip ir liks durnelis.   ATSAKYTI
Elena 2020-06-28 09:41:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikra tiesa tik dejuoja kodėl negalima gaut reabilitacinių paslaugų ,kur nepatekom per koroną pas kardiologus atšaukė ,bet neatnaujina nekviečia neasamonės negalima pakliūt net su skausmais nieks nepriima tik ligoninės Šiaulių seselės vaikšto mieste ir giriasi kaip dabar gerai joms kaip gerai dabar gyventi ,kad visada taip būtų pati šalia stovėjau ir girdėjau .   ATSAKYTI
Mociute 2020-06-29 09:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai betvarke didziausia o medikai8 tapo dikaduonias tik kisiu priprate o zmogu ziureti jiems neidomu   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Seimo posėdis  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau išsidalino vienmandates apygardas tarp savo kandidatų Seimo rinkimuose. Premjeras Saulius Skvernelis – Vilniaus Pilaitės-Karoliniškių ...
Ginekologas (nuotr. 123rf.com)
Medikai su nerimu konstatuoja toliau blogėjančią tautiečių, ypač jaunų vyrų, lytinę sveikatą. Jų teigimu, lytiniu keliu plintančių infekcijų banga laukia ne tik dėl karantino ...
Gaisras įmonėje „Kėdainių grūdai“ (nuotr. „Kėdainių mugė“)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį ugniagesiai malšino siaubingą gaisrą Kėdainiuose. „Kėdainių grūdų“ teritorijoje atvira liepsna degė milžiniškas pastatas, kuriame laikoma ...
Ūkininkai skaičiuoja 90 procentų derliaus praradimo: viskas dėl liūčių (nuotr. stop kadras)
Liūtys išguldė ūkininkų pasėlius – kai kurie skaičiuoja praradę net 90 procentų derliaus. Kenčia ir daržovių augintojai. Ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad nuostoliai – dešimtys ...
Žvejai į Šešupę suleido 2000 upėtakių: žvejoti gali visi, bet su viena sąlyga (nuotr. stop kadras)
Versline žuvininkyste vidaus vandenyse užsiimančias įmones siekiama įpareigoti griežčiau apskaityti laimikį – žvejyboje turėti naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą. Šiais GPS ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų