Netekęs kantrybės, kad gydymo įstaigos, jau kurį laiką galinčios atnaujinti planines paslaugas, neskuba to daryti, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė nuo pirmadienio nieko nesiimsiančioms įstaigoms mažinsiantis finansavimą. Savo ruožtu patys jų vadovai situaciją siūlo įvertinti iš esmės ir nedaryti spaudimo. Tiesa, kartu sutinka, kad šis ministro paraginimas yra visai laiku ir vietoje.

Poliklinika (nuotr. stop kadras)

Poliklinika (nuotr. stop kadras)

Tai, kad daug gydymo įstaigų vis dar neteikia visų reikalingų paslaugų kaip reikiant pykdo ir pacientus. Jau dabar norinčiųjų patekti pas gydytojus eilės rikiuojasi keliems mėnesiams į priekį, o patys medikai konstatuoja, kad sulaukia daug sunkesnių ligonių.

Vis dėlto Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkės Vidos Augustinienės teigimu, tokie ministro grasinimai irgi nėra išeitis, mat jei finansavimas gydymo įstaigoms išties būtų sumažintas, situacija ir paslaugų prieinamumas dar pablogėtų.

Jos teigimu, situacija vis dar išlieka įtempta – dar prieš kelis mėnesius registruoti pacientai pradedami priimti tik dabar, dalis gydytojų dėl apribojimo dirbti keliose gydymo įstaigose jau neatvyksta į rajonus. 

REKLAMA

Vardija objektyvias priežastis

Pasiteiravus, ką apie tokį ultimatumą mano patys įstaigų vadovai, ar tikrai, kaip sako ministras, kai kurie tiesiog prarado motyvaciją dirbti ir tiesiog atsikalbinėja, aiškėja, kad situacija ne tokia vienpusiška, kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento Kęstučio Štaro manymu, toks ministro sprendimas daugiau yra kaip pagąsdinimas toms įstaigoms, kurios neteikia paslaugų arba tą dar daro minimaliu pajėgumu.

„Žinau, kad kai kurios įstaigos paslaugų neteikė tiek balandžio, tiek gegužės mėnesiais. Aišku, tos įstaigos yra skirtingos, skirtingo profilio, tad ir priežasčių gali būti visokių.

Kita vertus, dabar vadovai kaltinami dėl to, ko nedaro, nors tam yra objektyvių priežasčių. Yra problema, kurią aptarėme su kitais vadovais, kad vadovaujantis ministro rekomendacija dėl darbo cikliškumo į periferiją nebeatvažiuoja specialistai. Taigi dėl to įstaigos negali atnaujinti ir teikti planines paslaugas, kurias teikdavo specialistai iš didžiųjų ligoninių“, – kalbėjo pašnekovas. 

Kęstutis Štaras

Kęstutis Štaras

Jis pabrėžė, kad paslaugų atnaujinimą apsunkina ir padidinti reikalavimai dėl infekcijų kontrolės.

„Ir ligoninėse, ir poliklinikose atitinkamai yra tos specialybės, kurių atstovai turi betarpišką kontaktą, odontologai, otorinolaringologai, endoskopuotojai, kur kontaktas labai artimas ir reikia po vizito dezinfekuoti, išvėdinti patalpas. O tai yra laikas, per kurį galėtume priimti daugiau pacientų. 

Taigi yra objektyvios priežastys, o ne kažkoks nenoras. Tegu pasižiūri į situaciją iš esmės. O dabar jei kas atsitiktų, nedezinfekuotume, neišlaikytume tų procedūrų, kurios patvirtintos, tada aiškinkis, prasideda tyrimai, prokuratūra. Taigi vadovai dirba ekstremaliomis sąlygomis ir čia galima įžvelgti net mobingo apraiškų. Padarykit, o kaip?“ – dėstė K. Štaras.

REKLAMA

Jis kartu pridūrė, kad nereikėtų pamiršti, kad pagalba nuotoliniu būdu buvo teikiama viso karantino laikotarpiu.

„Dabar jau artėjame prie 70 proc. fizinių konsultacijų. 30 proc. sudaro nuotolinės ir to užtenka. Šią savaitę jau didinam iki 75 proc. ir nuo liepos planuojam priartėti prie to, kad būtų teikiama kuo daugiau fizinių konsultacijų. 

Tačiau, kai minėjau, ta pagalba buvo teikiama ir gal ne visais atvejais reikia žmogų skatinti lankytis gydymo įstaigose, kas didina riziką užsikrėsti“, – sakė Centro poliklinikos direktorius.

Piktybiškai to niekas nedaro

Jam antrindamas Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus kalbėjo, kad tam tikri iššūkiai neišvengiami – reikia ir kad tyrimai pacientams būtų atlikti, ir pacientai tinkamai paruošti, todėl ir įstaigos tam pasirengusios ne šimtu procentų.

Vis dėlto, jo manymu, tikrai nėra taip, kad įstaigos piktybiškai neatsidarytų. 

„Niekas taip specialiai nesielgia. Visose įstaigose situacija skirtinga, tačiau palaikau tai, kad kartais gal reikia ir tam tikro padrąsinimo, ką ministras ir padarė, nes kai kurių įstaigų vadovai, bijodami infekcijos proveržio, stengiasi minimaliai tą daryti. Viską galima suderinti, norint, kad būtų gerai, tereikia noro“, – dėstė jis.

Sumuštos jurbarkietės tėtis (stopkadras)

Sumuštos jurbarkietės tėtis (stopkadras)

Kartu jis pasidžiaugė, kad jo vadovaujamoje įstaigoje viskas po truputį grįžta į savo vėžes, sulaukiama vis daugiau pacientų, kurie ateina planinės pagalbos. 

„Aišku, yra tam tikri apribojimai, kurie neleidžia atverti duris ir sakyti, kad ateikit, viskas gerai. Ir tie apribojimai išliks ilgą laiką, nebus taip, kaip iki karantino. Ir dėl to žmonės kartais nusivilia. Tačiau norisi išlaikyti optimizmą, nepaisant vis dar esančių keblumų“, – Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos tarybos pirmininkas.

REKLAMA

Jau mato sunkesnius pacientus

Savo ruožtu rajoninių gydymo įstaigų atstovai sutiko, kad ministro žodžiuose apie nenorą dirbti yra dalis tiesos.

Štai Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė portalui pasakojo, kad paslaugas įstaiga, nors ir kol kas tik 50 proc. apimtimi, atnaujinusi jau geras dvi savaites. Kartu ji atvirai stebėjosi, kodėl kitiems tai tampa tokia didele problema.

„Kai jau buvo ministro rekomendacija suderinti planus, juos suderinom su Kauno klinikomis, pateikėm NVSC ir dirbam. Tad nelabai galiu pakomentuoti, kodėl kiti to nedaro ir išties didelės problemos nematau. Žmonėms reikia pagalbos, reikia atsinaujinti“, – kalbėjo ji.

Greitoji

Greitoji

Vadovė pabrėžė, kad jau mato į stacionarą patenkančius sunkios būklės pacientus, tuos, kurie laiku negavo kvalifikuotos pagalbos. 

„Pacientų, lyginant su karantino laikotarpiu, yra daugiau. Matyt, tie lėtiniai ligoniai kantriai laukė, laikėsi raginimų be reikalo neiti į gydymo įstaigas, tai galbūt jie nežinojo, kada tas jau tą išties reikėjo daryti. Dėl to yra daug užleistų atvejų, bet pacientų skaičius nėra didesnis. 

Tikisi, kad apmokėjimas išliks

Kartu ligoninės direktorė pridūrė, kad nors iš pradžių siekiant sureguliuoti pacientų ir darbuotojų srautus teko nemažai iššūkių, dėl rekomendacijos dirbti ciklais įstaiga labai nenukentėjusi.  

„Darbas ciklais daugiau palietė ambulatorinės grandies gydytojus. Bet kadangi tai daugiau planinės paslaugos, jie, atidirbę ciklą didesnėje ligoninėje, atvažiuoja pas mus. Bet jie ir taip atvažiuodavo kartą per savaitę ar į dvi savaites, tai šitai mūsų labai nepalietė, bet tai lemia ir gera įstaigos geografinė padėtis, netoli didelis mietas“, – kalbėjo J. Milaknienė.

REKLAMA

Kartu ji vylėsi, kad 1/12 apmokėjimas išliks ir toliau, nes priešingu atveju darbas teikiant planines paslaugas dabartine apimtimi, teik išlaikant higieninius reikalavimus, tiek darbo cikliškumą, tikrai būtų neįmanomas.

Veryga: jei nebus dirbama, nebus ir pinigų

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo ruožtu ne kartą pabrėžė, kad įstaigos neskuba atsidaryti, nes taip yra paprasčiau, o finansinis saugumas jų nemotyvuoja.

„Kiekvienas sugalvoja savo paaiškinimus, vieni bando teisintis tuo, kad reikalavimai yra sudėtingi, kiti dar kažkokių susigalvoja paaiškinimų ar pateisinimų.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Bet, kaip ne kartą esu minėjęs, tie pasiaiškinimai dabar jau atrodo ne laiku ir ne vietoje. Nes buvo labai daug laiko tam pasiruošti, prisitaikyti. Juo labiau kad mes čia kalbame ne visu 100 proc. atnaujinamas planines paslaugas. Kalbama apie tai, kad jas palaipsniui apskritai reikėtų pradėti didinti.

Bet viena iš prielaidų, kodėl taip vyksta, jau anksčiau esu minėjęs – paprasčiausiai nėra skubama dirbti, tad mokami pinigai už nedarbą. Tad priimti sprendimai, kad nuo birželio 8 d. tokia praktika nebus tęsiama. Jei nebus dirbama, nebus ir pinigų“, – spaudos konferencijos metu ketvirtadienį kalbėjo jis.

Zita
2020-06-08 09:36:37
Niekam tie pacientai neįdomus, mirkit, juk net būtiniausios pagalbos neteikia, ką kalbėt apie tyrimus, kurie nebegali laukti, netikiu, kaip mokėjo algas, taip mokės, o priimti neskuba, žmonės važiuoja privačiai gydytis, kas pinigų turi
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Piliete 2020-06-14 20:03:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas nepasikeis: lauksim 1/2 men.pas specialistus.Jei nesulauksim eiles -eisim i mokama konsult.Mano nuostabai isvysiu tos pacios ligonines daktare...   ATSAKYTI
Pacientė 2020-06-12 14:20:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medicinos paslaugos sovietų laikų lygio.Anksčiau buvo spec.ligoninės ir poliklinikos, o dabar privati praktika.Visi likusieji:pensininkai,mažai uždirbantys ir kiti tokio luomo žmonės laukia eilėse poliklinikose.Gerai dar,jei daktarai tuo metu ne privačioj gydymo įstaigoj uždarbiauja..    ATSAKYTI
Hehe 2020-06-12 08:36:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viename straipsnyje parašyta "raginimas", o šiame "ultimatumas"   ATSAKYTI
P. 2020-06-09 20:28:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Centro poliklinikos reikia isimti is seimos daktaru tel., nes pinigai Telia mokami, bet ju niekas nekelia. O ka kalbeti apie konsultacijas   ATSAKYTI
ŠILUTIŠKĖ 2020-06-09 18:06:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
BAISU, KAS DAROSI. tEKO PABŪVOT VIENOJ MED. ĮSTAIGOJE..DAKTARAI VAIKŠTO , RANKAS SUSKIŠĘ Į KIŠENE, SESELĖS PLEPA KABINETUOSE..ŽMONĖS NEGALUOJA, MIRŠTA..PASIRODO TIKRIEJI MEDIKŲ VEIDAI..JEIGU JAU GALI ATSIDARYSTI, NESKUBA...VIENODAI RODO, VIS VIEN ATLYGINIMUS GAUS... MŪSŲ RAJONE JAU 5 SAVAITĖS , KAIP NEBUVO JOKIO ATVEJO. KO JIE BIJO????????????   ATSAKYTI
Zana 2020-06-09 10:03:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Košmaras ..reik šeimos gydytojo siuntima ir tyrimus ,,tai sako nėr vietos ...bet paskutine diena prieš išvykstant padarys ir elektroniniu atsius , bet nejau neaišku , kad žmogus ir taip stresuoja dar ir mat sėdi žmonių nėr .,,bet į vidu neileidžia mat dar puse valandos .. na tikiuos , kad baigsis viskas gerai ..   ATSAKYTI
Sabotažas 2020-06-09 08:18:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl taip elgiamasi, lietuviai gydymo įstaigų vadovai? Manot, kad virusui galit visą savo neūkiškumą nurašyti? Sarmata! Žmonės nežino, kad miestų poliklinikoms, ligoninėms vadovaujantai miestų merai. Ką jau iš anksto gydot pagal rinkimus-politiką. GAL reikėtų tą vadovavimą perimti, atlyginimus milžiniškus vyr. gydytojų, vadovų nurėžti, o tai kelia sumaištį visoje šalyje-netikšos.Taip vaidina patriotus, o dirbti žmonėms nenori.Skelbčiau konkursą ir visus sabotažnikus pakeisčiau jaunais-perspektyviais ir ateitų į ligonines, poliklinikas tvarka!   ATSAKYTI
Kasparas 2020-06-08 23:52:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai, ir galėtų poliklinikos normaliai priiminėti pacientus. Nes ju atsibodo nuotolinė konsultacija, kur tik dar labiau susargdina pacientą arba be tikslo liepia kviesti gmp ir uzkrauna ligoninių priemimus. Kuriuose šiuo sunkiu laiko ir taip darbo netruksta.   ATSAKYTI
Kostad 2020-06-08 20:31:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tavo laikais šimtai ėjo grobti vaiko tai ko stebisi stribų karaliau   ATSAKYTI
Ramūnė 2020-06-08 12:29:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei prisiskambint nei patekt,kažkoks užburtas ratas.   ATSAKYTI
Birute iš Klaipėdos apskrities 2020-06-08 12:26:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gegužės pabaigoj patekau į Jūrininkų lig. kardiologijos skyrių, rašo kad palatos vėdinamos, rankos dezinfekuojamos, palatų grindys valomos ir t.t,, bet palatoj skysčio nebuvo,tualetinio popieriaus nerasta (valykis su pirštu, nes mane atvežė greitoji ir aš yam nepasiruošus),,pagal reikalavimus nieko nebuvo daroma, tik iš kart kai atvežė buvo paimti mėginį nuo koronos o ne man nustatyti diagnozę. Ir kai buvo gautas tyrimas apie koroną kad neigiamas, tada pradėjo gydyti. Taip žmonės ir miršta nuo sunkių širdies ir kitų ligų, nes laiku negauni reikiamų vaistų.O kai miršti nuo infarkto ar insulto tai ir užrašoma kad mirė nuo koronos, o jis tikrai dar galėjo gyventi. Čia vygdomas žmonių genocidas..   ATSAKYTI
Pacientė 2020-06-08 12:06:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sunku bus visiems ir medikams ir pacientams,bet saugumo irgi reikia.Blogiausia bus,kad pacientai gaudys kurioj įstaigoj dirba specialistai...   ATSAKYTI
Koka 2020-06-08 11:47:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Šiandien paskambinau į poliklinikos registratūra norėjau užsiregistruoti pas specialistą gydytoja tai man pasakė dar nedirba ir neaišku kada dirbs nes karantinas sakykit ačiū Verygai. KAUNAS.    ATSAKYTI
Kristina 2020-06-08 10:59:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įdomu už ką mes privalomą sveikatos draudimą mokam visą šį laikotarpį. Nors paslaugų ir negauname.    ATSAKYTI
Tiesiog neteisinga 2020-06-08 10:42:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesąžininga tai vadinti ultimatumu tai reikalavimas dirbti kas priklauso, o nesudaryti dirbtinių problemų, Veryga teisus 100%,dezinfekuoti kėdė ar kušetę tikrai nėra misija neįmanoma, kuo bando spekuliuoti medikai   ATSAKYTI
#Tiesiog 2020-06-08 12:27:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Neužtenka tik pavalyti kėdės ar kušetės - tai buvo daroma visada. Dabar reikalavimai yra didesni, kaip pvz. patalpos vėdinimas 30 min po kiekvieno paciento priėmimo. Kiek sumažėja pacientų, kuriuos galima priimti per dieną skaičius? Be to reikia atskirti pagyvenusius pacientus (rizikos grupės) nuo kitų. Yra ir daugiau naujų reikalavimų, apie kuriuos, deja, pacientų gerb. ministras neinformuoja.  
Pastebėjimai 2020-06-08 10:38:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Nereikėjo per karantiną ligonines uždaryti "planiniams " ligoniams ,galėjo būti ir laisvesnis karantinas ,nereikėjo per krizę daryti ministrui staigių judesių dėl gydytojų darbo vietų , kaip ir dabar nesigąsdinti dėl darbo apmokėjimo .   ATSAKYTI
as 2020-06-08 10:36:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai įdomus dabar gydymas. Kiek teko kreiptis į gydytojus, tai priėmė tik nuotoliniu būdu. Be to, visus kartus paskambino ne gydytoja, o slaugytoja, paklausdavo kokių vaistų reikia išrašyti, tokius ir išrašydavo. Apie sveikatos pokyčius niekas net neklausdavo. Dabar pagal simptomus pats googlėj susirandi ir nusistatai ligą, o gydytojai liko tik receptams išrašyti.   ATSAKYTI
Aldona 2020-06-08 10:35:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Per karantiną tūkstančiai medikų durniu voliojo, tai yra prisipažinę net patys dirbantys gydymo įstaigose, pasipiktinę melu, skleidžiamu apie jų pasiaukojima, išskyrus kurie dirbo su covid pacientais, bet daugelyje Lietuvos ligoninių nebuvo nė vieno covid paciento, o jie vistiek verkė kaip sunkiai dirba, ir tai pasakoja personalo darbuotojai, dirbę ligoninėje, apie poliklinika tai iš vis nėra ką šnekėt,    ATSAKYTI
w 2020-06-08 10:34:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nieko panašaus nevyksta, šiandien uzsiregistravau pas gydytoją traumotologą-ortopedą , tik 06 17, priėmimas tik telefonu 1 val bėgyje gydytojas paskambins. Tikriausiai Kašperovskio laikai grįžta , kas tokį sovietinių laikų didvyrį dar prisimena.   ATSAKYTI
Esu isitikinus 2020-06-08 10:28:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Medikų nenoras dirbt kvepia politikavimu, ir tai daro su medikų sąjūdžio pagalba, situacija daroma tokia kad būtų kuo didesnis nepasitikėjimas valdžia, Veryga, o joti į rinkimus ant skaudžiausios žmonėms vietos-sveikatos labai patogu ir naudinga, ypač opozicijai, nes nera kaip menkinti valdančiuosius, tai keliukai kotletai tampa didžiausiom nuodemem   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Patikrinimas (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Rengiantis galimai antrai koronaviruso bangai, Vyriausybė šią savaitę skyrė 57,7 tūkst. eurų grupinio testavimo galimybėms Lietuvoje įvertinti ir parengti planą, kaip tokie ...
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų