Veryga apie renginius iki 30 žmonių: „Sudėtinga tą skaičių kaip nors moksliškai pagrįsti"

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad leidimas rengti renginius iki 30 asmenų neturi jokio mokslinio pagrindimo, tai veikiau – politinis sprendimas. Teatrai neįsivaizduoja, ar galės vykdyti veiklą švelninant karantino sąlygas, o labiausiai baiminasi, kad rudenį žadama antroji koronaviruso banga sužlugdys ir naująjį teatro sezoną.

Operos ir baleto teatras (nuotr. stop kadras)

Vyriausybei švelninant karantino sąlygas, nuo gegužės 18 d. bus leidžiami renginiai lauke. Juose galės dalyvauti ne daugiau nei 30 žmonių ir užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei 2 metrų atstumas tarp asmenų.

Nuo gegužės 30 d. bus leidžiami ir renginiai viduje, jiems bus taikomi tie patys apribojimai kaip renginiams lauke.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neturi tikslaus paaiškinimo, kodėl leidžiami renginiai iki 30 žmonių, o ne, pavyzdžiui, iki 50 ar 100.

„Sudėtinga tą skaičių kaip nors moksliškai pagrįsti, tai yra toks labiau politinis sprendimas. Nuo kažko reikia pradėti“, – teigė ministras.

REKLAMA

Anot A. Verygos, valdžios koridoriuose kilo diskusijos, kiek žmonių galėtų dalyvauti „karantininiame“ renginyje.

„Iš pradžių siūlyta gal 10 asmenų leisti, bet tokių ir renginių nelabai būna, čia tie 10 žiūrovų, koks čia renginys galėtų būti. Buvo pasiūlymai ir 100 leisti. Buvo apsistota ir sutarta pradėti nuo 30 asmenų, bet kažkokio labai mokslinio pagrindimo tam skaičiui nerasit. Tai tiesiog sutarimas, nuo kurio nuspręsta pradėti“, – kalbėjo A. Veryga.

Aurelijus Veryga

Baletas su kaukėmis

Nors renginiai viduje su griežtais ribojimais bus leidžiami nuo gegužės pabaigos, scenos meno atstovai nežino, ar šios karantino švelninimo priemonės liečia ir juos.

Kaip naujienų portalui tv3.lt sakė Lietuvos teatro sąjungos pirmininkas Ramutis Rimeikis, valdžios atstovai teatralų neinformavo, kada jie galės rengti pasirodymus su žiūrovais.

„Jokios informacijos neturime. Niekas neaišku, o tai, be abejo, neramina visus. <….> Niekas konkretaus atsakymo nepateikia. Visi nežinioje. Visokios kirpyklos juda, o pas mus niekas nieko“, – kalbėjo R. Rimeikis.

Pasak jo, jei ir bus leista į salę įsileisti iki 30 žmonių, tai teatro bendruomenei maža paguoda. Pašnekovas siūlė įsivaizduoti, jei toks renginys vyktų Operos ir baleto teatre – salėje 30 žiūrovų, o ant scenos – 50 šokėjų.

„O jie ant scenos su kaukėm šoka… Tiesiog neįsivaizduoju“, – ironizavo R. Rimeikis.

Ramutis Rimeikis

Teatralų atstovo teigimu, atėjus vasarai šis klausimas nėra toks aktualus, nes daugelis teatrų jau būna pabaigę savo sezoną. Tačiau nerimą kelia ruduo, kai įprastai teatrai atveria savo sales žiūrovams. Pasak R. Rimeikio, baiminamasi, kad tuo metu kils antroji koronaviruso banga.

„Jei tas nelemtas virusas bus… Nerimas didelis“, – sakė pašnekovas.

R. Rimeikio teigimu, dabartinė situacija slegia visus kūrėjus. Jo tvirtinimu, dauguma teatrų išleido artistus atostogų, savarankiškai dirbantiems išmokėtos stipendijos. Tačiau, kaip sako pašnekovas, valdžia kalba apie finansinę krizės pusę, o apie kūrybinę kol kas tyla.

Artistai (ne)gali repetuoti

R. Rimeikio teigimu, karantinas sutrikdė ne tik pasirodymus, bet ir artistų repeticijas. Pasak jo, dramos aktoriai, operos solistai, baleto šokėjai karantino metu nerepetuoja, scenos meno atstovai nepuoselėja ir kūrybinių planų, nes neaišku, ar juos galima bus realizuoti atėjus rudeniui.

„Trenažai turi būti kiekvieną dieną, jiems būtina palaikyti formą. Menininkai profesine prasme labai nukentės per karantiną, šis sustojimas labai ne laiku. Rašytojai gali rašyti, o atlikėjams ką daryti?“ – samprotavo R. Rimeikis.

Baletas „Vytautas“

Ir nors menininkai nuogąstauja dėl sustojusių repeticijų, panašu, kad valdžia jų tinkamai neinformavo. Ministro A. Verygos tvirtinimu, repeticijų karantino metu niekas neuždraudė.

„Norėčiau priminti, kad tokia veikla iš principo nebuvo draudžiama. Renginiai buvo draudžiami. Bet darbuotojai, kurie ateina į savo darbo vietą, laikydamiesi visų rekomendacijų, ir asmens higienos, ir išlaikydami pagal galimybes atstumus <...> galėjo dirbti“, – teigė A. Veryga.

Į spektaklį negalima, į mišias galima

Nors renginiai iki 30 žmonių viduje bus leidžiami tik nuo gegužės pabaigos, gyvos pamaldos, kuriose susiburia nemažai rizikos grupėje esančių asmenų, leidžiamos nuo balandžio pabaigos.

A. Veryga tvirtina, kad vykdyti gyvas pamaldas yra vyskupų, o ne valdžios sprendimas, o jų atnaujinimas naujo viruso protrūkio nesukėlė.

„Testavimo rezultatai neparodė, kad kažkas ten blogo įvyktų, žmonės laikosi ir atstumų, ir asmens apsaugos priemones naudoja, ir rankų dezinfekcija pasirūpinta. <...> Žinoma, aš galiu tik pakartoti, kad vyresnio amžiaus asmenims nerekomenduoja eiti“, – kalbėjo ministras.

Lietuvos vyskupų konferencija naujienų portalą tv3.lt informavo, kad vyskupai nesvarstė ir toliau, šalyje besitęsiant karantinui, mišias vesti be maldininkų.

Nausėdos inauguracija - mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje

Dalyvauti mišiose darbo dienomis ir šeštadieniais galima nuo balandžio 27 dienos, o sekmadieniais – nuo gegužės 10 d. Tačiau Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, arkivyskupas Gintaras Grušas labai kvietė vyresniuosius ir rizikos grupės žmones likti melstis namuose stebint tiesiogines transliacijas.

„Žinau, kad didelei daliai tikinčiųjų tai sunkus prašymas, nes malda per atstumą nėra tas pats, kas dalyvauti šv. Mišiose ir priimti Kristaus Kūną. Todėl prašau savo maldą ir patiriamą kančią negalint dalyvauti Mišiose aukoti už sergančiuosius ir medikus“, – teigė G. Grušas.

Vyriausybė gegužės 6 d. nusprendė karantiną pratęsti iki gegužės 31 dienos ir dar labiau sušvelninti draudimus. Įvairių karantino draudimų panaikinimas įsigalios palaipsniui iki gegužės pabaigos.


Rašyti komentarą...
A
Airine
2020-05-17 12:59:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai jis pats sau priestarauja. Pats pasake kad tie draudimai daugiau politiniai. Cirkininkas
Atsakyti
-2

n
nu
2020-05-17 12:37:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
juk į renginius galima laisvai pardavinėt bilietus į kas antrą kėdę salėje ir bus išlaikyti atstumai
Atsakyti
0

A
Aha
2020-05-17 11:14:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Politikai drasiai gales medzioti ))
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (22)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų