Vos įsibėgėjus karantinui gydytojai ėmė nuogąstauti, kad sustabdžius daug sveikatos paslaugų gydymo įstaigos vėliau bus užverstos dar sunkesnių būklių pacientais. Vis dėlto gydytojo neurologo prof. Daliaus Jatužio pateikti skaičiai atskleidžia itin nerimą keliančią tendenciją. Jo teigimu, žmonės dėl koronaviruso pandemijos apskritai įsibaimino kreiptis pagalbos ir net „pravaikšto“ insultą.

Santaros klinikų medikai (nuotr. Vidmanto Balkūno)

Santaros klinikų medikai (nuotr. Vidmanto Balkūno)

„Kovo mėnesio pradžioje ne vienoje šalyje registruotas gana staigus ūmių ligų kritimas, žmonės lyg mažiau pradėjo sirgti insultais ir miokardo infarktais“, – ketvirtadienį nuotolinio pokalbio metu pastebėjo VUL Santaros klinikų Neurologijos centro vyresnysis gydytojas.

Stebi ydingą situaciją

D. Jatužis pasidalino praėjusią savaitę Pasaulinės ir Europos insultų organizacijų pristatytais įvairių šalių duomenimis. 

„Pavyzdžiui, Švedijoje sergamumas naujų insulto atvejų kovo mėnesį sumažėjo 30 proc., miokardo infarktų – 25 proc., 40 proc. mažiau praeinančių smegenų išemijos priepuolių. 

Tai labai paradoksalu, nes COVID-19 infekcija, kiek teko girdėti, ryškiai aktyvuoja protrombozinius procesus, tačiau kažkodėl kraujagyslinių ligų yra mažiau“, – kalbėjo gydytojas.

REKLAMA

Vis dėlto, jo teigimu, tai turbūt nėra tikras ligos atvejų sumažėjimas, mat išsigandę pacientai kartais nebesikreipia pagalbos.

Dalius Jatužis

Dalius Jatužis

„Žmonės tiek įsibaiminę viruso ir linkę likti namuose net tada, kai privalėtų patekti į gydymo įstaigą. Taip jie sugeba ir lengvesnį insultą ar infarktą „pravaikščioti“ ar kažkokiu būdu iškęsti namie. Tai – visuotinė problema, apie kurią kalba visas pasaulis, bet kartu labai ydingas dalykas“, – pastebėjo neurologas.

Savo ruožtu profesorius įspėjo, kad susirgus insultu negalima laukti nė vienos minutės ir būtina nedelsiant kreiptis pagalbos. Taip pat, kaip ir esant kitų neurologinių ligų paūmėjimui.

Teks susitaikyti su nepatogumais

Pasakodamas apie tai, kaip pandemija pakeitė darbą ir pacientų priėmimą skyriuje, D. Jatužis džiaugėsi, kad kol kas jokių susirgimų COVID-19 atvejų jame užfiksuota nebuvo, bet tam tikrų nepatogumų tenka patirti. 

„Pacientams reikia susitaikyti, kad bus tam tikrų nepatogumų. Pirmiausia jie talpinami į stebėjimo poskyrius, yra apribota artimųjų lankymo galimybė. Tai – kaina, kurią reikia mokėti, bet tokiu atveju pasiekiame mažesnę užsikrėtimo galimybę“, – sakė jis.

Gydytojas pridūrė, kad planinės konsultacijos nebuvo nutrūkusios ir karantino metu, tik vyko gerokai mažesne apimtimi.

„Pagalbos teikimas karantino metu nesustojo ir nesumažėjo. Nežinau nė vieno tokio atvejo, kai ūminiu insultu susirgęs pacientas ir atvežtas į mūsų įstaigą būtų kažkokios pagalbos negavęs. 

Išskirtiniai kadrai iš Santaros klinikų intensyvios terapijos skyriaus ir medikų pasakojimai

Išskirtiniai kadrai iš Santaros klinikų intensyvios terapijos skyriaus ir medikų pasakojimai

Visa pagalba teikiama pilna apimtimi, kaip ir anksčiau. Aišku, negalima sakyti, kad teikiama taip pat, sąlygos pasikeitusios, didelis krūvis tenka personalui, tenka išmokti ar prisiminti, kaip dirbti pandemijos sąlygomis“, – teigė neurologas.

REKLAMA

Jis aiškino, kad pacientai gali kreiptis į įstaigą turėdami el. siuntimą specialisto konsultacijai, bet kontaktinių konsultacijų skaičius yra labai ribotas, nes svarbu užkardyti užkrato kelius. 

„Jei būklė atitinka sudarytą prioritetinį sąrašą, kai reikia matyti pacientą gyvai, tada jis iškviečiamas normaliai konsultacijai“, – aiškino jis. 

Tokių ligų keletas – tai išsėtinė sklerozės paūmėjimas, miastenijos pablogėjimas, blogai kontroliuojami epilepsijos priepuoliai, sunkios nepageidaujamos reakcijos į vartojamus vaistus. 

„Jei paciento būklė yra stabili ar negalavimai nėra tokie grėsmingi, gydytojas gali suteikti nuotolinę konsultaciją telefonu ar kitomis ryšio priemonėmis, išrašyti receptą, suteikti rekomendacijas gydymui ir t.t. Bet jei yra skubios būklės, būtina kviestis greitąją pagalbą“, – akcentavo neurologas. 

Išgrynino ligonių srautą

Nors stacionare šiuo metu ligonių pertekliaus nėra, gydytojas įžvelgė ir kitą karantino pusę.

„Ši pandemija ir karantino sąlygos išgrynino mūsų ligonių srautą. Dabar realiai atvyksta tie pacientai, kurie ir turėtų būti gydomi ligoninėje. O tie, kurie galėtų būti konsultuojami ir gydomi ambulatorinėmis sąlygomis ir nebepatenka“, – atkreipė dėmesį D. Jatužis.

Jo pastebėjimu, taip pat sumažėjo ir į priėmimo skyrių besikreipiančiųjų ligonių, kuriems skubios pagalbos nereikia.

„Anksčiau tokie pacientai sudarydavo kone trečdalį ar pusę visų neurologinių konsultacijų, dabar jų dramatiškai sumažėjo ir atvyksta išties sergantys insultu, epilepsija, turintys kitų neurologinių ligų paūmėjimų“, – sakė gydytojas.

REKLAMA

Artimiausiu metu ligoninėje planuojama atnaujinti planines ambulatorines konsultacijas, šiuo metu sudaromas planas, kaip tai galėtų vykti.

„Palaipsniui bus grįžtama į įprastas vėžes. Jau dabar yra sudarytas planas, kaip atvykstantys į priėmimo skyrių turi būti patikrinti, visi praeina tam tikrą filtrą. Kai nežinoma, kad pacientas gali būti užkrėstas, jis nepatenka į jokį švarų klinikų skyrių. Bet tai tikrai nereiškia, kad kol nebus gautas atsakymas, nebus teikiamas gydymas. Tiesiog tai daroma kitose patalpose“, – aiškino D. Jatužis.

Covid-19 ir neurologinių lygų ryšys

Paklaustas, ar COVID-19 infekcija turi įtakos neurologiniams sutrikimams, profesorius tikino, kad itin išskirtinių dalykų neišskirtų. 

„Ypatingų specifinių neurologinių reiškinių, kurie būtų būdingi tik šiam virusui ir nesutinkami kitomis aplinkybėmis iš esmės nėra. 

Kita vertus, pastaruoju metu kalbama, kad koronavirusai gali pasireikšti tam tikrais neurologiniais sutrikimais. Pažiūrėjus literatūros šaltinius esama tam tikrų būklių, kurios pasitaiko sergant Covid-19 infekcija. Tačiau jos gali pasireikšti sergant bet kokia sunkia bakterine ar virusine infekcija“, – aiškino medikas.

Koronavirusas (nuotr. Scanpix)

Koronavirusas (nuotr. Scanpix)

Jis priminė, kad koronavirusui labiau būdingas simptomas – uoslės arba skonio sutrikimai. 

„Nors tai nėra labai išskirtinis dalykas, bet literatūroje nurodoma, kad tai gali nutikti dviem trečdaliams atvejų. Taip gali būti, nes virusui patenkant į centrinę nervų sistemą gali peruodžiamąjį epitelį patekti“, – sakė specialistas.

REKLAMA

Jis pridūrė kad COVID-19 infekcija niekaip neturėtų trukdyti ir insulto gydymo.

„Tai niekaip nekeičia ir šios ligos gydymo algoritmo, o pagrindiniai pokyčiai išlieka susiję su pacientų srautų valdymu. Didelių pokyčių gydant ir kitus neurologinius sutrikimus neišskirčiau, išskyrus nebent išsėtinę sklerozę ir miastemiją, nes šios dvi ligos yra susijusios su imuniteto pokyčiais, joms gydyti skiriami vaistai slopina imunitetą. 

Todėl tiems, kurie naudoja stiprius ligą modifikuojančius medikamentus, susirgus COVID-19 reiktų laikinai pristabdyti ar nutraukti minėtus išsėtinės sklerozės vaistus. Kita vertus, yra duomenų, kad šie vaistai galėtų lengvinti infekcijos eigą. Bet tokių ligonių Lietuvoje dar neturėjome“, – pasakojo D. Jatužis.

Kviečiame žiūrėti visą pokalbį su gydytoju:

Alma
2020-05-08 14:55:38
Alma.Gal jums nezinoma jog prasidejus korona virusui visos gydymo istaigos uzsidare. Jeigu nesergi Covid 19 kiti sergantys niekur neregistruojami. Norint patekti pas kuri nors gydytoja reikia praeiti kryziaus kelius.Jeigu nesi pasiruoses tokiam zygiui nori nenori uzsiimi savigyda.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
mmm 2020-05-17 14:24:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nes vidi mirė tylisi, be diagnozės   ATSAKYTI
Gintaras 2020-05-08 19:02:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip. Jei susuko stuburą, tai nesi ligonis. Todėl kitos ligos dabar neregistruojamos. Jei mažas infarktas, tai gal savaime praeis ir t.t. Turime tik vieną ligą, nuo kitų žmonija išsivadavo. Ir nieko nepadarysi, kai mūsų medicina pertvarkyta į kapitalistinį režimą. Jos pajėgumai tris kartus menkesni už tarybinių laikų pajėgumus. Tą pripažinkime. Ir dar su primokėjimais ar visiškais apmokėjimais, o vis vieną nėra pajėgumų. Medicina, kaip ir švietimo sistema yra gerokai suniokota palyginus su tuo, ką turėjome. Ne viskas teigiama kapitalistiniame pasaulyje, kai kas gero buvo ir socialistiniame. Tą dabar aiškiai matau ir drąsiai galiu pareikšti.   ATSAKYTI
Vaidas 2020-05-08 17:24:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sumazejo todel kad viska nuraso virusui    ATSAKYTI
XXX 2020-05-08 16:10:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai džiaukimės, kad sumažėjo, o ne dejuokim. Pagal žiniasklaidą Lietuvoje nebeturime, kuo džiaugtis. Įdomu, kokiai pesimistinei organizacijai jūs priklausote?   ATSAKYTI
Jomajo 2020-05-08 15:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai debilai viską nurašė virusui, bet ne lohai jau statistika veda sulygino sveika gyvenimo būdą su uždarimu namuose ir gidymo įstaigų uždarimu. Po jūsų cirkų po metų visas brudas išlįs bet jums jug pohui bus    ATSAKYTI
tt 2020-05-08 15:21:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Melas! Kiek žmonių numirė, nes nesuteikė pagalbos?    ATSAKYTI
arba 2020-05-08 15:14:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
nustojo lakt baruose, pradejo sveikiau maitintis pvz. kruopas valgyti, nes pigiau. Daugiau patys gaminasi, nes restoranai nebedirbo, nustojo pusfabrikacius is aparatu slamst. Daug kam darbo kruvis sumazejo. Namu salygomis gal ne tokia itampa buna kaip ofise.   ATSAKYTI
Aga 2020-05-08 18:19:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Namuose ne tokia itampa kaip ofisuose". Kiek zmoniu dirba ofisuose? Ir tikrai jokios itampos, kai nera darbo ,nera pinigu. Kas nori, tas geria. Ir jam nesvarbu kur: uz kampo, namie ar bare. Absoliutus protinis atsilikimas. Fui.  
pamastyk 2020-05-09 12:47:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pamastyk pries nepasitenkinima reiskiant. Niekas ir nesako, kad alkoholikai nustojo gert, niekas nesako, kad butent alkoholikai del inculto i ligonines gulasi. Niekas nesako, kad visi zmones ofise dirba, ir niekas nesako, kad visi darbus prarado. Jei nelabai aisku visada gali pasidomet, interneta turi, gali ji produktyviai panaudoti, o ne forumuose savo siaura prota demonstruoti.  
Alma 2020-05-08 14:55:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Alma.Gal jums nezinoma jog prasidejus korona virusui visos gydymo istaigos uzsidare. Jeigu nesergi Covid 19 kiti sergantys niekur neregistruojami. Norint patekti pas kuri nors gydytoja reikia praeiti kryziaus kelius.Jeigu nesi pasiruoses tokiam zygiui nori nenori uzsiimi savigyda.   ATSAKYTI
X 2020-05-08 17:23:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikra tiesa ir dar jei savigyda nepasiseke istiko mirtis -diagnoze buna koronos virusas  
As 2020-05-08 14:53:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nes pagal Verygos įsakymą pirmiausia tiriama nuo koronos, kol sulauke atsakymo žmogus ir numiršta   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
Dukras auginantys Neringa ir Romas gyvena tik iš tėvystės išmokų, bet stygiumi nesiskundžia (nuotr. stop kadras)
Artėjant rinkimams Seimas trykšta dosnumu. Vaikams jau ruošiamos išmokos po 120 ir 200 eurų. Priešpensinio amžiaus dirbantiesiems, atsidūrusiems prastovose algas žada ...
Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas palankiai vertina faktą, kad tyrimas baigėsi, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų