Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, valstiečių frakcijos atstovė Agnė Širinskienė registravo naujas Seimo statuto pataisas, paliečiančias apkaltos proceso tvarką. Politikė tikina, kad tik vykdo Konstitucinio Teismo valią, o naujienų portalo tv3.lt kalbintas ekspertas įžvelgia grėsmę, kad, priėmus naujas pataisas, Seimo narį atstatydinti būtų praktiškai neįmanoma.

Agnė Širinskienė (nuotr. Fotodiena.lt/Roko Lukoševičiaus)

Agnė Širinskienė (nuotr. Fotodiena.lt/Roko Lukoševičiaus)

Seimo nariui apkalta gali būti pradėta dėl trijų priežasčių: Seimo narys šiurkščiai pažeidė Konstituciją, politikas sulaužė Seimo nario priesaiką arba asmuo įtariamas padaręs nusikaltimą.

A. Širinskienės projektas susijęs su trečiąja priežastimi. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jeigu įtariama, kad Seimo narys padarė nusikaltimą, parlamentas išklauso generalinio prokuroro prašymą patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn. Po to Seimas gali pasirinkti du kelius – sudaryti komisiją dėl neliečiamybės atėmimo arba pradėti apkaltos procesą.

A. Širinskienė siūlo, kad būtų galima imtis tik vieno veiksmo – atimti teisinę Seimo nario neliečiamybę. Apkaltą būtų galima pradėti tik tuomet, kai yra priimamas galutinis teismo sprendimas arba byla yra nutraukiama.

REKLAMA

Įgyvendina Konstitucinio Teismo nutarimą

A. Širinskienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad jos parengtos pataisos įgyvendina dar 2017 metais Konstitucinio Teismo priimtą nutarimą. Pasak politikės, nutarimas numatė, kad apkalta Seimo nariui galima tik tada, kai įsigalioja galutinis teismo sprendimas.

„Visais kitais atvejais apkalta, kada nėra baudžiamojo persekiojimo, ji yra galima ir išliks galima. Konstitucinis Teismas pasakė, kad yra du keliai – apkalta, kada nevyksta baudžiamasis persekiojimas, o kai vyksta, tai pasibaigus visiems persekiojimo veiksmams“, – komentavo A. Širinskienė.

Agnė Širinskienė

Agnė Širinskienė

Politikės teigimu, Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, balandžio 20 d. pristatydamas teismo metinę ataskaitą, priminė, kad prieš trejus metus priimtas nutarimas vis dar nėra įgyvendintas.

„Dėl to aš taip suskubau registruoti“, – aiškino A. Širinskienė.

Trūksta dviejų žodžių

„Geriausiu atveju, tai yra juridinės technikos trūkumas. Netobulas tekstas, potencialiai sukuriantis dviprasmybes“, – A. Širinskienės parengtą projektą komentavo advokatas, teisėtyrininkas konstitucionalistas, Teisės instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, Vilniaus universiteto docentas, buvęs Teisės instituto direktorius Petras Ragauskas.

Naujienų portalui tv3.lt teisininkas tvirtino, kad pagal šį projektą, kol nebūtų išspręstas galimai padaryto nusikaltimo klausimas, apkalta Seimo nariui nebūtų galima ir kitais atvejais.

Pavyzdžiui, teisėsauga pradeda tyrimą dėl Seimo nario galimai padaryto nusikaltimo. Dėl šios situacijos jam apkalta negali būti iškelta, kol teismas neįrodė jo kaltumo. Tačiau tos pačios kadencijos metu minėtas Seimo narys sulaužo priesaiką ar pažeidžia Konstituciją.

REKLAMA

P. Ragausko teigimu, įsigaliojus A. Širinskienės siūlomoms pataisoms, parlamentas prasižengusio Seimo nario negalėtų atstatydinti ir dėl šių priežasčių.

„Apkaltos pareiškimas būtų jau negalimas, jei Seimas formaliai taikytų šią nuostatą. Sakytų, kad žiūrėkite, negalima pradėti apkaltos, kol neišspręstas atsakomybės klausimas, dėl to mes jūsų iniciatyvos net nesvarstysime“, – komentavo P. Ragauskas.

Petras Ragauskas

Petras Ragauskas

Teisininko teigimu, kad nebūtų užkirstas kelias apkaltą rengti dėl Konstitucijos pažeidimo ar priesaikos sulaužymo, A. Širinskienės projekte tereikėtų įrašyti du žodžius – „šiuo pagrindu“. Pasak P. Ragausko, tada neliktų dviprasmybių ir, pavyzdžiui, Seimo nariui sulaužius Konstituciją, jį būtų galima atstatydinti.

P. Ragauskas pastebi ir kitą projekto problemą – Seimas negalėtų pradėti apkaltos, jei sueitų baudžiamosios bylos senatis.

„Įsivaizduokime, kad Seimas davė sutikimą vykdyti baudžiamąjį persekiojimą, ikiteisminis tyrimas vykdomas, bet jis užtrunka labai ilgai, gal ir teisminis nagrinėjimas užtrunka ir nespėja per senaties terminus priimti nuosprendžio. Kas tada vyksta? Seimas priima sprendimą, kad nėra pagrindo apkaltai, vien dėl to, kad suėjo senatis“, – sakė P. Ragauskas.

Projektas susijęs su Rozova?

Teisininkas svarsto, kad šis A. Širinskienės pasiūlytas projektas gali būti susijęs su valdančiųjų noru vilkinti Irinos Rozovos apkaltos procesą.

„Galima tokią sąmokslo teoriją kelti, kad jie nori tą laiką, bent jau iki rudens, numarinti ir išlikti švarūs bei gražūs. Priims šias pataisas ir sakys, kad atidavė klausimą spręsti teisėsaugai, ir tegu jie sprendžia. Kadangi yra parašyta, kad kol nėra teisėsaugos atsakymo, tol Seimas nieko nedaro, apkalta nevyksta. Galima manyti, kad įmanomas toks variantas arba bent jau bandymas“, – samprotavo P. Ragauskas.

REKLAMA

„Paplėtosiu tą sąmokslo teoriją, kad tame sąmoksle tuomet dalyvauja ir Konstitucinio Teismo pirmininkas, kuris pasakė, kad Seimas šio Konstitucinio Teismo nutarimo neįgyvendino. Jeigu rimtai kalbant, tikrai ne, tokioms teorijoms pagrindo nėra. Negirdėjau, kad kas kalbėtų, iš pozicijos ar opozicijos, kad ponia Rozova padarė kažkokias nusikalstamas veikas“, – svarstymus, kad jos projektas gali būti susijęs su I. Rozovos apkalta, paneigė A. Širinskienė.

Visgi, nors A. Širinskienės projektui negailėjo kritikos, P. Ragauskas pripažino, kad sumanymas nėra blogas. Pasak teisininko, idėja, kad negalima Seimo nariui įvykdyti apkaltos, kol nėra galutinio teismo nuosprendžio, jam atrodo suprantama ir logiška. Pašnekovo teigimu, taip įgyvendinama nekaltumo prezumpcija, kad asmuo laikomas nekaltu, kol nėra įrodyta priešingai.

„Seimas negali pasakyti, kad žmogus padarė nusikaltimą. Nors, pagal dabartinį reguliavimą, išeina, kad Seimas galėtų taip padaryti. Mano pirminė reakcija, kad viskas tvarkoje, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė sprendžia žmogaus teisių užtikrinimo problemą. Tik tai, kad ji tai daro teisine prasme nekorektiškai, palikdama tam tikrą netinkamą interpretavimo erdvę“, – konstatavo P. Ragauskas.

Apkalta yra Konstitucijoje numatyta procedūra, kai už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, priesaikos sulaužymą ar paaiškėjus, kad padarytas nusikaltimas, Seimas trimis penktadaliais balsų iš užimamų pareigų gali pašalinti prezidentą, Konstitucinio Teismo pirmininką ir teisėjus, Aukščiausiojo Teismo pirmininką ir teisėjus, Apeliacinio teismo pirmininką ir teisėjus arba panaikinti Seimo nario mandatą.

REKLAMA

Apkaltos procesas pradedamas Seime, sudarant specialiąją komisija, kuri parengia išvadą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą. Jei komisija siūlo pradėti apkaltos procesą ir tam pritaria Seimas, kreipiamasi į Konstitucinį Teismą išvados, ar asmens, kuriam pradėtas apkaltos procesas, konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Sulaukus teismo išvados, apkaltos procesas tęsiamas Seime. Jei Konstitucinis Teismas pateikia išvadą, kad priesaika ir Konstitucija buvo šiurkščiai sulaužyta, Seimas balsuoja dėl to asmens pašalinimo iš pareigų arba Seimo nario mandato panaikinimo. Sprendimas priimamas, jei už tai balsuoja ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

2020-04-24 14:16:43
panašu, kai kurie Seimo nariai remiasi putinine konstitucija....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rinkėjas 2020-04-25 11:04:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na šitiem šikniams rojus būtų jeigu šerinskienės pataisą priimtų,nusikalstu ir nieko nebijau.Na o kadangi teismai labai geranoriški ir priiminėja net žiauriems nusikaltėliams švelnius sprendimus,tai tokiems seimūnams politikams skaitysis piršteliu pagrasinimas.   ATSAKYTI
As 2020-04-24 18:23:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šitą šūdų pradvokusi stora boba SIRINSKIENE bus amžina smirdena gaujo nū tam kaip sako seime iki rudenį jo pažiūrėsim kaip bus mūsų bendruomenė už riebes kiaulės nebalsuos TAIP karbauskis su švarku ir veryga šuniui špygą VERKS ,,,    ATSAKYTI
Jo 2020-04-24 18:03:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jeigu neina atstadydint tada iš pasalų nudet kaip Suny,, AMEN    ATSAKYTI
Piliete 2020-04-24 16:35:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pamiršote, kad atėjote tarnauti, o ne karaliauti.    ATSAKYTI
zakis 2020-04-24 16:32:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
sita kiauliaganiu partija senai sulauze priesaika[jie gi prisieke dirbt Lietuvai,o dirba kam?]   ATSAKYTI
Piliete 2020-04-24 16:37:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dirba sau ir savo kėdei. Revoliucijos reikia  
siaubas 2020-04-24 15:51:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Eilinis libkonservu puolimas. Laukite dar ne to.   ATSAKYTI
:))))) 2020-04-24 15:34:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O dabar ne taip vyksta   ATSAKYTI
ziaurus 2020-04-24 15:33:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Teks rinktis prie seimo   ATSAKYTI
Ale 2020-04-24 15:31:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Įsileisk kiaulę į daržą, tai neišprašysi! Įstatymus gi matai pakeis, kad prie lovio likt amžinai... Visi ten būsim lygūs ir graban nenusineši kiaule tu.   ATSAKYTI
:))))) 2020-04-24 15:33:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O dabar ne taip?  
Vitalijus 2020-04-24 15:11:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Raginu savanoriskai atsistatindi jus Agne Sirinskiene, nes busite atstatindi jega!   ATSAKYTI
Tanas 2020-04-24 14:45:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jau tikrai reikia kliso vokiečio su dveis automatais iseima, jau išviso ką nori ta daro tampo visa tauta už virvuciu kaip marionetės.    ATSAKYTI
T 2020-04-24 14:35:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar jie patys tinginiai su davatka ir nuspręs, sėdėti jiems iki pensijos ar ne. Valiukevičiūtei paprasto mirtingojo pensija pasirodė per maža, tai 70-metė sugebėjo gryžt toliau sėdėt. Teišerskytei nepasisekė, bet kai kurie nagli net į europarlamentą prasibrauna.   ATSAKYTI
Lina 2020-04-24 14:35:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai gal jiems ir mauzoliejus pradėti statyti tiesiai seime, kaip leninukui. Uzurpavo pastatą kaip savo, pasišventė tarnauti sau ir tik sau ,susireikšmino iki valstybės lygio ir net prarado supratimą, kad aplinkui dar tauta kažkur yra, kuri juos riebiai šelpia!!! 1990 siūlau pakartot!!!!! Tik šį kartą iki galo ir su savo liaudies atstovais, kuriais patys pasitikėsim.    ATSAKYTI
Mo 2020-04-24 16:41:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu. Sąjūdžio reikia. Nes dabar seimas lukosenkiskas  
Spiglys 2020-04-24 14:27:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei nenorės atsistatydinti, tai nušausim.   ATSAKYTI
Buf 2020-04-24 14:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ta boba reikia į vistide siųsti, nuo rudens, kad vištų kiaušinius surankytu.    ATSAKYTI
Jomajo 2020-04-24 14:19:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tą kaimo boba tai afigena, pas mane baidyklė ir tai gražiau atrodo o šitą kaip tvarte vaikšto taip ir seime, o jie tenai neafigieli neliečiamieji kas jie per tokie gal kažkokie karaliai ar pusdieviai, paprasti šudmaišiai o vaizduoja iš davė vos ne balandis juos pakrikštijo    ATSAKYTI
2020-04-24 14:16:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
panašu, kai kurie Seimo nariai remiasi putinine konstitucija....   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Daug nerimo ir kritikos gydytojų bendruomenėje sukėlęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas dėl rekomendacijos keliose įstaigose dirbantiems medikams ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų