Laidotuvių eilės: žmonės pasiryžę laukti karantino pabaigos, kad atsisveikintų su mirusiais

Skaičiuojant jau šeštąją karantino savaitę ištisomis paromis tautiečiai laukia ne tik įvairių siuntų, maisto produktų, bet net ir šarvojimo, kremavimo paslaugų. Dėl uždarytų sienų ir sugirežtintos laidojimo bei skrodimo tvarkos eilės prie krematoriumo ir šarvojimo salių susidarė kelioms paroms ir net savaitei į priekį. Tad dalis gyventojų laidojimo apeigas atideda lengvesniems laikams – net prašo bažnyčių, kad šios pasaugotų jų artimųjų urnas.

Nors vizualiai prie Kėdainių krematoriumo eilių nematyti, įstaigos direktorius Bernardas Vilkelis sako, kad apeigų žmonėms tenka laukti ir dvi, ir tris paras. Pastaruoju metu kremuojama po 200 palaikų per savaitę, tai net 40-ia procentų daugiau nei prieš koronaviruso protrūkį.

Tiesa, išaugusios darbo apkrovos ne dėl COVID-19 aukų, jų palaikų kol kas kremuota 20. Verslininkai sako, jog uždarius sienas artimieji tiesiog nebegali kūnų vežti į kaimynines Latviją ir Lenkiją, kur anksčiau buvo kremuojama gana didelė dalis tautiečių. Eilės susidaro ir dėl šarvojimo paslaugų apribojimo – atsisveikinti su velioniu skiriamos vos keturios valandos.

„Užsirašymai šiai dienai yra vykdomi keletui dienų į priekį, tačiau stebime laukiančiųjų srautą, o jau yra šešta karantino savaitę, ir jis nėra ilgėjantis. Tai reiškia, kad visiems norintiems paslauga bus suteikiama. Net jei ir karantinas užsitęs, mes su tuo srautu planuojame susitvarkyti“, – sako direktorius Bernardas Vilkelis.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Laidotuvių eilės: žmonės pasiryžę laukti karantino pabaigos, kad atsisveikintų su mirusiais

Beje, ir į krematoriumo vidų artimieji per karantiną nėra įleidžiami, tad šalia jo lūkuriuoja tik kūnus atvežantys ir urnų su pelenais laukiantys laidojimo paslaugas teikiančių įmonių darbuotojai. Jie tikina, kad tenka paslaugos palaukti ir daugiau nei pusę savaitės:

REKLAMA

„Penkios, keturios, trys dienos, kaip kada. Ne, jokių klausimų nėra. Visi supranta. Negali gi greičiau padaryti. Per dieną degina ir ta eilė eina.“

„Tris dienas, bet jokių problemų. Viskas sutarta.“

Dalis tautiečių norėtų su savo artimaisiais atsisveikinti taip, kaip tai buvo galima daryti iki karantino – su visomis religinėmis apeigomis, šeimos rate. Tačiau to dabar daryti negalima, tad kai kurie žmonės palieka savo urnas bažnyčiose. Kaip štai ir čia – vienoje iš koplyčių Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje.

Pagal dabartines taisykles ateiti atsisveikinti su velioniu šarvojimo salėje leidžiama ne daugiau kaip 10 asmenų grupei ir išlaikant ne mažiau nei 2 metrų atstumą tarp kiekvieno atėjusiojo.

Todėl, pasak brolio Mindaugo, dalis gyventojų nusprendžia palaukti, kol karantino apribojimai baigsis ir iki to laiko prašo palaikyti urnas. Vienuolis sako, kad šioje šventojo Hiacinto koplyčioje kol kas penkios urnos, tačiau tokia galimybe tikintieji domisi kiekvieną dieną. Beje, su artimaisiais yra pasirašomas priėmimo perdavimo aktas dėl laikino saugojimo. O urnas pasiimti ir tinkamai atsisveikinti su artimuoju bus galima per mėnesį nuo karantino panaikinimo.

„Tiek, kiek teko bendrauti su artimaisiais, kurie atneša urnas, tai visi yra labai pasimetę ir visiems tai tarsi saugus žingsnis iki saugesnio etapo, kuomet pasibaigus karantinui vėl bus galima susirinkti su šeima ir pagarbiai palaidoti“, – pasakoja vienuolis brolis Mindaugas.

Premjerui prabilus apie galimą karantino tvarkos švelninimą daliai institucijų bei verslui, šarvojimo ir laidojimo apeigoms, pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kol kas jokių nuolaidų neplanuojama.

REKLAMA

„Visi apribojimai, kurie yra susiję su žmonių susibūrimais bus švelninami paskiausiai. Ten kur žmonės renkasi, buriuojasi ir yra didelė ligos perdavimo tikimybė. Tai bus švelninama paskutiniu etapu, o kada tai bus aš nedrįsčiau spėlioti“, – teigia ministras Aurelijus Veryga.

O kol tvarka išlieka griežta – rezervacijų eilės driekiasi ir prie šarvojimo namų. Dabar kiekvienas mirusysis, kai nėra iki galo aiški jo mirties priežastis, yra tikrinamas dėl COVID-19 infekcijos. O nesulaukus tyrimo rezultato, neleidžiama pradėti ir kūno skrodimo. Tad artimiesiems mirusiojo palaikų tenka palaukti ir ištisą savaitę.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų