Lietuvai kenčiant nuo koronaviruso protrūkio ir griežtai taikant karantino sąlygas, kaimyninė Latvija gyvena visai kitomis nuotaikomis. Čia užsikrėtusiųjų koronavirusu kiek daugiau nei 700, nuo viruso mirė 5 žmonės. Situacija šalyje, pasak lietuvių kilmės Latvijos politiko Romualdo Ražuko, rami, o Vyriausybės populiarumas kyla tarsi ant mielių. Latviai, kitaip nei lietuviai, griežčiau laikosi taisyklių, klauso įsakymų ir nesipiktina dėl kiekvieno nepatogaus, bet būtino valdžios sprendimo. 

Latvijoje (nuotr. SCANPIX)

Latvijoje (nuotr. SCANPIX)

Tiesa, taisyklės, kurių latviai privalo laikytis, yra ne ką švelnesnės nei lietuviškasis karantinas, nors karantinu jie to nevadina. Latvijoje ypatingoji padėtis įvesta kovo 13 dieną ir prieš kelias dienas ji buvo pratęsta iki gegužės 12 dienos. Užsikrėtimų koronavirusu kreivė nedidėja, yra gana stabili, bet latviai, norėdami išvengti didesnio protrūkio, nutarė pasisaugoti ir specialiųjų priemonių laikytis du mėnesius. 

O ir pasipriešinimo suvaržymams visuomenėje mažai, gal todėl, kad chaotiškų sprendimų beveik nebuvo, kaukių viešumoje dėvėti neprivaloma, o daug mirčių ir chaoso ligoninėse – išvengta.

REKLAMA

Latvijos politikas, medikas ir Seimo narys, sveikatos pakomitečio vadovas, portalą tv3.lt tikino, kad Latvijoje viskas atrodo ramiau, nei Lietuvoje. Gal todėl, kad latviai, kiek kitokie žmonės, jų temperamentas ramesnis, o ir drausmės visuomenėje daugiau. 

„Latvijoje paskelbta įstatymo numatyta ypatingoji padėtis. Vyriausybė šios padėties rėmuose yra priėmusi nemažai žmonių judėjimą, kitus dalykus ribojančių taisyklių. Pirmiausia yra 2+2 taisyklė, kai viešumoje negali būti kartu daugiau nei du žmonės ir atstumas tarp asmenų – du metrai. Jei policija parke pamato tris žmones, kurie nėra šeimos nariai – baudžia. Baudos nėra menkos, svyruoja nuo kelių dešimčių iki kelių tūkstančių eurų. Tai šios taisyklės galioja sveikiems asmenims. Sergantiems, grįžusiems iš užsienio privalu karantinuotis“, – sakė R. Ražukas.

Jis pasakojo, kad sergantiems, ypatingai lengva forma, leidžiama likti namuose, juos porą kartų per savaitę tikrina šeimos gydytojai.

Romualdas Ražukas

Romualdas Ražukas

Pažeidus saviizoliacijos taisykles sulaukiama baudų, jos siekia porą tūkstančių eurų, yra atvejų, kai tas pats žmogus du kartus privalėjo mokėti baudą, nes du kartus nepakluso reikalavimui saviizoliuotis. Šiuo metu Latvijoje 5 žmonės yra sunkios būklės ir prijungti prie įvairiausių medicininių aparatų, dar 5 mirė užklupus virusui. 

Anot R. Ražuko, parduotuvės, išskyrus maisto prekių ir vaistines, uždarytos, daug įmonių pristabdė gamybą, daugelis žmonių dirba iš namų. Apie suvaržymų švelninimą kol kas nekalbama. 

REKLAMA

„O ir kaukės Latvijoje nėra populiarios, jas dėvi tikrai ne visi. Jų dėvėti viešumoje neprivaloma. Pasaulio sveikatos organizacijos nuomonė buvo tokia, kad jos nuo viruso neapsaugo. Visgi įtariu, kad tokia nuomonė buvo išplatinta dar ir todėl, kad tų kaukių paprasčiausiai nėra, stinga ir jų ir Latvijoje, todėl čia jas ir nešioja retas žmogus“, – kalbėjo politikas. 

Jis tikino, kad apie galimą ekonomikos nuosmukį Latvijoje tikrai kalbama, bet tai nėra tema, kuri viską užgožtų. Čia apie tai kalbama tikrai mažiau nei Vokietijoje ar Didžiojoje Britanijoje.

Manoma, pasak R. Ražuko, kad situacija vis tiek bus geresnė nei 2008 metais, o Vyriausybės programos, jei ir numatomos, tai yra skirtos paremti verslą, įmones, konkrečių paramos paketų piliečiams – nenumatyta. Tiesa, valstybė kompensuos 70 proc. piliečių atlyginimų, jei įmonės turės veiklos prastovas, kitką turės sumokėti darbdaviai. 

„Na, o nuotaikos nėra tokios blogos, kaip būtų galima pagalvoti. Didesnioji dalis visuomenės supranta, kokia yra situacija ir kodėl reikia tokių priemonių, kokių imtasi. Imtasi ir visokių apribojimų dėl mokslo, abiturientams egzaminai nukelti į birželio pabaigą, bet depresijos visuomenėje nesimato, nuotaikos tikrai nėra tokios blogos, kaip buvo per praėjusią krizę, yra visuotinis susitelkimas.

O ir Vyriausybės niekas smarkiai nekritikuoja, jos reitingai šoktelėjo į neregėtas aukštumas. Žinoma, pasitaiko atskirų nuomonių, tam tikrų provokacijų, bet nėra jausmo, kad žmonės pyksta ant valdžios dėl tam tikrų priimtų sprendimų“, – kalbėjo Latvijos lietuvis. 

REKLAMA

Anot R. Ražuko, pasitikėjimas valdžia Latvijoje šiuo metu didelis, žmonės pripažįsta, kad susigriebta anksti, aukų ir susirgimų – mažai. 

„Čia išties kitaip nei Lietuvoje, kitokios reakcijos, nuomonės, emocijos. Žinote, Latvijoje 700 metų viešpatavo vokiečiai, jų tvarkos ir taisyklių laikymosi supratimas visgi yra kitoks, emocijos šaltesnės. Nežiūrint į tai, kad buvusiose sovietinėse respublikose žmonės negerbia valdžios, kitaip nei Švedijoje ar Danijoje, čia visgi tvarkos yra daugiau“, – kalbėjo politikas. 

Anot jo, skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos yra išties nemenki. Šiuo metu žmonės čia itin mobilizuoti, susivieniję, mažiau pikti.

„Man nuostabą kelia kai kurie Lietuvos valdžios veiksmai, tarkime bandymas izoliuoti visus atvykstančius. Buvo juk aišku, kad kils problemų, kokių jų kils. Pas mus irgi buvo nuomonių, kad gal reikia atvažiuojančius izoliuoti, bet įvertino tai realiai ir atsisakė tokių bandymų. Vienintelis dalykas, kuris yra – tai, kai žmonės atvažiuoja, o jie vis dar gali tai padaryti lėktuvu arba laivu, privalo izoliuotis. Taip pat diskutuota, gal priversti visus atvykstančius pasidaryti testus, bet įstatymai negali priversti. Tai belieka tik dviejų savaičių saviizioliacija, policijos tikrinimas“, – pasakojo R. Ražukas. 

Jis svarstė, kad Lietuvoje matėsi mėtymasis, chaosas, bent jau pačioje pradžioje. Bandyta tai stipriau, tai silpniau veikti. 

„Tai mane nustebino, nes aš esu medikas, o dabar – politikas, paskutinius septynis metus vadovavau sveikatos apsaugos pakomitečiui. Aš žinau, kad Lietuvos sveikatos sistema daug geriau ir dosniau finansuojama, nei Latvijos. Man visada atrodė, kad lietuviai tokioms katastrofoms turėtų būti pasiruošę geriau. Esu daręs net tyrimą apie Latvijos ligoninių pasiruošimą panašiems atvejams, nėra jos pasiruošę. Bet va matote, kaip gyvenime būna“, – kalbėjo jis. 

REKLAMA

R. Ražukas svarstė, kad visuomenės reakcijose į virusą ir karantiną Lietuvoje jis įžvelgia daugiau slaviškų bruožų, polinkio į chaosą, paniką. O štai latviai į viską žvelgia ramiau, griežčiau laikosi taisyklių, yra griežčiau auklėti. 

Latvijoje ypatingoji padėtis buvo įvesta kovo 13 dieną, tą pačią dieną iki gegužės 12 uždrausti visi masiniai susirinkimai, uždarytos mokyklos, darželiai, nebūtinųjų prekių parduotuvės, privačios didelės šventės, piketai, vestuvės su daug žmonių, religinės apeigos.

Kovo 2 dieną Latvijoje buvo nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis, juo užsikrėtė moteris grįžusi iš Milano. 

Portalas tv3.lt primena, kad Baltijos šalyse iki penktadienio vidurdienio iš viso patvirtinta 3290 naujojo koronaviruso atvejų, 32 mirtys užfiksuotos Lietuvoje, 38 – Estijoje, penkios – Latvijoje. 

Lietuva: patvirtinti 1149 atvejai, atliktas 53 tūkst. 101 tyrimas, mirė 32 žmonės. 

Latvija: patvirtinti 682 atvejai, atlikti 32 tūkst. 837 tyrimai, mirė 5 žmonės.

Estija: patvirtinti 1459 atvejai, atlikti 37 tūkst. 594 tyrimai, mirė 38 žmonės.

Untanas
2020-04-21 17:15:06
Šaunuoliai, braliukai! O tai pas mus pilna "gudriukų" norinčių pamokinti vyriausybę kaip tvarkytis šioje situacijoje. Mažiau diskutuokite, o laikykitės Jums duodamų patarimų ir nurodymų!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Zilvius 2020-04-26 20:37:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai lietuviai gi viską geriau už visus žino. geriau žino, kad kaukės nesamonė, nors visas pasaulis nešioja, jie geriau žino, kad saviizoliacija, čia toks žaidimas ir jis reikalingas tik kvailiams ir bailiams. Lietuviai galvoja, kad dėl visko kalta valdžia, patiems nieko nereikia daryti.   ATSAKYTI
Kaunas 2020-04-25 11:26:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Todėl,kad latviai griežtai prižiūrėjo grįžusius,o kitiems paliko laisves.Verygius viską daro ATVIRKŠČIAI!   ATSAKYTI
Saula 2020-04-24 16:48:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar nežinia koks tas virusas ir kodėl mirčių skaičiai skiriasi. Mažos šalys...    ATSAKYTI
Vardas nebūtinas 2020-04-24 10:04:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
"Nežiūrint į tai, kad buvusiose sovietinėse respublikose žmonės negerbia valdžios, kitaip nei Švedijoje ar Danijoje, čia visgi tvarkos yra daugiau“, – kalbėjo politikas. "- Auksinės mintys Ražuko. Pagal jį Švedija ir Danija yra sovietinės respublikos. Kiek tekę bendraut su verslininkais, su latviais neįmanoma bendrauti ir normaliai susišnekėti. Samdo vietinius rusus geriau, nes jiem geriau daeina.
   ATSAKYTI
Hehe 2020-04-24 09:38:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodêl jiems sekasi geriau??? Ogi toděl, kad ten valdžioj nesêdi mužikai, milicininkai ir daktaras gebelsas   ATSAKYTI
As 2020-04-24 09:22:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dar neatsibodo rasyti nesamoningus straipsnius idomu? Paziurekite kiek atlieka testu i diena Latviai ir kiek Lietuviai... Maciau kai kurios dienos ir po 1000 zmoniu tikrino, tuo tarpu kai Lietuvoje buvo jau po 5000 tukstancius tikrinamu, o dabar jau virs 7000 per para...mes irgi galime tikrinti per para po 100 zmoniu ir serganciuju bus maziau:-) zmones nusileiskite ant zemes   ATSAKYTI
Atas 2020-04-24 12:21:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Protinga  
Antoske 2020-04-24 09:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kai viskas prasidejo jie dare daug tyrimu, o musu viskam buvo pasiruose net neturejo reagentu tyrimams net per menesi vos sugalvojo kad reikia dydinti baudas uz karantino pazeidima. Pas mus valdzia per ziopla suvaldyti virusus   ATSAKYTI
Cha 2020-04-23 10:02:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Latviai anksčiau paskelbė nepaprastąją padėtį, be to, ten nėra grynai slaviškos partijos- landsbergyno... Jie ir 2008 metų krizę įveikė daug lengviau, be tokių baisių pasekmių kurias mes iki šiol dar turime. Mūsų problema yra KGB palikuonys konservai. Kol jie bus tol murdysimės duobėje. O kad jų neliktų, reikia keisti rinkimų sistemą iš mišrios į civilizuotą demokratinę.   ATSAKYTI
Hehe 2020-04-24 09:39:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai mužikų šutvė yra slaviškos kilmės, durne tu  
ass 2020-04-22 23:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eik tu na..i   ATSAKYTI
Asmeniškai 2020-04-22 11:53:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daug tiesos   ATSAKYTI
Arunas 2020-04-22 08:31:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Saunuoliai latviai ir ju valdzia ne taip kaip musu vagiu vatnyku valdzia   ATSAKYTI
lietuve 2020-04-22 05:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai paziurejus i statistika, blogiausiai tvarkosi estai.   ATSAKYTI
Birute 2020-04-22 05:28:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaimynams sekasi geriau, nes ten nera landsbergio.   ATSAKYTI
Gintaras 2020-04-22 04:27:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Latviai tiek neprivežė į savo šalį viruso, kiek mes parsitempėme valkataudami. Čia visa esmė.   ATSAKYTI
Rima 2020-04-22 10:48:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Deja latviu grizo apie 12 tukstanciu, o gal ir daugiau.  
Melas 2020-04-22 00:58:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pas mus karantinas žymiai griežtesnis nei Latvijoje. Ten dirba ir Regitra, ir grožio salonai, ir kitokios parduotuvės, pvz. vonios įranga, drabužių ir t.t. Tik didieji prekybos centrai nedirba.   ATSAKYTI
Dujokauke 2020-04-21 23:39:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Priezastis viena ir esmine - latviai neturi bulviagalvio Verygos ir tiek...   ATSAKYTI
Morta 2020-04-21 22:24:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Latvijos valdžia rūpinasi savo tautą. O mūsų valdžiažmogiai rūpinasi savo gerove. Sėkmės Latvijos valdžiai , ir jos piliečiams.    ATSAKYTI
. 2020-04-21 22:20:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
duhu valstybe ta lietuva, nieko cia nepakeisit. jaunimui smegenys varva per nosi, o vyresni savam pasauly gyvena.   ATSAKYTI
Airine 2020-04-21 22:07:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jei musu valstybei vadovauja policininkas ir psihiatras tai ko tiketis geresnio nes jie nori visus padaryti psihais   ATSAKYTI
airinei 2020-04-22 05:31:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Musu valstybei vadovauja bankininkas ir tvarteliniai oziai...  
Vova 2020-04-21 21:11:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Išokusi iš 5auksto ir nusižudo jie ne priskiria kaip mūsų prie korono viruso.....    ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
maisto parama (nuotr. stop kadras)
Kreivos karantino grimasos. Skurstančių eilės prie labdaros valgyklų išaugo bent kelis kartais. Karšto maisto laukia šimtai ką tik darbo netekusių tautiečių ir net Lietuvoje ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų