Daug tiek tautiečių, tiek miestų merų pasipiktinimo sukėlęs Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymas 14 dienų savivaldybės numatytose patalpose privalomai karantinuoti visus grįžusius į Lietuvą galiojo vos kelias dienas. Jau nuo šiandien dalis asmenų, sutikusių su karantino režimo sąlygomis, galės izoliuotis savo patalpose. Vis dėlto gydytojai šiuo klausimu laikosi nevienodos nuomonės.

Karantinas sostinės viešbutyje (nuotr. asm. archyvo)

Karantinas sostinės viešbutyje (nuotr. asm. archyvo)

Priverstinį grįžusių tautiečių gabenimą į savivaldybių izoliacijai numatytas vietas skubėta įvardyti kaip asmens teisių suvaržymą, dėl to nebuvo išvengta ir smurtinių incidentų.

Kiti gi klausė, kodėl galbūt nesergantys žmonės priversti važiuoti vienu autobusu ir karantinuotis toje pačioje aplinkoje su galimai užkratą turinčiais, tik besimptomiais asmenimis. 

Tačiau medikai sako tiesiai šviesiai: jei nesuprantama gražiuoju, tokia priverstinė izoliacija yra neišvengiama.

Izoliacija – vienintelis kelias

Vertindamas tokią situaciją iš epidemiologinės pusės gydytojas infektologas profesorius Vytautas Usonis pabrėžė, kad maksimali izoliacija vienintelis viruso plitimo valdymo būdas.

REKLAMA

„Tai, kokią epidemiologinę situaciją šalyje šiandien turime, yra dėl to, kad dar kai pradėjo grįžti tautiečiai, mes to nepadarėme. Turint omenyje, kad didžiausią pavojų platinant virusą kelia sergantieji lengvomis formomis ar besimptomiai pacientai, Lietuvoje viskas labai aišku atrodo – vienintelis kelias yra žmonių saviizoliacija“, – sakė profesorius.

Vytautas Usonis

Vytautas Usonis

Tačiau, jo teigimu, jau kita pusė jau yra visuomenės reakcija į tai ir tos situacijos valdymas, kuris reikalauja kompromisų.

„Be abejo, iš epidemiologinės pusės idealus variantas būtų, kad kiekvienas žmogus iš lėktuvo būtų pasitinkamas atskira mašina, nuvežami į atskirą kambarį, dar geriau – jei dar koks namas yra ežero pakrantėje, miškų apsuptas, tai būtų labai gerai. 

Vis dėlto kitas klausimas, kiek tai yra realu. Taigi prasideda kompromisų ieškojimas, reikia nepamiršti ir visuomenės gyvenimo normų ir standartų paisymo, žmogaus teisių. Taigi kur yra tas aukso vidurys, yra labai sudėtinga pasakyti“, – kalbėjo V. Usonis.

Didžiausia rizika – besimptomiai nešiotojai

Paklaustas, kokia tikimybė žmones vežant vienu autobusu infekuotiems žmonėms lengvai „pasidalinti“ virusu su sveikais žmonėmis, infektologas siūlė įvertinti kelis aspektus.

„Čia reiktų jau skaičiuoti, tą daugiau epidemiologai praktikai turėtų daryti. Tačiau didelė tikimybė, kad tokiu būdu yra vežami žmonės atskrido vienu lėktuvu, kur skrido bent kelias valandas, ką jau kalbėti apie tolimus skrydžius.

Tad jei kalbame apie to paties reiso atstovus, tai jie jau buvo kurį laiką vienoje erdvėje, autobusas, nežinau, ar prideda papildomos rizikos. Juo labiau kad galima gal ir rečiau asmenis pasodinti“, – svarstė gydytojas. 

REKLAMA

Jis priminė, kad karantinas yra savotiška prievarta, pirmą kartą įvesta dar 14 amžiuje siekiant visos visuomenės saugumo apribojant dalies žmonių galimybes.

„Be abejo, dviem savaitėms uždaryti žmones nėra gerai, bet praktika parodė, kad gražūs prašymai laikytis saviizoliacijos neveikia.

O pagal tai, ką matome dabar, užkratas yra paplitęs po visą šalį, kaip ir kitose šalyse yra daug besimptomių nešiotojų. Taip yra todėl, kad ne visuomet pavyksta išaiškinti tarp naujai diagnozuotų žmonių ligos šaltinį. Ir izoliavimas šiandien yra vienintelis kelias, ką mes galime padaryti, nes ligos plitimo šaltinio įvardyti negalime, vakcinos, vaistų irgi kol kas nėra“, –  kalbėjo gydytojas. 

Viruso DNR išlieka ilgam

Savo ruožtu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas šioje situacijoje priminė laivo „Diamond Princess“ atvejį.

„Jau seniai, kai dar tik prasidėjo viruso plitimas, esu atkreipęs dėmesį į tai, kad atsitiko minėtame kruiziniame laive. Dar ir praėjus dviem savaitėms po karantino jame yra randama viruso DNR. Aišku tai nereiškia, kad virusas toliau yra užkrečiamas, bet tai parodo, kiek daug to užkrato buvo pasėta“, – atkreipė dėmesį jis.

Kalbėdamas apie priverstinio karantino idėją profesorius sutiko, kad didelio kiekio žmonių – tiek galimai sergančių, tiek ne – gabenimas vienu ypu ir perkėlimas į vieną vietą yra gana rizikingas.

Saulius Čaplinskas (nuotr. Fotodiena)

Saulius Čaplinskas (nuotr. Fotodiena)

„Jei nežinosime, kas yra infekuotas ir jei jis bus su tuo, kuris nėra infekuotas, kuo tai gresia, aiškiai rodo tuberkuliozės situacija Lietuvoje. Kai žmogus su vaistams atsparia tuberkulioze ir vaistams jautria ligos forma atsiduria vienoje palatoje, vienoje erdvėje, tas kuris turėjo vaistams jautrią tuberkuliozę, įgyja jiems atsparią. 

REKLAMA

Šis faktas yra akivaizdus ypač žinant, kad gali būti besimptomis ligos periodas. Arba simptomai gali būti tokie nežymūs, kad žmogus jų gali neįvertinti. O efektyviausiai virusą žmogus platina 24 val. iki pasireiškiant simptomams ir savaitę, kai jau yra simptominė stadija. Kuo ryškesni simptomai, tuo to viruso išskiriama daugiau. Tačiau jei simptomai nėra labai ryškūs, žmogus gali net nepagalvoti, kad turi virusą“, – įspėjo S. Čaplinskas.

Skubiai keitė tvarką

Portalas tv3.lt primena, kad dar naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį buvo pakeista SAM tvarka, pagal kurią visi grįžtantieji iš užsienio bus tikrinami dėl koronaviruso, o žmonės bus paleidžiami izoliuotis į namus.

Panešta, kad į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose. Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.

Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turės parvežti savivaldybės transportas.

Pabrėžiama, jog savivaldybių izoliavimo vietos turi būti įrengiamos viešbučių, poilsio, socialinės „ir kitos paskirties patalpose, kuriose galima užtikrinti kiekvienam asmeniui atskirą gyvenamąją patalpą su atskiru sanitariniu mazgu“, o nesant galimybių – vienas sanitarinis mazgas gali tekti dviem kambariams.

REKLAMA

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Nurodoma, kad žmonės kambariuose bus izoliuojami po vieną, šeimos galės apsistoti vienoje patalpoje. Patalpos turi būti aprūpintos baldais, indais, valymo ir dezinfekcijos priemonėmis, buitinių atliekų surinkimo konteineriais, patalynės bei suterštų drabužių surinkimo talpomis, jei nebus galimybės juos skalbti.

A. Verygos teigimu, priverstinio karantinavimo tvarka grįžtantiems iš užsienio buvo skubiai pakeista baiminantis neramumų.

„Vos tik tą tvarką įvedus buvo daug nepasitenkinimo, pasipiktinimo, buvo nerimą keliančių žinučių iš policijos apie asmenis, kurie nepaklūsta, atsiradom ties tokia savotiška neramumų riba. Mes privalėjom reaguoti į situaciją, kuri vystėsi labai greitai“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė A. Veryga.

Jis taip pat kritikavo savivaldybių pasirengimą izoliuoti žmones, sakydamas, kad jos iš anksto buvo įspėtos parengti tam patalpas. „Tą procesą buvo galima geriau organizuoti, nebuvo būtina sukišti žmonių į vieną kambarį daug, galima buvo šeimoms su vaikais ar nėščiosioms skirti geresnę, labiau izoliuotą vietą, nes tų viešbučių ne vienas“, – sakė ministras.

 

Tai as
2020-03-26 13:24:10
O kas klause musu tu kurie gyvena ir dirba lietuvoje?Grizo praeis karantinas ir vel isvaziuos su tokia pat pasaipa su kokia ir grizo.Gerbiu tuos kurie laikosi karantino ir save izuliuoja.o kas kad jie isleisti namo visur barstis savo uzkrata.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
LAIVAS VAIDUOKLIS. 2020-03-26 19:50:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
GAL KAS NORIT VIRUSO? LIEKIT NE I ITALIJA UKMERGES UŽTEKS.SVEIKATOS VYSIEMS LINKIIU.   ATSAKYTI
Lietuve 2020-03-26 14:43:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai skrido vienam lektuve,ar plauke keltu ir buriais sedejo kavinese tai nesaukia kodel neskraidino ,neplukde po viena,o namuose jau mandrus reikalaut,reikst pretenzijas,niekint dirbancius.Suskis ir lieka suskiu.Simasiui ,grubliauskui tas irgi galioja.Daug brudo lietuvoj,bet dar daugiau ir protingu,geru,padoriu,garbingu zmoniu,kuriu deka ir isgyvensim.Pirmiausia sveikatos ir istvermes Verygai,Skverneliui,Karbauskiui ir Visiem padedantiem .   ATSAKYTI
Regina 2020-03-26 14:25:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokioje situacijoje tik už priverstinę izoliaciją. Kodėl? Todėl, kad dauguma grįžusiųjų net įžūliai nesilaiko karantino reikalavimų. Sako pažeidžiamos jų asmens teisės..., o mano nepažeidžiamos?, kai parvykę tautiečiai nesėdi namuose ,o vaikšto ne pirmos reikmės viešose vietose ... Valdžia nusileido jų nepagrįstiems reikalavimams, o tada mums ko gero reikia kreiptis dėl mūsų sveikų žmonių asmens teisių pažeidimo, kai šalia vaikšto koronaviruso užkratas, nes valdžia mūsų neapsaugo?!   ATSAKYTI
321e 2020-03-26 19:13:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O i ka kreiptis, jei net perekupus nera kur priduoti. Latvira jau moka po 350Eur i savaite berods, o pas mus tik verslui ir tik mega imonems.  
Tiesa 2020-03-26 13:52:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kadangi mūsų medikai viską pradėjo daryti pavelotai bet galu gale suvokė kad pavojus ir pasekmės yra labai rimti
Dabar ir mes privalome aukotis ir laikytis nurodymu
Piktis ir paniką nėra geras reiškinys
Kantrybė ir izoliacija privalomą.,
Bet tai nereiškia kad visus atvykusius surinkti į vieną vietą ir įzuolioti.
Geda skaityti piktu žmonių komentarus., tikrieji emigrantai sėdi kt šalyse., jie susitvarko savo gyvenimą    ATSAKYTI
JO 2020-03-26 13:51:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bet čia tokią tvarką atšaukė Veryga o ne merai gal pirma paskaitykit straipsnius o tik tada komentuokit   ATSAKYTI
Vidas 2020-03-26 13:32:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas kontruolios jų izoliaciją gal savivaldybės   ATSAKYTI
Danutė 2020-03-26 13:29:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei Grubliauskas ir Šimašius būtų naktį nepamiegoje, būtų suradę vietas kur normaliai patalpinti atvažiavusius, čia arba nesugebėjimas organizuotis arba tyčinis elgesys.    ATSAKYTI
Tai as 2020-03-26 13:24:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas klause musu tu kurie gyvena ir dirba lietuvoje?Grizo praeis karantinas ir vel isvaziuos su tokia pat pasaipa su kokia ir grizo.Gerbiu tuos kurie laikosi karantino ir save izuliuoja.o kas kad jie isleisti namo visur barstis savo uzkrata.   ATSAKYTI
Nu ir 2020-03-26 13:19:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durnių laivas. Negalima paleisti nei vieno, nepatikrinus ar neturi užkrato. Prieš šimtą metų karantinuoti sugebėjo, bet per tą laiką kai kuriems merams smegenys suminkštėjo. Jei nesugeba tvarkytis - tegu išeina į lengvesnes pareigas. Gėda dėl Vilniaus mero ir panašių. Kauno rajono meras tiesiog šaunuolis.    ATSAKYTI
nu 2020-03-26 13:17:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tokias mases sugrūdus į vieną vietą tai čia tikrai bus kaip tame laive,jei yra žmogus su užkratu tai apkrės visus,o po 1 žmogų apgyvendinti savivaldybė nepajėgi šimtų,yra grįžta keltu net su gyvūnais,šunim,klaida buvo padaryta visus parvežt,reikėjo pralaukt ten kur buvo tose šalyse   ATSAKYTI
bet 2020-03-26 13:29:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jauniems užkratas nepavojingas, praeitų karantine lengva forma, svarbiausia, kad neplatintų. Juk virusą išplatino atvažiavėliai  
Ona 2020-03-26 13:14:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kazkokia zmoniu naikinimo forma. Medikai sako viena o Veryga daro kita. Greiciau ismestu sita visproti   ATSAKYTI
Juonis 2020-03-26 13:41:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
On,a tu baaigsi , belekon pezi, tikray  

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Eurogrupė (eurozonos finansų ministrų taryba) susitarė dėl Europos ekonomikos rėmimo plano per naujojo koronaviruso pandemijos krizę. Jo vertė – 500 milijardų eurų, teigiama ...
Mykolas Katkus (nuotr. Fotodiena.lt)
Kilus koronaviruso pandemijai pasaulyje, o Lietuvoje išaugus šio viruso susirgimų skaičiui, ministerijos atstovai ramino, kad Lietuva yra pasirengusi atremti visas iškilusias ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Su koronavirusu kovojančioms penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms ketvirtadienį dalinama iš Kinijos atskraidinta apranga, pranešė Sveikatos pasaugos ministerija (SAM). ...
Specialistai aiškina: kaip ir kodėl nusprendžiama, kad žmogus mirė nuo koronaviruso (nuotr. stop kadras)
Koronaviruso aukų Lietuvoje daugėjant, vis dažniau diskutuojama, ar teisinga teigti, kad garbaus amžiaus ar sunkių ligonių mirties priežastimi reikia įvardyti būtent COVID-19. ...
Koronavirusas (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Dar viena COVID-19 nusinešta gyvybė – anapilin iškeliavo 98 metų amžiaus gamtos mokslų daktarė. Tačiau net pusdienį institucijos nesusitarė tarpusavyje, kokia tikroji garbaus ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų