Kol kas buksuojant planui sumažinti eiles gydymo įstaigose pacientų organizacijų atstovai atkreipia dėmesį į dar vieną problemą. Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos vadovės Vidos Augustinienės teigimu, greičiau patekti pas gydytojus specialistus trukdo ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) politika, kuri, jos teigimu, skatina šeimos gydytojus išrašyti mažiau vaistų ir siuntimų. Ministerija gi aiškina, kad eilės pas šeimos gydytojus jau yra sumažėjusios ir pagal šį rodiklį Europoje atrodome visai gerai.

(nuotr. BFL)

(nuotr. BFL)

Kalbėdama apie vieną didžiausių sveikatos sistemos skaudulių – didžiules eiles pas gydytojus, ypač specialistus, pacientų atstovė užsiminė, kad vadovaudamosi ministerijos įsakymais gydymo įstaigos pačios apsunkina greičiau suteikti pagalbą.

„Šeimos gydytojai skatinami išrašyti mažiau kompensuojamųjų vaistų, mažiau išduoti siuntimų pas specialistus. O kai jau išduoda, daug žmonių pas juos „pavėluoja“, kada padėti būna ir per vėlu“, – kalbėjo ji.

Šeimos gydytojų asociacijos vadovas, profesorius Julius Kalibatas patvirtino, kad tokia politika tikrai egzistuoja.

REKLAMA

„Mes tą jaučiame ir žinome. Čia kalbama apie tam tikras skatinimo programas, siekiama, kad šeimos gydytojas išrašinėtų kuo mažiau vaistų, antibiotikus skirtų tik išimtinais atvejais, kad kuo mažiau pacientų siųstų į stacionarą ir t.t.“ – vardijo jis.  

J. Kalibato teigimu, kuriant šeimos gydytojo instituciją buvo vadovaujasi geriausiais užsienio pavyzdžiais ir planuojama, kad pirminė sveikatos priežiūra turėtų spręsti iki 80 proc. visų sveikatos problemų, o antrinei ir tretinei grandims liktų tik 20 proc.

„Tai ekonomiškai yra labai naudinga, nes pirminė sveikatos priežiūra nereikalauja daug lėšų. O būtent antrinė, ypač tretinė, t. y. konsultacinės grandys, kur diagnostikai naudojamos aukščiausio lygio tarptautinės technologijos, yra labai brangios. Tad yra suinteresuota, kad kuo mažiau pacientų patektų į tas grandis“, – komentavo jis.

Brangesnių tyrimų skirti „neapsimoka“?

Kalbėdamas apie dabartinę ministerijos politiką profesorius atkreipė dėmesį, kad norėtųsi kaip nors padaryti, jog šeimos medicina spręstų kaip galima daugiau problemų, tačiau čia, žinoma, prasideda finansiniai svertai. 

„Dabar neseniai ministerija paskelbė viešai reitinguosianti pirminės sveikatos priežiūros įstaigas. Ne kartą esu pabrėžęs, kad reitingavimas tokioje jautrioje srityje yra nereikalingas. Gydytojai viduje išreitinguojami ir geresni bus tie, kurie išrašo mažiau antibiotikų, mažiau siunčia į stacionarą konsultantams. Tai leidžia sutaupyti valstybei daug pinigų, bet klausimas, ar tai daroma ne žmonių sveikatos kaina“, – sakė J. Kalibatas.

REKLAMA

Jis priminė, kad tik nuo gydytojo priklauso, siųsti pacientą specialisto konsultacijai ar ne, išrašyti vaistus ar ne. 

Eilės ligoninėje

Eilės ligoninėje

„Manau, yra tam tikra rizika, kad ypač jauni gydytojai, turintys mažesnę klinikinę patirtį, kurie ypač drąsūs ir tiki savo sprendimų teisingumu, gali padaryti daug klaidų norėdami turėti gerus reitingus. Ir nežinau, kuo visa tai gali baigtis. Todėl reikia labai pasverti visus argumentus „už“ ir „prieš“. Mano manymu, reiktų pasirinkti aukso vidurį. Bet kadangi aktyviai propaguojamas modelis, kad būtų kuo mažiau siunčiama, tai nėra visiškai teisinga“, – kalbėjo Šeimos gydytojų asociacijos vadovas.

Portalas tv3.lt primena, kad neseniai ministerija paskelbė pirminių sveikatos priežiūros įstaigų reitingą: 

Kartu jis sutiko, kad galbūt čia remiamasi tam tikrais Vakarų šalių vidurkiais, rezultatais, bet, jo manymu, reiktų kalbėti tiesiai šviesiai.

„Praradome apie milijoną žmonių. Išvažiavo darbingo amžiaus, nesergantys ar mažai sergantys asmenys, o liko pensinio, priešpensinio amžiaus žmonės, jaunos šeimos su vaikais.

Taigi, pagal rodiklius šiuo metu tikrai negalime lygintis su kitomis Europos šalimis. Ten tikrai išrašoma mažiau antibiotikų ir siunčiama mažiau konsultacijų. Santykinai turime daug daugiau sergančių žmonių ir remtis Europos pavyzdžiais neišeina“, – konstatavo J. Kalibatas.

REKLAMA

Ministerija: eilės pas šeimos gydytojus mažėja

SAM informavo visais būdais siekianti didinti pirminių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą

„Visi veiksmai, kurių imasi ministerija, yra orientuoti šiam tikslui įgyvendinti, o pacientų atstovai galimai kartais ne visada objektyviai įvertina pokyčių naudą ilgalaikėje perspektyvoje“, – rašoma portalui atsiųstame atsakyme.

Ministerijos teigimu, klaidingas interpretacijas galėjo kelti tai, kad 2019 m. padidintas šeimos gydytojų savarankiškumas, atnaujinus šeimos gydytojo medicinos normą. 

„Joje aiškiau apibrėžtos šeimos gydytojo teisės, pareigos ir kompetencija. Tai sudaro galimybes siekti, kad 80 proc. sveikatos problemų būtų sprendžiama pirminiu lygiu.

2019 m. reglamentuota išplėtota šeimos gydytojo komandos sudėtis, papildant ją slaugytojo padėjėju, socialiniu darbuotoju, gyvensenos medicinos specialistu, kineziterapeutu. 

Plėtojamos slaugytojų kompetencijos, suteikiant teisę jiems savarankiškai konsultuoti pacientus, tokiu būdu pacientai, besikreipiantys dėl nežymių sveikatos sutrikimų, greičiau gauna pagalbą“, – pabrėžiama SAM specialistų parengtame atsakyme.

Ministerija paaiškino, kad pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos už gerus darbo rezultatus skatinamos jau ne pirmus metus. 

„Peržiūrėjus gero darbo rezultatų rodiklius praėjusiais metais 9 rodikliais padidintas ir gero darbo rezultatų skaičius. Tokiu būdu tikimasi gerinti lėtinėmis ligomis sergančių pacientų priežiūrą, mažinti išvengiamas hospitalizacijas, gerinti cukriniu diabetu sergančiųjų stebėseną, aktyvinti vyresnio amžiaus žmonių skiepijimą gripo vakcina, užtikrinti vaikų profilaktinių tikrinimų intensyvumą, racionaliai skirti antimikrobinius vaistus bei didinti prevencinių programų vykdymo intensyvumą.

REKLAMA

Taip pat tikslingai siekiama didinti Lietuvos gyventojų sveikatos raštingumą bei organizuoti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą taip, kad pacientas gaudamas kokybiškas gydymo paslaugas sugaištų mažiau laiko. Siekiama išvengti nereikalingų konsultacijų, neturinčių įtakos paciento sveikatos būklės pagerėjimui ar jos išsaugojimui. 

Patekimo pas gydytojus laikas

Patekimo pas gydytojus laikas

Priduriama, kad 2019 m. pirminei ambulatorinei asmens sveikatos priežiūrai skirta 19 proc. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto: padidinta vieno gyventojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų (PAASP) metinė bazinė kaina ir įkainis už gerus darbo rezultatus, padaugėjo skatinamųjų paslaugų.

Kartu SAM pabrėžė, kad siekiant įvertinti, ar mažėja laukiančių pacientų eilės pas gydytojus, lyginti tik vieną rodiklį nebūtų objektyvu. 

„Svarbu vertinti ir kitus rodiklius, tokius kaip konsultacijų skaičius vienam gyventojui, konsultacijų skaičius vienam gydytojui, paslaugų kokybės vertinimas ir panašiai. Taip pat svarbu paminėti, kad nuolat auga konsultacijų apimtys ir suteikiamų paslaugų skaičius, tarp kurių ir profilaktiniai patikrinimai, tad eilių mažėjimas nėra toks ženklus“, – aiškinama ministerijos atsakyme.

Specializuotų ambulatorinių (gydytojų specialistų) paslaugų laukimo eilės

Specializuotų ambulatorinių (gydytojų specialistų) paslaugų laukimo eilės

Nepaisant to priduriama, kad, Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, patekimo eilės trumpėja. Pacientai per 7 dienas pas šeimos gydytoją pateko: 2018 m. vidurkis – 82 proc., 2019 m. gruodį – 87 proc. pacientų. Tvirtinama, kad tai –  labai geras paslaugos prieinamumas, lyginant su kitomis ES šalimis.

Remiantis Higienos instituto teikiamomis metinių statistinių ataskaitų ir SVEIDROS duomenimis, 2017 m. Lietuvoje pas šeimos gydytojus buvo apsilankyta 18 290,9 tūkst. kartų, t. y. vienam gyventojui teko 6,5 vizito. 2018-aisiais – atitinkamai užfiksuota 19 009,9 tūkst. vizitų, t. y. vienam gyventojui teko 6,8 vizito.

Ela
2020-01-24 11:38:29
Žiauru. Vykdomas pacientų genocidas. Nedarykit tyrimų, nesiųskim pas specialistus. Daugiau išmirs ir nereiks leisti valstybės lėšų. Linkim ministrui ir jo padėjėjams patirtį sunkios ligos dalią ir, nepaisant, kad jie turi pažinčių, gauti pagalbą tokią, kokią gauna eilinis lietuvis pilietis.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vida 2020-01-24 16:10:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Spjaukit i tuos reitingus, o pradekit po velniu gydyti zmones , iki siolei buvo ir yra vaizduojama, kad gydomi! Nesuprantama, kokiu dviveidziu saly gyvename!   ATSAKYTI
Piranija 2020-01-24 15:42:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rogutės pirktis jau dabar, kol dar kojas kiek valdome?    ATSAKYTI
ona 2020-01-24 14:18:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiška netiesa, pas šeimos gydytoją per 7 dienas, registruojantis internetu ko nevisas mėnuo. Koks dar klinikos reitingas žmonių sveikatos sąskaita, ką gali šeimos gydytojas neturėdamas jokios aparatūros nustatyt, kaip nesiūst pacientų pas specialistus ar į stacionarą. Gal tikrai ir siekiama, kad daugiau žmonių išmirtų ir bus gerovės valstybė.   ATSAKYTI
Tikrai 2020-01-24 13:38:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Veryga sparčiai artėja prie Hitlerio. Jo laikais buvo naikinami neįgalieji. Pas mus bus numarinami visi ne pasiturintys sergantieji, nes turtingas reikalingų vaistų, kad ir labai brangių, nusipirks pats. O neturtingas mirs gydomas neefektyviais vaistais ar visai negydomas, nes ir kompensuojamus vaistus israšinėti draudžiama. Labai lengva tada likusiems kurti gerovės valstybe, atsikračiau našta - neturtingais ir nesveikai. Gal tirštinu spalvas, bet tokios mintys kyla.    ATSAKYTI
Jooop 2020-01-24 13:28:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip išeina, kad pas pirmaujančius gydytojus padidės ligonių mirtingumas, nes jie bus pavėluotai ar blogai gydomi, ne skiriant jiems reikalingų vaistų. Ar ir tas rodiklis rodys, kad gydymo įstaiga dirba geriausiai,?    ATSAKYTI
taigi 2020-01-24 12:41:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
valdantieji su karbauskiu priesaky dangsto veryga pritaria visiems jo nesamoningiems sprendimams ir vykdo tautos genocida   ATSAKYTI
Marytė 2020-01-24 12:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mažiau antibiotikų išrašo, todėl kas tik gali perka rusiškus, baltarusiškus ir gydosi patys. Kartais dozės būna permažos ir kyla komplikacijos. Visa tai dėl draudimų.    ATSAKYTI
tikrai 2020-01-24 12:38:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to sveikatos ministras ir siekia stipresni atlaikys rimciau sergantys negave reikalingos pagalbos laiku-ismirs ir bus geroves valstybe   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-24 11:41:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kažkodėl vis žiūrime į ES, taikome ten įdiegtus modulius. O ten nieko gero, sveikatos apsauga tik blogėja. Nenuostabu, kad tai vyksta ir pas mus kopijuojant svetimus modulius. Pinigus taupyti pacientų sąskaita gali tik nei savęs, nei savo piliečių negerbianti valstybė. Tokia Lietuva ir yra. Britanijoje pavyzdžiui paracetamolis yra nuo visų ligų. Kito vaisto niekas neskirs. Tai gal ir čia vaistinėse turėkime tik paracetamolio? Juk mokomės iš kitų, kaip mažinti piliečių populiaciją ir kol kas tai labai sėkmingai pavyksta. Štai mane asmeniškai gydė virusiniu vaiatu, neskyrė antibiotiko, nes pasakė tai virusinė infekcija. Ir ką manote? Nedarbingumas dvigubai ilgesnis, nes teko paskirti ir antibiotiką, tik tas padaryta buvo po savaitės. Gerai, kad viskas gerai baigėsi. Tai kur čia protingumas, juo labiau, kad netiksliai nustatoma pradinė diagnozė ir gydoma visiškai netinkamai. O gal ir nesistengia nustatyti. Kas šiuo metu madoje, tą ir skiria nesukdami sau galvų gydytojai. Sovietinė medicina buvo toli toli priekyje, tiek tikrai galiu pasakyti. Tokių absurdiškumų nekildavo.   ATSAKYTI
Ela 2020-01-24 11:38:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žiauru. Vykdomas pacientų genocidas. Nedarykit tyrimų, nesiųskim pas specialistus. Daugiau išmirs ir nereiks leisti valstybės lėšų. Linkim ministrui ir jo padėjėjams patirtį sunkios ligos dalią ir, nepaisant, kad jie turi pažinčių, gauti pagalbą tokią, kokią gauna eilinis lietuvis pilietis.    ATSAKYTI
Na va 2020-01-24 11:36:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tiesiai šviesiai sakytų, politika orientuota taip, kad ligoniai greičiau išmirtų, nes neapsimoka jų brangiai išlaikyti už valstybės pinigus, geriau sau koks valdininkėlis vilą užsienyje nusipirks.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas (nuotr. Organizatorių)
39-erių šiaulietei diagnozavus koronavirusinę infekciją nerimo banga nusirito per visą šalį. Nepaisant to valdžios atstovai ragina išlaikyti sveiką protą ir išlikti sąmoningais ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Vaistininkai sako, sulaukiantys žmonių klausimų apie koronavirusą ir kaip nuo jo apsisaugoti. Sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, kad svarbiausia laikytis tinkamos ...
Kauno klinikų pasiruošimas koronavirusui ( nuotr. autorių)
Nors pirmasis koronaviruso (COVID-19) infekcijos atvejis patvirtintas Šiauliuose, Kauno klinikos ėmėsi visų būtinų prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią koronaviruso ...
Gitanas Nausėda (Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda pasitiki specialistais, kurie Lietuvoje šiuo metu rūpinasi koronaviruso plitimo stabdymu ir ragina šalies gyventojus laikytis specialistų išplatintų ...
Kovo 11-osios eitynės Vilniuje (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Seimo valdyba penktadienį kreipėsi į Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą prašydama atsakyti, ar dėl koronaviruso grėsmės atšaukti Kovo 11-osios renginius. ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų