Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pirmadienį pristatė naujovę – nuo šiol pagal gerus darbo rezultatus reitinguojamų pirminės sveikatos priežiūros įstaigų sąrašas bus atvirai prieinamas visiems. Tai esą turėtų skatinti įstaigas pasitempti ir gerinti paslaugų kokybę. Vis dėlto ne visi medikai šią naujieną linkę vertinti palankiai. Netgi manoma, kad toks viešas įstaigų reitingavimas gali turėti priešingą rezultatą.

ligoninė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

ligoninė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Paklaustas, kaip vertina šią naujovę, Lietuvos bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas iš karto pasiūlė palyginti situaciją pateikdamas tokį pavyzdį.

„Pirmas klausimas būtų, ar pačiam sveikatos apsaugos ministrui malonu, kai jį kiekvienais metais išreitinguoja kaip patį prasčiausią ministrą Lietuvoje. Ir kaip jaučiasi Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai, kai jiems vadovauja toks ministras. Taigi realiai nemalonu tiek mums visiems, tiek pačiam ministrui“, – kalbėjo jis.

Profesoriaus manymu, tokie vertinimai – pakankamai subtilūs ir netgi subjektyvūs dalykai.

„Įsivaizduokite, kad tam tikra gydymo įstaiga išreitinguojama labai aukštai. Tada visi vaikšto pakėlę nosis, bet jei atsiduria kažkur apačioje, tai tiek gydytojai (kurie, toli gražu nereiškia, kad dirba prastai), tiek pacientai jaučiasi nekaip. Reitingavimas iš esmės neparodo, kokio lygio specialistai dirba toje įstaigoje, tiesiog galėjo taip susiklostyti, kad apylinkėje yra prirašyti labai sunkūs pacientai. Yra daug įvairių objektyvių veiksnių, kodėl negali būti tarp geriausių“, – dėstė Bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos vadovas.

REKLAMA

Jo pastebėjimu, prie vienos įstaigos gali būti prirašyti studentai, moksleiviai, kurie dažnai neserga, sutinka skiepytis, tad įstaigos rodikliai bus geresni. 

„Kitoje įstaigoje gi daugiau gali būti sergančių pensininkų, kuriuos nuolatos turi siųsti stacionariniam gydymui, ir dar, pavyzdžiui, kurie nenori skiepytis. Taigi rodikliai prasti ne dėl to, kad gydytojai blogi, o tiesiog susiklostė tokia situacija“, – aiškino jis.

J. Kalibatas priminė, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigų finansavimas iš esmės atsiremia į prirašytų pacientų skaičių.

„Taip, yra ir gero darbo rodikliai, įvairios programos, bet iš esmės nėra pacientų – nėra pinigų. Antrinis lygis gauna apmokėjimą pagal konsultacijų kiekį. Jei nėra pacientų, vėlgi nėra pinigų. Ir nors tiek gydytojai, tiek antro lygio konsultantai gali būti puikūs, jei nebus pacientų, tokia įstaiga per kokius metus gali būti lengvai uždaryta“, – pastebėjo pašnekovas.

Negana to, atkreipė dėmesį profesorius, kad toks viešas reitingavimas tik be reikalo skatina trintį tarp gydytojų ir pacientų.

„Norisi paklausti, ar tai kelia gydytojų autoritetą pacientų akyse, kai įstaiga yra tarp pačių blogiausių. Taip, pacientai turi galimybę persirašyti į kitą gydymo įstaigą. Tačiau jei kur rajone yra viena poliklinika ar pirminis sveikatos priežiūros centras ir gyventojai sužino, kad ta įstaiga yra pačiame gale, jie neturi galimybės pasirinkti kitos įstaigos, vis tiek turi ten eiti. Ar tai jiems ir ligoninės personalui bus malonu? Tačiau ką pacientui daryti, juk jis negali važiuoti į kitą rajoną“, – kalbėjo J. Kalibatas.

REKLAMA

Įžvelgia pavojų dėl žalos sveikatai

Nors A. Veryga, pristatydamas naujieną, tvirtino, kad reitinguojant įstaigas kaip tik sudaromos sąlygos įstaigoms efektyviau veikti, J. Kalibato manymu, tikrai nebus išvengta vadovų spaudimo, kad reikia uždirbti daugiau pinigų, atitikti rodiklius. O tai, jo manymu, prie gero nepriveda.

„Klausimas, ar pacientui tai bus į naudą. Manau kad, atvirkščiai, tik gali būti padaryta žala. Pavyzdžiui, gali susidaryti ydinga situacija, kad gydytojai, norėdami gauti gerus balus, nesiųs pacientų į ligoninę tada, kada jiems išties ten reikėtų atsidurti, nes mažesnis hospitalizacijų skaičius vertinamas kaip geras rodiklis.

Kita situacija – toje apylinkėje, kur yra daug sergančių, senyvo amžiaus žmonių, nori nenori reikia skirti antibiotikus. O taip išeina, kad tas gydytojas, kuris skyrė antibiotikus, yra blogas. Taigi neišeina atmesti galimybės, kad gydytojas galbūt stengsis neskirti antibiotikų, bandys gydyti kitais būdais, nors pagal indikacijas tai bus reikalinga. Arba tame rajone atsirado kokia antivakserių bendruomenė ir žmonės kategoriškai atsisako skiepytis. Taigi gydytojas nieko negalės padaryti", – kalbėjo J. Kalibatas.

Jo manymu, toks kritikavimas nėra reikalingas juo labiau dėl to, kad sveikatos apsaugos finansavimas apskritai ir taip yra per menkas. 

„Rajonuose daug kur trūksta gydytojų, tai yra daug platesnės didžiulės problemos. Sveikata yra tokia sritis, kur negalima taikyti tokių pačių rodiklių kaip kokioje gamykloje. Kai pats buvau jaunas, galvojau panašiai kaip dabartinis ministras, kad kas ekonomiškai nenaudinga, sveikatos apsaugoje turi redukuotis – nerentabilios ligoninės, poliklinikos. Bet pasauliniai konsultantai pabrėžia, kad rinkos ekonomika sveikatos apsaugos srityje veikia labai menkai ir dažnai tenka daryti sprendimus, kurie būna ne tai kad nenaudingi, bet net ir nuostolingi. O visgi svarbiausia yra žmonių sveikata, tad reikia ir mokėti, ir permokėti, niekur nuo to nepabėgsim“, – kalbėjo gydytojas.

REKLAMA

Pagal kokius rodiklius vertina?

Portalas tv3.lt jau rašė, kad planuojama reitinguoti 409 pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigas, kurios turi sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, t. y. poliklinikos, šeimos centrai, šeimos gydytojų kabinetai. Į šias gretas patenka tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. Įstaigos, neturinčios sutarčių su ligonių kasomis, vertinamos nebus.

Pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos yra skatinamos už gerus darbo rezultatus pagal 16 rodiklių (14 gerų šeimos gydytojo komandos, 1 gerų pirminės odontologinės pagalbos ir 1 gerų pirminės psichikos sveikatos priežiūros rezultatų rodikliai), kurie apima profilaktinių priemonių taikymą, lėtinių ligų priežiūrą, racionalų antimikrobinių vaistų skyrimą, prevencijos priemonių vykdymą ir kt.

Gerų šeimos gydytojo komandos darbo rezultatų rodikliai:

1. Vaikų profilaktinių tikrinimų intensyvumas.

2. Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programos vykdymas.

3. Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos vykdymas.

4. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos vykdymas.

5. Sergančiųjų arterine hipertenzija hospitalizacijos dažnis.

6. Sergančiųjų cukriniu diabetu hospitalizacijos dažnis.

7. Sergančiųjų bronchine astma hospitalizacijos dažnis.

8. Sergančiųjų pneumonija hospitalizacijos dažnis.

9. Sergančiųjų staziniu širdies nepakankamumu hospitalizacijos dažnis.

10. Sergančiųjų ausų, nosies, gerklės infekcijomis hospitalizacijos dažnis.

11. Sergančiųjų pielonefritu hospitalizacijos dažnis.

12. Vyresnių nei 65 metų asmenų skiepijimas gripo vakcina.

13. Sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu glikozilinto hemoglobino efektyvi kontrolė.

14. Racionalus antimikrobinių vaistų skyrimas vaikams:

•    siauro spektro antimikrobinių vaistų (fenoksimetilpenicilino) skyrimo dažnis;

REKLAMA

•    bendras antimikrobinių vaistų skyrimo dažnis. Gerų pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros rezultatų rodiklis

15.  Vaikų dantų profilaktinių tikrinimų intensyvumas. Gerų pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros rezultatų rodiklis

16.  Sergančiųjų šizofrenija hospitalizacijos dažnis.

Intensyviai dirbančioms gydymo įstaigoms skatinti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto šiemet iš viso skiriama 35,1 mln. eurų.

Įstaigų reitingavimas pagal pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros gerų darbo rezultatų (GDR) rodiklių reikšmes ir reitingo sudarymo principai skelbiami VLK interneto svetainėje.

Daktaras
2019-12-21 07:23:04
Labai išsamiai ir teisingai išaiškino reitingavimo netikusius kriterijus ! Dar viena Verygos sukurta nesąmonė ! Neleidžia ramiai dirbti Lietuvoje,nors imk ir važiuok iš čia kuo greičiau !
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Prancičkus 2019-12-26 19:44:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai prastas sumanymas. Tai bus tik kiršinimas ir gydytojų su pacientais ir tarp gydymo įstaigų. Gydytojai bijos skirti antibiotikų, siųsti pas kitus specialistus, į sveikatingumo centrus ir t.t. Nes tai atspindės jų blogą gydymą. Kentės pacientas. Na, tokių nesąmonių jau prigalvojo ir dar tam verygai negana. Greičiau baigtųsi jų valdymo laikas. Žmonės, mąstykite ką renkate!    ATSAKYTI
Pacientės kaimynė 2019-12-25 20:25:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne tik gali būti, bet jau ir yra problemų. Garbaus amžiaus kaimynei gydytoja, patikrinus kraujo spaudimą ir pamačius, kad pacientei baisingi širdies permušimai, tiesiai šviesiai pareiškė, kad ją reikėtų guldyti į ligoninę, tačiau jinai pacientės neguldys. Išleido namo. Senyva močiutė liko nieko nesupratus.    ATSAKYTI
Nuomonė 2019-12-25 11:34:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reitinguoti reikia gydytojus,o ne gydymo įstaigas! Ir tai turi daryti pacientai!   ATSAKYTI
žalias 2019-12-23 23:58:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
išsigando , kad išlys kas šundaktariai, o kas rimti profesionalai ir atsidavę profesijai   ATSAKYTI
Gintaras 2019-12-22 14:52:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įvairių prevencinių programų, pasitikrinimų dėl vėžio tikrai stinga. Niekas nesiunčia, neskiria. Nori- tirkis už savo pinigus. Netgi kas gydosi vėžį ir reikia tyrimų ligos būklei įvertinti, taip pat moka iš savo kišenės. Jau nesuprasi, kada ir ką turi dengti ligonių kasos, kada neturi. O gal ir iš paciento pasiima pinigus, ir iš ligonių kasos gauna? Nenustebčiau... Betvarkė yra ir bus betvarkė su reitingavimais, ar be reitingavimų. Kad gydytojai rajonuosr buki visi ir be reitingavimo visi žino. Gydo nuo gripo tol, kol miršta nuo vėžio...   ATSAKYTI
Va 2019-12-21 17:12:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Netikęs gydyklų vertinimas,kuriame nedalyvauja besigydantys ligoniai. Verygai tokie reikalai dar neprišunta...   ATSAKYTI
Virginija 2019-12-21 14:59:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kuo daugiau viešumo, tuo geriau   ATSAKYTI
senelis 2019-12-21 12:04:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pietriukui dega sakta reikia pahmielio   ATSAKYTI
Sužavėtas 2019-12-21 08:15:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip man smagu , kai kam nors nemalonu .   ATSAKYTI
Daktaras 2019-12-21 07:23:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai išsamiai ir teisingai išaiškino reitingavimo netikusius kriterijus ! Dar viena Verygos sukurta nesąmonė ! Neleidžia ramiai dirbti Lietuvoje,nors imk ir važiuok iš čia kuo greičiau !   ATSAKYTI
Liucijus Lapinskas 2019-12-19 21:19:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai racionalūs ir logiški profesoriaus J. Kalibato argumentai   ATSAKYTI
Pensininkė 2019-12-19 15:02:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
aišku,kad visada pirmaus privačios poliklinikos,nes ten mažai mūsų-senolių.   ATSAKYTI
AM 2019-12-24 12:07:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutinku, kad gydyojas turi gydyti, o ne reitingų žiūrėti. Pats didžiaisias reitingas laiku paskirti vaistai ir tyrimai, bei padėka už išgydymą medikui. Būkime sąmoningi ir dėkokime medikams visais žiniasklaidos pasiekiamais būdais. Tik taip apsaugosime juos už teisingai paskirtą gydymą. Dėkinga pacientė Audronė  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Aukščiausias dangoraižis pasaulyje sužibo Lietuvos trispalvės spalvomis (nuotr. facebook.com)
Lietuvos trispalvės spalvomis sekmadienį nušvito aukščiausias dangoraižis pasaulyje – Dubajuje esantis „Burj Khalifa“. „Lietuvos diplomatai ieško įspūdingų gamtos ar žmogaus ...
greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Medikai reikalauja stiprinti jų pajėgas greitosios medicinos pagalbos įstaigose. Vykstant į iškvietimus pas ligonius, pasak sveikatos specialistų, dviejų paramedikų brigadoje ...
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
fenotipologas Giedrius Švetkauskas „Power Hit Radio“  (nuotr. stop kadras)
„Power Hit Radio“ svečias – Giedrius Švetkauskas, fenotipologas iš vivapersona.lt. Jis papasakojo, ką mato iš žmonių veidų, kas yra fenotipologija ir pokalbio metu aptarė ...
Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvoje ateinančią naktį negausaus lietaus debesys pasklis po daugelį šalies rajonų. Pietvakarių, vakarų vėjas stiprės dar labiau, gūsiai sieks 15-20 m/s. Naktis bus šilta – ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų