Dar prieš pat didžiąsias metų šventes į portalo tv3.lt redakciją kreipėsi kaunietė Daiva, negalinti patikėti, kad jos paralyžuotam ir jau ketverius metus prie lovos prikaustytam 63-erių metų amžiaus vyrui nustatytas 10 procentų darbingumas. Moteris piktinosi atsakingų tarnybų abejingumu ir nežmoniškumu, nes jų tikrinimai esą leidžia suvokti, kad jei „daržovė“ gali kalbėti, tai jam 100 procentų slauga nepriklauso. Savo ruožtu specialiųjų poreikių lygį nustatanti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) paaiškino, kad ji pati asmens sveikatos būklės nevertina, o naujoji tvarka leidžia labiau diferencijuoti ir atitinkamai individualiau tiksliau nustatyti kiekvieno asmens specialiuosius poreikius.

(Fotodiena nuotr.)

(Fotodiena nuotr.)

Nors vyrui nustatyta neterminuota pirmo lygio negalia ir iki šiol trejus metus jis turėjo specialųjį nuolatinės slaugos poreikį, šių metų vasarą šeima susidūrė su akibrokštu. Pasikeitus tvarkai ir atlikus klausimyną vyrui nustatytas 10 proc. darbingumas, tad ir tik antro lygio slauga. 

REKLAMA

Taigi ir vietoj anksčiau gautos 270–280 eurų išmokos, dabar ji siekianti 216 eurų.

Daiva skundėsi, kad su kiekviena diena vyro būklė tik prastėja – jis pats nebesišlapina, yra išvestas kateteris per pilvą, jį reikia maitinti, girdyti, kalbėjimas visai silpnas. 

„Taip išeina, jei žmogus pasako kelis žodžius, vadinasi, bendrauja su aplinka. Jei vardą prisimena, tai, suvok, jis jau profesorius. Jei pakelia ranką – gali judėti, varto akis – bendrauti su pasauliu. Nesvarbu, kad kitą diena jos „stulpu į lubas“ bus. Gal tegul daro ilgalaikį stebėjimą, kalba su slaugėmis, gydytojais, kad patikrintų tikrąją būklę.

O dabar tai – tik formalus klausimynas, kuris neleidžia adekvačiai įvertinti realios situacijos ir tik tempiama, kad būtų parašytas mažesnis balas. Taip, suprantu, kad jo intelektas aukštas, jis dirbo protinį darbą, užėmė vadovaujančias pareigas, bet kuo tai susiję su jo realia sveikatos būkle?“ – pasakojo Daiva.

Šeima ne kartą dėl to teikė ir skundą, tačiau sulaukdavo tokio paties atsakymo.

Sprendimus bergždžiai apskundė ne kartą

NDNT, paprašyta įvertinti situaciją, informavo, kad nuo 2019 m. yra įsigaliojusi nauja specialiųjų poreikių nustatymo tvarka, numatyta socialinės apsaugos ir darbo ir sveikatos apsaugos ministrų įsakymu. 

„Pagal ją nustatomi du nuolatinės priežiūros (pagalbos) lygiai ir du nuolatinės slaugos lygiai. Pagal ankstesnę tvarką dviejų lygių nebuvo, buvo tik vienas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) ir vienas nuolatinės slaugos poreikis. Naujoji tvarka leidžia labiau diferencijuoti kiekvieno asmens sveikatos būklę ir savarankiškumą ir atitinkamai individualiau, tiksliau nustatyti specialiuosius poreikius“, – aiškino NDNT Asmenų aptarnavimo ir dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nomeda Pikelytė.

REKLAMA

Komentuodama konkrečią situaciją dėl Arūno A. (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.), specialistė paaiškino, kad 2019 m. gegužės mėn. NDNT teritorinis skyrius, vadovaudamasis nustatytais kriterijais, pagal siuntime ir prie jo pridėtuose dokumentuose pateiktus duomenis ir asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti klausimyno (kuriuo įvertinamas asmens savarankiškumas) rezultatus nustatė specialųjį II lygio nuolatinės slaugos poreikį. 

Šis sprendimas buvo apskųstas NDNT direktoriui. Dėl to tarnybos Sprendimų kontrolės skyrius liepos mėnesį atliko pakartotinį vertinimą, tačiau vėlgi buvo nustatytas specialusis II lygio nuolatinės slaugos poreikis.

„Sprendimas buvo apskųstas ikiteisminei Ginčų komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Pastaroji 2019 m. spalio mėn. priėmė sprendimą, kad skundas yra nepagrįstas ir nėra pagrindo jo tenkinti ir keisti“, – rašoma portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme.

Taigi taip pat paliktas galioti specialusis II lygio nuolatinės slaugos poreikis.

Dar kartą dėl specialiųjų poreikių  nustatymo į NDNT šeima kreipėsi 2019 m. gruodžio mėn. su nauju siuntimu, kuriame buvo pateikta naujausia medicininė informacija apie asmens sveikatos būklę. 

Ligoninė

Ligoninė

Kaip informavo N. Pikelytė, to paties mėnesio 23 d. teritorinis skyrius, vadovaudamasis nustatytais kriterijais, vėl nustatė specialųjį II lygio nuolatinės slaugos poreikį.

„Norime paaiškinti, kad negalios vertinimas atliekamas vadovaujantis minėtame teisės akte nustatytais kriterijais, ne subjektyvia NDNT ar konkretaus specialisto nuomone. 

REKLAMA

NDNT sveikatos būklės nevertina, nediagnozuoja, nes tai ne jos funkcija, NDNT nėra gydymo įstaiga. Medicininę informaciją, kaip minėjome, gauname iš asmens sveikatos įstaigos – ji būna pateikta siuntime ir prie jo pridėtuose medicininiuose dokumentuose. 

Minėtas asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti klausimynas pildomas pokalbio su asmeniu arba jo atstovu (jei pats asmuo į klausimus atsakyti negali) metu. Po klausimynu, kad užpildytas teisingai, pasirašo tiek jį pildęs darbuotojas, tiek pats asmuo (ar jo atstovas)“, – sakė NDNT specialistė.

Kartu ji pabrėžė, kad yra sudarytos visos teisinės priemonės NDNT sprendimą, jei manoma, kad jis neteisėtas ar nepagrįstas, apskųsti. 

„Šia teise mūsų kalbamu atveju Arūnas A. ir pasinaudojo: priešpaskutinis NDNT teritorinio skyriaus sprendimas buvo apskųstas NDNT direktoriui, jį išnagrinėjusio Sprendimų kontrolės skyriaus sprendimas – Ginčų komisijai.

Paskutinis 2019 m. gruodžio 23 d. sprendimas taip pat apskųstas NDNT direktoriui. Skundo pagrindu atliksime pakartotinį asmens specialiųjų poreikių vertinimą ir priimsime sprendimą, kuris taip pat gali būti apskųstas Ginčų komisijai. Jei asmuo nesutinka ir su ikiteisminės ginčų nagrinėjimo institucijos – Ginčų komisijos – sprendimu, turi teisę kreiptis į teismą“, – biurokratinį mechanizmą aiškino N. Pikelytė.

Realios situacijos neįvertina

Savo ruožtu dėl nustatytos slaugos lygio nesutinkanti Daiva tikino, kad tokia jos istorija – ne vienintelė.

„Tokių istorijų – ne viena, ne trisdešimt, o tūkstančiai. Priiminėjant skundą man tik patvirtino, kad jų daugybė. Bet niekas į juos nereaguoja. Tiesiog svyra rankos, bet niekas nesikeis, kol įstatymas nebus pakoreguotas.  

Taip pikta, kad dalis turinčiųjų neįgalumo, nedarbingumo grupes yra jas nusipirkę, o tiems, kuriems išties reikalinga slauga, nedarbingumas, to negauna. Visiškai nevertinama reali situacija, viską lemia kažkokios biurokratinės lentelės“, – kalbėjo Daiva.   

Sigita
2020-01-13 18:48:21
Taigi kokioj srity 10 procentų darbingumo paralyžuotas žmogus gali dirbti? Jau nejuokinga,o klaiku!!!!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mindaugas 2020-01-19 15:52:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tą tarnybą seniai išvaikyti reikia (kartu su Veryga ir Kukuraičiu)   ATSAKYTI
Julia 2020-01-17 21:42:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad tie debilai kurie kure tokius istatymus butu patys suparalyzuoti iki grabo lentos,idiotai   ATSAKYTI
gal.... 2020-01-15 17:35:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
visiškai nedarbingas gali būti tik lavonas. Visi kiti ir akis vartydama gali kažkiek užsidirbti..... už gražias akis juk irgi sumokama.....o jei dar ir kalba, tai gali dirbti tokį darbą, kur reik kalbėti - pavyzdžiui pagalbos linija ar panašiai.... Įsivaizduoju, guli su pamperiais ir konultuoja ką nors telefonu....   ATSAKYTI
jonas 2020-01-15 15:04:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu visu komisiju darbasir yra kaip ta vargsa zmogeli apipisti.   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-15 09:36:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valstybė turėtų šaudyti neįgalius, pensininkus ir bedarbius. Liks daugiau lėšų išgrobstymui iš biudžeto.   ATSAKYTI
Paprastasis 2020-01-14 21:17:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sprendimas nepagrįstas? Ir taip aiškina neteismine tvarka veikiančios institucijos? Jie turi teisę kreiptis į ekspertus ir ...

Taigi išvadoje - kokį darbą turėtų pasiūlyti šios institucijos?

Tai RL piliečio pažeminimas, o ne kalti du lygiai.

Gaila, kad mūsų juristai neturi pilietiškumo jausmo.   ATSAKYTI
mindiu 2020-01-14 09:55:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimyna pildo NDNT darbuotojas, pats paklausia pats atsako, ir po to duoda pasirašyti. Absurdas   ATSAKYTI
Maša 2020-01-13 22:09:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesinori linkėti pikto ,bet visi šitie biurokratiniai kirminai nebijo,kad viskas ką jie blogo daro žmonėms,kankiniams vieną dieną pajaus savo kailiu.Taip nusibodo visi šie biurokratai viską darantys ,,valstybės vardan''   ATSAKYTI
A 2020-01-13 20:25:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai negi tarnyba sakys kad jie visiški idiotai, ne, jie sako "tokie įstatymai, mes tik darom kaip parašyta". LT priimta dangstytis kvailais įstatymais ir nei kaltų, nei atsakingų.   ATSAKYTI
tiesa 2020-01-13 20:09:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pats esu praejes visa ta nesamone.kitaip nepavadinsi.klausimynas,tai is vis is apsirukiusiu srities.kokia valdzia issirenkame,ta ir turime......   ATSAKYTI
Kaimo runkelis 2020-01-13 19:54:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne visus/-as globoja DĖDĖS BLATAI irTETOS PAŽINTYS   ATSAKYTI
rimas 2020-01-13 19:29:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gal kas zino,kam pateikti uz kysius gavusiu nedarbingumo pasalpas,adresa   ATSAKYTI
Sigita 2020-01-13 18:48:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taigi kokioj srity 10 procentų darbingumo paralyžuotas žmogus gali dirbti? Jau nejuokinga,o klaiku!!!!   ATSAKYTI
Vytas 2020-01-13 19:06:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi mokesčius lengvatinius 10 proc. turi mokėti - juk nedarbines pajamas gauna ir tegu soc. tarnyboms kulnus bučiuoja nes ir tai atims.  
Ir vel tie patys svaiciojimai 2020-01-13 18:31:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nedave kysio... beje, tie kurie kuria klausimynus tegul patys eina ir klausineja bei pildo si klausimyna. Tuomet supras kad jis parengtas netinkamai...kas per absurdas. Kokua nesamone. O gal dar pasiulys susirasti darbo...   ATSAKYTI
www 2020-01-13 18:10:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Teisti reik jį už prieš žmogų vykdomą genocidą.    ATSAKYTI

Top Video

Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
REKLAMA
Zita Bružaitė (Fotobankas)
Jei Vyriausybė pritars ketvirtąjam kultūros viceministro postui, į jį bus siūloma Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė kompozitorė Zita Bružaitė, BNS patvirtino pati ...
„Šimtą, šimtą!“: Lietuvos ūkininkai Briuselyje reikalauja suvienodinti tiesiogines išmokas (nuotr. SCANPIX)
Daugiau kaip pusantro šimto Lietuvos ūkininkų ketvirtadienį surengė protesto akciją Briuselyje, reikalaudami, kad jų gaunamos tiesioginės išmokos pasiektų Europos Sąjungos (ES) ...
Neeilinė situacija vienoje Kauno gatvių – šiukšliavežio ratas įstrigo duobėje (nuotr. Kas vyksta Kaune)
Trečiadienio pavakarę „Kas vyksta Kaune“ pasiekė neįprasto eismo įvykio nuotraukos. Taikos prospekte vienas „Kauno švaros“ šiukšliavežio ratas įsmuko į gilią duobę – čia ...
Nauji greičio matuokliai duoda vaisių: vien Klaipėdos apskrityje užfiksavo šimtus pažeidėjų (nuotr. Policijos)
Beveik visų miestų policija pasidalino sąrašais su gatvėmis ir keliais, kuriuose gali stovėti vairuotojus medžiojantys ir baudas už viršytą greitį garantuojantys trikojai ...
Šiukšlės (nuotr. stop kadras)
Šalies savivaldybės perspėja – atliekų tvarkymas gali dar labiau pabrangti. Taip, nutiks, jei Seimas palaimins Aplinkos ministerijos siūlymą suvienodinti šiukšlių tvarkymo ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų