Kalėdos su eglute, dovanomis ir su aplink stalą susėdusia šeima yra, regis, nemari tradicija. Visgi Sovietų Sąjunga buvo į ją pasikėsinusi ir net uždraudusi šventinę eglutę, kaip buržujų atributą. Viskas, kas buvo siejama su religija, šeima ir kalėdine ramybe, pasak bolševikų, turėjo išnykti, bet taip niekada ir neišnyko. Tiesa, Naujieji metai, kurie tapo beveik politine švente, praretino Kalėdų ir Kūčių aistruolius, visgi tradicijos neišnaikino. 

Sovietiniai šventiniai papuošimai (nuotr. wikipedia.org)

Sovietiniai šventiniai papuošimai (nuotr. wikipedia.org)

Kalėdos Lietuvoje ir Rusijoje švęstos seniai, bet kalėdinės eglutės tradicija prigijo tik 19 amžiuje, kai iš pradžių diduomenė, o vėliau ir vargingiau gyvenantys žmonės ėmė puošti egles arba pušis. Pirmąją eglę savo privačiuosiuose apartamentuose dar 19 amžiaus pradžioje pasipuošė iš Vokietijos kilusi princesė Šarlotė. Taigi puošti kalėdines eglutes pradėta kopijuojant vokiškąją tradiciją. 

Žaisliukai su Stalinu ir karikatūros su eglute

Vos užgriuvus revoliucijai Kalėdos buvo panaikintos, jos pakeistos komunistams daug priimtinesnėmis komjaunuolių šventėmis. Portalas tv3.lt siūlo pasidairyti po įdomius istorijos užkaborius ir kiekvieną sekmadienį sužinoti šį tą netikėto.

REKLAMA

Buvo mėginama įtikinti, kad Kalėdos pagoniška šventė, kurią švenčia tik tamsuoliai, o išsilavinę komunistai neužsiima tokiais niekais. Bandyta net įrodyti, kad mergelė Marija niekada negyveno, esą kitu atveju būtų rasti jos kaulai. 

Visgi bolševikus šokiravo faktas, kad to niekas nepriėmė. Žmonės ir toliau šventė Kalėdas. Tai taip nervino bolševikus, kad 1928 metais jie ne tik dar kartą uždraudė Kalėdas, be ir nusitaikė į kalėdinę eglutę. Eglutė buvo laikoma buržuazinio gyvenimo simboliu ir net vaikams buvo mėginta įteigti, kad tai – nereikalingas švenčių aksesuaras. Tiesa, eglutes žmonės slapta puošdavo, o žaisliukų nebuvimo problemą spręsdavo savaip. Darydavo juos iš papier-mashe, megzdavo, siūdavo. 

Tiesa, laikai buvo sunkūs, todėl 1935 metais Stalinas bado ir didžiojo teroro išvargintus vaikus nutarė pradžiuginti švente. Leista vėl puošti eglutes, bet šios sietos nebe su religine švente, o su Naujaisiais metais. Taip imta orientuotis į ateitį ir grubiai naikinti senąsias tradicijas. Grįžo ir Senis Šaltis, tik dabar jis buvo kitoks nei Senis Kalėda ar senasis mitinis herojus, kuris lankė carinės Rusijos vaikus.

Sovietiniai šventiniai papuošimai

Sovietiniai šventiniai papuošimai

Šalia jo atsidaro ir Snieguolė, net šventinių eglučių puošyba buvo pakeista. Mėlynas žvaigždes, dedamas ant eglučių viršūnių, pakeitė raudonos penkiakampės, atsirado žaisliukų su Stalino ir Lenino veidais. Šventės tapo politikos dalimi, religijai vietos nebeliko, o nuo kalėdinių eglučių šypsojosi ūsuoti politikai. 

REKLAMA

Tiesa, nei rusai, nei tuo labiau lietuviai ar kitos sovietų pavergtos tautos niekada taip ir nesustojo švęsti Kalėdų. Rusai, kurių Kalėdos pagal Julijaus kalendorių yra sausio pradžioje, tyliai ir niekam nesiskelbdami švęsdavo dieną, kurios sovietinio žmogaus kalendoriuje neturėjo būti. Rusai ne tik švęsdavo Kalėdas, bet kaip ir lietuviai nepamiršo tradicinių kalėdinių valgių. 

Tradicijas išlaikė tik stipriausi

Kalėdų išvakarės, pas mus vadinamos Kūčiomis, pas rusus vadinosi sočelnik kuomet buvo valgomas kruopų mišinys su medumi. Tai buvo vadinama kutia ir valgyta iš vieno dubens, kad parodytų bendrystę. 

Dvylikos patiekalų vakarienė, primenanti 12 apaštalų taip pat buvo dalis vakarienės. Valgyti blynai, mišrainės, šaltiena, virtiniai su bulvėmis, karpis, kimštas paršelis, grikių košė, žąsis, naminės dešrelės ir pyragai. Kalėdų išvakarėse baigdavosi 40 dienų trukęs pasninkas, todėl vakarienė ir kitos dienos pietūs buvo gausūs.

Tiesa, tokios Kalėdų tradicijos Sovietų Sąjungoje išliko tikrai ne pas visus žmones. Sistemingas religijos niekinimas ir tradicijų naikinimas davė savo vaisius. Senąsias tradicijas puoselėjo tik vyresnio amžiaus arba itin religingi žmonės, o visi kiti susikoncentravo į Naujųjų metų šventimą.

Šiam žmonės kaupdavo ne tik sovietinio šampano, bet baltosios mišrainės, majonezo ir šprotų atsargas. Kalbama, kad statistinė sovietinė šeima, susiruošusi garsiau ir ilgiau švęsti naujuosius metus, balkone saugodavo apie 10 kilogramų baltosios mišrainės, kurią vadino Olivje salotomis.

REKLAMA

Draudė ir stebėjosi

Vilniaus universiteto docentas Algirdas Jakubčionis sako, kad Kalėdos Sovietų Sąjungoje sunkiai kovėsi dėl savo išgyvenimo, bet išlikti šioms pavyko. Tiesa, ne visur ir ne visada. Vos įsigalėjus bolševikams visos šventės Sovietų Rusijoje buvo uždraustos, ypač religinės. 

„Tuo metu buvo siūloma ne tik uždrausti religines šventes, bet ir sunaikinti visas kapines. Nes tai vietos, kuriose klestėjo, bolševikų manymu, religija. Tiesa, tai laikais buvo naikinamos ne tik kapinės, bet ir griaunamos bažnyčios, vienuolynai, naikinamos visos vietos, bent kiek susijusios su kultūra. Todėl visiškai nenuostabu, kad pirmas dalykas, kurį uždraudė, ir buvo Kalėdos“, – svarstė istorikas. 

Tiesa, ištrinti Kalėdų iš žmonių sąmonės jokia politika nesugebėjo. Sovietinis saugumas, NKVD kelis dešimtmečius fiksavo ir liūdnai konstatuodavo, kad net ir draudžiant švęsti Kalėdas, žmonės Sovietų Rusijoje švęsdavo pasislėpę.

Sovietiniai šventiniai papuošimai

Sovietiniai šventiniai papuošimai

Buvo siekiama ne tik sunaikinti Kalėdas, bet ir kalėdinę eglutę, 1929 metais jos tiesiog uždraustos. Visgi draudimas ilgai neužsibuvo ir jau 1935 metais sovietiniai piliečiai vėl galėjo puošti eglutes, bet Kalėdų švęsti ne – visas jėgas nutarta mesti į Naujųjų metų šventimą, nes sovietų valdžia suprato, kad šventės žmonėms – būtinos. 

„Ketvirtojo dešimtmečio viduryje prasidėjo „atšilimas“ švenčių klausimu. Vėl leista puošti eglutes, tam reikėjo specialaus Stalino įsako. Esu skaitęs pasakojimą apie žmones, gyvenusius komunaliniame kambarėlyje. Penkiese spaudėsi viename mažame kambaryje ir norėjo turėti eglutę, todėl ją tiesiog pasikabino ant lubų.

REKLAMA

Aukštyn kojomis kabėjusi eglutė žmonėms buvo svarbiau nei jokios. Tiesa, visa valdžios energija buvo nukreipta link Naujų metų. Siekta išstumti krikščioniškas Kalėdas išgarsinant ir suteikiant itin daug reikšmės Naujiems metams. Tiesa, tuo metu sausio 1 diena nebuvo laisvadienis. Audringai atšventę Naujus metus tarybiniai piliečiai kitą dieną turėjo eiti į darbą, nedarbo diena sausio 1 diena tapo tik po antrojo pasaulinio karo“, – pasakojo istorikas A. Jakubčionis. 

Lietuvą užgriuvus sovietams, jų tvarka buvo perkelta ir čia. Eiti į bažnyčią ir švęsti Kalėdas buvo nemenkas nusikaltimas. Tiesa, 1946 metais Stalinas sušvelnino draudimus stačiatikių bažnyčiai, suvokta, kad stačiatikybė užima didelę dalį žmonių savasties, manyta, kad pasitelkus bažnyčią bus lengviau valdyti visuomenę. Visgi tai, kad reabilitavo stačiatikius, nereiškia, kad neengė katalikų. 

„Po karo Stalinas ėmė grįžti prie nacionalinių rusiškų simbolių, tarkime, buvo sukurtas Tarybų Sąjungos himnas, nors prieš tai naudotas internacionalas. Stačiatikybės reabilitavimas taip pat buvo dalis gudraus Stalino plano. Vilniuje stačiatikių vienuolynas veikė, visi katalikiški buvo uždaryti. Taip išliko visą sovietmetį. Lietuvoje po okupacijos apsimesta, kad Kūčių ir Kalėdų nėra, siekta išnaikinti tradicijas, bet tai nepavyko.

Žmonės rinkdavosi Kūčių vakarienei, kaip ir prieš tai, Kalėdas taip pat švęsdavo, bet visą tai darydavo pasislėpę. Abi šios dienos būdavo darbo dienos, todėl vakarienę reikėdavo ruošti paskubomis ir po darbo. Į bažnyčią žmonės taip pat ėjo, neidavo tik tie, kurie buvo idėjiniai komunistai arba tie, kurie siekė karjeros partijoje. Tokie žmonės gal ir Kalėdų nešvęsdavo, nes bijojo, kad bet koks gandas apie tai gali sugriauti jų karjerą“, – pasakojo istorikas. 

REKLAMA

Žmonės Kūčias ir Kalėdas Lietuvoje švęsdavo užsidangstę langus, kad niekam nekristų į akis aplink stalą susėdusi ir kalėdaičius laužanti šeima.

Pasak istoriko, Kūčių dieną traukinys Vilnius-Kaunas būdavo sausakimšas, parduotuvėse taip pat padaugėdavo žmonių. Visi apsimetė, kad nieko nevyksta, bet visi skubėjo namo prie šeimos stalo. Tą žinojo ir valdžia, bet išnaikinti tradicijos nepajėgė. 

Sovietiniai šventiniai papuošimai

Sovietiniai šventiniai papuošimai

Visgi sovietinė valdžia švenčių ėmėsi rimtai. Naujieji metai pamažu tapo pačia didžiausia metų švente ir, bent rusų sąmonėje, tokia liko iki šiol. Tiesa, Lietuvoje visada buvo švenčiamos visos žiemos šventės, bet Naujieji metai taip pat įgavo daugiau reikšmės, nei turėjo prieš tai. 

Sovietų Sąjungoje jokios šventės neapsieidavo be politikos, Naujieji metai nebuvo išimtis. Visgi, pasak A. Jakubčionio, tai buvo mažiausiai ideologizuota šventė, nors Leonido Brežnevo kalbos, sovietinio šampano ir Kremliaus bokštų dūžių ir nepavykdavo išvengti. 

Daugelis tautiečių, gyvenusių tais laikas, dar ir dabar prisimena naujametinius komunistų partijos vadų palinkėjimus, kurie Lietuvoje jau buvo išklausomi tyliai atšventus Kalėdas, o Rusijoje – besiruošiant Kalėdoms, kurių neturėjo būti.

Gintaras
2019-12-22 17:23:46
Kiekviena santvarka kuria savo šventes ir nieko tame keisto. Ir dabar prezidentai per tv pasako palinkėjimą žmonėms. Jeigu tai sovietinis politizuotas aktas, tai tegul nesveikina. Darbo žmonių šventė pas mus nešvenčiama, nors ji tarptautinė, taip pat kovo 8-oji, nors ji tarptautinė moters diena, bet mums atrodo komunistinė ir ją išbraukiame. Tai kuo dabartinė politika kitokia, jeigu šventes paišo pagal savo supratimą, pagal savo politiką? Niekuo nuo sovietų nesiskiriame, nebent tik tuo, kad jie mėgo raudonus gvazdikus, o mes vargšes gėles matome kaip sovietines ir nedaug trūksta, kad būtų uždraustos auginti :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Osvaldas 2020-05-18 10:19:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ha ha ha ha   ATSAKYTI
viktoras 2019-12-27 18:24:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tradiciju negalima pavogt, kaip ir tikejimo. galima jausmais manipuliuot. Jurate ta ir daro   ATSAKYTI
PP 2019-12-27 14:01:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Komunistai TSRS laikė save ateistais ir siekė savos ideologijos.Religija buvo atskirta nuo valstybės ,bet nepanaikinta. Religines švėntes laisvai šventė ,ėjo į bažnyčias tikintys ,neįsirašę į kompartiją. Vietiniai koloborantai ,padlaižiai visuomet darydavo didžiausią žalą,bet prie kokio okupanto -raudono ar rudo .   ATSAKYTI
Sovietinis 2019-12-27 11:52:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anais laikais Šv. Kalėdos buvo šeimos ir tykėjimo/bažnytinė šventė. Naujieji metai dovanų ir kt. O dabar iš Kalėdų dvasios liko šlykštus materializmas.    ATSAKYTI
nu jo 2019-12-27 11:10:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
čia daugelis ilgisi tos tarybinės santvarkos,bet kur ją dabar surasti?juk ir pačioje rusijoje jos nebeliko,dabar Rusija kartais daug labiau europietiškenė ir liberalesnė nei Lietuva,privatūs verslai,išnaudojimas,rinkos ekonomika viskas tas pats kas ir pas mus tik žodžio laisvė apribota,taip kad jei sugrižtų tie rusai būtų lygiai tas pats kaip dabar ir dar negalėtumėt burbėt ant valdžios   ATSAKYTI
ha ha ha ha ha 2019-12-27 01:35:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
kaip Grybauskaitė vogė Kalėdas   ATSAKYTI
M 2019-12-26 16:59:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet uztai kiek dabar burzuju atsirado,o kartu ir ubagu.Buve visi komjaunuoliai,komunistai dabar didziausi patriotai.O tas normalus tautietis toks ir liko,   ATSAKYTI
Dalius 2019-12-26 11:22:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lietuva jau mirusi kaip salis,ir ne Rusija kalta!Atgavusi nepriklausomybe susinaikino pati,is vienos sajungos i kita istojo,is salies emigravo trecdalis gyventoju,taip net karo metu nebuvo.Isdavikai net savo nacionaline valiuta-LITA,sunaikino,salia valstybes veliavos plevesuoja melsvos spalvos veliava,himno niekas nedainuoja,ir dauguma net zodziu nezino.Didzioji dalis Lietuvos pilieciu keikia valstybe baisiausiais keiksmazodziais,nusivylimas milziniskas,ateitis liudna.Net politikai per tv pranesa zinia,kad ruoskites skurdui senatveje.Tai iskrypeliska sajunga,veidmainiu ir nieksu.Ir svarbiausia,kad Lietuvos susinaikinimo sustabdyti neimanoma.
   ATSAKYTI
Grigorij 2019-12-26 13:28:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dalius,
Sakot, kad Lietuvos susinaikinimo sustabdyti neimanoma? Nesutinku. Viltis mirsta paskutine, sansu DAR YRA. Ir nereikia kaltinti ES. Jus TYCIA pasirinkot kur kas maziau integruota sajunga, vietoj TSRS, kad megautis didesne nepriklausomybe. Tai naturalu, kad ten niekas uz ausu netempia. O po Brekzito, nuo 2020, rems ZYMIAI maziau. Pacituosiu Jums dali savo komentaro kitam straipsniui.

Dejojat, kad LR viskas blogai, blogiau buti negali? Tai kas kaltas del jusu, lietuviu, 90-ju prakeikto Pragarisko Sajudzio Baltijos Šunkelio pasirinkimo? Palyginimui: zydu tauta po 40 metu braidziojimo po dykuma (!!!) gavo Pazadetaja Zeme! Ka jus gausit po 10 metu, kai neliks liudininku del "partizanu", karo veteranu, beveik neliks zinanciu apie gyvenima TSRS, kai laisvai galesit plauti smegenis jaunimeliui? Negriztama issilakstyma po airijas? Po Kovo 11 ir Sausio 13, sokimo i NATO lauket pieno upiu, kisieliaus krantu, besimegavimo Vakaru Vartotojisku Rojumi? Ka pasejot, ka norejot pjauti tik nuolat kasant kaimynams griovi? Del pilnos laimes jums taip trukde "okupantiska" rusu kalba, kuria jus visiskai isvaret, net ruosiates ja isvaryti is vietiniu rusu viduriniu mokyklu LV pavyzdziu (lenku kalba taip pat)? Nerustinkit Dievo! Kaip zinia, zuvis puna nuo galvos. Prisiminkit M.A.Bulgakovo garsios pjeses "Suns sirdis" profesoriaus Preobrazenskio pasisakyma.

"Что такое эта ваша разруха? Старуха с клюкой? Ведьма, которая выбила все стекла, потушила все лампы? Да ее вовсе и не существует. Что вы подразумеваете под этим словом? Это вот что: если я, вместо того, чтобы оперировать каждый вечер, начну у себя в квартире петь хором, у меня настанет разруха. Если я, входя в уборную, начну, извините за выражение, мочиться мимо унитаза и то же самое будут делать Зина и Дарья Петровна, в уборной начнется разруха. Следовательно, разруха не в клозетах, а в головах."

Taigi, visu pirma, turit atsitoketi, subresti, nugaleti suirute savo smegenyse. O po to galima paruosti ir vykdyti veiksmu plana. Zinant, kas ir kuo kaltas, nuspresti, KA DARYTI, yra tiesiog elementaru. Nereikalingas joks profesorius, ar nusifilosofaves A.Juozaitis. Net pirmokas zinotu, ka daryti. Per busimus Seimo rinkimus turit masiskai isrinkti G.Palucko partija, neprileidziant landsberginiu ir liberastu prie vamzdzio (Seimo). Galima balsuoti ir uz nuosaikesni V.Tomasevski, tik jis neatsilaike spaudimui, ir sutiko didinti karines islaidas. Turit nedelsiant nutraukti permanentini, visiskai nualinusi LR vienpusiska kara su "Rusu". Priesingai, islendant is JAV uzpakalio, kuo daugiau su jo susidraugauti, ir, per abipusiai naudinga ekonomini bendradarbiavima, atkurti Gamyba ir ZU iki suklestejimo, Suomijos pavyzdziu. Kad "Rusas" patiketu - nedelsiant isstoti is NATO, islydeti is cia jos kariauna, gerokai pataupant lesas soc.programom, pradeti gerbti TIKRUS isvaduotojus, nustoti spausti tautines mazumas, ju kalba. Jei Nauseda prades sakotis - surengti jam impicmenta, ir isrinkti V.Andriukaiti. VISKAS ELEMENTARU, kaip du pirstus... Sekmes subrendime!!!  
Grigorij 2019-12-26 14:44:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dalius,
bet jei ir toliau liaupsinsit "partizanus", ramanauskus-vanagus, noreikas, skirpas, impulevicius, klimaicius, tai pritariu: Lietuva jau mirusi, kaip salis. Turit rinktis.  
to Grigorijus 2019-12-26 16:49:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
labai norėtum ane?bet žinok to nebus  
Grigorij 2019-12-26 21:52:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to Grigorijus,
pradejot dejoti - atsakiau, ka reikia daryti, kaip Lietuva gelbeti. Nebus taip - reiskia nebus, matysit savo Lietuvele, kaip savo ausis be veidrodzio. Turit pasirinkti, ko norit: ar gelbeti Lietuvele, ar stebeti JAV tanku "Abramsu" cirka Pabradeje bei "partizanus" liaupsinti. Manai, man daugiausia reikia, man daugiau uz jus reikia LR gelbeti, as to daugiausia noriu? Jus nors uzsikniskit, nors nuo ryto iki vakaro liaupsinkit "partizanus" - dejau as ant tokiu. Gimtos Lietuveles man gaila, o ne tokiu, kaip tamsta. Neatsitokesit - reiskia tvarka sventoje Marijos zemeje darys kiti, po jusu visisko issilakstymo. Tuomet neuzlaikykit judejimo, greiciau uzleiskit vieta tiems, kas Lietuvele padarys klestincia. Deja, be lietuvybes (ne mano maldom).  
Grigorij 2019-12-27 05:50:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to Grigorijus,
o siaip, ne mazi esat. Patys, geriau uz mane, viska zinot, kaip Lietuvele griovet. Savo rankom. "Rusas", iseidamas, ir kariuomene isvede, ir viska paliko: visa teritorija su Vilniu ir Klaipeda, su visa milziniska sajungine nuosavybe, visas imones, innfrastruktura. Nei varztelio nepaeme!!! Gi didzioji dauguma tu pagyvenusiu bambekliu tuomet masiskai palaike Sajudi, leido ladsberginiams griauti Lietuva, o veliau "laisvinti" ja nuo visaliaudines valstybines nuosavybes, naikinant visa Gamyba, draskant kolukius. O, padarius visa juoda darba, buvo tiek dziaugsmo, kad tapom "postindustrine" visuomene be Monstru Tarybiniu imoniu, nepriklausant nuo RU, NVS rinku! Kad Lietuva tapo zalia (tik dabar net zalia LR tures moketi milziniska suma apsaugai nuo klimato kaitos)! Su kokiu dziaugsmu, europietiskai, ŠunGrybė uzdare laidojimui Didziuli Monstra - IAES! Tik... atsirado mazyte problemele: kap tokioj, islaisvintoj nuo Gamybos, Lietuvoje isgyventi. Bet dar buvo dziaugsmo, upo per akis, pasididziavimo del visisko issilaisvinimo. Tuomet visos jegos buvo mestos ginklavimuisi, bei vienpusiskam karui su "Rusu", tenkinant garbetroskiskuma, siekiant revanso uz "okupacija". O cia jus padaret esmine, lemtinga klaida. Jus manet, kad Vakarai, JAV, kuriu interesus taip tenkinot, visa tai ivertins, ir uz tai apibers jus auksu ir brangenybem. Ir, ziauriausia prasovet. Visiskai isdave "Rusa", padovanojusio jums nepriklausomybe, net niekingu Judo 30 sidabriniu negavot. Kaip ir 1946-53, nors iki pat 1953 JAV per radija liepe ir toliau masiskai lieti "neteisingu" lietuviu krauja, priesintis Tarybu valdziai, zadant pulti TSRS ir laisvinti Lietuva. Taigi, dejojat, pykstat ant likimo ir Dievo, kad Judo dalia tokia nepavydetina?.. Tenka gyventi be paciu sugriautos Gamybos, patirti savo kailiu visa kruvi pelnytu RU kontrsankciju, be jokiu kompensaciju is JAV, ES. Nejau JAV turi judams moketi? Uztenka palaikyti moraliskai, patapsnoti per peti, parodyti savo tankus "Abramsus" Pabradeje. Idomumo delei. PL lenkai ne tokie durni: jie savo gamybos nesunaikino, o is jos duotoja maisto produktus, verciant jus ten masiskai apsipirkti. :))) JAV, ES skaito, kad uztenka materialiai palaikyti pirma Juda, isdavusi TSRS, Rytu socializmo bloka dar 1981, kai sukilo Valensos "Solidarumas". O jus, viska sugriove, prarade Rytu rinkas, paskutinius likusius centus isleide ginklavimuisi, NATO, "Independence" islaikymui, kovodami pries busima pigia Astravo elektra, gyvenkit, kaip norit.

As ne pasiduoti, atsiduoti "Rusui" raginu (jis ant jusu dejo, ranku neteps). Raginu atsitoketi, padaryti teisingas isvadas, priimti teisingus sprendimus. Skaitot, kad nera del ko atgailauti, dar ne laikas pradeti Lietuvele gelbeti?.. 30 metu taip uoliai kaset "Rusui" griovi, ir nepastebejot, kaip, pagal negincyjama desni, patys ten ikritot... Net "Tiesa" apie "pavogtas" Kaledas jusu neisgelbes. :)))  
Dviveidziu 2019-12-26 11:21:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
..tiek anksciau nebuvo.Svente Kaledas tikintys, kiti-Naujus metus , nors niekas nedraude svest ir Kaledu.Dabar ne vienas tyciojasi is tikinciuju, bet ju sventes svencia susile..Bjauru.   ATSAKYTI
Grigorij 2019-12-26 14:13:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dviveidziu,
prisimenat, kaip Sajudzio laikais smerket TSRS, kad ji spaude Lietuvos Baznycia, kad, issilaisvinus, gyvensit su Dievu, nes esat arsieji katalikai? Ir, kur jusu pazadai? Kur katalikai??? O reikalas tame, kad nuo pat nepriklausomybes pradejot skiepyti jaunimeliui vietoj Tarybines Morales, ar siaip, Morales, "vakaretiskas vertybes", pradedant nuo Sajudzio siuksles Meiles Luksienes. Vakaru pavyzdziu atsisaket nuo jaunimo auklejimo, o, gerbiant jo "teises", tik suteikiat jam svietimo paslaugas. O svarbiausia, pagrindinis jusu motyvas begimo is TSRS buvo ne "okupacija", "engimas", "rusinimas", noras atkurti LR Baznycia ir katalikybe, o noras patekti ir megautis Vakaru Vartotojisku Rojumi, parduodant Vakarams savo antitarybiskuma ir rusofobija. Taigi, viskas - Melas, apgaule! Norejot nuo biedno Brolio pabegti pas turtinga ir itakinga Seimininka. Katalikybei vietos neliko... Na, bent isitikinot naujo Seimininko broliskumu. Dziaukites, kad kol kas cia tevus vadina teciu ir mama, o ne gimdytoju №1, gimdytoju №2.  
Lietuvis 2019-12-26 10:16:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Sovietiniai laikai buvo švenčiama Kalėdos Velykos ir darbe šventėm turedavom eglutės o dabar daugelis nesvencia turi dirbti atrodo kad vizijas liks alkanas o kuo daugiau turi tuo daugiau nori   ATSAKYTI
Raima 2019-12-26 10:01:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mūsų šeima buvo netikinti-tai ir nešventėm Kalėdų.o mano bendraklasiai tikintieji šventė ir neslėpė to.O dabar švenčiam,tai švenčiam-parduotuvių lentynas nušluojam ir tris dienas girtuokliaujame   ATSAKYTI
Antimaskolis antivatauka 2019-12-25 21:37:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Maskoliai yra vyvenimo blogis, juo ir liks kol geris jo nesunaikins.    ATSAKYTI
Hey 2019-12-26 10:33:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lopas , praplautom smegenim  
KODĖL? 2019-12-25 18:02:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kodėl, tų pačių veikėjų, kur kadaise per televizorių prieš ekraną dainavo rusiškai patriotines dainas veikėjų anūkai dabar turavoja be jokio sąžinės graužimo angliškai, nors ir nemoka tarimo?   ATSAKYTI
Lietuvis 2019-12-26 10:19:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu kabliu kalba užvaldė jaunimą buvo ryškiai dabar kabliu sieninės laizo  
o kodėl tų pačių senelių, kurie seniau p 2019-12-25 17:58:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl?   ATSAKYTI
Dina 2019-12-25 15:44:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tiesa ta,kad tiek Kūčios,tiek Kalėdos,tiek N.Metai kilę iš pagoniško tikėjimo į daugelį dievų.Kūčios su 12 mėnesių,Kalėdos-Saulėgrįžos šventė nenugalimosios Saulės garbei.Kadangi saulė-labai svarbi pagonybei,tai teko užsispyrėliams ją sukrikščioninti ir pervardinti Kalėdomis.O kas -Kalėda?Kuk ne Jėzus Kristus! N.Metai-visų pradžių ir vartų dievo Janio garbei(Januar).Kadagi ji nesukriščioninta vieninteliam dievui-kūrėjui,tai sovietai ją supolitino savo garbei.   ATSAKYTI
Antanas 2019-12-25 09:44:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Niekas nieko ne draudė kas noriejo tas švente eilinis makaronu kabinimas kaip buvo viskas blogai ir kaip viskas dabar gerai   ATSAKYTI
Irena 2019-12-24 20:44:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Paliki ta Sovietu sajunga ramybej, pasiziurekit kokie dabar zmones iskrype,kai kuriems sitos sventes nieko nereiskia, apsinarkasine vaiksto ir vagia, daugiausia svenciu metu kai zmones isvyke kiturI   ATSAKYTI
Stasius 2019-12-24 09:37:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kazi is kokios planetos nukrito tas Jakubcionis , negi mums idomu ,ka po revoliucijos su ssvo pilieciais issidirbinejo komunistai , dalinames prisiminimais apie Lietuva , pas mus svente ,kas norejo ,berneliu misioms netilpdavo i baznycia ,eglutes neslepdavo ir nedangstydsvo langu , nes bijojo tik tie, kurie dirbo valstybineje tarnyboje , nes sunku buvo gyventi dviguba gyvenima , ir nebuvo pas mus egl. zaislu su Stalinu ir kitokiu nieku ,per Tris Karalius sausio 6 d vaiksciodavo karaliais persirenges jaunimas ,giedodavo sustoje prie duru ,buvo sventiska ir grazu. Ir nereikia cia. prigalvoti visokiu baisenybiu ,zinoma ,jei koks partinis darbuotojas slankiotu i baznycia , tai veidmainiu guvenimas visada nelengvas ,arba tu toks ,arba kitoks ,vidurio nera ..:-)   ATSAKYTI
nu 2019-12-24 10:13:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Trijų karalių tais laikais niekur nebuvo ir tikri jie niekur nevaikščiojo,labai gerai pamenu tuos laikus  
ARVYDAS 2019-12-24 09:13:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Gyvuliniuose traukinių vagonuose tūkstančiai įšalusių į ledą lietuvių tremtinių lavonai..Per Kūčias.1941.Kremliaus komisarai gangsteriai(80% žydai,Stalinas -žydas).   ATSAKYTI
Pistacijus 2019-12-24 09:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Panašiai, tik su įvairiais žiaurumais ir sadizmu buvo išnaikintas senasis baltų tikėjimas tos pačios krikščionybės, lazda turi du galus...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Vilniuje avariją sukėlė girtas pasienietis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienį apie 17.20 val. Vilniaus rajone Molėtų plente girto pasieniečio vairuojamas automobilis „Škoda“ susidūrė su automobiliu „VW T-Roc“. Pastarasis automobilis po smūgio ...
Ilma Skuodienė (nuotr. asm. archyvo)
Daugiau nei du mėnesius Lietuvoje trunkantis karantinas įnešė sumaišties į daugelio šeimų gyvenimą. Įtampą kėlė ir pasikeitusios gyvenimo sąlygos, kuomet šeimai namuose kartu ...
Nuotolinis mokymasis (nuotr. stop kadras)
Lietuvos paaugliams klasės ir namų darbai kelia daugiausia streso tarp visų bendraamžių Europoje, bet pati mokykla patinka dažniau nei kitiems europiečiams, rodo Pasaulio ...
Vilnius birželį (nuotr. Juozo Skaros)
Nors valdžia džiaugiasi suvaldžiusi pirmąją koronaviruso bangą, pensininkai valdantiesiems negailestingi. Senjorai piktinasi, kad griežto karantino sąlygomis turės gyventi bent ...
Lėktuvai (nuotr. Fotodiena.lt)
Didžiojoje Britanijoje gyvenanti keturių asmenų šeima iš Lietuvos šių metų pradžioje priėmė itin svarbų sprendimą. Nuspręsta atsisakyti emigranto duonos ir sugrįžti gyventi į ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų