Prezidentas Gitanas Nausėda kalbėdamas kasmetinėje Rytų Europos studijų centro konferencijoje sakė, kad Lietuva neturi kito pasirinkimo, tik investuoti į savo gynybą. Šalies vadovas pabrėžė, kad mes neturėtume savęs apgaudinėti dėl Rusijos, o štai bendrauti su Baltarusija galima ir reikia. 

Prezidentūroje įžiebta eglė (nuotr. Fotodiena.lt)

Prezidentūroje įžiebta eglė (nuotr. Fotodiena.lt)

Kasmetinėje užsienio politikai skirtoje konferencijoje prezidentas kalbėjo apie būtinybę saugotis, skirti pinigų gynybai ir neapgaudinėti savęs paviršutiniškomis kalbomis apie didžiąją kaimynę. 

Jis pabrėžė, kad tarptautinė aplinka kinta greitai: pasaulis transformuojasi, atsiranda naujos galios, kuriasi naujos žaidimo taisyklės. 

 „Mažoms valstybėms tokių tarptautinių turbulencijų akivaizdoje visada išauga grėsmė dėl išlikimo, dėl įsiklausymo į jų balsą, kartais net šauksmą. Bet mus moko mūsų istorija“, – sakė prezidentas. 

Prezidentas pabrėžė būtinybę stiprinti gynybinius pajėgumus ir jaustis saugiai. 

„Vis dažniau ir garsiau skambant kalboms, kad Europos gynybinius pajėgumus reikėtų stiprinti atskirai nuo Amerikos, išgirdęs tokius apreiškimus prisimenu žodžius, kurie iškalti ant Rotušės sienos. „Kiekvienas pasirinkęs Lietuvą savo priešu, taps ir JAV priešu“. Tik nuoširdus įsipareigojantis draugas gali pasakyti tokius žodžius“, – JAV prezidento vizitą priminė prezidentas.

REKLAMA

Anot, G. Nausėdos, JAV kariai Lietuvoje primena, kad nesame ir niekada nebūsime vieni. Jis aiškino, kad investicijos gynybai nėra užgaida, o „egzistencinė būtinybė“. 

„Mūsų šalis neturi kito pasirinkimo tik investuoti į savo gynybą. Neturėtume savęs apgaudinėti paviršutiniškomis kalbomis apie mūsų didžiausią kaimynę, deja, tokių kalbų aš matau gana daug“, – kalbėjo prezidentas.

Anot prezidento, situacija ir santykiai su Rusija nėra geri, didžioji kaimynė net ėmė kvestionuoti Baltijos šalių okupaciją ir aneksiją, nors 1989 metais Ribentropo-Molotovo paktus ir buvo pripažinusi neteisėtais. 

Prezidentas taip pat pareiškė, kad „Rusija išlieka ilgalaikiu iššūkiu Lietuvos ir euroatlaninės erdvės saugumui“.

Tai pasak G. Nausėdos verčia susimąstyti ir skatina negrįžti prie „senos tvarkos“ ir seno supratimo apie tarptautinius santykius. 

„Nepriversime Rusijos to padaryti, jei ji pati to nenori. Tačiau mes galime ir privalome laikytis savo spendimų, nelegitimizuoti Rusijos neteisėtų veiksmų, reikalauti iš jos atsakomybės ir ginti tai, kas yra mūsų egzistencinis pagrindas.<..> Santykių stabilizavimas negali vykti bendrų vertybių sąskaita, sankcijos turi išlikti tol, kol Rusija nepakeis elgesio“, – svarstė prezidentas, pabrėžęs, kad Lietuvai itin svarbu derinti europines ir nacionalines darbotvarkes, veikti bendrystėje.

Tiesa, jis pabrėžė, kad kalbant apie Europos Sąjungą ir Lietuvos padėti ten, mūsų šaliai nėra priimtini paskutiniai pasiūlymai dėl daugiametės finansinės perspektyvos, nes tai mažina struktūrinių fondų dydį ir gali sutrikdyti svarbių struktūrinių projektų tęstinumą. 

REKLAMA

Jis taip pat kalbėjo apie svarbą nepalikti Baltarusijos Rusijos glėbiui. 

„Izoliuoti Baltarusiją nepasiteisino, bet tai nereiškia, kad esame pasirengę dirbtinai šildyti santykius. <..>,Atidžiai stebėsime, kad nebūtų peržengtos mūsų užsibrėžtos raudonos linijos“, – kalbėjo prezidentas.

Anot jo, didelį susirūpinimą kelia diplomatiniai veiksmai siekiant Baltarusijos ir Rusijos integracijos, tai esą yra vieta, kur mes turėtume pagelbėti Baltarusijai.

Jis taip pat pasidžiaugė, kad sukilėlių laidotuvėse, kurios vyko vos prieš porą savaičių, dalyvavo ne tik gausis būrys baltarusių opozicionierių, bet ir šalies vicepremjeras, o tai, pasak G. Nausėdos, nebuvo lengvas sprendimas baltarusiams ir jis nesulaukė Kremliaus palaiminimo.

Prezidentas taip pat išreiškė susirūpinimą, kad rytų partnerystės klausimai tarptautiniuose forumuose traukiasi į politinės dienotvarkės paraštes. 

Klimato kaitai reikės milijardų

Prezidentas G. Nausėda taip pat kalbėjo apie šalies ateitį, klimato kaitos keliamus iššūkius. Jis tikino, kad įgyvendinti prisiimtus kovos su klimato kaita įsipareigojimus, Lietuvoje per dešimtmetį tam reikės skirti 14 mlrd. eurų.

„Lietuvai siekiant įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus 2030 metais, papildomos priemonės gali pareikalauti net 14 milijardų eurų išlaidų. Iš jų beveik 10 milijardų eurų teks atseikėti iš valstybės biudžeto“, –  sakė G. Nausėda.

„Tai yra didelė kaina, kurios neįstengsime visos sumokėti vieni patys“, – pridūrė jis.

Europos Sąjunga (ES) yra sutarusi iki 2030 metų į aplinką išleidžiamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti mažiausiai 40 procentų. Pagal įsipareigojimus, Lietuva taršą turės sumažinti 9 procentais.

REKLAMA

Daugiausiai iššūkių įgyvendinti šiems pažadams Lietuvoje kyla dėl augančių ariamos žemės plotų ir seno automobilių parko. G. Nausėda ketvirtadienį vyks į ES šalių lyderių susitikimą derėtis dėl klimato kaitos ir būsimojo daugiamečio bendrijos biudžeto.

Galimybė, kuri neišsipildė

Konferencijoje dalyvavęs Vytautas Landsbergis prisiminė, kaip jis 1989 metais Maskvoje prie ak-to, pasmerkusio Ribentropo- Molotovo aktą.

Tai, pasak profesoriaus, teikė vilties, bet ji neišsipildė.  „Du paktai – vienas grobiamas, o kitas jį naikinantis jau 1989 metais. <..> Tiesa, buvo pasmerktas Stalinas, bet ne valstybė. Visgi buvo pasakyta daug. Pakto, kuri pasirašė Stalino ir Hitlerio įgalioti ministrai, tikslas nebuvo atidėti karą, to pakto tikslas buvo grobti žemes ir tautas. Ta parodo dar neužgrobtų žemių dalybos“, – aiškino V. Landsbergis. Anot jo, tokia yra faktų istorija. 

„Tą istoriją išnagrinėjo ir išvadas pasiūlė SSRS deputatų taryba jau po daug metų. <..> Stalino garbinimas diskredituoja Rusiją iš pamatų, bet gal tai nebus amžina, žinoma, jei išliks pati Rusija“, – apie šiandien susiklosčiusią situaciją kalbėjo V. Landsbergis. 

Pasak jo, Rusija šiuo metu yra pasirinkusi kitą kelią, ji yra stalinizmo auka su Stokholmo sindromu. 

„Toks Stalino kerštas, neostalinistai skelbia stalinistinės kumščio teises tęstinumą, ką užgrobiau, tas mano, bet tikėtina, kad pasaulis negrįš į viduramžius. <..> Tikėtina, kad to galima išvengti, branginant demokratijų principingumą. Natūralu, kad velnio pakto šalininkai tikisi suardyti Atlan-to paktą“, – konstatavo V. Landsbergis, pareiškęs, kad tokia yra Šiaurės pusrutulio dilema, kadaise pražudžiusi 1989 akto galimybes.

Pasiilge
2019-12-11 15:06:43
Jei grystu tarybiniai laikai,tai melo nebebutu,visi sedetu ten kur reikia...Zmones butu vel su sypsena,gydymas nemokamas,darbu aprupyti,sildymas elektra pigi,maistas kokybiskas,kainos vienodos..

Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Je 2019-12-23 19:51:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ta pati panelė ,tik kita suknelė. Vytuko baimės liga užkrečiama...   ATSAKYTI
Nunu 2019-12-12 07:03:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir vėl tas pats, Rusija, Rusija, apsėdo Nausėda paranoja, matai, kad negalvotume apie algas, pensijas, matai reik milijardų klimatui, Nato reikalauja ginybai, iš kur?prapuls irta gerovę, kuri ir buvo.    ATSAKYTI
Edgaras 2019-12-11 20:26:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
140 ožių valdo o likę 2mil. Gaidźiu klauso.    ATSAKYTI
geriausia gynyba 2019-12-11 19:50:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
skirti kokius 5 ar net 10 % nuo BVP. Shikna nuoga bus bet būsim saugūs. Nepamenu kad ubagyną būtų kas užpuolęs.   ATSAKYTI
Idomu 2019-12-11 18:29:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
kaip tik reik kazkaip gerint santikius su rusija o sedi dreba 20 metu kada uzpuls    ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:45:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Deja Lietuvos prezidentas teisus. Rusija kaip buvo tautų kalėjimas taip ir liko su savo caru apsišaukėliu ir bajorais vagimis. Lubianka kaip valdė Rusiją caro laikais taip ir valdo iki šiol. Kol nusikalstama KGB bus gyva, tol visai žmonijai kils sunaikinimo grėsmė, nes tie durniai iš kremliaus nesupranta dialogo.   ATSAKYTI
Dzukas 2019-12-11 16:01:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai kad neskubama,reikia patikrint skaidrumo prasme tuos pardavimus,bet jei ekonomiškai naudinga tai tegu realizuoja tvarkingai valstybes interesais   ATSAKYTI
Jonas 2019-12-11 15:54:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Geras idiotas,tikras jav atstovas
   ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:43:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jonai, nepamiršk prieš miegą nykštukui putinui pasimelsti!  
Irma 2019-12-11 15:45:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ponas Lansbergi tu pasiimei kas tau priklauso ko dar nori nuskurdinai Lietuvą vis sakei susivetšt diržus kiek dar veržtis!!!!!   ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:46:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Irma, prie ko tamstos landsbergiai ir nacistinės rusijos grėsmė kaimynams ir visam pasauliui?  
Gintas 2019-12-11 15:39:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ne Rusai priesai o islamistai. Negi dar ne supranti Nauseda?    ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:49:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Gintai, ar žinote kad visus islamistų teroristus finansuoja rusija, dar nuo Arafato laikų? Terorizmas kažkodėl vyksta tik ES ir USA. Kacapyne namus susprogdino ne čečėnai bet putino įsakymu. Kai rusijos federacija taps normali valstybė išnyks ir islamistai, nes neturės pinigų sprogdinimams.  
Vladas 2019-12-11 15:33:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8

aštriu protu ir puikiom ižvalgom,duok Dieve jam sveikatos

   ATSAKYTI
Juons 2019-12-11 15:22:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vienintelis karas tik keliuose. JOMAJO. Ar žlibi esate?   ATSAKYTI
Pasiilge 2019-12-11 15:06:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Jei grystu tarybiniai laikai,tai melo nebebutu,visi sedetu ten kur reikia...Zmones butu vel su sypsena,gydymas nemokamas,darbu aprupyti,sildymas elektra pigi,maistas kokybiskas,kainos vienodos..

   ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:51:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Nemokamas Gulagas... Vatniku gimęs vatniku ir numirsi.  
Irma 2019-12-11 15:01:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Koks milijardas klimato kaitoms....daugiau reikia NATO o jie kaip visada mus mes per bortą jau buvo taip ir nesenai...kaip apmokestino mūsų prekes mes jiems tik kova su Rusija   ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:56:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Irma, gal kokių įrodymų turi, nes kalbi kaip KGB metodičkoje parašyta. Kitas "Irmos" komentaras tikriausiai bus apie Landsbergį?  
xxL 2019-12-11 20:04:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Irma, kada mus NATO mete? Nepamirsk atsiimti 500 rubliu uz kremlebotine veikla.   
Irma 2019-12-11 14:47:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Europa dulkina JAV dulkina .Nepamirškit kad Lukašenko kaip be būtų pritars tik Rusijai    ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:51:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Čia tavo fantazijos ar Lukašenka tau tai sakė pirtyje?  
PP 2019-12-11 14:43:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Lietuva yra mažas posovietinis žemės ūkio kraštas ir jam negalioja supervalstybių naudojami tarpusavio santykiai. Ar jau užmirštas Stalino ir Urbšio pokalbis? Iš straipsnio susidario įspūdis ,kad Lietuva yra pasaulio bamba,bet...   ATSAKYTI
xxL 2019-12-11 17:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Mažam žmogui viskas atrodo sumažinta. Man Lietuva yra didelė.  

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Tomas (vardas pakeistas)  (nuotr. stop kadras)
„Prisipažink arba užtampysim tavo vaiką“ – tokius policijos pareigūnės žodžius telefonu sako išgirdęs Tomas (vardas pakeistas) ir vargu, ar jis būtų nusprendęs viešai laidoje ...
Kūdikis (nuotr. stop kadras)
Alkoholį geriančios nėščiosios, pasak medikų, daliai lietuvaičių, deja, įprasta praktika. Lietuvoje kasmet apie 800 vaikelių gimsta pavojuje, nes jų mamos, net ir ...
Spanguolės (nuotr. stop kadras)
Kol žiemos pas mus nė kvapo gamta ir toliau nenustoja stebinti. Štai biržiečių pora viduržiemy miške vis dar spanguoliauja, šviežiai skintomis uogomis džiugindami ...
Kinas (nuotr. stop kadras)
Kur dėti dešimtis tūkstančių dėžučių su senomis kino juostomis? Šią dilemą šiuo metu sprendžia kultūros ministerijai priklausanti bendrovė „Lietuvos kinas.“ Vyriausybei ...
Erkė (nuotr. 123rf.com)
Sveikatos specialistai įspėja – šilta žiema visų erkių neužmigdė, todėl pavojinga sveikatai liga apsikrėtusį parazitą gamtoje galime sutikti ir dabar – sausį. Prailgėjus ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų