Vilniuje penktadienį netikėtai mirė vos vienerių metukų ir keturių mėnesių mergaitė. Informacija apie tai pirmiausia pasklido socialiniuose tinkluose, žmonės teigė, kad VUL Santaros klinikose Vaikų ligoninėje mažametė mirė nuo žaibiškai plintančios meningokokinės infekcijos. Pirmadienį medikai patvirtino tikslią diagnozę, kad mažylės gyvybę pasiglemžė sepsis, kurį sukėlė pneumokokinė infekcija. 

Asociatyvi nuotrauka  (nuotr. 123rf.com)

Asociatyvi nuotrauka (nuotr. 123rf.com)

VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės atstovė spaudai Jolanta Normantienė patikino, kad ligoninė pati savo iniciatyva niekada nerašo, neleidžia ir neskelbia pranešimų apie mirtis.

„Šiuo atveju viešoje erdvėje, feisbuke apie šią mirtį buvo labai daug dalijamasi, išsakyta daug pastabų į mūsų pusę. Tačiau yra kitas dalykas, kai ligoninė visuomenei praneša apie infekcines ligas šalyje“, – pabrėžia atstovė spaudai.

Pervežta iš kitos ligoninės

Mergytė buvo beveik pusantrų metų amžiaus, ji kurį laiką buvo gydoma Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Mergaitė skubiai buvo pervežta į VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninę, kur intensyvios terapijos skyriuje jos gyvybė užgeso.

REKLAMA

Vaikų ligoninės vaikų skubios medicinos, intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centro vadovė doc. dr. Virginija Žilinskaitė patikina, kad mergytė buvo pervežta iš kitos ligoninės.

„Ji pas mus buvo atvežta pirmą susirgimo parą, praėjus maždaug apie dvylika valandų nuo susirgimo pradžios. Per pora valandų liga baigėsi mirtimi. Tai buvo itin greita, žaibinė ligos eiga.

Dar nepatvirtinta iki galo, tačiau tyrimų metu buvo nustatytas sukėlėjas. Ligos eiga – žaibinis sepsis, sukeltas pneumokoko. Kokios grupės šis sukėlėjas, dar kol kas neturime duomenų, tai galėsime pasakyti po galutinio mikrobiologinio tyrimo“, – paaiškina V. Žilinskaitė.

Pirmoji mirtis šiemet nuo žaibinio sepsio

Pasiteiravus, kaip susergama infekcinėmis ligomis, doc. dr. V. Žilinskaitės teigimu, infekciniam procesui kilti visada yra reikalingi du veikėjai – organizmas, į kurį patenkama, ir sąveika tarp mikroorganizmo bei organizmo.

„Kaip vaikas, jo organizmas reaguos į infekciją, iš anksto labai sunku pasakyti, kokią formą įgaus liga, priklausys nuo vaiko reakcijos. Negalime pasakyti, kaip kiekvienas vaikas sureaguos į visiškai identišką infekciją. Kiekvieno vaiko organizme infekcija gali sukelti kitokias ligas“, – sako gydytoja.

Pasak mergytės mamos, ji buvo skiepyta pagal skiepų kalendorių. Todėl natūralu, kad kitiems gali kilti klausimas, tai kodėl mergytė susirgo, jeigu buvo skiepyta?

„Pneumokoko yra galbūt devyniasdešimt tipų, o skiepas apima tik dešimt populiariausių. Gaminant skiepą, galvojama apie pačius dažniausius sukėlėjus, bet jų yra daugiau ir pasakyti, kad vaikas nesusidurs su kitokia rūšimi – mes negalime“, – komentuoja V. Žilinskaitė.

REKLAMA

Nuo žaibinio sepsio šiais metais Vaikų ligoninėje tai pirmoji mirtis, nuo žaibinės meningokokinės infekcijos šioje Vaikų ligoninėje mirčių šiemet dar nebuvo.

Itin retas sukėlėjas

VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų sk. vedėja Inga Ivaškevičienė patikina, kad pneumokokinė infekcija Lietuvos visuomenėje yra gana dažna, todėl prieš įdiegiant skiepą, yra atliekama išsami jos analizė.

„Ypač vaikus dažnai ištinka ausų uždegimai, tai pakankamai sunki jų būklė dėl patiriamo skausmo ir diskomforto. Ausų uždegimai yra dažniausia pneumokoko išraiška, po to seka pneumonijos, sepsiai ir meningitai“, – sako ji.

Pasak I. Ivaškevičienės žaibiniai sepsiai Lietuvoje yra pakankamai reti:

„Ypač visuomenėje, kurioje yra skiepijama. Lietuvoje į skiepų kalendorių šis skiepas buvo įtrauktas nuo 2014 metų ir tikrai matome, kad sumažėjo ausų uždegimų, meningitų. Kai atsitinka tokie žaibiniai atvejai, tai būna arba vaikas neskiepytas arba kitas sukėlėjas, kurio nedengia vakcina“.

VUL Vaikų ligų klinikos profesorius habil. dr. Vytautas Usonis paaiškina, kad tokios padermės pneumokokas yra ypač retas ir jis nėra nei vieno skiepo sudėtyje. Tačiau tai nereiškia, kad visuomenė turėtų nesiskiepyti, priešingai, skiepas užkerta kelią populiariausiems sukėlėjams. 

„Tokios padermės pneumokokų yra maždaug vienas procentas tarp visų išskirtų. Tai ypač retas sukėlėjas, kurio nėra vakcinos sudėtyje ir labai gaila, nėra kryžminio imuniteto. Todėl tai nereiškia, kad jeigu paskiepysime vaiką prieš vieną padermę, skiepas apsaugos nuo visko. Yra kelių rūšių vakcinos ir jų skiepijimas apsaugo nuo dažniausiai paplitusių“, – kalba profesorius.

REKLAMA

Iš pradžių įtarė meningokoką 

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dar praėjusį šeštadienį tv3.lt Vaikų ligoninės atstovė spaudai Jolanta Normantienė patvirtino, kad mirties atvejis tikrai užfiksuotas, tačiau tikslios priežasties įvardyti negalėjo – ji paaiškės po detalesnių tyrimų pirmadienį.

Visgi patikslino, kad pirmiausia vaikui buvo įtariamas meningokokas, tačiau diagnozė nepasitvirtino. Po tyrimų paaiškėjo, kad mergaitė mirė nuo žaibinio sepsio, kurį, greičiausiai, sukėlė pneumokokinė infekcija. Išsamesni tyrimų rezultatai paaiškės pirmadienį. 

J. Normantienė taip pat pridūrė, kad motinos teigimu, mergytė buvo paskiepyta nuo meningokoko. Lietuvoje nuo pneumokokinės ir meningokokinių infekcijų mažiausi vaikai skiepijami nemokamai.

Kas yra pneumokokinė infekcija?

Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai pneumokokinės infekcijos sukėlėjas sukelia plaučių uždegimą, bet gali būti ir meningito, anginos, endokardito (vidiniame širdies sluoksnyje (endokarde) arba širdies vožtuvuose esančio bakterijų ar grybelių židinio sukelta liga) bei kitų ligų priežastimi, tai priklauso nuo infekcinio proceso lokalizacijos. Pneumokokai – viena dažniausia pneumonijų bei viduriniosios ausies uždegimų priežastis.

Koks sukėlėjas?

Streptococcus pneumoniae – gramteigiamas diplokokas, aptinkamas viršutiniuose kvėpavimo takuose. Žinoma apie 100 pneumokokų serotipų, iš kurių net 60 proc. susirgimų vaikų tarpe sukelia serotipai 14, 6B, 1, 19F, 23 F. Be pastarųjų, prisidėjus 6A, 18C, 5, 19A, 9V ir 4 serotipus, visi 11 sukelia daugiau nei 80 proc. susirgimų.

REKLAMA

Kaip užsikrečiama pneumokokine infekcija?

Pneumokokinė infekcija gana plačiai paplitusi tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe, ypač didelė rizika – vaikams iki 5 m. ir vyresniems nei 65 m.. Šių bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais, kuomet patenka į žmogaus apatinės kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas.

Didesnę riziką susirgti turi žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, su nusilpusiu imunitetu. Susergama ir dėl nepalankių išorinių faktorių: peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir kita.

Kokie yra simptomai?

Pneumokokinė infekcija – tai skirtingai kliniškai pasireiškiančių ligų, kurias sukelia pneumonijos streptokokas, grupė. Pneumokoko sukeltų ligų klinikinė eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki. Galima išskirti kelis simptomus: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys, tačiau pneumokokinė infekcija neturi jai būdingų specifinių klinikinių simptomų.

Koks gydymas?

Gydymui naudojami antibiotikai, tačiau registruojama vis daugiau atsparumo jiems atvejų. Todėl skatinama remtis atitinkamomis gydymo rekomendacijomis.Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo pneumokokinės infekcijos?

Nors didelį vaidmenį ligos išvengimui vaidina nespecifinės apsaugos priemonės: imuniteto stiprinimas, bendrų asmens higienos įgūdžių taikymas ir kita, tačiau skiepai yra pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokinės infekcijos.

Šiuo metu Europoje naudojamos dviejų tipų vakcinos: konjuguotos ir polisacharidinė pneumokokinės infekcijos vakcinos. 10–valente konjuguota pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijami kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus, 13–valente konjuguota pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijami kūdikiai, vaikai, paaugliai ir suaugusieji. Paskiepijus konjuguotomis vakcinomis susidaro ilgalaikis imunitetas.

baubas
2019-11-25 18:01:20
Dar nežino kokia rūšis infekcijos, bet jau žino, kad ne nuo skiepo, nu tiesiog absurdas, kiek ilgai jie čia skies....ir vėl tik jūs skiepykitės, siaubas tiesiog!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kodėl? 2019-11-26 22:40:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pneumokoko yra galbūt devyniasdešimt tipų, o skiepas apima tik dešimt ... Tai be skiepo, tikimybė susirgti ir lieka tie patys 90%. Aš ne prieš skiepus, bet gal tie skiepai nėra tokie efektingi ir patikimi? Nebuvo tokio kūdikių, vaikų mirtingumo, koks yra dabar, o ką jau kalbėti apie vis dažniau atsirandančius kūdikių sindromus, apie kuriuos niekas nežinojo. Kas vyksta??? Farmacijos klestėjimas?    ATSAKYTI
Asta 2019-11-26 16:42:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nelabai suprantu, kur čia naujausia žinia, bele intriguojančią antraštę parašyt..
Užuojauta šeimai..    ATSAKYTI
baubas 2019-11-25 18:01:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Dar nežino kokia rūšis infekcijos, bet jau žino, kad ne nuo skiepo, nu tiesiog absurdas, kiek ilgai jie čia skies....ir vėl tik jūs skiepykitės, siaubas tiesiog!   ATSAKYTI
Sandra 2019-11-27 00:01:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Visiskai kazka cia aplink raso.Konkretumo jokio.Mes su vyru pries skiepus.Jau daugybe zmoniu neskiepyja ir vaikai sveiki gyvena!Kaip gali dar siulyt skiepit.Gaila mergaites.Uzuojauta teveliams :( Nezinau,kaip istverti vaiko netekti reiketu.  
Cha, cha, cha 2019-11-25 17:56:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Čia kaip ir su skiepais nuo gripo, nors patys nesiskiepyja, nes žino, kad tokių skiepų nėra, o gripu susergama peršalus, o tai jau vaistai kiekvienoje parduotuvėje, aišku ne mėsos:):):)   ATSAKYTI
netikiu 2019-11-25 14:09:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
kad ne menigokokas ,šiandieną gyditojai pavirto į spekuliantus mir parduoda viską.Suleido nemokamą skiepą ,(gal visai ne skiepą ),o tikrą vakciną pasiliko sau .Tėvų vietoje ,tirčiau ,ar tikrai vaikas turėjo antikunių priesš meningokoką...   ATSAKYTI

Top Video

Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
REKLAMA
(nuotr. stop kadras)
Skandalingos Skuodo Greitosios pagalbos stoties (GMP) darbuotojų padėties paviešinimas, įplieskęs šios įstaigos vadovės ir slaugytojos konfliktą ne tik vieną medikių paguldė į ...
Agnė Zuokienė (nuotr. BFL)
Antradienio popietę Zuokų namuose Vilniuje, Užupyje, kilo konfliktas, į kurį teko įsikišti policijos pareigūnams. Susisiekus su buvusiu Vilniaus meru, šis tikino, kad ...
Knygų mugė 2019 (Fotodiena/Arnas Strumila)
Šį savaitgalį „Litexpo“ parodų rūmuose vyks jau 21-oji Vilniaus knygų mugė. Nors įvairiausi tyrimai teigia, kad lietuvių tauta skaito vis mažiau, organizatoriai tikina, kad ...
Vaistinė (nuotr. stop kadras)
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nustatytai tvarkai, pagal kurią pacientams kompensuojamas tik pigiausias pirmasis paskirtas vaistas, oficialiai buvo telikę vos ...
Prezidento Gitano Nausėdos spaudos konferencija (nuotr. Fotodiena/Matas Baranauskas)
Sprendžiant aplinkosaugos problemas gali tekti kurti naują šią sritį kontroliuojančią sistemą, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Tas problemas spręsti reiks kompleksiškai, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų