Į Lietuvą importuojama lenkiška produkcija tautiečius vis dar vilioja žemomis kainomis. Ne išimtis ir mėsos gaminiai, kurie užima vis didesnę procentinę dalį prekybos tinkluose. Tiesa, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) jau spėjo užfiksuoti ne vieną pažeidimą – iš Lenkijos atvežamuose paukštienos gaminiuose aptikta žarnyno infekcinę ligą sukeliančių bakterijų.

Parduodama mėsa (nuotr. Fotodiena.lt/Simono Švitros)

Parduodama mėsa (nuotr. Fotodiena.lt/Simono Švitros)

Pasak VMVT atstovų, atliekant sustiprintą valstybinę kontrolę šalies parduotuvėse, mėsos perdiribimo įmonėse, turgavietėse, didmeniniuose sandėliuose ir kitur, nuo šių metų sausio mėnesio iki pat spalio į prekybos lentynų Lietuvoje nepasiekė daugiau kaip 120 tonų nesaugios vištienos.

„Per šių metų sausio-spalio mėnesius buvo atrinkta daugiau kaip 700 šviežios ir šaldytos vištienos mėginių. Kadangi didžioji į Lietuvą įvežamos paukštienos dalis į mūsų šalį atkeliauja iš Lenkijos, tad produkcijos, iš kurios atrinkti mėginiai, kilmės šalis yra Lenkija. 

Vadovaujantis laboratorinių tyrimų rezultatais per minėtą laikotarpį, į rinką uždrausta tiekti daugiau kaip 120 tonų nesaugios vištienos. Iš jų net 55 partijose nustatyta mikrobinė tarša įvairių rūšių salmonelėmis“, – surinktais duomenimis dalinasi VMVT gydytoja Vilma Rudokaitė.

REKLAMA

Randama pažeidimų ir lietuviškuose gaminiuose

Tiesa, pašnekovė priduria, kad dažniausiai paukštienos gaminių terminas būna pasibaigęs, todėl tokia produkcija, kuriuose gali būti salmonelių, yra išimama iš prekybos lentynų. Visgi, kiek tiksliai tokių gaminių atsiduria ant pirkėjų stalų, nėra nurodoma. 

„Šviežios vištienos tinkamumo vartoti terminas yra labai trumpas, vidutiniškai 7 paros. Todėl kartais, nustačius neatitikimų iš prekybos vietų, tos partijos produktų rinkoje jau nėra, nes būna pasibaigęs tinkamumo vartoti terminas. Tuo metu šaldytos produkcijos vartojimo laikotarpis yra ilgas ir galima užtikrinti, kad produkcija, prieš tiekiant į rinką, būtų visapusiškai ištirta.

Bene dažniausiai nustatomi pažeidimai tikrinant prekybos paukštiena sąlygas rinkoje yra: pasibaigęs tinkamumo vartoti terminas, paukštiena laikoma netinkamoje (aukštesnėje) temperatūroje. Pastebėtina, kad šiuos pažeidimus dažniausiai daro prekiautojai. Gamybos vietose tokių nesklandumų nenustatoma arba tokie atvejai yra išimtiniai.

„Šiemet nustatyti 7 atvejai ir uždrausta realizuoti 7 vištienos partijas, pagamintas Lietuvos gamintojų, nustačius šiuose produktuose mikrobinę taršą“, – pabrėžia specialistė.

V. Rudokaitės teigimu, į Lietuvą bene daugiausiai įvežama lenkiškos paukštienos – apie 75 proc., o likusi dalis atkeliauja iš tokių valstybių kaip: Latvija, Estija, Vengrija, Danija, Suomija ar kitų šalių.

Lietuvos gamintojai sunerimo 

Auganti konkurencija iš kaimyninės šalies ne juokais išgąsdino ir Lietuvos paukštininkystės atstovus. Pastarieji lapkričio mėnesį susitiko su žemės ūkio ministru Andriumi Palioniu bei VMVT vadovu Dariumi Remeika, norėdami aptarti esamą situaciją dėl įvežamos produkcijos iš Lenkijos. 

REKLAMA

Lietuvos paukštininkystės asociacijos pridūrė, kad prekybininkai ragina nuleisti gaminamos produkcijos kainas, kadangi pirkėjai pasirenka kita alternatyvą – pigesnę kaimynų lenkų paukštieną. 

„Puikiai suprantame mūsų gamintojų rūpesčius – konkurencija žemės ūkio produktų gamybos sektoriuje labai didelė, todėl mūsų verslui nėra lengva išsilaikyti. Esame atviri dialogui ir priemonių, kaip prisidėti prie vietinių gamintojų išsaugojimo, paieškų ir įgyvendinimo. Vietinė pramonė yra svarbi mūsų šalies dalis, kurianti darbo vietas ir generuojanti pajamas į valstybės biudžetą. Todėl būtina ieškoti būdų, kaip padėti Lietuvos gamintojams, kad jie galėtų dirbti sėkmingiau, nes tai prisideda prie visos šalies sėkmės“, – tąkart sakė ministras A. Palionis.

Po susitikimo visi dalyvavę nariai sutiko, kad importuojami gaminiai daro neigiamą įtaką paukštininkystės ir šalies ekonomikai, todėl ateityje žada naujus sprendimus lenkiškai rinkai pažaboti. 

Atvežtos lenkiškos mėsos kiekis skiriasi 

Tuo metu importuojamos mėsos iš Lenkijos procentinis kiekis prekybos centrų lentynose pasiskirsto skirtingai. Štai „Iki“ prekybos centruose tokios produkcijos yra beveik 5 proc.

„Didžiausią dalį – apie 80 proc. – mūsų prekybos tinkle parduodamų mėsos gaminių sudaro Lietuvos gamintojų produkcija. Pastebime, kad pirkėjai ją vertina ir noriai renkasi. Likusią asortimento dalį sudaro užsienio gamintojų produkcija, kuri mūsų parduotuvių lentynas pasiekia iš kaimyninės Lenkijos, Latvijos, Estijos, taip pat Ispanijos. Lenkiška produkcija užima palyginus nedidelę asortimento dalį – apie 4,8 proc.“, – pabrėžia „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė.

REKLAMA

Panašią procentinę dalį mėsos gaminiai apima ir „Rimi“ prekybos centruose.

„Šviežią skerdieną „Rimi“ perka tik iš Lietuvos gamintojų. Tuo metu vakuume arba dujomis pakuotą šviežią jautieną, kiaulieną tiekia ir Lenkijos gamintojas. Ji tesudaro kelis procentus visos reguliaria kaina parduodamos šviežios mėsos, o absoliučiai didžiąją dalį, apie 95 proc., – Lietuvos gamintojų produkcija“, – kalbėjo „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis teigė, kad jų prekybos vietose atsiduriantys mėsos gaminiai atkeliauja iš Lenkijos ir Ispanijos. Visgi, importuojama lenkiška produkcija sudaro bene didžiausią dalį – apie 10 proc. 

O štai „Maximos“ lentynose atsidurianti mėsos produkcija taip pat daugiausiai įvežama iš jau minėtų šalių – Lenkijos bei Ispanijos.

Mėsos gaminiai į mūsų parduotuves importuojami iš 12 šalių. Didžiąją dalį produkcijos sudaro lietuviška produkcija (68,5 proc.), po to seka gaminiai, atvežti iš Ispanijos ir Lenkijos. Lenkiškų gaminių mūsų asortimente yra vos daugiau nei 9 procentus“, – teigė „Maxima“ tinklo atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė.

Parduotuvių tinklo „Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovas Valdas Lopeta teigia, kad nusakyti, kokia procentinė dalis mėsos gaminių atkeliauja iš Lenkijos, yra gana sudėtinga, kadangi tokia informacija nuolat kinta. 

„Tiek šviežia mėsa, tiek mėsos gaminiai yra įvežami iš įvairių Europos Sąjungos šalių. Greta lietuviškos produkcijos taip pat turime šviežios mėsos ir mėsos produktų iš Lenkijos, Vokietijos, o tam tikrai atvejais, norėdami pirkėjams pasiūlyti išskirtinį, netradicinį asortimentą, importuojame mėsos gaminius ir iš kitų šalių. Tikslaus procento, kokią parduodamų produktų dalį sudaro vienos ar kitos šalies produkcija, pasakyti negalime, ši informacija nuolat kinta, nes kas savaitę peržiūrime ir pildome asortimentą“, – kalba V. Lopeta.

REKLAMA

Specialistė perspėja

VMVT gydytoja V. Rudokaitė pabrėžia, kad, užsikrėtus salmonelioze, ligos simptomus išduos keli esminiai faktoriai, vienas jų – galvos skausmas.

„Didžiausias pavojus yra užsikrėsti salmonelioze. Liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus 12-72 valandoms po užsikrėtimo ir trunka 4-7 dienas. 

Vartotojams taip pat reikia žinoti, kad labai svarbu tinkamos produkto laikymo sąlygos, pavyzdžiui, vištiena turi būti laikoma ne aukštesnėje nei 4 laipsnių temperatūroje, tuo metu kitos rūšies mėsa iki 6 laipsnių. Ruošiant vištieną namuose labai svarbu vengti kryžminės taršos – netvarkyti ir nesinaudoti tais pačiai virtuvės įrankiais, indais žalios mėsos ar žuvies ir salotų, kurios bus vartojamos be papildomo terminio apdorojimo, taip pat svarbu laikytis tinkamos higienos reikalavimų, pvz. vartotojas pjaustęs šviežią vištieną, prieš imdami ruošti salotas turėtų gerai nusiplauti rankas, joms sausinti nenaudoti daugkartinių šluosčių ir panašiai“, – teigia specialistė.

Be kita ko, pašnekovė V. Rudokaitė pažymi, kad salmonelių bakterijos greitai žūva verdant, kepant ar kitaip termiškai apdorojant paukštieną, todėl, užtikrinant termišką mėsos apdorojimą ir esminius higienos reikalavimus, užsikrėsti salmonelėmis rizikos nėra.

Specialistės teigimu, renkantis paukštieną, vartotojui taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar produkcija parduodama iš šaldymo įrenginių ir ar jie veikia, būtina patikrinti produkto galiojimo terminą, ar nepažeista pakuotė, fiziškai įvertinti kvapą, spalvą ir būtinai išsaugoti pirkimo kvitą, jeigu vėliau pasirodys, kad prekė buvo nekokybiška ir norėsite ją grąžinti atgal į prekybos vietą. 

Tasa
2019-12-02 08:40:32
Arteja sventes.Reikia kazka daryt.kad zmones daugiau isleistu pirkdami brangiau.Bet kaip lenkai sugeba uzkrest toki kieki produkcijos .isvezt mums ir patys nesuvalgyt?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
M 2019-12-03 16:31:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kur jusu tarnybos,kurios turetu tikrinti?ar ir jos gauna gerus otkatus ir tyli.Argi cia svarbus,tas tautietis,kad sirgs,mirs.Juk svarbiašsia verslas,pinigai.Iki ko nuejome?   ATSAKYTI
Jonas 2019-12-02 20:52:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lidl beveik visa vištiena veža iš lenkijos gal dar iš latvijos šiek tiek...    ATSAKYTI
ogi 2019-12-02 11:35:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Eilinis lietuvaiciu MELAS,,, nuvaziuos zmones ir nusipirks Suvalku parduotuvese, ten nebus melo,,,   ATSAKYTI
Lgmt 2019-12-02 10:16:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai ką veikia ”atitinkamos” tarnybos,jeigu gyventojai turi patys saugotis pavojingo maisto.Gal kažkam iš valdžios turėtų lėkti užpakaliai iš šiltų kėdžių?   ATSAKYTI
Tasa 2019-12-02 08:40:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Arteja sventes.Reikia kazka daryt.kad zmones daugiau isleistu pirkdami brangiau.Bet kaip lenkai sugeba uzkrest toki kieki produkcijos .isvezt mums ir patys nesuvalgyt?
   ATSAKYTI
mociute 2019-12-02 14:05:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kad pirktu lietuviska, brangesne:}}} eiline prekybininku ir vet.tarn. ,,varna,,. !!!! juokina, nuvaziuos i lenkus ir nusipirks, kam reiks ir ko ir kieks reiks ir daug pigiau....  

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Klasė (nuotr. 123rf.com)
Prezidentas vėl žeria kritiką švietimo, mokslo ir sporto ministrui. Esą finansavimas švietimui auga, tačiau mokinių pasiekimai negerėja. Jam antrina ir Valstybės kontrolės bei ...
Kalėdinis Vilnius (nuotr. stop kadras)
Vilnius puošiasi – kai kurių Senamiesčio verslų savininkai kalėdiniams papuošimams negailėdami kloja tūkstančius, kiti išsisuka ir su keletu šimtų eurų. Nuo prabangios didybės, ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seime skinasi kelią sveikatos apsaugos ministro siūlymas uždrausti parduotuvėse viešai eksponuoti tabako bei su juo susijusius gaminius ir įrenginius. Ministras siūlo, kad jų ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)
Premjeras teigia, kad Vyriausybė parengė subalansuotą ir visuomenės lūkesčius pateisinantį kitų metų biudžetą.  „Nepaisant viražų Seime, kurie vyksta dėl įvairių ...
Premjeras Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad remia Seimo priimtą įstatymą dėl mažesnės rinkimų kartelės. Seimas antradienį nusprendė nuleisti kartelę parlamento rinkimams iki 3 ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
Valstybinės institucijos patyliukais skirsto šimtus milijonų, o informaciją – slepia
DABAR RODOMA
Valstybinės institucijos patyliukais skirsto šimtus milijonų, o informaciją – slepia
DABAR RODOMA
Šios savivaldybės Lietuvoje gyvena geriausiai: pasitikrinkite, kur gyvenate jūs
DABAR RODOMA
Lietuviai švenčia ne tik prie stalo: populiarėja kelionės net į egzotines šalis
DABAR RODOMA
Žvyneline Lietuvoje serga vis daugiau: trūksta paramos ir supratimo
DABAR RODOMA
Henriko Daktaro žmona nusivylusi: kaip dar jis gali geriau elgtis?
DABAR RODOMA
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Aiškėja daugiau detalių apie Kaune siautėjusį nuogą vyrą
DABAR RODOMA
Skvernelis apie skirtas lėšas: asfaltas nesibaigia ties premjero namais
DABAR RODOMA
Pasižvalgykite: gražiausios Vilniaus vitrinos, prie kurių nesustoti – neįmanoma
DABAR RODOMA
Užfiksuota, kaip iš „Achemos“ kyla dūmai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų