Alytaus miesto savivaldybė dar kartą prašo Aplinkos ministerijos rekomendacijų dėl gaisravietėje likusio užteršto vandens – institucijos kol kas nesutaria ir dėl vandens užterštumo lygio, ir dėl galimų jo valymo būdų.

Alytuje pumpuojamas užterštas vanduo (nuotr. Raimundo Maslausko)

Alytuje pumpuojamas užterštas vanduo (nuotr. Raimundo Maslausko)

„Sakykim, kol kas tų protingų, gerų sprendimų nesulaukėme. Penktadienį nuvilnijo kalbos, kad reikėtų tą vandenį dozuotai maišyti su miesto nuotekomis, tokiu būdu valyt ir išleisti į Nemuną, tai mūsų „Dzūkijos vandenų“ specialistai buvo prieš“, – BNS sakė ekstremalių situacijų komisijai vadovaujantis administracijos direktorius Rolandas Juonys.

„Turėdami kitokius vandens tyrimų rezultatus, mes dar kartą kreipėmės. Galbūt atsiras kitų idėjų“, – pridūrė jis.

Tuo metu aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį užsiminė, jog gali būti bandymų „užsidirbti ir pasipelnyti“ iš gaisro Alytuje pasekmių.

„Ateityje žiūrėsime patį efektyviausią būdą, nes pradžioje buvo siūloma vandenį valyti už 1,5 mln. eurų, vėliau atsirado įmonė, kuri siūlė už 1, 5 šimto tūkstančių eurų, tai vėlgi yra įvairių klausimų, kiek žmonių, kiek įmonių, kas nori iš to užsidirbti ar pasipelnyti, bet turime priimti maksimalius sprendimus, kad vanduo būtų maksimaliai išvalytas ir patektų švarus į Nemuną, kad nepadarytų žalos“, – antradienį kalbėjo ministras.

REKLAMA

Užteršto vandens – 50 tūkst. kubinių metrų

Savivaldybės duomenimis, iš viso yra apie 50 tūkst. kubinių metų po gaisro padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ likusio gesinimui panaudoto vandens.

Didžiausias kiekis – 30 tūkst. kubinių metrų – yra įmonės „Dzūkijos vandenys“ nuotekų valykloje, dar apie 10 tūkst. kubinių metrų vandens susikaupė buvusiame lietaus rezervuare po gaisraviete ir dar apie 1 tūkst. kubinių metrų vandens susikaupė gamyklos rūsiuose.

„To vandens turime tikrai daug. Jis visas yra saugomas, neleidžiamas į gamtą, gyventojams dėl to nereikėtų jaudintis. Mes ieškome mokslinių sprendimų, kaip tą vandenį išvalyti ir padaryti jį saugų aplinkai“, – teigė administracijos direktorius R. Juonys.

Aplinkos apsaugos ministerija penktadienį išplatintame pranešime teigė, kad siūlomos galimybės užterštą vandenį išleisti labai mažais kiekiais, kurie nepakenktų biologinio valymo sistemai, leisti į miesto nuotekų sistemą ir valyti kartu su nuotekomis arba jį perpumpuoti į nenaudojamą saugyklą ir išvalius palaipsniui perduoti į biologinio valymo pradžią.

Šie galimi sprendimai pasiūlyti, atsižvelgus į užterštojo vandens laboratorinių tyrimų, kuriuos atliko Aplinkos apsaugos agentūra, rezultatus.

Vandens tyrimų rezultatai – skirtingi

Socialiniame tinkle „Facebook“ Alytaus meras, socialdemokratas Nerijus Cesiulis pirmadienį rašė, kad gaisravietėje esančiame vandenyje rasti cheminiai junginiai, sukeliantys vėžinius susirgimus, normą viršija kelis šimtus kartų.

Šiuos tyrimus užsakė nuotekų valymų ir geriamojo vandens tiekimu užsiimanti Alytaus bendrovė „Dzūkijos vandenys“, tyrimą atliko Vilniuje registruota įmonė „Vandens tyrimai“.

REKLAMA

Mėginiai tyrimams buvo imti nuotekų šuliniuose, esančiuose šalia gaisravietės, spalio 22 ir spalio 28 dienomis.

Tyrimų rezultatai antradienį nustebino aplinkos ministrą valstietį K. Mažeiką, kuris teigė, kad duomenys iš akredituotos laboratorijos buvo kitokie, nes buvo imti iš kitų vietų.

„Situacija mane nustebino, nes duomenys, kurie buvo pateikti mūsų akredituotos laboratorijos, jie tikrai buvo kitokie. Jie ėmė mėginius visai iš kitų vietų, iš kitų šulinėlių, (...) kur gaisro metu bėgo perteklinis vanduo į Nemuną ir jo išbėgo tikrai dideli kiekiai“, – žurnalistams sakė K. Mažeika.

Praėjusios savaitės Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Alytaus miesto nuotekų valymo įrenginių išleistuve nuotekose nustatytų organinių medžiagų koncentracijos normos neviršijo, užfiksuotas jų mažėjimas.

Taip pat užfiksuotas ir azotinių medžiagų bei fosforo koncentracijos sumažėjimas, nors šių medžiagų koncentracijos spalio pabaigose buvo pakilusios.

Įmonė pateikė konkretų pasiūlymą

Konkretų pasiūlymą, kaip sutvarkyti gaisravietėje likusį vandenį, Alytaus savivaldybei pateikė Marijampolėje registruota bendrovė „Ugira“, kurią, kaip teigė įmonės vadovas, pakvietė meras N. Cesiulis.

„Mes pabandėme, mero prašymu mus pakvietė, nes dirbame toje srityje su kolegom. Tai pakvietė ir paprašė, kad kokį nors greitą laikiną pasiūlymą suprojektuotumėm, išsibandytumėm ir patikrintume to bandymo rezultatus“, – BNS sakė įmonės vadovas Aloyzas Jurdonas.

Jis taip pat priklauso socialdemokratų partijai, tačiau teigė esąs neaktyvus šios partijos narys

Bendrovė savivaldybei pasiūlė šalia degusios gamyklos įrengti nuotekų valymo įrenginius už beveik 127,5 tūkst. eurų bei rūsiuose esantį vandenį išvalyti per mėnesį.

REKLAMA

„Suskaičiavome sąmatą, padarėme apklausą tiekėjų, sudėliojome kainą, galimybę laike ir visas darbo sąlygas, ir tiesiog pasiūlėme tą kainą (...) Kaina yra tikrai nedidelė tam kiekiui (...) Sprendimą mes pasiūlėme ir jis patiko merui bei visiems kitiems“, – teigė A. Jurdonas.

Jis taip pat teigė, kad jo vadovaujama bendrovė veiktų kartu su Alytuje registruota įmone „Švarus vanduo“.

„Švarus vanduo“ yra mūsų partneris, o mūsų įmonė – projektuotoja. „Švarus vanduo“ yra vietinė Alytaus kompanija, kuri užsiima valyklų darbu, jas projektuoja, prižiūri, įvairias pramonines nuotekas moka išvalyti, tai mes su jais dirbam“, – tvirtino „Ugira“ vadovas.

Pasak A. Jurdono, jo vadovaujamos įmonės pasiūlymą iš pradžių palaiminusi, vėliau savivaldybė atmetė, nes nėra tikra dėl finansavimo iš Aplinkos ministerijos. 

Aplinkos ministerija savo ruožtu nurodo savivaldybės persiųstą bendrovės „Ugira“ vandens valymo projektą gavusi tik pirmadienį.

Naujausi tyrimai sugriovė planus

Pasak Alytaus savivaldybės administracijos direktoriaus R. Juonio, Marijampolėje registruotą bendrovę „Ugira“ rekomendavo Alytaus įmonė „Švarus vanduo“.

„Mes pradėjome ieškoti kontaktų su privačiomis įmonėmis, kurios specializuojasi vandens valymo srityje. „Švarus vanduo“ rekomendavo „Ugirą“. Pradžioje mes galvojome, kad vandenyje yra cinko kiekis didelis, bet panašu, kad ten yra ir kitokių medžiagų“, – teigė administracijos direktorius.

Jis tvirtino, kad įmonių pasiūlymas iš užteršto vandens pašalinti cinką netiko, nes nauji tyrimai parodė, kad gaisravietėje likęs vanduo užterštas ir kitomis medžiagomis.

REKLAMA

„Cinkas nėra didžiausia blogybė vandenyje, todėl tai, ką „Ugira“ pasiūlė, netinka, nes jie sugeba tik cinką pašalinti, tačiau kvapo iš vandens jie nepašalina“, – sakė R. Juonys.

„Jeigu uostant vandenį, jauti gumos kvapą, tai reiškia, jame yra kažko daugiau“, – teigė jis.

R. Juonys taip pat teigė, kad savivaldybė gavusi pasiūlymų ir iš kitų įmonių, tačiau jų neįvardijo.

Be kita ko, pasak administracijos direktoriaus, „pagalbos ranką“ tiesia ir mokslininkai, kurie pasiruošę pateikti rekomendacijas dėl gamyklos rūsiuose likusio užteršto vandens.

Pagalbą siūlantis chemikas – socialdemokratas R. Vaitkus

Alytaus meras, socialdemokratas N. Cesiulis BNS teigė, kad pagalbą ištirti užterštą vandenį ir pasiūlyti sprendimą pasiūlė Vilniaus universiteto mokslininkas Rimantas Vaitkus, tačiau meras sakė nenorintis, kad R. Vaitkaus pavardė būtų minima.

„Aš nenorėčiau, kad jis būtų minimas. Jis mums pasiūlė pagalbą, tai mes pasakėme, kad tikrai reikia. Jie sako, kad nori geranoriškai padėt. Jie iš mūsų neprašo pinigų, nori kaip specialistai pagelbėti“, – sakė Alytaus meras.

Anot jo, su R. Vaitkum bendradarbiaujama neoficialiai. Meras taip pat patikino, kad šis bendradarbiavimas nesusijęs su partiniais ryšiais. 

Buvęs Vyriausybės kancleris, buvęs švietimo viceministras R. Vaitkus – taip pat socialdemokratas,  šiuo metu dirbantis Vilniaus universitete ir vadovaujantis Lietuvos chemikų draugijai.

„Mes iš tikrųjų susidomėję ir pirmiausia turėtume patys ištirti, kas ten yra, nes gavom tyrimus, kuriuos atliko Aplinkos apsaugos agentūros chemikai, bet čia truputėlį reikėtų ir tokio tam tikro mokslinio žvilgsnio. Kol kas aš nieko nenoriu sakyti, kol nėra aišku, kas ten yra ir ką ten galima padaryti“, – BNS sakė R. Vaitkus.

REKLAMA

Jis teigė pinigų už tai nesiekiantis, o padėti kartu su savo pažįstamais mokslininkais norįs altruistiniais tikslais.

„Nei aš esu suinteresuotas už tai pinigus gaut, nei mano kolegos suinteresuoti pinigus gaut. Jūs nesuprantat, kad gali būt altruistiniai darbai, mes tokie“, – teigė R. Vaitkus.

„Mes nieko nesiūlysim už pinigus“, – sakė chemikas. Jis pripažino taip pat gavęs iš savivaldybės bendrovės „Ugira“ pasiūlytą projektą, tačiau jo kol kas nevertinęs, be to, patikino šios įmonės atstovų nepažįstantis.

Pasak R. Vaitkaus, mokslininkai dėl užteršto vandens ketina pateikti rekomendacijas.

„Mes tiesiog galėsim pasakyt kažkokias rekomendacijas, o aš jau dabar merui pasakiau, kad pagrindinis dalykas yra išsiurbti šitą vandenį ir laikyti saugyklose, kad jis nesiveržtų į gruntinius vandenis ir neištekėtų į Nemuną“, – tvirtino R. Vaitkus.

Tuo metu meras N. Cesiulis ragino siūlomos pagalbos nevelti su politika.

„Nemaišykim šitų reikalų su partiniais dalykais (...) Jeigu kas nors nori mums padėti, tai nori padėti. Jeigu mes šitoje vietoje įvelsim politiką, tai bus labai blogai. Čia ne rinkimai, čia yra nelaimė ir tas vanduo smelkiasi“, – teigė N. Cesiulis.

Gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Nėra komentarų. Būk pirmas - komentuok!

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Dainius Kepenis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Dainius Kepenis į Seimą sukvietė 5G kritikuojančius mokslininkus. Jie tvirtino, kad 5G turi neigiamą poveikį žmonių sveikatai, tačiau naujienų portalo tv3.lt kalbintas ...
Sausra  Andrius Ufartas/Fotobankas
Vyriausybė atšaukė pernai liepą dėl sausros paskelbtą valstybės lygio ekstremalią situaciją šalyje.  Sprendimas buvo priimtas per trečiadienį vykusį Vyriausybės ...
Algirdas Monkevičius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) kreipėsi į švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių ir premjerą Saulių Skvernelį, prašydama peržiūrėti ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kai kurie komentarai dėl Europos Sąjungos (ES) biudžeto derybų gali būti nulemti nežinojimo, ir kritiką palygino su anekdotine situacija, ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Tarp aplinkosaugininkų ir verslininkų Klaipėdoje, kur šių metų pradžioje kilo skandalas dėl „Grigeo Klaipėda“ įtariamos taršos į Kuršių marias, yra susiformavę ryšiai, teigia ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų