Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka jautriai sureagavo, paskelbtus apie Lietuvoje dislokuojamus JAV karius. Tiesa, nepraleido progos ir pasityčioti, sakydamas, kad 30 amerikietiškų tankų baltarusiams siaubo neįvarys. Pasak politikos ir saugumo ekspertų, toks viešas A. Lukašenkos šou yra ne kas kita, kaip bandymas parodyti Maskvai, kad jis saugo sienas" ir atidirba Kremliaus dotacijas.

 (nuotr. SCANPIX)

(nuotr. SCANPIX)

Virpindamas orą griausmingais pareiškimais Baltarusijos lyderis, pasak politikos mokslo specialistų, mėgina Lietuvą parodyti kaip nestabilią ir piktą valstybę, bet tai tėra teatras prieš vidaus ir užsienio žiūrovus. 

Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka prieš kelias dienas pareiškė, kad JAV tankų dislokavimą Lietuvoje laiko jėgos demonstravimu ir reaguos į šiuos veiksmus, bet padarys tai be ginklų žvanginimo. Tačiau Baltarusijos gynybos ministras Andrejus Ravkovas pranešė, kad šalis ketina gausinti karines pajėgas Lietuvos pasienyje, reaguodama į JAV bataliono dislokavimą Pabradėje.

REKLAMA

„Dar niekada nematėme karių iš už vandenyno, taip demonstratyviai dislokuojamų netoli mūsų sienų. Tokio dalyko niekada nebuvo. Mano nuomone, Lietuvoje tai (vyksta) pirmą kartą. Tai precedentas“, – žiniasklaidai sakė A. Lukašenka.

Atsakydamas į tai Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Jungtinių Valstijų kariai Lietuvoje dislokuojami siekiant apsaugoti šalies žmones ir jais nesiekiama gąsdinti Baltarusijos.

„Tai, kad Lietuvoje yra dislokuojami NATO kariai ir NATO technika, tai yra viso labo noras apsaugoti žmones nuo galimų intervencijų, kad jie galėtų saugiai sukurti savo gerovę. Tai yra vienintelis Lietuvos gynybos politikos tikslas“, – antradienį sakė G. Nausėda.

„Mes stengiamės apsaugoti savo kraštą. Mums nereikia kitų kraštų ir mums nereikia gąsdinti savo kaimynų, nes mūsų politika buvo, yra ir bus taiki“, – pridūrė prezidentas.

Pasisakymai dviprasmiški

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas įsitikinęs, kad Baltarusijos prezidento pareiškimai gana dviprasmiški. Iš vienos pusės jis sako, kad Lietuvoje bus dislokuotas „juokingas dydis amerikiečių karių“. Esą 30 tankų yra mažai ir kelia juoką, bet tuo pačiu baltarusiai skelbia, kad imsis kažkokių specialių priemonių. 

„Ir Lietuvoje, ir Baltarusijoje nuolat vyksta pratybos, rotacijos, mokymai. Ir šiomis dienomis vyko Baltarusijos specialiųjų pajėgų ir Rusijos oro desanto mokymai. Vyko visai netoli Lietuvos sienų, dalyvavo 900 karių. Būtų keista, jei dėl mokymų Lietuvos prezidentas sakytų, kad reikia perkurti gynybinius planus ir imtis specialių priemonių“, – svarstė A. Anušauskas, patikinęs, kad A. Lukašenkos pareiškimai panašūs į dirbtinai deklaratyvius. 

REKLAMA

„Jie skirti pirmiausia Baltarusijos auditorijai, kuriai jis nori pasirodyti, kaip pagrindinis Baltarusijos gynėjas. Pajuokaujant galima pasakyti, kad jei kalbame apie Baltarusijos suverenumą, tai jis supainiojo kryptis. Reikėtų ne vakarinėje Baltarusijos dalyje dislokuoti karinius dalinius, bet rytinėje. Iš rytinės pusės gresia didžiausi pavojai Baltarusijos suverenumui“, – sakė Seimo narys. 

Jis patikino, kad Baltarusija ir NATO neturi jokių ypatingų santykių, juos anksčiau turėjo Rusija.

„Buvo atskiri NATO ir Rusijos bendravimo formatai, bet Baltarusija šioje vietoje plaukė Rusijos farvateryje, buvo ir yra kaip pagalbinė jėga visuose Rusijos kariniuose planuose, kurie nukreipti prieš Vakarus“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys.

Jis patikino, kad Baltarusija gal ir gali turėti savo nuomonę NATO klausimais, bet karinėje srityje ji yra visiškai priklausoma nuo Rusijos. 

Anot jo, A. Lukašenka negalėjo demonstruoti abejingumo tariamų pavojų atveju. „Manau, jis orientuojasi į vidines auditorijas, nes Rusija nuolat eskaluoja šią temą, tai A. Lukašenka negalėjo atsilikti“, – kalbėjo A. Anušauskas. 

Atidirbinėja Kremliui

Politologas Vytis Jurkonis tikino, kad tokia A. Lukašenkos reakcija yra įprasta, ji nėra pirma ar paskutinė.

„Tokios reakcijos reikėjo tikėtis, tai signalas siunčiamas keliems adresatams. Vienas jų – Rusijai, kad jis „atidirba“ gaunamus pinigus ir subsidijas Baltarusijai, kad atlieka tą funkciją, saugo bendrą sieną. Rusija ir Baltarusija yra karinės sąjungininkės, nėra neutralios valstybės, viskas labai aišku. Kitas siekis buvo pajuokimas ir pašiepimas, nes štai čia tik 30 tankų ir mes su savo kariais laisvai susitvarkytume. Šiuo atveju siunčiama žinutė vidaus auditorijai, kad „mes galime, mes atstovėsime“, – sakė politologas. 

REKLAMA

Pasak V. Jurkyno, Baltarusijoje artėja parlamento rinkimų šarada ir toks pasisakymas gali būti susijęs ir su tuo. Taip pat tai signalas tarptautinei bendruomenei. 

„Eilinį kartą Lietuvą norima parodyti, kaip nedraugišką valstybę, bet A. Lukašenka nėra politikos naujokas ir puikiai supranta, kad NATO yra gynybinis aljansas ir amerikiečių kariai atlieka gynybinę funkciją, nėra nukreipti prieš Baltarusiją. Iš A. Lukašenkos pusės nėra noro kalbėtis, siunčiama daug signalų į įvairias puses, mėginama žaisti savo žaidimus. Esu įsitikinęs, kad po kelių mėnesių mes šį epizodą pamiršime, nes bus kitų citatų“, – svarstė politologas. 

Anot jo, vienas faktas nesikeičia, Baltarusija yra Rusijos karinis sąjungininkas ir ji nėra neutrali valstybė, taip ją reikėtų ir vertinti neturint jokių iliuzijų dėl to, kur ji yra. 

„Kiekvienas užsiima savo reikalais. Mums sąjungininkų buvimas – nacionalinio saugumo klausimas. Minskas nori kelti savo kainą Kremliaus akyse ir atlieka savo uždavinius, o mums tai yra realybės testas. Mes paskutiniu metu įvairiais lygmenimis kalbėjome apie tą neva Baltarusijos bandymą ištrūkti iš Maskvos gniaužtų, tai matome nėra to noro. <..> Net ne tokiais skausmingais klausimais, tarkime istorinės atminties, oficialusis Minskas yra įvaręs save į kampą“, – svarstė politikos mokslų specialistas. 

Pasak politologo, patys baltarusiai tokio tipo žinias vertina įvairiai, kažkas tiki, o kažkas – juokiasi.

Į Lietuvą spalį atvyko maždaug pusės tūkstančio JAV karių batalionas su sunkiosios technikos vienetais, tarp jų tankais ir pėstininkų kovos mašinomis.

Jis bus dislokuotas iki pavasario. Reaguojant į Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją, nuo 2014 iki 2017 metų Lietuvoje buvo dislokuota kuopa – apie 200 – JAV karių. Amerikiečiai tokį nuolat rotuojamą dalinį atitraukė, kai šalyje buvo dislokuotas vokiečių vadovaujamas NATO batalionas.

Vladislovas
2019-10-30 10:51:44
Kodėl Lukašenka ir Putinas nesipiktino, kai prie Kaliningrado atplaukė Kinijos laivai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
PP 2019-11-06 07:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lukašenka yra geras Lietuvos kaimynas .Tai parodė ir pliušinių meškiukų istorija. Grybauskaitės valdymo metu paaštrėjo tarptautiniai santykiai su Lietuvos kaimynais ,dabar Nausėda bando tą padėtį taisyti ,bet priskaldyta jau daug malkų...   ATSAKYTI
Grigorij 2019-10-31 20:54:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sekmes, broliukai, kariaujant su Bat'ka! Isiute del paciu pras*ktos IAES, puolat moderniausia Astravo AES, net surenget, atsiprasau, visiskai isdraskytos Civilines Gynybos pratybas. Jurate Vazgauskaite del Astravo Monstro jau mirtinai isgasdinta, naktim sapnuoja kosmarus. Prie vamzdzio tiesimo Bat'kos piktybiskai, be jokio pagrindo, neprileidot. Pagaliau, lyg su "Rusu" 30 vienpusiskai metu kariaudami, bet NATO (del jos "gynybinio pobudzio" kritau nuo kedes), JAV tankus pakisot butent prie pat BY sienos, lyg pati BY ar sajungine RU, neatsiklausius BY, zutbut ruosiasi jus pulti. :))) Taigi, manau, kad geriausia iseitis (o Bat'ka savo zodi laiko - reiskia i JAV tanku pasirodyma sureaguos) butu 100% BY tranzito nutraukimas per LR, perorijentuojant ji per LV, RU, prazudant Klaipedos Uosta. Kiniecius irgi atgrasinot investuoti i LR, lendant i JAV uzpakali. O svarbiausia: dislokuoti BY papildoma "Iskanderu" diviziona.
Ir tegul anusauskai, linkeviciai savo sapaliones del butinumo BY saugoti ne Vakaru, o Rytu siena, ikisa sau i viena vieta. Nebent vaikelis Jurate Vazgauskaite vel patikes. Taigi broliukai, sekmes darbe (kare)! Prisizaisit - galesit iki pamelynavimo aiskintis, kad jankius prikvietet tik... savo saugumui.    ATSAKYTI
vilimantas 2019-10-30 21:02:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man labai gaila vargšelių komentatorių. Loja kaip dviejų kaimų šunys,bet nežino dėl ko...   ATSAKYTI
Romas 2019-10-30 19:51:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Alytaus ekstrimali situacija ,parode, kaip greitai reagoja Lietuvos valdžia i netiketus iššukius. Susirinko po dveju savaičių ! Jai kas užpuls Lietuva ........   ATSAKYTI
Va 2019-10-30 18:53:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kam Lietuvai reikalingi jenkei savų karių turit kam jenkynas naxuje jie ce lenda .......    ATSAKYTI
Europietis 2019-10-30 16:30:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
To Apakęs.. Taip, as pagal tave esu "labusas", bet as esu Lietuvis... O kaip gave pavadinti? Tu nei europietis, nei azijatas... Tavo tėvynė tarybų sąjunga. Bet nepamiršk,kad jos jau nėra. Ir tu likai vienas, mišrūnas su azijatu ir europiečiu... Lyg ir norėtum į Europą, bet mongoliškas kraujas sako atvirkščiai. Tai pagaliau apsispreskit ko jūs norit ir pradėkite bendrauti su visais žmoniškai. Neateis jau Čingishano laikai.....   ATSAKYTI
Tautietis 2019-10-30 12:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Dvi dal ba jo bų grupuotės vieni už amerikoną kiti už kremlių, tai kas kietesnis cha ;) dal a jo Bai baikit kiršinti Lietuvos gyventojus, čia kaip zonoje vieni už henytę kiti už kiaurą baraaani, už ką einat tas jumis ir dulkina, o kiti visai nie priekį. A tiesa o kada gyvensim kaip Švedijoje ;)    ATSAKYTI
Xxx 2019-10-30 16:41:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai xuli visur lendi litviniuras  
itarimas kyla 2019-10-30 12:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Graži nuotrauka ,panašūs gal gėjai.   ATSAKYTI
cha.....cha.... 2019-10-30 12:51:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kagebistu poriūris į kaimynus.Nu batka su 30 tankų užkariausim baltarusija,kviesk putką į pagalbą ir dar kinija.Ginkis batka juk čia ne juokas.,ruošiamės atimti rusijos pastatytą atominę elektrinę.   ATSAKYTI
Kaunas 2019-10-30 12:44:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
batka nevduriuok,tik pratybos,o kaip Ząpad su rusija,mums vidiriavimo visai nesukėlė.   ATSAKYTI
100 procentų 2019-10-30 12:30:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gyvenkim draugiškai, kaimyniškai.   ATSAKYTI
Pilietis 2019-10-30 12:26:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pagal spaudos rubrikas, aplink mus vieni priešai....
Toks įspūdis kad nori visiems įvaryti neapykatą, baimes vedančią į paranoją.
   ATSAKYTI
Aras 2019-10-30 12:08:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
D B L
   ATSAKYTI
Bailys 2019-10-30 12:00:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Negi bus karas? Lukašenko su Pūtinu puls Lietuvą? Taigi mes nugalėsime ir atsiimsime likusią Vilniaus krašto dalį (pagal 1920. 07. 12 sutartį su Sovietų Rusija).   ATSAKYTI
qubilas 2019-10-30 11:49:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
nieko tokio, paimsim dabar uz ragu, tures pirkt is musu biciuliu branduolini kura   ATSAKYTI
tegul ciulpia byby 2019-10-30 11:17:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
slaviska valkata   ATSAKYTI
Apakes 2019-10-30 11:21:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
O tu ką labasnia geresnis, atsukti šikna tam kas babkiu pasiulis daugiau   
jonas 2019-10-30 11:14:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pravilno nado bojatsa soseda jesli a to okupiruet belarus i konec sosedadam   ATSAKYTI
n 2019-10-30 11:09:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Mums tokio prezidento ir viskas butu maždaug, bet deja pas mus tokio nera, nors visi tikėjosi, kad bus , išrinkom vėl ne ta    ATSAKYTI
Vladislovas 2019-10-30 10:51:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kodėl Lukašenka ir Putinas nesipiktino, kai prie Kaliningrado atplaukė Kinijos laivai.    ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Šarūno Barto filmas „Sutemose“ (nuotr. kūrėjų)
Partizanai – miško broliai ir herojai ar šaltakraujai žudikai ir banditai? Tokį klausimą žiūrovai kelia pamatę naujausią Šarūno Barto filmą „Sutemose“, kuriame dalis žiūrovų ...
Vaidotas Beniušis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valstietė Agnė Širinskienė užsimojo naujam kirčiui prieš Seimo pirmininką Pranckietį, valdantieji bandė nuleisti kartelę norintiems patekti į Seimą, žvangėjo ietys ir dėl ...
Ūkininkai (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Europos Sąjungoje nuo 2020 metų bus uždraustas prieštaringai vertinamas pesticidas, siejamas su žmogaus raidos sutrikimais – penktadienį per balsavimą tam pritarė Bendrijos ...
Verkiantis vaikas  (nuotr. 123rf.com)
Leisti ar neleisti tėvams vaikus vadinti ir dokumentuose rašyti Naomi, Anna su dviguba n ar Leyla? Tokia diskusija jau pasiekė net ministerijos lygmenį. Pasirodo, ...
Protestas (nuotr. stop kadras)
Lietuvos advokatai, nemokamai ar pusdykiu ginantys lietuvius, planavo streikuoti dėl didesnių valandinių įkainių ir reformos savo srityje, tačiau paskutinę minutę susiderėjo su ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų