Išsprendė dar vieno žiauraus Lietuvos nusikaltėlio likimą: apie laisvę teks pasvajoti

Lietuvos apeliacinis teismas išnagrinėjo nuteistojo iki gyvos galvos Gintaro Railos skundą, kuriuo buvo prašoma pakeisti griežčiausią įkalinimo bausmę į terminuotą laisvės atėmimą. 

Pravieniškių pataisos namai (nuotr. Organizatorių)
55

Nuspręsta, kad, nepaisant įkalinimo įstaigos teikimo, G. Raila nėra pagrindo skirti terminuotos laisvės atėmimo bausmės. Šią informaciją portalui tv3.lt patvirtino Lietuvos apeliacinio teismo atstovė spaudai Vilma Budėnienė.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis įsigalioja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.

Iki gyvos galvos G. Raila buvo nuteistas dar už praėjusį šimtmetį įvykdyto nusikaltimo. Už grotų jis atsidūrė dar 1996 m. liepos mėnesį.

Griežčiausios bausmės jis sulaukė už tai, kad veikdamas bendrininkų grupėje pagrobė krovininį automobilį, o jo vairuotoją nužudė itin žiauriu būdu. 

Bylos nagrinėjimo metu nustatyta, kad G. Raila savo aukai sudavė net 12 smūgių peiliu. 8 smūgiai buvo suduoti į nugarą, dar 4 į galvos sritį. Taip buvo itin žiauriai nužudytas žmogus.

G. Raila su bendrininkais tokiu būdu užvaldė apie 100 tūkst. eurų vertės krovinį. Sunkvežimiu buvo vežamas didelis kiekis „Snickers“ šokoladukų.

Teigia, kad adaptavosi

Dėl terminuotos bausmės G. Railai rekomendacijas pateikė Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos atstovai.

Teikime nurodoma, kad nuteistasis pataisos namuose adaptavosi gerai, jo bendravimo įgūdžiai geri, savivertės jausmas aukštas. Nuteistasis yra manipuliatyvus, demonstratyvus, ryžtingas, atkaklus, gerai žinantis savo teises ir linkęs už jas kovoti.

REKLAMA

„Bendraudamas su administracijos atstovais yra atsargus ir nepatiklus, gana kritiškai nusiteikęs teisėsaugos sistemos atžvilgiu, savo tikslų siekia rašydamas skundus, nuolat ieško galimybių susirasti sau lengvatų ir privilegijų. Nuteistųjų subkultūros tradicijų nesilaiko, požiūris į darbą teigiamas, nuo 2014 m. gruodžio 18 d. dirba staklininko pareigose, pataisos namuose kreipėsi dėl mokymosi, tačiau priimtas nebuvo.

Dalyvauja socialinės reabilitacijos programose, 21 kartą skatintas. Per visą bausmės atlikimo laiką 17 kartų pažeidė pataisos namų vidaus tvarkos taisyklių ir režimo reikalavimus, iš jų 9 kartus baustas drausminėmis nuobaudomis, galiojančių nuobaudų neturi“, – rašoma įkalinimo įstaigos teikime.

(55 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Ekskursija po naująjį Pravieniškių korpusą

Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad šių metų kovo mėnesį Seime priimtos įstatymų pataisos, dėl kurių iki gyvos galvos nuteistam žmogui po 20 metų įkalinimo suteikta galimybė prašyti teismo peržiūrėti bausmę, jau duoda savo vaisių.

Vien per liepą teismo malonės sulaukė trys iki gyvos galvos nuteisti asmenys. Pirmuoju ištraukusiu laimingąjį būsimos laisvės bilietą tapo 1991 metais taksi vairuotoją itin žiauriai nužudęs tuomet vos 18 metų Rimas Bražinskas.

Liepos viduryje džiugias naujienas išgirdo už dviejų žmonių nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis nuteistas Arūnas Vaidelis.

Ir vos prieš keletą dienų paskelbtas trečiasis nuteistajam iki gyvos galvos palankus sprendimas. Vartai į laisvę po kelerių metų atsivers žmogų sunkinančiomis aplinkybėmis nužudžiusiam Vygantui Railai.

REKLAMA

Visi trys nuteistieji pagal prieš daugiau kaip du dešimtmečius tuomet dar galiojusį Baudžiamąjį kodeksą buvo iš pradžių nuteisti išimtinėmis mirties bausmėmis, kurios buvo iškart pakeistos į įkalinimą iki gyvos galvos.

(18 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pravieniškių pataisos namuose nufilmuotos kalinių „vestuvės“

Į laisvę – ne iškart

Pagal pakeistą tvarką, įvertinęs nuteistojo iki gyvos galvos elgesį. teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų. Tad žiauriausiems nusikaltėliams visiškos laisvės dar teks palaukti.

Iš trijų minėtų nuteistųjų labiausiai pasisekė R. Bražinskui. Už grotų jau 28-erius metus praleidęs žudikas laisvėje turėtų atsidurti per trumpiausią tokiais atvejais numatytą terminą – penkerius metus. Iš viso už grotų jis bus praleidęs 33 metus, o į laisvę išeis būdamas 51 metų.

Likusiems dviem nuteistiesiems teismas nebuvo toks dosnus. Tiek A. Vaidelis, tiek V. Raila už grotų turės dar praleisti po aštuonerius metus. Jiems skirta šiek tiek daugiau nei numatytos bausmės vidurkis.

Primename, kad naujos Baudžiamojo kodekso nuostatos buvo priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Klausimus dėl paskirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo nagrinėja ir sprendžia apygardos teismas pagal bausmę vykdančios institucijos teikimą. Visada yra atsižvelgiama į nuteistojo charakteristiką, elgesį įkalinimo įstaigoje ir tai, ar šis pripažįsta nusikaltimus, dėl kurių buvo nuteistas.

REKLAMA

Pirmasis nuteistas mirties bausme

Iš Alytaus kilęs R. Bražinskas buvo pirmasis nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje, kuriam paskirta išimtinė mirties bausmė. Tiesa, R. Bražinskui pasisekė, nes ši bausmė iškart buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos. Nors didžiąją dalį savo gyvenimo žudikas praleido už grotų, bet jis bent jau išsaugojo viltį, kuri šių dienų kontekste virto realybe.

Nusikaltimą R. Bražinskas įvykdė 1990-siais. Tuomet būdamas vos 18 metų R. Bražinskas Alytuje žiauriai nužudė 27 metų taksistą. Nusikaltimą 18-metis įvykdė kartu su už save vyresniu pažįstamu Gediminu Narkevičiumi. Taksistas buvo nužudytas praktiškai Naujųjų metų išvakarėse – gruodžio 29-ąją.

Kelis kartus už vagystes iki tol teistas R. Bražinskas buvo gerai žinomas teisėsaugos pareigūnams. Paauglystėje jis net mokėsi probleminiams vaikams skirtoje mokykloje. Tikėtina, kad kriminalinė biografija ir nulėmė tai, kad R. Bražinskui būtų skirta mirties bausmė. Juolab, kad nusikaltimo „bendražygis“ G. Narkevičius tuomet buvo nuteistas tik 15 metų nelaisvės.

Žudė dėl svetimos skolos

A.Vaidelis mirties bausme buvo nuteistas 1994 metais. Jam taip pat pasisekė, nes griežčiausia tuo metu Lietuvoje galiojusi bausmė netrukus buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos. Šio žudiko istorija nėra tipiška.

Bylos duomenimis, 1994 metų balandžio 11-ąją Kaune esančiame bute, kuris priklausė A. Vaideliui įvykdyta dviguba žmogžudystė.

Peilio dūriais buvo mirtinai subadyti du A. Vaidelio pažįstami asmenys. Nusikaltimo metu A. Vaidelis buvo neblaivus.

REKLAMA

Kaip paaiškėjo vėliau, dviguba žmogžudystė buvo kerštas vyrams už A. Vaidelio pažįstamai moteriai negrąžintą skolą.

Nužudė nepilnametę

Trečiasis terminuotos laisvės bausmės sulaukęs žudikas V. Raila mirties bausme buvo nuteistas dėl 1995-ųjų įvykių. Tokia bausmė netrukus buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos.

1995 metų kovo mėnesį iš Klaipėdos kilęs V. Raila sulaukė dėl itin žiauraus nusikaltimo.

Išgėręs vyras įsibrovė į vienos pensininkės namus, nes norėjo ją apiplėšti. Bet senolė pasipriešino ir pradėjo šauktis pagalbos.

Savo pačios nelaimei į pagalbą atskubėjo kaimynystėje gyvenusi nepilnametė mergaitė. V. Raila pasmaugė nereikalingą liudininkę, o sužalota senolė išgyveno.

Kelis kartus dėl vagysčių teistas V. Raila tuomet pasigailėjimo nesulaukė, tačiau dabar situacija pasikeitė žudiko naudai.


Rašyti komentarą...
P
Popa
2019-10-27 20:52:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tuos banditus naikint laisvę jiem nepriklauso jie tyčinei žudikai aukų nėra gyvų tai kam jie laisvę reikalingi kam ,,,,,
Atsakyti
-2

E
Erodas
2019-10-28 05:46:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Utelizuot juos senai jau reikėjo
Atsakyti
-1

J
Jurgis
2019-10-27 16:24:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia išleisti su sąlyga iki gyvos galvos neliesti "Snicker'ių"...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų