Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui nepasiduodant valstiečių lyderio spaudimui ir neatsistatydinant iš savo pareigų, šiandien Kauno rajone susirinko valstiečių ir žaliųjų partijos taryba, kuri spręs nepaklusnaus parlamento vadovo likimą. Tiesa, valstiečių partijoje nuotaikos nekokios, tad prognozuoti rezultatą itin sunku. Politologai aiškina, kad vyksta partijos skaldymasis, o Seimo vicepirmininkė tikisi, kad partija susiprotės ir neskils, nes skilimas reiškia išnykimą, o to valstiečiai jokiu būdu nenori. 

Viktoras Pranckietis, Ramūnas Karbauskis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Viktoras Pranckietis, Ramūnas Karbauskis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Seimo pirmininkas prieš gerą savaitę yra pareiškęs, kad jis paklūsta „Lietuvos Respublikos įstatymams, o ne Karbauskio įsakymams“ ir tikino nepasiduosiantis šantažui, esą jam nepasitraukus negalios koalicinė sutartis. Tą kartą V. Pranckietis žurnalistams sakė manantis, kad „R. Karbauskis yra žmogus, kuris praranda valdžią ir įtaką, dėl to, iš baimės daro desperatiškus veiksmus“. V. Pranckietis aiškino galvojantis, kad socialdarbiečiams buvo liepta reikalauti Seimo vadovo posto.

REKLAMA

Politikai eis va bank

Politologė Rima Urbonaitė sako, kad jei valstiečių taryba nutaria, kad šis postas turi likti Viktorui Pranckiečiui, tai yra jo pergalė ir Ramūno Karbauskio pralaimėjimas, kuris sakė, kad postas turi atitekti koalicijos partneriams socialdarbiečiams ir kad ten reikia permainų.

Toks tarybos sprendimas gerokai supaprastintų situaciją, ypač todėl, kad socialdarbiečiai jau yra pareiškę, kad šis postas nėra kertinis ir sutartis bet kokiu atveju liktų galioti. Taigi, tai būtų paprastesnis variantas. Visgi, jei taryba priima sprendimą, kad V. Pranckietis turėtų trauktis, situacija tampa įdomi. Neužtenka vien tarybos sprendimo, tai priklausys ir nuo paties Seimo pirmininko. Jis gali trauktis arba ne, ir turės tikrintis pasitikėjimą Seime. 

„Jis, matyt, mato, kad tautos meilė ir reitingai gerėja, kai jis kovoja su reitingų apačioje esančiu R. Karbauskiu. Reitingai gerėja ir tai gali šiek tiek užliūliuoti. Gali būti, kad V. Pranckietis eis va bank ir sakys, jog taryba išreiškė tam tikrą sprendimą, bet galimai ji buvo spaudžiama. Todėl gali norėti tikrintis pasitikėjimą Seime. O parlamente matematika tokia, kad V. Pranckietis slaptą balsavimą gali laimėti. Tokios pergalės tikimybė atrodo saldžiai, nors po to santykiai su valstiečių frakcija ir visa partija gali komplikuotis“, – sakė politologė.

Anot jos, jei valstiečių taryboje bus priimtas sprendimas, kad V. Pranckietis turi trauktis, svarbu ir persvara, kuria šis sprendimas buvo priimtas. „Jei jis pajus, kad nuomonių išsiskyrimas ryškus ir jį palaiko nemaža dalis narių, gali būti, kad kitaip projektuos savo veiksmus. Visgi jei bus atvirkščiai, Seimo pirmininkui reikėtų pagalvoti apie pasitraukimą, nes neturint palaikymo situacija tampa slidi“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

REKLAMA

Ji tikino, kad rezultatas sunkiai prognozuojamas, bet panašu, kad flangas palaikantis V. Pranckietį – bus. „Tas palaikymas gali būti su tolesniais tikslais siekiant gilinti takoskyrą. Jei niekas nenorės jos gilinti, tai Seimo pirmininko gali niekas ir nesaugoti. Tai gali būti didesnio klausimo ir strategijos dalis, bet jei norima ieškoti bendrų vardiklių ir sprendimas gali būti priimtas lengviau“, – svarstė politologė.

Daug kas priklausys nuo to, kaip valstiečių partijos nariai žiūrį į tolesnį darbą Seime likus nedaug laiko iki naujų rinkimų.

V. Pranckiečiui gali būti sudėtinga, nes gilėja konfliktas su R. Karbauskiu. Jei jis taps eiliniu Seimo nariu, jo statusas ir svoris pasikeis ir klausimas, kiek jis rastų rėmėjų.

„Klausimas ar jam galima prognozuoti karjerą partijoje, tai nėra to kalibro politikas, kuris atėjo ilgam ir šviesti ryškiai, reikės jo pastangų, kad jis išsilaikytų politinėje arenoje ir šviestų. Tai lengviau daryti būnant Seimo pirmininku, bet ne eiliniu nariu“, – svarstė politologė R. Urbonaitė.

Anot jos, partijoje netrūksta įtampos, klausimas, kaip tai pavyks suvaldyti. Įtampa, pasak politologės, kyla artėjant rinkimams, visi supranta, kad tokios pergalės nebebus, pradeda galvoti apie savo likimą, prasideda savo interesų protegavimus, o tai inspiruoja vidaus kovas.

Partija gali skilti 

Politikos tyrimų ir analizės instituto atstovas Marius Ulozas sako, kad situacija keičiasi kasdien.

„Prieš kokį mėnesį V. Pranckietis atrodė silpnas ir lengvai nuimamas, bet dabar jis įsitvirtino reitinguose. Nemanau, kad partija ryšis jį nuimti, nes R. Karbauskiui partijoje yra nemažai opozicijos, tiek viešos, tiek slaptos. Yra du arba trys įtampos taškai partijoje: tarp V. Pranckiečio ir R. Karbauskio ir tarp Sauliaus Skvernelio ir R. Karbauskio. Yra tikimybė, kad ši partija skils į dvi ar net tris dalis“, – sakė M. Ulozas.

REKLAMA

Jis tikino, kad koalicijos likimas priklauso ne tiek nuo V. Pranckiečio ir jo likimo, kiek nuo naujojo prezidento pozicijos skiriant ministrus.

„Mes matėme, kad koalicija buvo lipdoma aplink asmenybes ir postus, ir jei tai netiktų prezidentui, tai sukeltų didesnę sumaištį koalicijoje nei V. Pranckiečio atvejis“, – svarstė politologas.

Anot M. Ulozo, jei prezidentas atmetinės tvarkiečių arba lenkų kandidatus į ministrus, tai sukels įtampą tarp koalicijos partnerių ir jie reikalaus R. Karbauskį vykdyti koalicinius pažadus.

„Galima kalbėti apie krizę valstiečių partijoje, sunku pasakyti, kur tai prasidėjo. Jie priėmė daug nepopuliarių sprendimų, kuriuos priėmė nepopuliariai. Viskas dar paaštrėjo prezidento rinkimų metu, kai buvo naudojama grasinanti retorika“, – sakė M. Ulozas, tikindamas, kad R. Karbauskis gerokai išsiūbavo valstybės laivelį ir pats gali iš jo iškristi.

Jis tikino, kad gana sunku vertinti valstiečių partiją ir jos likimą, nes ši partija ne tik vienasmeniškai valdoma, bet ir vienasmeniškai finansuojama.

„Kitoje partijoje jis (R. Karbauskis) jau senokai būtų išmestas, bet dabar net Seime yra valstiečių frakcijos narių, kurie patys negalėtų finansuoti savo politinės veiklos ir būti išrinkti vienmandatėse apylinkėse. Būtent todėl, jie laukia apkasuose, kaip geriau susidėlios situacija. Jie viešai gali palaikyti R. Karbauskį, bet jei reikėtų išeiti gal išeitų, nes yra pavargę nuo vienasmenių sprendimų“, – tikino M. Ulozas.

Frakcija mano vienaip, o partija? 

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, valstiečių partijos narė Rima Baškienė sako, nežinanti, kaip viskas susiklostys šiandienos tarybos posėdyje.

REKLAMA

„Niekur neveda skaldymasis, mes žinome, kaip suskyla partijos ir frakcijos, kokį po to turime rezultatą, kai vieni arba kiti išnyksta. Bandysime išgirsti vieni kitus, nežinau, kaip pasiseks“, – sakė R. Baškienė. Ji tikino, kad jei bus nutarta „patraukti“ V. Pranckietį, dėl jo likimo turės balsuoti Seimas.

„Ar liks jis Seimo pirmininku apsispręs Seimas turėdamas partijos rekomendacijas. Dėl jo buvimo partijoje, tai turi priimti sprendimą pati partija. Ar tai bus traktuojama, kaip veikimas prieš partiją? Nežinau, kaip grėsmingai čia kai kam atrodys tas veiksmas. Negalėčiau atsakyti, nes reikia išgirsti, ką kalba skyriai, kaip atrodo žmonėms ši pozicija“, – kalbėjo politikė.

Ji pabrėžė, kad socialdarbiečiai yra užsiminę, jog jiems nebūtinai reikalinga Seimo pirmininko pozicija. „Kaip bus tą supratę mūsų skyrių vadovai, nes jie balsuos, tarybos nariai balsuos. Dar yra koalicinės sutarties kontekstas, tai viena kitai prieštaraujančios nuostatos“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkė.

Anot jos, partijos nuotaikų ji tiksliai nežino, skyrių nuomonės yra skirtingos, o kokių yra daugiau pamatysime šiandien.

„O frakcijoje nutarta, kad koalicinės sutarties įgyvendinimas pilna apimtimi yra svarbiau ir dauguma pasisakė už visos apimties sutarties įgyvendinimą, tai reiškia, kad V. Pranckiečio pozicija turėtų atitekti socialdarbiečiams. Tai buvo frakcijos nuomonė, o dėl partijos, tai laukiame šios dienos sprendimų“, – kalbėjo R. Baškienė.

Jurka
2019-07-15 16:19:56
Baisu kas daros ķap edasi del lovio
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
sodininkas 2019-07-16 07:52:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
vardan tos šiltos kėdės ir sotaus atlygio-NEIŠEISIU ir man NEIŠSPIRSITE,Apsimyžiosiu,bet nesitrauksiu,nes ,tipo,AŠ aukščiau runkelių.   ATSAKYTI
Asas 2019-07-16 07:47:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Isgainiot visa Karabaso gauja tegul mokosi is naujo   ATSAKYTI
Vincas 2019-07-15 19:30:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nenusimink Pranskieti. Politika tai šūdo vonia, kurioje privalo kiekvienas išsimaudyti. Panašiai buvo "suvalgytas" prezidentas Paksas   ATSAKYTI
Ene 2019-07-15 19:05:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Patiko zmogeliui sėdėti šiltoje kėdėje nesinori niekur trauktis!Prie gero greitai priprantama.   ATSAKYTI
jo 2019-07-15 19:00:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jo suskils valstiečių partija i valstiečių ir mešlėčių...   ATSAKYTI
Romas senelis 2019-07-15 18:14:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
senelis, kolūkio pirmininkas rūstus   ATSAKYTI
Nu jo 2019-07-15 17:53:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O kas yra tas Pranskietis? Ogi koncervu cucikas... kokia komanda gaus, tokia ir vykdys... smegenu neuztenka paciam galvot.    ATSAKYTI
J 2019-07-15 17:30:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pranskieti,gėda.Įsikibai ir baigta.   ATSAKYTI
Kaunietis 2019-07-15 17:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Taip žmogus įsikibęs kėdės kad kaip niekas. Matyt patinka gąsdinti Ringaudus ir Akademija su savo sirenom,mėlynais švyturėliais elgesi kaip kelių ga... Bijom vaikus išleisti kad nesuvėžintu   ATSAKYTI
Ot 2019-07-15 17:18:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Prezidentas turi tvardyti politinių partijų vadukus ,katrie nepaklūsta įstatymams. Seimo pirmininką paskiria ir atleidžia seimo narių dauguma.Palaikau Pranckietį.   ATSAKYTI
Lauk 2019-07-15 17:13:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Geda Pranckieciui taip isikibti i posta,nuomone   ATSAKYTI
skilimas 2019-07-15 17:11:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
skils į kaimiečių ir kolūkiečių gabalus   ATSAKYTI
Irmis 2019-07-15 16:31:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Sėkmės gerb. VIKTORUI PRANSKIEČIUI ir, kiek įmanoma, Didesnės!!!!++++   ATSAKYTI
Meslas 2019-07-15 16:30:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Vyt lauk meslina karbauski ,raudona kirkila ir. baiksis šitą nesąmonė. ,Arba pirmalaikei rinkimai įklimpo giliai karbauskio durniu laivas ,Viktoras laikytis !!!!!!!!??!!!!   ATSAKYTI
Leva 2019-07-15 16:21:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Pirmiausiai reiktu ismesti karbauski,nes per daug sau leidzia kolchozo pirmininko sunelis.   ATSAKYTI
Jurka 2019-07-15 16:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baisu kas daros ķap edasi del lovio   ATSAKYTI
Jonas 2 2019-07-15 16:19:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Anksčiau ar vėliau ji bus suskaldyta   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Per biudžeto svarstymus itin dosnūs tampantys politikai siūlo visiems vienišiems senoliams prie pensijos mokėti papildomus 42 eurus. Esą dabartinė sistema yra diskriminuojanti, ...
Viktoras Pranckietis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad Seimui neteiks „socialdarbiečio“ Juozo Bernatonio kandidatūros į Konstitucinio Teismo teisėjus. LRT televizijos laidai ...
Mobilieji telefonai (nuotr. stop kadras)
Dalis politikų bei psichologų nusitaikė į mobiliuosius telefonus, kuriuos vaikai atsineša į mokyklas. Seime surengtoje diskusijoje nuskambėjo ir draudimų motyvas – esą ...
Vilniaus miesto savivaldybė (nuotr. Fotodiena.lt)
Vilniaus savivaldybės Šnipiškėse planuojamas įrengti japoniškas sodas pabrango iki 2,98 mln. eurų. Projekto sąmata, lyginant su 2018-aisiais planuotos 1,52 mln. eurų (iš ...
Kalėdaičiai (nuotr. stop kadras)
Prasidėjus adventui bažnyčios pradėjo ir šventintų kalėdaičių dalybas. Ir dvasininkai pastebi, kad norinčiųjų jų įsigyti jau apstu. Mat, pasirodo, kasmet populiarėja paplotėlių ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų