• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Kauną atkeliauja elitinės dailės paroda

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje (III aukšte), Nepriklausomybės a. 12, Kaune Vasario 6 d., penktadienį, 16 val. bus atidaryta retrospektyvinė visame pasaulyje žymaus dailininko Moche Rosenthalio paroda „Laisvės spalvos“.

REKLAMA
REKLAMA

Keturiasdešimt penkis aukščiausios meninės prabos paveikslus šiai parodai paskolino Tel-Avivo ir Lietuvos muziejai, privatūs galerininkai, kolekcionieriai; brangiausio darbo vertė siekia 500 tūkst. litų. Pirmąją retrospektyvinę, rugpjūtį pasaulį palikusio, dailininko parodą rengia Violeta JuškutėART Baltic meno vadybos kompanijos ir „Stasio Juškaus galerijos“ meno konsultantė, ir „A-R-Galerry“ iš Tel Avivo. Ką tik parodyta Vilniuje, dabar ši paroda papuoš ir Kauno galerijos erdves.

REKLAMA

„Didžiuojamės, galėdami pristatyti pasaulinio pripažinimo sulaukusį lietuvių menininką, kurio kūryboje spalvos  simbolizuoja laisvę“, – sako projekto kuratorė Violeta Juškutė. Anot jos, Niujorko, Londono ir Paryžiaus aukcionų pažiba tampančio menininko kūriniai tokiu mastu Lietuvoje eksponuojami pirmą kartą.

REKLAMA
REKLAMA

Žymiausiu šalies litvaku dažnai vadinamas M. Rosenthalis gimė Marijampolėje 1922-aisiais. Anksti likęs našlaičiu, 1950-aisiais baigė Vilniaus dailės institutą ir buvo laikomas talentingiausiu instituto piešėju ir portretistu. 1957 metais dailininkas emigravo į Izraelį, iš naujo pradėjo dailininko karjerą ir per porą dešimtmečių išgarsėjo ne tik Europoje, bet ir JAV. Kaip liudija menininko sūnus, net ir prieš pačią mirtį M. Rosenthalis dainavęs lietuvių liaudies dainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parodoje „Laisvės spalvos“ eksponuojami darbai, kuriuos M. Rosenthalis kūrė gyvendamas Lietuvoje ir pirmaisiais emigracijos metais. Kritikų teigimu, išvykus į kitą valstybę ir apsigyvenus kitoje realybėje, įvyksta lūžis menininko stilistikoje: jis bando bėgti nuo socrealizmo įtakos ir atitrūksta nuo figūratyvumo. Nepaisant to, artimi menininko bičiuliai, lietuviškos dailės meistrai A. Petrulis ir A. Savickas teigia, kad spalva visuomet išliko M. Rosenthalio kūrybos pagrindu.

REKLAMA

Pasak A. Petrulio, net ir sovietmečiu tapyti dailininko paveikslai, atspindintys tų laikų ideologiją, menininiu požiūriu nutapyti puikiai. Ryškios ir neįtikėtinos kūrinių detalės - tarsi įrodymas, kad įkvėpimą gali sužadinti bet kas. Savo prisiminimuose A. Savickas rašo, kad M. Rosenthalis garsėjo ne tik kaip piešėjas, bet ir kaip portretistas – žmonės jam buvo labai svarbus įkvėpimo šaltinis.  

Šią parodą lydi ir M. Rosenthalio gyvenimą ir kūrybą atskleidžiantis katalogas.

Paroda veiks 2009 02 06 – 2009 03 29

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų